Hepsi Burada!
+ Konu Cevapla
1 / 20 Sayfa 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu
Toplam 297 sonuç bulundu, 1 ile 15 arası gösteriliyor

Konu: Boya Koruma nedir? Nasıl yapılır?

Ayrılmış Üye
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 Comfortline

Boya Koruma nedir? Nasıl yapılır?

Değerli forum sakinleri.. Hergün araçlarımız hakkında soru-cevap şeklinde ve paylaşımlarla birbirimize yardımcı olmaya çalışıyoruz.. Araçlarımızın motoru, iç aksamı, donanımsal özellikleri ile ilgili binlerce konu var.. Ancak araçların her yerine gösterdiğimiz ilgi alakyı neden boyasına göstermiyoruz acaba ? 2-3 yılda bir araca pasta cila atmak yetiyor mu ? Bu kadar mı yani ?

Bu başlıkta sizlere çizik giderme, boya koruma, detaylı iç temizlik, motor temizliği, jant temizliği, cam temizliği, far-stop parlatma gibi konularda yardımcı olucam ve sormak istediğiniz her türlü soruyu içtenlikle cevaplamaya çalışıcam.. Kendi yaptığım uygulama resimleri ile de topic sürekli güncel tutulmaya çalışılacaktır..

Öncelikle boya koruma kavramını açmak istiyorum.. Nedir bu boya koruma ?

Zamanla oluşan fırça çizikleri, güneş ışınlarının zararlı etkileri, toz, toprak, balata tozu, ağaç reçinesi, yağmur, kar ve dışardan gelen diğer etkenler ile boyamızın matlaşması sonucu aracımıza boya koruma uygulaması yapılır.. Aslında boya düzeltme + koruma demek daha doğru olur..

Boya düzeltme anlamında yapılan işlemler sırasıyla;

Temizleme - Çizik ve hare giderme - Koruma

Teknik anlamda isimleri ise;

Kil (clay bar) - Kalın ve ince pasta (polishing-finishing) - Koruma (wax, sealant)

bu kompenant sırasıyla uygulandığı taktirde boya koruma uygulaması tamamlanmış olacaktır..

Kil (clay bar) nedir ?

Boya koruma işleminde olmazsa olmaz olanlardan birisidir.. Ülkemizde pek bilinmese de yaptığı iş fiyatına göre çok çok üstündür.. Balata tozu ve ağaç reçinesi gibi boyaya yapışan, silmeyle yıkamayla asla çıkaramayacağınız bütün pislikler kil ile güvenli bir şekilde yok olacaktır..

25 gr bir araba için yeterlidir.. Kaydırıcı sprey (detailing spray) ile birlikte kullanılır.. Boya koruma öncesinde yapılması alınan sonuca büyük ölçüde etki eder.. Normal şartlar altında ise aracın durumuna göre 6 ayda bir yapılması önerilir..

Küçük bir panelden çıkar kir..

Kalın-ince pasta (polish) nedir ?

Yapı marketlerimizde bir çoğu bulunmasa da çoğunluğumuz aşağı-yukarı ne olduğunu bilir..
    Boya durumuna göre değişik aşındırıcılık özelliği olan bir çok polish vardır.. Meguiars, 3M ve bizi en çok ilgilendiren sert boya tiplerine göre (Vw-Audi-Skoda,Mercedes gibi) en ideal polish olan Menzerna dünyaca bilinen, kullanılan ve kusursuz sonuç alınabilen polishlerdendir..

Genelde makine ile kullanıma uygun ürünlerdir.. Devir ayarlı bir polisaj ya da taşlama makinesi lazım.. Elle uygulamaya yönelik ürünlerde var.. Ancak kusursuz sonuç isteniyorsa makine şart.. Elle bir yere kadar..

Menzerna ile alınan kusursuz bir sonuç..

Meguiars Polish Serisi

Polishler aşındırıcılık değerlerine göre farklı tip süngerler (ped) ile kullanılır.. Bu pedler temelde 4 gruba ayrılır..

Wool Pad (Güneş yanığı, oksidasyon, zımpara izi giderme)

Cutting Pad (Aşırı çizik-hare)

Polishing Pad (Orta şiddette çizik-hare)

Finishing Pad (Hafif harelenme ve parlatma)

Koruma (Wax, Sealant) nedir ?

