+ Konu Cevapla
1 / 5 Sayfa 1 2 3 4 5 SonuncuSonuncu
Toplam 67 sonuç bulundu, 1 ile 15 arası gösteriliyor

Konu: Termostatın bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Denizli [ 20 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora 1.6 Comfortline

Termostatın bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Arkadaşlar aracım 99 bora akl motor. Lpg ile ilgili bi sorunum vardı ustam termostatın bozuk dedi. Tamirciye soruyorum hararet ortaya geliyorsa termostat sağlamdır diyor. Arada kaldım. Bu termostatın bozuk olduğunu nasıl anlarız. Mesela önceden motor ısındımı hararet göstergesi 90a dayanırdı motor durmadıkça asla oynamazdı sabit dururdu. Ama şimdi yolculuk halinde iken biraz uzun yokuşlardan aşağı inerken (şehiriçinde) hararette düşmeler oluyor. 50-60 derecelere düşüyor. Ama sonra düzlükte düzeliyor. Önceden hiç böyle olmazdı yine aynı yokuşta. Acaba termostatım bozukmu. Yada öğrenmenin başka yolu varmı?

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Kastamonu [ 37 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora Pacific
    mehmet bey aracınızın hararet göstergesi her daim kış yaz yokuş aşağı ve yokuş yukarı 90 C de olmalıdır. aşağı ve yukarı sapmalar olursa kesin temostadınız arızalıdır bir an evvel değiştimenizi öneririm selamlar

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Denizli [ 20 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora 1.6 Comfortline
    Teşekkürler cevabınız için. Yanlış anlamayın ama emin olmak için soruyorum eminmisiniz başınıza hiç böyle bir olay geldimi

VWTURK Üyesi a4udi - ait Avatar
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Audi
    Model
    ===Audi===
    Alıntı CAHİT´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    mehmet bey aracınızın hararet göstergesi her daim kış yaz yokuş aşağı ve yokuş yukarı 90 C de olmalıdır. aşağı ve yukarı sapmalar olursa kesin temostadınız arızalıdır bir an evvel değiştimenizi öneririm selamlar
    LPG ya da benzinle ya da aracımla ilgili hiçbir sorun yaşamamakla beraber. Soğuk havalarda yokuş aşağı inerken benim de termometrem 50-60lara iniyor. Bence termostatınız arızalı falan değil çünkü bu durumun şöyle bir açıklaması var : Yokuş aşağı inerken aracınıza gaz vermezsiniz dolayısıyla lastikler sadece motoru çevirir ve motor freniyle inersiniz. Bu durumda iken araç minimum seviyede yakıt yaktığı için ısınma olayı çok az olacaktır. Dolayısıyla da motora giren soğuk hava mevcut sıcaklığı düşürecektir. Ancak düz yolda ilerlerken belirli seviyede motor yakıt yakmakta ve ısı üretmektedir dolayısıyla da bu durumda motora giren soğuk hava mevcut sıcaklığı düşüremeyecek sadece dengeleyebilecektir. Dengeleyemediği durumlarda ise aracımızdaki fan motorları devreye girip soğutma işlemine yardımcı olacaktır.
    Tekrar belirtmek isterim aracımla ya da LPG sistemimle ilgili hiçbir sorunum olmamakla beraber termometrem yokuş aşağı inerken (soğuk havalarda ve gaza basmadan indiğimde) termometremde belirgin düşmeler olmaktadır.

