+ Konuyu Cevapla
Toplam 14 sonuçtan 1 ile 14 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Otomatik vites d de takılı kaldı

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Burdur [ 15 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora 1.6

Otomatik vites d de takılı kaldı

Merhaba arkadaşlar otomatik Bora aracım var fan sorunu vardı termostat değişti çözüldü şimdide sanayiden araç geldikten itibaren aracım d de vites değiştirmiyor sanırım yüksek viteste kaldı. Manuel olarak sıkıntı yok ama seride takılı kaldı. Ne olabilir.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora
    Bilgisayara bağlatıp hata var mı bakın. Büyük ihtimalle devir sensörü bozulmuştur. Yetkili servisten orjinal alıp değiştirin.
    Araç sadece 3. Viteste hareket ediyordur.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Konya [ 42 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 2.0 FSI
    Frene basın ve fren lambaları yanıyor mu bakın. Fren lambaları yanmıyorsa vites değiştiremezsiniz.
    Fren müşürü bozuk olabilir. Yada fren lambası sigortası filan atmış olabilir.
    Otomatik vitesler frene basılmazsa vites değişmez. Fren müşürü yada ilgili sigortalar yada soketler problem yaşarsa vites değiştiremezsiniz.
    Dediğim gibiyse sigortayı yada müşürü kendiniz bile değiştirebilirsiniz. Kolay iş.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Burdur [ 15 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora 1.6
    Şanzıman ustası na sordum beyin yada selenoid olabilir dedi tabi bakmadan net diyemiyor. Başka ne olabilir. Devir sensörü nerde

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Konya [ 42 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 2.0 FSI
    Fren lambasına baktın mı, yanıyor mu?

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora
    Bilgisayara bağlatın
    Hata kodu düşmüştür
    Sorunu kolayca tespit edersiniz.

VWTURK Üyesi ULuTÜRK-58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Lokasyon
    Sivas [ 58 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora
    Alıntı husertas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fren lambasına baktın mı, yanıyor mu?
    Fren lambasi yanmazsa hareket etmiyor,vitese geçmiyor.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

VWTURK Üyesi marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Lokasyon
    Nevşehir [ 50 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.9 TDI Comfortline
    Fren lambası ile işi yok. Vites kolu D de kaldı demiyor arkadaş. Öyle olsa bile frene basmadan N ye geçer. Sadece P ve R ye geçmez.
    Arkadaşın sorunu araç D de iken sadece belli bir viteste kalmış.
    O da şöyle oluyor; şanzıman koruma moduna geçiyor ve vitesi 3 e sabitliyor. Bunun nedeni selenoidler olabilir. Bilgisayara bağlanır arıza kodu alınır. Ona göre sorun çözülür.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Burdur [ 15 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora 1.6
    Tamda böyle oluyor fren lambasinda falan birşey yok. Bir şanzıman ustası na gidilecek. Teşekkürler

VWTURK Üyesi yagmurtgt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora 1.6 Comfortline
    bende de aynısı olmuştu bir sene önce yılbaşı günü şanzumancıda pc ye bağladılar sensörlerin ikisini değişmişti düzeldi araba sensör arızalı olunca kendini korumaya alıp vitesi 3te takılı kalıyor

VWTURK Üyesi mehmettutgun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Lokasyon
    Kayseri [ 38 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora Pacific
    Benim otomatik borada da aynı sorun vardı. Bilgisayara bağlanınca şanzumandaki selenoid valfi arızalı gösteriyordu. Arızayı silince düzeliyor, kafasına esen bir zamanda tekrar 3. viteste korumaya alıyordu. Hiç bir işlem yaptırmadım, sorunu kendim bulup tamir ettim. Lpg beynine ısıtma amacı ile giden T borulardan su sızıyormuş, bu su da şanzumanın üstüne damlıyormuş. Sanırım orada elektrik kablolarını kısa devre yapıyordu ve arıza veriyordu. Su sorununu çözdüm, arızayı sildim, bir daha da o sorunu yaşamadım. Sorunun kaynağı aynı şey olabilir.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Burdur [ 15 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora 1.6
    Haftasonu köye gittim geri gelirken araçta ne arıza lambası kaldı nede viteste sorun Allah a şükür. Ama nasıl olduğunu anlamadım. Köy havası mı iyi geldi yoksa köy yollarında sarsıntı ile birşeyler yerine mi geldi anlamadım. Ama kabloların su alıp şase yapması konusuna baktircam.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora
    Orhan bey, ben tahminimi söyleyeyim; termostat değişimi sırasında, ustanız araçtaki antifirizi radyatör çeşmesinden bir kaba akıtmak yerine, bodoslama, termostatı sistemde antifirizli su varken sökmüştür, içinde olan su da termostatı söktüğü yerden yere akmıştır.
    tam termostatın biraz gerisinde(cama doğru) devir sensörü yer alıyor. O devir sensörünün soketine su girdiyse ve temassızlığa yol açtıysa şanzıman kendini koruma moduna alıp, aracı sadece 3.viteste kullanmanıza izin vermiştir.

Bizzat benzer sorun yaşadım. aynı devir sensörünün üstünde bulunan kaloriferden çıkan hortumlardan birisi patladı. ve akan sıcak su sensörü bozdu. Belki de sizinki gibi temassızlık yaptırmıştı. Bilgisayara bağlayınca hata veriyordu zaten.
    Ben sensörü değişme yoluna gittim. değiştirince vites değişimleri normale dönmüştü.

umarım köyde su tamamen kurumuştur da bu sorundan tamamen kurtulmuşsunuzdur.
    geçmiş olsun.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Burdur [ 15 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora 1.6
    Sanırım aynı sorunu tekrar yaşıyorum. Siz sensörü değiştirmeden nasıl çözdünüz anlatabilirmisiniz

+ Konuyu Cevapla

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)