Temizlik (kil) ve polish aşamalarını geçtikten sonra koruma amaçlı yaptığımız işlemdir.. Son kat olarak atılan koruma (wax) boyayı güneş ve dış etkenlerden koruyacak, su damlacıları daha kolay kayacak ve aracımız daha zor kir tutacaktır..

Wax aşındırıcı içermez hammaddesi doğal bir madde olan Carnuba' dır.. İstenilen sıklıkta atılabilir.. Polish işleminden sonra 2 kat atılması daha iyidir..

Sealant (sentetik wax) ise wax ile aynı işi yapan fakat sentetik polimer içeren koruma ve parlatma amaçlı maddedir.. Aşındırıcı içermez.. Wax gibi boyayı dış etkenlere karşı izole eder..

Wax ve sealant ın katı, sıvı ve spray şeklinde uygulananları vardır.. Hepsi aynı amaca yöneliktir ancak katı waxların daha uzun ömürlü oldukları bilinir..

Kaliteli bir wax sonrası su damlacıkları böyle olmalıdır..

Ben 2-3 ayda bir Meguiars Next Generetion Tech wax 2.0 yi uyguluyorum.. Uygulaması ve silmesi çok kolay.. Kendi içinden çıkan süngeriyle panele yayıp bırakıyorum.. Sonra mikrofiber benz ile kalıntılarını siliyorum ve ipek gibi bir kaporta elde ediyorum..

Waxda alternatif çok fazla..

Meguiars Next Generation Tech Wax 2.0
    Meguiars 21 Sentetik Wax ve Meguiars 26 nolu waxlar
    Meguiars Cleaner Wax (diğerleri pahalı diyenlere)
    Collinite
    Zaino
    Finish Kare
    Chemical Guys
    Dodo
    Victoria Wax
    Swiss Wax

Benim kullandığım;

Meguiars'ın waxlarının bir kısmını hepsiburada ve Meguiars Türkiye'nin kendi sitesinden temin edebilirsiniz.. Diğer markalar için ise;

http://www.cleanyourcar.co.uk
    http://www.performancemotorcare.com/

Ben cleanyourcar sitesinden alış veriş yapıyorum.. Her türlü araç bakım ürününü bulabileceğiniz bir yer.. Posta ücreti otomatik hesaplanıyor.. Tek ürün almak yerine 1.5 kiloyu aşmamak kaidesi ile birden fazla ürün alınırsa posta parası çok uygun fiyata geliyor.. Örneğin Meguiars Tech Wax 2.0 ürününü tek olarak sipariş etseniz dahi 62 tl ye geliyor ki burda ki satış rakamı 77 tl.. Bunun yerine 2-3 parça ürün alırsanız posta parası bölünmüş oluyor..

Siparişler uçak postası ile geliyor.. Siz siparişi verdikten en geç 2 gün sonra siparişiniz hazırlanıp postaya veriliyor ve toplamda 5-8 gün arasında postanız elinize geçiyor..

Bir de şu yanı var.. Dünyaca ünlü ürünleri satıyorlar.. Başta biraz pahalı gelebilir ama gerçekten hakkını veren ürünler.. Örneğin Meguiars Next Generation Tech Wax 2.0 20 araca yetiyor.. Yani araç başına maliyeti 3 tl ye geliyor.. Menzerna po85rd 3.02 polishi tek alsanız bile 81 tl ye geliyor ve 7-8 araca yetiyor.. Buda araç başı maliyet olarak 10-11 lira gibi bir maliyet ortaya çıkıyor.. Böyle düşünürseniz bir yıkatma parasına bile denk gelmiyor.. Sitede yaptığınız alışverişlere göre puan birikiyor ve aldığınız ürünlere göre 1-2 posta sonunda bir ürüne yetecek kadar puanınız olmuş oluyor..

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kuş Pisliği ve Yanıklarının Düzeltilmesi

Araçalarımızda karşılaştığımız en sık sorunlardan birisi de kuşkusuz kuş pislikleri ve yanıklarıdır.. Uzun süre aracın üzerinde kalan kuş pisliği verniği 1. dereceden yakma özelliğine sahiptir.. Boyaya kadar inen yanıkların çoğu için bir uygulama yapılamaz.. Sadece kalın polish ve yün keçe ile bir deneme yapılmalı ve eğer çıkmıyorsa fazla zorlanmamalıdır..