VWTURK Üyesi baris76 - ait Avatar
    Lokasyon
    Edirne [ 22 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora Pacific
    Alıntı sarikirmizi2´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Arkadaşlar aracım 99 bora akl motor. Lpg ile ilgili bi sorunum vardı ustam termostatın bozuk dedi. Tamirciye soruyorum hararet ortaya geliyorsa termostat sağlamdır diyor. Arada kaldım. Bu termostatın bozuk olduğunu nasıl anlarız. Mesela önceden motor ısındımı hararet göstergesi 90a dayanırdı motor durmadıkça asla oynamazdı sabit dururdu. Ama şimdi yolculuk halinde iken biraz uzun yokuşlardan aşağı inerken (şehiriçinde) hararette düşmeler oluyor. 50-60 derecelere düşüyor. Ama sonra düzlükte düzeliyor. Önceden hiç böyle olmazdı yine aynı yokuşta. Acaba termostatım bozukmu. Yada öğrenmenin başka yolu varmı?
    her koşulda boraların sıcaklıgı 90 da sabit kalıyor. araç durdugu yerde asla hararet yapmıyor,uzun yolda 90 nın altına da düşüyorsa termostatın arızalıdır,ayrıca abgazwerkstat lambanda yanıyorda kesin bozuktur. benim başıma geldi uzun yolda sıcaklık düşüyordu,fan çalışmaları anormalleşmişti,abgaz lambam yanıyordı termostat açıkta kalmıştı. ama benim motorum BFQ elektrikli termostat var bizde.bizim motorlarda termostat arızalı olunca araç ısıyı algılamıyor her ihtimale karşın fanları sürekli çalışır tutuyor.
    ama senin termostat kesin bozuk.

Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Audi
    Model
    ===Audi===
    Alıntı baris76´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    her koşulda boraların sıcaklıgı 90 da sabit kalıyor. araç durdugu yerde asla hararet yapmıyor,uzun yolda 90 nın altına da düşüyorsa termostatın arızalıdır,ayrıca abgazwerkstat lambanda yanıyorda kesin bozuktur. benim başıma geldi uzun yolda sıcaklık düşüyordu,fan çalışmaları anormalleşmişti,abgaz lambam yanıyordı termostat açıkta kalmıştı. ama benim motorum BFQ elektrikli termostat var bizde.bizim motorlarda termostat arızalı olunca araç ısıyı algılamıyor her ihtimale karşın fanları sürekli çalışır tutuyor.
    Sanıyorum BFQ motor ise aracınız otomatik benim aracım da otomatik. Dediğiniz şekilde mi yani termostatım bozukta araç ısıyı algılamıyor die fanlar sürekli çalışıor mu die baktım biraz önce hiç de öyle birşey olmadı. Gene trink die motorum çaslıştı ve 1-2 dk bekledim ama fan falan çalışmadı, bir de daha önce de dikkat etmiştim fanım uzun yolda falan giderken de sürekli çalışmıyor yazın uzun yol yaptım hiç 90'dan şaşmadı ve fanım yeri geldiğinde devreye girdi. Bu sıcaklık değerinin düşme olayını Ankara'da Gölbaşı'na giderken (bilenler bilir) kepekli rampasını inişimde ( Soğuk hava ve gaza basmadan) yaşadım. Bu kış birkaç defa oldu ve dikaktimi çekti.

VWTURK Üyesi Black_Wolf - ait Avatar
    Lokasyon
    Tekirdağ [ 59 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 Comfortline
    Alıntı baris76´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Kesinlikle barış abi ye katılıyorum ne olursa olsun hararetin kıpırdamaması lazım 90 da çakılı kalması lazım.bencede termostat bozuk.Benim bir önceki aracımda boyle bir sorun vardı yağ soğutucusu çatlamıştı suya yağ karışıyordu bu yağda su ile temas eden tüm parçalara partiküller halinde yapıştığı ve dolayısı ile termostata da yapıştığı için suyun sıcaklığını veya soğukluğunu algılamıyordu hareret 90 nın üstüne çıkıp motora yuklendığımde devirdaim yuksek basınç yaptığı için termostatı zorla açıyordu ve 90 a iniyordu.Tabi usta termsotat arızalı dedi değiştircez dedi söktük termostatı attık kaynar suya açılmaya başladı ben mi ustaydım o mu belli değilde o da ayrı mesele yani kısacası senin termostat değişmesi gerekiyor

