Hepsi Burada!
+ Konu Cevapla
Toplam 15 sonuç bulundu, 1 ile 15 arası gösteriliyor

Konu: üst kapak contası neden yanar

VWTURK Üyesi gtifun - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.8T Highline

üst kapak contası neden yanar

hafta sonu otoyolda gıderken lastıklere bakmak ıcın durdum.durmusken kaputu actım turbonun ustunden yogun bır duman cıktı.

yanımdakı arkadaslar turbo yag mı kacırıyo.bı ton masraf falan dıyerek moralımı bozdular

dun ılk ış servıse gıttım.önemlı bır sey yokmus.ust kapak contası degıscekmıs ve turboyla egzos baglatısı arasında bır conta var o contayıda yakmısız.o degıscek.140 tl masraf cıkardılar.arac soguk olması ıcın butun gun servıste hapıs olcak

merak ettıgım aracı her sıkıstırdıgımda conta mı yakcak.yoksa zamanla olan bırseyde o gun otobanda mı denk geldı

VWTURK Üyesi AKIN88VW - ait Avatar
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.8T Highline
    benim aracım şu anda 114.000km'de ve yaklaşık 20.000 km önce üst conta'nın yağ

kaçırmasından dolayı değiştirdim...ama bunun sıkıştırmakla alakası olduğunu sanmıyorum...

sonuçta benim aracım 98 model 12 yaşında bir araç bu tür eskimler yıpranmalar olacak...

ancak sizden bir isteğim lütfen contayı orjinal kullandırın yoksa başınız ağrımaya devam eder...

VWTURK Üyesi gtifun - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.8T Highline
    dun degıstıler orjınal dedıler ınsallah orjınaldır.

turboyla egsoz baglantı contası ve ust kapak contası ıcın

70 tl ıscılık aldılar

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.8 GTI
    termostatınızın sorunlu olması üst kapak contanızın yıpranmasını iyi derecede hızlandırır
    conta öyle bir ayarlanmışki 110 derecenin üzerinde kendini bloke ediveriyor heralde mühendisler
    bayagı bir düşünmüş olmalılar paranın nereden gelecegini ona göre conta yapmışlar

halbuki amyant alaşımlı conta yapılsa böyle bir sorun kolay kolay olmaz gibime geliyor

VWTURK Üyesi OverlordZ - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.8 Comfortline
    Hangi contanın deforme olduğundan eminmisin ? Birde üst kapak yağ contası var 2 parçadan oluşuyor geçmeli ve kauçuk.Çatlayıp yağ kaçırmaya başlıyor arasından , benim aracım 1 lt yağ eksiltimşti bu şekilde.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 FSI Comfortline
    Alıntı murat182117´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    termostatınızın sorunlu olması üst kapak contanızın yıpranmasını iyi derecede hızlandırır
    conta öyle bir ayarlanmışki 110 derecenin üzerinde kendini bloke ediveriyor heralde mühendisler
    bayagı bir düşünmüş olmalılar paranın nereden gelecegini ona göre conta yapmışlar

halbuki amyant alaşımlı conta yapılsa böyle bir sorun kolay kolay olmaz gibime geliyor
    Evet özellikle belli bir derece ısıda yanması istenirki, fark etmediğiniz ısı yükselmeleri aracınızda daha büyük masraf acmadan contayı yaksın. Yani motorun bir çeşit emniyet subabıdır.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.8 GTI
    Alıntı vehbi0342´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Evet özellikle belli bir derece ısıda yanması istenirki, fark etmediğiniz ısı yükselmeleri aracınızda daha büyük masraf acmadan contayı yaksın. Yani motorun bir çeşit emniyet subabıdır.

acaba üst kapak contası yanarak motorun hangi parçalarını koruma altına alıyor çok merak ettim

insan yapısı yag müşürü arıza yapmış yada fişi çıkmış olsa senin conta yanarak silindirleri bir kuru çalıştırsa güzelce bir çizse nasıl olurdu?