Kuş pisliği aracın üzerinde fazla kalmamış ve yakma derecesine gelmemişse su yada genel temizlik ürünüyle yumuşatılmalı ve ıslak bir bezle silinmelidir.. Ancak yine de arkasında bir pütürlük ve leke bırakacaktır.. İşte bunları yok edebilmek için tasarlanmış bir Meguiars ürünü olan Scratchx bu iş için idealdir..

Sonuç:

Önce

Sonra

Lokal bir çiziğe Scratchx uygulaması

Meguiars' ın kendi sitesinden ve Hepsiburada' dan temin edebilirsiniz.. Yurt dışından posta fiyatı dahil daha ucuza almaktata mümkün..

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MOTOR TEMİZLİĞİ

'Bas suyu yıka' gibi bir mantıkla motor temizliği aracımıza ciddi hasarlar verebilir.. Öncelikle motorun taş kadar soğuk olması lazım.. Beyin, akü açıksa akü tarafı, fiş ve kabloların bağlantı yerleri ve hava filtresi giriş kısmını kapatmak gerekir..

Önce yağ-kir sököcü sprey ya da Amway Loc gibi genel temizlik ürünlerini sulandırarak motora sıkın ve 5-10 dk bekleyin.. Bir fırça yardımıyla elinizin girdiği yere kadar fırçalayın.. Durulama aşamasında asla basınçlı su tutmayın!.. Tayziksiz bir bahçe hortumuyla durulayın ve yine girebildiğiniz yerlere kadar bezle kurulayın..

Daha sonra motoru çalıştırın.. Mootor biraz çalıştıktan sonra titreşim ve sıcaklığın etkisi ile kalan su damlaları yok olacaktır..

Plastik kısımlara beslemesi için bakım ürünleri uygulananıp kabası bir bezle silinirse daha güzel olacaktır.. Ama wd-40 gibi toz çeken ürünler kullanılmamalıdır..

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

JANT TEMİZLİĞİ

Aracı gösteren hiç kuşkusuz jantlardır.. Ama tahmin edersiniz ki balata tozu içinde kalmış ve matlığını yitirmiş jantlar hiç de güzel gözükmeyecektir.. Frenaj sırasında balatanın aşınmasıyla oluşan balata tozlara jantlaşa yapışır, yine frenaj sırasında oluşan ısıdan katranlaşır ve temizlenmez hale gelir.. Bu balata katranlarını sökmek için uygun ürünler var elbette.. Ama her yıkamada jantlarımıza da ilgi gösterirsek bu balata tozlarını katranlaşmadan temizlenmesini sağlarız..

Jant temizliği için fırça kullanılabilir.. Genel temizleyici ürünlerden janta sıkılır bir süre beklenir ve fırça yardımıyla kirler sökülür sonra suyla durulanır.. Piyasada bulabileceğiniz jant temizleme fırçaları mevcut.. Bu firçalar jant temizleme için çok uygun..

Kullandığım ve çok memnun kaldığım jant temizleyiciler;

Meguiars Hor Rims All Wheel Cleaner
    Meguiars All Purpuse Cleaner (Genel temizlik maddesi)
    Turtle wax Wheel Clean

Asla tuz ruhu gibi ürünler kullanmayın.. Jantın üzerindeki vernik tabakasını eritir.. Lastik yanakları için arap sabunu yerine oto şampuanı daha yararlı olacaktir.. Keza arap sabunu lastiği çatlatır..

Yıkama esnasında ilk jantlara girişin.. Jant temizliği bittikten sonra aracı yıkayın.. Yıkama esnasında akan sular jantların durulanmasına yeterli olacaktır.. Aynı şekilde yine yıkamadan önce panjur, kapı aralıkları ve depo kapağı gibi yerler de fırçalanmalıdır...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Siyah Plastiklere Bakım

Araçlar ne kadar temizde olsa eğer siyah kısımlar simsiyat ve diri durmuyorsa bir eksiklik var demektir.. Bunun içinde kullandığım ve önerebileceğim bir ürün olan Meguiars Trim Detailer ve ondan kareler..

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ben hobi olarak araç bakım ürünleri ile ilgilendiğim için sizlerle bu bilgileri paylaşmak istedim..

