+ Konuyu Cevapla
Toplam 13 sonuçtan 1 ile 13 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: 1.4 TSI 125 HP TURBO BOOST KAYBI

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Sakarya [ 54 ]
    Marka
    Seat
    Model
    Altea Stylance

1.4 TSI 125 HP TURBO BOOST KAYBI

Herkese merhaba,
    1.4 TSI 125 hp Altea XL
    Kısa bir süre önce aracıma yazılım yaptırdım, genel olarak oldukça memnun olmama rağmen 3500 devirden sonra turboda 100,150 bazen 200 mBar kadar basınç kaybı yaşıyorum.

Turbo ile ilgili tüm hortum devrelerini kontrol ettim herhangi bir kaçağa rastlamadım.

dump valfi kontrol ettim, açmasına engel olmayacak kadar yay kuvvetini sertleştirdim, dışarıda testini yaptım sorun gözükmüyor. N75 i söküp basınçlı hava ile (2 bar) hava yollarının testini yaptım ne bir kaçak nede tıkanıklık yok. 100 % istenildiği gibi çalışıyor.

Testini yapamadığım bir tek wastegate klepesi kaldı. Kaçırıp kaçırmadığından emin değilim fakat dışarıdan tornavida ile klepeyi kontrol eden kola basıp bıraktığımda gayet güzel açıp kapatıyor. Yine de klepe kontrol şaftının yataklarına vd40 sıkarak olası bir sıkışmayı engellemeye çalıştım.
    Aşağıda wagcom ile aldığım log var. bu konuda başka ne yapabilirim, sizce sorun ne olabilir ?

NECBEY
    Ziyaretçi
    Lokasyon
    Marka
    Model
    Peki stock yazılama dönüp test etmeyi düşündünüzmü?...

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Sakarya [ 54 ]
    Marka
    Seat
    Model
    Altea Stylance
    Onunda testini yaptım. Stock olarak turbo basıncını çok güzel tutuyor. Zaten stock map te turbo basıncı 0,7 bar civarında oluyor. Basınç 0,95 bar a çıkınca böyle bir durum ortaya çıkıyor.

NECBEY
    Ziyaretçi
    Lokasyon
    Marka
    Model
    O halde üç ihtimal var belirli bir basınca gelince (örnek: 0,95 bar gibi) wastagate ve dv ikisinden biri basınç tutamıyor olabilir çünkü bu parçalar stock duruma göre ayarlandığını unutmamak gerek. Diğer yandan yazılımı yapan kişi basıncı; 0,95 barda boşaltacak şekilde ayarlamış olabilir.

Forum Sorumlusu zekidinc55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Audi
    Model
    A4 2.0 TDI 143hp
    Vagcomla log alıp istenen basıncı verip vermediğine bakmak lazım. Bazen aracın yazılımsal moruuma tedbirleri devreye girerek basınç kısıyor olabiliyor.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Sakarya [ 54 ]
    Marka
    Seat
    Model
    Altea Stylance
    ilk mesajlarımda hem yazılımlı hem de stock haldeki loglar var zaten. tuhaf olan 3500 rpm e kadar ecu nun istediği basıncı veriyor, devamında ecu halen yüksek basınç komutu gönderiyor olmasına rağmen turbo basıncı yükselen devir ile orantılı olarak düşüyor. araçta hiöbir arıza lambası veya hata yok.

Forum Sorumlusu Grey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Lokasyon
    Denizli [ 20 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat
    Software

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Sakarya [ 54 ]
    Marka
    Seat
    Model
    Altea Stylance
    ...
    Konu rog tarafından (14-08-15 Saat 14:53 ) değiştirilmiştir. Sebep: mükerrer

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Sakarya [ 54 ]
    Marka
    Seat
    Model
    Altea Stylance
    Yazılım derken, yazılımı yapan ecufast.

bu basıncı yazılım yardımı ile kontrol eden N75 valfi ve grafikte görebileceğiniz üzere ;
    stock halde iken 3700 rpm de 0,7 bar basıncı N75 valfi %78 çalışma ile tutturuken,
    yazılımdan sonra yaklaşık 3000 rpm de 0,9 bar'ı %84 ile yakalıyor fakat devamında devir yükselmeye devam ederken N75 %96,5 e çıkmasına rağmen basınç kaybı oluyor.

Bu durumda N75 map'ını değiştirip 3500 rpm sonrasını %100 e yaklaştırmanın faydası olur mu acaba

Forum Sorumlusu Grey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Lokasyon
    Denizli [ 20 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat
    Alıntı rog Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazılım derken, yazılımı yapan ecufast.

bu basıncı yazılım yardımı ile kontrol eden N75 valfi ve grafikte görebileceğiniz üzere ;
    stock halde iken 3700 rpm de 0,7 bar basıncı N75 valfi %78 çalışma ile tutturuken,
    yazılımdan sonra yaklaşık 3000 rpm de 0,9 bar'ı %84 ile yakalıyor fakat devamında devir yükselmeye devam ederken N75 %96,5 e çıkmasına rağmen basınç kaybı oluyor.

Bu durumda N75 map'ını değiştirip 3500 rpm sonrasını %100 e yaklaştırmanın faydası olur mu acaba
    Yazılımın kimin olduğu Benim için önemli değil,req boost & Act.boost sadece n75 den oluşmuyor.Daha bunları tetikleyen bir sürü PID haritası var. Size önerim wg 1-2 diş sıkarak tekrar loglamanız olacak. Bu işlemi birkaç kez uyguladığınızda en kolay şekilde çözüme ulaşacağınızı düşünüyorum.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Sakarya [ 54 ]
    Marka
    Seat
    Model
    Altea Stylance
    Fikrinize kesinlikle katılıyorum Tayfun bey, ilk başta aynı şeyi düşündüm fakat wg'e ulaşmanın zorluğu beni fikrimden vazgeçirmişti. bir ara boş kalırsam bunu da denerim.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.4 TSI
    Tam da acaba benle aynı sorunu yaşayan var mı yazılım sonrası diye düşünürken nihayet buldum birilerini Aracım 2011 Golf 6 1.4 TSI 122 lik olan, CAX kodlu olan, yazılım sonrası düşük basınç uyarısını 2. ve 3. viteste devir 3000 de iken birden yüklenirsem alıyordum. Yazılımı güncellettim, sorun 4000 devirde baş gösterdi, arıza lambası yakmıyor ama birden kaza oturunca 1-2 silkeliyor. %10 Ethanol koyunca sorun tamamiyle kesildi, yakıtla düşük basıncı bir türlü kafamda bağdaştıramadım. Ne alakası var acaba?

VWTURK Üyesi LAST_ZZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Lokasyon
    Zonguldak [ 67 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Transporter
    egzos sisteminde bir değişiklik yaptınız mı?

+ Konuyu Cevapla

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Bu Konu İçin Etiketler