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 FSI Comfortline
    Alıntı murat182117´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    acaba üst kapak contası yanarak motorun hangi parçalarını koruma altına alıyor çok merak ettim

insan yapısı yag müşürü arıza yapmış yada fişi çıkmış olsa senin conta yanarak silindirleri bir kuru çalıştırsa güzelce bir çizse nasıl olurdu?
    acaba sende yolda giderken aracın fan açmasa, su sıcaklığı 110 dereceye gelse, senin amyant silindir contan yanmasa. sende bi guzel yoluna devam etsen su sıcaklıgın 120 130 dereceye cıksa. Sonra kaportandan gelen ses ve buhar eşliğinde olayın farkına varsan ve de contayla kurtarabilecekken tamircide üst kapağının çatlamış olduğunu söyleseler nasıl olurdu:?

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.8 GTI
    ilk olarak arabam passat su seviyesi düştüğünde araç beni uyarır 1
    110 derece üstünde hararet sensörü uyarı verir 2
    92 derecede 1.kademe fan çalışı
    95 derecede 2. kademe fan çalışır

heralde bu 4 ihtimalin aynı anda olma ihtimali süper düşük diyebiliriz

+ olarakta amyant contalı üst kapak contası olsa fena olmazdı diyorum sadece
    en azından yag damlacıkları motorda görüntü kirliliği yapmazdı diyorum
    bu büyük şirketler arabaları satsalar bile müşterileri kendilerine baglıyorlar
    arabalarda kronık hatalar var yani devamlı srvis servis
    vidalar civatalar hep özel türde herkes açamasın sadece bizim servislerimiz baksın biz kazanalım diye

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.8 GTI
    + olarak buhar tahliye kanalı var su deposunda passatların

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 FSI Comfortline
    aracın hararet yapma ihtimali madem bu kadar zor, trafikte bu kadar araç neden conta yakıyor:? tamam siz amyant kullanın ben normal conta kullanayım konuyu çöpe çevirmeyelim.

VWTURK Üyesi Halil Kara - ait Avatar
    Lokasyon
    Burdur [ 15 ]
    Marka
    Diğer
    Model
    Diğer
    Alıntı vehbi0342´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    aracın hararet yapma ihtimali madem bu kadar zor, trafikte bu kadar araç neden conta yakıyor:? tamam siz amyant kullanın ben normal conta kullanayım konuyu çöpe çevirmeyelim.
    Murat Beyin söyledği doğru yalnız... Aracın hararet durumunda zaten sizi uyarıyor, eğer uyarılara kulak asmaz herhangi bir arızada motora zarar geleceğini anlarsa da araç zaten kendisini kilitleyerek olası zararları önlüyor... Passata hararet yaptırmak her babayiğidin hakkı değil yani

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 FSI Comfortline
    O konuda tabiki haklı, ama trafikte her kişi siz veya ben kadar arabayla ilgili değil ya da trafikteki her araç vw kalitesinde değil Bu arada dikkatimi çekti, konuyu açan arkadaşın arabası da passat ;) Son olarak konuyu açan arkadaşa geçmiş olsun dileklerimi sunarak, bu yapılan hesaplamalar hep en kötü ihtimal düşünülerek yapılacağını söylemek isterim. Dediğiniz gibi çok zor ihtimal ama bu risk mevcut. Bu riskin gerçekleşme ihtimali ufak olsada vereceği hasar yani riskin şiddeti yüksek olduğu için göz önünde bulundurulmalı. 110 derecede contanın yanmasının sebebi merak ediliyordu, bende bildiğimi paylaştım.

VWTURK Üyesi OverlordZ - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.8 Comfortline
    Passatta falan eski usul civalı kavramalı fan sistemi var , fanlar elektrik uyarımlı değil bu yüzden hararet yapması oldukça zor. Fan sürekli çalışır , hararetle birlikte hızı artar.

VWTURK Üyesi mlh07 - ait Avatar
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo 1.4 Comfortline
    ekstra bir konu açmak istemedim bizim araçtada benzer bir sorun var . araç yağ eksiltiyor sürekli... 2 ayda bir yağ koyuyoruz.. araç 152ooo km de hyndai elentra.. .. sizce bu sorun neden olabilir ...

Edit : araç lpg'li

+ Konu Cevapla

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda bu konuyu görüntüleyen 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)