+ Konuyu Cevapla
Toplam 10 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Bora calisma sorunu.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Kayseri [ 38 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora Pacific

Bora calisma sorunu.

Selamlar
    Arkadaslar aracim bora 1.6 16 valf 2005 model
    Aracim sabahlari sogukta. Tek. marsda calisiyor. Motor isininca stop edip hemen marsa basiyorum yine tek marsda calisiyor. Fakat aradan zaman gecince ( 1,2,3 saat vs) aracim 2 veya 3 marsda aliyor,zor calisiyor.( benim tahminim boguluyor.) Motor boğuk calisiyor, belli bir sure sonra gaz yiyor.Benzin pompasi, hararet musuru, tup regulatoru, bujiler tup kesme valfi, gaz kelebegi orjinal cikma ile degisti. Lpg depodan kapatildi sadece benzinde binildi. Sorun gitmedi.Bazen motor sogukken rolantide dalgalanma oluyor. Benzine aliyorum sorun kalmiyor. Emisyon hatasi veriyor. Usta lpg den diyor. Hatayi siliyor. Bir kere zengin karisim dedi. Birde ilk kalkis ve vites degisimlerinde gazi sanki gec yiyor gibi hizlaninca sorun gidiyor. Rolantide arasira silkinme hissediyorum. Deviri artinca geciyor.Arabayi fazla kurcalatmak istemiyorum. Sorunu bilen çözen varsa lutfen yardimci olabilir mi

VWTURK Üyesi eg289 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Lokasyon
    Hatay [ 31 ]
    Marka
    Toyota
    Model
    Auris 1.4 D4D
    Alıntı Mergin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar
    Arkadaslar aracim bora 1.6 16 valf 2005 model
    Aracim sabahlari sogukta. Tek. marsda calisiyor. Motor isininca stop edip hemen marsa basiyorum yine tek marsda calisiyor. Fakat aradan zaman gecince ( 1,2,3 saat vs) aracim 2 veya 3 marsda aliyor,zor calisiyor.( benim tahminim boguluyor.) Motor boğuk calisiyor, belli bir sure sonra gaz yiyor.Benzin pompasi, hararet musuru, tup regulatoru, bujiler tup kesme valfi, gaz kelebegi orjinal cikma ile degisti. Lpg depodan kapatildi sadece benzinde binildi. Sorun gitmedi.Bazen motor sogukken rolantide dalgalanma oluyor. Benzine aliyorum sorun kalmiyor. Emisyon hatasi veriyor. Usta lpg den diyor. Hatayi siliyor. Bir kere zengin karisim dedi. Birde ilk kalkis ve vites degisimlerinde gazi sanki gec yiyor gibi hizlaninca sorun gidiyor. Rolantide arasira silkinme hissediyorum. Deviri artinca geciyor.Arabayi fazla kurcalatmak istemiyorum. Sorunu bilen çözen varsa lutfen yardimci olabilir mi
    Oksijen sensoru olabilir forumda boranın dilinden cok iyi anlayan arkadaşlar var.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Siirt [ 56 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora 1.6 Trendline
    Ne kadar süre benzinde bindiniz. Çünkü bozuk lpg ayarı uzun vadede aracın kendi yakıt haritasını bozmuş olabilir. Haritasının düzelmesi için Lpg yi tamamen kapatıp 200 km civarı benzinde binmeniz lazım. Sorununuz düzelirse hiç lpg açmadan iyi bir ustada düzgün ayar yapmak lazım.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Kayseri [ 38 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora Pacific
    Ustanin dedigine gore Oksijen sensoru zengin karisim arizasi veriyormus. Fakat 2 adet oksijen sensoru varmis.Degistirisen 2 si 600 tl civari diyor. Ariza farkli sebebten olursa yazik olur. Hem lpg de bindigin surece ayni hatayi veriyormus. Kesin cozum olmazsa diyekorkuyorum acikcasi

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora
    aracınız kaç kmde? oksijen sensörü zengin karışım arızası vermez. zengin karışım arızasını tespit eder. yani bu kendi arızası değildir, motorun arızasıdır.

Tahminim, lpg enjektörleriniz sorunlu ve gaz kaçırıyor.
    gaz kaçırdığı için rölantide araç enjeksiyon süresini kısıyordur sürekli, fazlaca kıstığında, enjeksiyon süresi lpg enjektörlerinin minimum açılma süresinin altına iniyordur ve o da düzgün açılıp kapanma yapamamasına sebep oluyordur. LPG sisteminiz eskiyse enjektörleri değiştirin deneyin derim. lpgciyi ikna edebilirseniz takın deneyin, işe yaramazsa iade edersiniz.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Konya [ 42 ]
    Marka
    Skoda
    Model
    Octavia 1.8 T SLX
    LPG li araçlardaki yaygın sorunlardan birisidir bu.
    Zengin LPG aracınızın yakıt haritasını bozmuş. Bir süre, kesin bir süre değil tamamen düzelinceye kadar, sadece benzinle binin. Benim eski arabalarımdan birisi 850km de düzelmişti. Bu dönem LPG hiç kullanmayın. Aracınız düzelmeye başlaycaktır. Sonra LPG sisteminizi komple elden geçirin, güzel bir ayar yaptırın düzelir. Buzel'in dediği gibi enjektörlerinizin eskimiş ve ömrü dolmuşsa toleransları artar ve bir daha düzen tutmaz olur. Değiştirin. Değişirmez ve iyi bir ayar yaptırmazsanız kısa süre içerisinde tekrar başlar.
    Uğraşmak istemezseniz "sıcak motorda LPG ile başlat seçeneğini tercih edin" bu şekilde devam edersiniz ve hiç bir sorun olmaz. Aracınız 30 derecenin üstündeki her sıcakta direkt LPG ile çalışır. Benzini unutursunuz, kafanız rahat eder. Eski sistemlerde bu seçenek yoktur ama yenilerde vardır. Sizinkinde yoksa 150tl filan çıkma bir LPG ecusu alın onun üzerinden seçim yapın.