VWTURK Üyesi OverlordZ - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.8 Comfortline
    Sağlıklı çalışan motorda hararetin düşmemesi lazım. Motoru öyle rampa inmekle soğutamazsınız. Silindir içi sıcaklık yaklaşık 800 C dir termostat açık kalınca geniş çevrim devridahim sonucu motor soğur.
    Alıntı 06bora55´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    LPG ya da benzinle ya da aracımla ilgili hiçbir sorun yaşamamakla beraber. Soğuk havalarda yokuş aşağı inerken benim de termometrem 50-60lara iniyor. Bence termostatınız arızalı falan değil çünkü bu durumun şöyle bir açıklaması var : Yokuş aşağı inerken aracınıza gaz vermezsiniz dolayısıyla lastikler sadece motoru çevirir ve motor freniyle inersiniz. Bu durumda iken araç minimum seviyede yakıt yaktığı için ısınma olayı çok az olacaktır. Dolayısıyla da motora giren soğuk hava mevcut sıcaklığı düşürecektir. Ancak düz yolda ilerlerken belirli seviyede motor yakıt yakmakta ve ısı üretmektedir dolayısıyla da bu durumda motora giren soğuk hava mevcut sıcaklığı düşüremeyecek sadece dengeleyebilecektir. Dengeleyemediği durumlarda ise aracımızdaki fan motorları devreye girip soğutma işlemine yardımcı olacaktır.
    Tekrar belirtmek isterim aracımla ya da LPG sistemimle ilgili hiçbir sorunum olmamakla beraber termometrem yokuş aşağı inerken (soğuk havalarda ve gaza basmadan indiğimde) termometremde belirgin düşmeler olmaktadır.

Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Audi
    Model
    ===Audi===
    Alıntı OverlordZ´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Sağlıklı çalışan motorda hararetin düşmemesi lazım. Motoru öyle rampa inmekle soğutamazsınız. Silindir içi sıcaklık yaklaşık 800 C dir termostat açık kalınca geniş çevrim devridahim sonucu motor soğur.
    Şimdi inanmaya başladım o zaman benim termometre de bozuk öyle mi. Peki ne gibi zararı olabilir ve fiyatı nedir.? Zaten yakında bakıma girecem (rutin) hepsine baktıracam.

Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.8 Comfortline
    Ucuz bir parça ya 25 lira civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam. Bakım sırasında değiştirtirsin. Kısa vadede aracın çok yakmasından başka bir zararı olmaz.
    Alıntı 06bora55´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Şimdi inanmaya başladım o zaman benim termometre de bozuk öyle mi. Peki ne gibi zararı olabilir ve fiyatı nedir.? Zaten yakında bakıma girecem (rutin) hepsine baktıracam.

Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Audi
    Model
    ===Audi===
    Alıntı OverlordZ´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Ucuz bir parça ya 25 lira civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam. Bakım sırasında değiştirtirsin. Kısa vadede aracın çok yakmasından başka bir zararı olmaz.
    Teşekkürler Erdem kardeşim buna sevindim. Kazasız cezasız sürüşler ve iyi forumlar dilerim

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Denizli [ 20 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora 1.6 Comfortline
    Teşekkürler arkadaşlar hepinize

Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.8 Comfortline
    Ben teşekkür ederim. Herkese iyi günler.

Forum Koordinatörü TİN - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Aracım Yok
    Model
    Aracım Yok
    Alıntı CAHİT´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Alıntı sarikirmizi2´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Teşekkürler cevabınız için. Yanlış anlamayın ama emin olmak için soruyorum eminmisiniz başınıza hiç böyle bir olay geldimi
    Mehmet, Cahit Bey'in söylediği doğrudur.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Denizli [ 20 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora 1.6 Comfortline
    Tamamdır Metin abi sağol

+ Konu Cevapla
1 / 5 Sayfa 1 2 3 4 5 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda bu konuyu görüntüleyen 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)