+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 26 sonuç bulundu, 1 ile 15 arası gösteriliyor

Konu: EPC ışığı ve egzos uyarı ışığı yandı

VWTURK Üyesi umudovski - ait Avatar
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo 1.4 Basicline

Unhappy EPC ışığı ve egzos uyarı ışığı yandı

Bugün Eryaman tarafından dönerken hiçbir sorun yoktu araçta hiçbir gösterge de yanmıyordu sonra eve yaklaştığım bir anda EPC ışığının yandığını gördüm. Sebebini anlamadım. Kitapçığa bakınca EPC (Electronic power control) olduğunu gördüm. Daha önce hiç sürekli olarak yanmamıştı şimdi niye yandı anlamadım açıkçası. Aracıma önce Kurşunsuz 95 sonra 97 sonra yine 95 doldurdum (full dolum) bundan olabilir mi acaba?

Araçta bunlar sürekli yanıyor daha doğrusu önce EPC yandı. Motoru kapatıp açtım kenara çekince. Yine yandı. Sonra biraz ilerleyip yine denedim bu sefer egzos uyarı ışığı da yanmaya başladı gece gece moralim bozuldu iyice. Ne yapmam gerek şimdi? Aracı ustaya kadar götürürsem araç tamamen bozulur mu? Bu ışıklar yanıp sönmüyor sürekli yanıyorlar!. Shell yakıt kullanıyorum. Bu ışıklarla ilgili bir arıza çıkar mı?

Aşağıdaki resimde olduğu gibi iki lamba da sürekli yanıyor.

Teşekkür ederim.

Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo 1.4 Basicline
    Bu ışıklar yanarken tamirciye gitsem olur mu? Veya diyelim bu ışıklar söndü tamirciye gidersem yanmadığı halde tamirci niye yanıp söndüğünü bilebilir mi?

Teşekkür ederim.

VWTURK Üyesi white_deat - ait Avatar
    Lokasyon
    Edirne [ 22 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo 1.4 Comfortline
    Alıntı umudovski´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Bu ışıklar yanarken tamirciye gitsem olur mu? Veya diyelim bu ışıklar söndü tamirciye gidersem yanmadığı halde tamirci niye yanıp söndüğünü bilebilir mi?

Teşekkür ederim.
    ARKDAŞIM İLK ÖNCE GİT SERVİSE BİLGİSARİ TAKSINLAR HERŞEY CIKAR ORADA SORUN NE OLDUĞU EPS ELOKTİRNİK Bİ SORUN VAR DİYOR

Ankara İl Temsilcisi oskap7575 - ait Avatar
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Amarok 2.0 TDI Trendline
    Umut, ışıların renginin sarı olması sevindirici. Sorun yakıttan da kaynaklanabilir. Fakat farklı bir kayıt da düşmüş olabilir. Hiç vakit kaybetmeden iyi bir servise uğra ki sorun başını ağrıtacak seviyeye gelmesin. Yolda bir sıkıntı olacaksa en fazla stop edecektir.

VWTURK Üyesi metinmb407 - ait Avatar
    Lokasyon
    Rize [ 53 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora Pacific
    Kardeşim yakıt eğer kirli ise beslemeden kaynaklanmıştır sende hem güç hemde emisyon hatası aynı anda vermiş EPC güç egsoz da emisyonda problem olduğu için yanmıştır. Mesela bende ilk lpg bağlattığım zaman çalışınca hem epc hemde egsoz emisyon ışığı yandı yakıtı emmede problem olmuştu. Ankarada değilim ama eryamandaa özel servis var diye biliyorum çok büyük bir problem görünmüyor gibi geldi bana. Aracın o şekilde gidermi bilmem ama fazla yakacağından eminim düzensiz emme olacağı için. Bilgisayara bağlanınca çıkar o ışıklarda arıza kaydını silmeden sanırım sönmez.

VWTURK Üyesi vwfreak - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 tdi comfortline
    Aracın fren ışıkları yanıyor mu fren pedalına basınca?

Ankara İl Temsilcisi oskap7575 - ait Avatar
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Amarok 2.0 TDI Trendline
    Alıntı vwfreak´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Aracın fren ışıkları yanıyor mu fren pedalına basınca?
    Nasıl yani? Yeni birşey öğreneceğiz galiba. Biraz daha açsana soruyu. Yani yanıyosa yada yanmıyorsa, bu arıza lambalarıyla ilişkilendirilebilirmi? T4 kasa transporter larda fren lambası patladığında arıza lambası yaktığını biliyorum. Aynı mantıkla sordun galiba.

Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo 1.4 Basicline
    Sabah 8'de ustamı aradım. Fren müşüründen olabilir dedi. Işıklar yanıp sönüyor mu yoksa sadece yanıyor mu dedi. Sadece sarı renkle sürekli yanıyor dedim. O zaman gel bu tarafa arızaya bakalım dedi. Gittim, makineye taktılar. Arıza olarak boğaz kelebeğini gösterdi. Satılmış Usta boğaz kelebeğine baktı çok fazla kirlenme yok bir daha yanarsa gel temizleyelim dedi ikaz ışıklarını da sildi. İşin ilginci tam dükkanın önünde arabayı boşa aldığımı zannedip ayağımı debriyajdan çekince araç stop etti. Yeniden çalıştırınca EPC ışığı yanmadı. Ama öbür ışık yandı!. Ustanın yanında arıza kendi kendine gitti gibi. Usta şu an bir arıza olmadığını söyledi içimi rahatlattı. EPC de ne olaki diye ışıkları görünce panik oluyor insan.

Ancak bu uyarı ışığının yanmasının 20'ye yakın nedeni olduğunu öğrendim. Bendeki fazla sıkıntı çıkaran bir durum değilmiş. Usta, 'gel 20-25 TL'ye çözeriz sorunu ışıkların bir daha yanarsa' dedi. Bugün yaptığı iş için ücret de almadı.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

VWTURK Üyesi metinmb407 - ait Avatar
    Lokasyon
    Rize [ 53 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora Pacific
    Tolga motor arızasında neden fren ışığı yanar bende onu anlamadım. EPC ve egsoz emisyon ışığı yanmış fren arızası değil ki

Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo 1.4 Basicline
    Fren müşüründeki arıza nedeniyle yazmış olabilir arkadaş ustam da aracı görmeden ilk yorumu bu olmuştu ama bilgisayar bunu söylemedi niyeyse.

VWTURK Üyesi vwfreak - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 tdi comfortline
    Alıntı umudovski´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Fren müşüründeki arıza nedeniyle yazmış olabilir arkadaş ustam da aracı görmeden ilk yorumu bu olmuştu ama bilgisayar bunu söylemedi niyeyse.
    Kusura bakmayın eksik yazmışım. Umut abi demek istediğimi söylemiş.Sorununuzun çözüldüğüne sevindim.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo 1.4 Comfortline
    gecen sene bende yanlısıkla 95 oktan yerine 97 oktan benzin koydurdum bir müddet gittikden sonra EPC yanmaya basladı... neyse gidecegim kadar gittim.. ertesi gunu aracı tekrar calıstırdıgımda birsey yokdu ama araca surekli 95 oktan benzin koyduruyorum...

Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo 1.4 Basicline
    Bir daha asla 97 Oktan kullanmayacağım. Bu benzini koyunca bu dertler çıktı başıma.

Dün gece yine yandı ışıklar. Önce EPC sonra diğeri. Sonra EPC sönmüştü sabah ama diğeri yanıyordu. Gittim ustaya teslim ettim aracı boğaz kelebeğini temizledi ama gerçekten berbat bir kir aktı. Sonra kalibrasyon ayarı yaptı. Şu an ışıklar yanmıyor ama galiba sorun boğaz kelebeğinde değil boğaz kelebeğinin devrelerinin olduğu yerde. Yeni boğaz kelebeği taktırmak zorunda kalabilirmişim. Fiyat olarak da 370 TL dediler.

VWTURK Üyesi uboot - ait Avatar
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo 1.4 Comfortline
    Serviste bana "zorunlu kalmadıkça 97 oktan koymayın" dediler

VWTURK Üyesi firari0419 - ait Avatar
    Lokasyon
    Tekirdağ [ 59 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Caddy
    yakıtı aldığınız istasyonun temizliği ile alakalı aynı sorun bende de oldu ilk farklı bi istaysoondan benzin aldım aldığımada alacamada pişman oldu genelde yeni açılmış istasyonları kullanın zira depoları sıfırdır )

+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda bu konuyu görüntüleyen 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)