Lambda yani oksijen sensörü değiştirmeyi filan hiç aklınıza getirmeyin.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Kayseri [ 38 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora Pacific
    Alıntı buzel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracınız kaç kmde? oksijen sensörü zengin karışım arızası vermez. zengin karışım arızasını tespit eder. yani bu kendi arızası değildir, motorun arızasıdır.

Tahminim, lpg enjektörleriniz sorunlu ve gaz kaçırıyor.
    gaz kaçırdığı için rölantide araç enjeksiyon süresini kısıyordur sürekli, fazlaca kıstığında, enjeksiyon süresi lpg enjektörlerinin minimum açılma süresinin altına iniyordur ve o da düzgün açılıp kapanma yapamamasına sebep oluyordur. LPG sisteminiz eskiyse enjektörleri değiştirin deneyin derim. lpgciyi ikna edebilirseniz takın deneyin, işe yaramazsa iade edersiniz.
    Aracim 185 binde bende lpg enjektorunden supheleniyorum acikcasi. Sizdiriyor motoru boguyor olabilir. stop ettikten kisa surede tekrar mars yapinca calisiyor. Yarim saat falan sonra mars yapinca cok gec calisiyor.Fakat sizin dediginizde mantikli. Bugun usta lpg kapattirdi. Enjektor temizleyici depoya ilave ettik. yaklasik 40 ltre benzin aldim. Cumartesiye kadar bin dedi. Lpg elektirik soketini cikardi. Gel Ecu ya reset atcam dedi. Sonucu sizle paylasacam. Allah razi olsun sizlerden.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Kayseri [ 38 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora Pacific
    Alıntı husertas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    LPG li araçlardaki yaygın sorunlardan birisidir bu.
    Zengin LPG aracınızın yakıt haritasını bozmuş. Bir süre, kesin bir süre değil tamamen düzelinceye kadar, sadece benzinle binin. Benim eski arabalarımdan birisi 850km de düzelmişti. Bu dönem LPG hiç kullanmayın. Aracınız düzelmeye başlaycaktır. Sonra LPG sisteminizi komple elden geçirin, güzel bir ayar yaptırın düzelir. Buzel'in dediği gibi enjektörlerinizin eskimiş ve ömrü dolmuşsa toleransları artar ve bir daha düzen tutmaz olur. Değiştirin. Değişirmez ve iyi bir ayar yaptırmazsanız kısa süre içerisinde tekrar başlar.
    Uğraşmak istemezseniz "sıcak motorda LPG ile başlat seçeneğini tercih edin" bu şekilde devam edersiniz ve hiç bir sorun olmaz. Aracınız 30 derecenin üstündeki her sıcakta direkt LPG ile çalışır. Benzini unutursunuz, kafanız rahat eder. Eski sistemlerde bu seçenek yoktur ama yenilerde vardır. Sizinkinde yoksa 150tl filan çıkma bir LPG ecusu alın onun üzerinden seçim yapın.

Lambda yani oksijen sensörü değiştirmeyi filan hiç aklınıza getirmeyin.
    Allah razi olsun kardes . Arabayi satmaya kiyamiyorum. Artik gereksiz para harcamakta istemiyorum. Tabiki araca bakim yaptiririm zevkle. Lambda sensoru almiyacam. Benzinde biniyorum simdilik. Insaallah duzelir.

Forum Sorumlusu zekidinc55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Audi
    Model
    A4 2.0 TDI 143hp
    Mantıken düşünance lambda arızalı olsa başka bir hata kodu atar. Senn hata kodun lamdanın ölcümü sonucunda ecu'nun istediği onanda yakıt verilmemesi nedeniyle ecu tarafından yakıt arttırılması yapıldığı ve bunun toleransların üzerine çıktığına dair hata vermiş. Ölcümü yapan kim lambda sensörü demekki arızlı değil çalışıyor. Yanlış ölcüm yapıyor olabilir mi? ola bilin. Ama onun teşhisi nasıl yapılır o konura bir fikrim yok.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Kayseri [ 38 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora Pacific
    Alıntı zekidinc55 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mantıken düşünance lambda arızalı olsa başka bir hata kodu atar. Senn hata kodun lamdanın ölcümü sonucunda ecu'nun istediği onanda yakıt verilmemesi nedeniyle ecu tarafından yakıt arttırılması yapıldığı ve bunun toleransların üzerine çıktığına dair hata vermiş. Ölcümü yapan kim lambda sensörü demekki arızlı değil çalışıyor. Yanlış ölcüm yapıyor olabilir mi? ola bilin. Ama onun teşhisi nasıl yapılır o konura bir fikrim yok.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Selam
    Su an benzinde biniyorum
    200 Km kadar benzinde binecegim. Duzelirse lpg atari yaptirip binecegim insaallah . Duzelmezse konyadaki service göturcem.

+ Konuyu Cevapla

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)