Bunlar sizleri bilgilendirme amaçlı yazdığım temel bilgiler.. Aklıma geldikçe ekleyeceğim bölümler olucak.. Meraklı arkadaşlar vardır.. Dediğim gibi soru soran arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıcam..

SAYGILAR..

VWTURK Üyesi özdemir - ait Avatar
    Lokasyon
    Kırşehir [ 40 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 Comfortline
    teşekkür ederiz bilgiler için

ve işte ilk soru metalik boyalarda boya üzerinde bir vernik tabakası olduğunu biliyoruz pasta yapıldığında sadece bu verniğimi inceltmiş oluyoruz boyaya ulaşamıyormuyuz metalik boyada pastanın mantığını bir türlü anlayamadım.

VWTURK Üyesi r_E_J_i - ait Avatar
    Lokasyon
    Konya [ 42 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.9 TDI Highline
    çok teşekkürler emeğine sağlık.isabetli bi konu olmuş.birde vaktiniz varsa uygulanlarını anlatabilir misin?Mesela ben bu kilin nasıl uygulandığını pek kestiremedim...

Ayrılmış Üye
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 Comfortline
    Alıntı özdemir´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    teşekkür ederiz bilgiler için

ve işte ilk soru metalik boyalarda boya üzerinde bir vernik tabakası olduğunu biliyoruz pasta yapıldığında sadece bu verniğimi inceltmiş oluyoruz boyaya ulaşamıyormuyuz metalik boyada pastanın mantığını bir türlü anlayamadım.

Boyanın en üst tabakası olan vernik (clear coat) tabakası boyayı koruyan ve izole eden en üst tabakadır.. Polish sonrasında vernik tabakasında küçük bir miktar incelme olur.. İşte bu incelme sayesinde çizikler vernik seviyesine iner ve yok olur.. Metalik ya da opak farketmez bu iş için.. Her türlü boya polishe cevap verir..

Ancak çok derin çizikler boyaya kadar hatta astara kadar inmiş olabilir.. Çiziklere tırnak takılıyorsa muhtemelen astara kadar inmiş demektir ve polih işlemi fayda etmez.. Ama sadece boyaya kadar inmiş ise verniği boya seviyesine kadar inceltip çiziği yok etmek mümkündür..

Kısaca resimle anlatmak istenirse ;

Ayrılmış Üye
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 Comfortline
    Alıntı r_E_J_i´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    çok teşekkürler emeğine sağlık.isabetli bi konu olmuş.birde vaktiniz varsa uygulanlarını anlatabilir misin?Mesela ben bu kilin nasıl uygulandığını pek kestiremedim...
    Kil uygulanması en kolay adım.. Genelde 100 gr olarak satılan kili 4 e bölersiniz ve her parçası bir araba çıkarır.. Kaydırıcı sprey ile birlikte uygulanır.. Yıkanmış araç ıslakken her panele ayrı ayrı sıkılıp kil üzerinde gezdirilir.. Kaydırıcı spreyden kasıt aracı yıkamadan sonra parlatmak ve lekesiz kurulama işlemi için kullanılan detay spreyleridir..

Örnek;

Meguiars Quick Detailer

Meguiars Last Touch

Kaportada gezdirmemiz yeterli

Detay spreyimiz yoksa boş şişenin içine sıvı sabun yada oto şampuanını sulandırıp koymakda işe yarar..

Bu da benim aracımın sadece 1 kapısından çıkan kir..

VWTURK Üyesi güven - ait Avatar
    Lokasyon
    Konya [ 42 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf TSI
    paylasım icin teskürler alp bey, Menzerna polishi nerden nasıl temin edebiliriz ben bulamdım nette satan bulundugum yerde malesef böyle seyler yok saygılar

VWTURK Üyesi r_E_J_i - ait Avatar
    Lokasyon
    Konya [ 42 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.9 TDI Highline
    denemek lazım basit mi yöntemmiş.Çok teşekkürler ilginiz için.

Ayrılmış Üye
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 Comfortline
    #güven;

Bu ürünü sadece ingiliz kökenli www.cleanyourcar.co.uk sitesinden edinebiliyoruz.. Maalesef Türkiye' de bırakın bulmayı bilen dahi yok.. Meguiars ve 3M en azından biliniyor ve temin ediliyor tabii fahiş fiyatlarla..

Elle uygulamaya uygun bir ürün değil.. Bu Menzerna' dan tam sonuç alabilmek için devir ayarlı bir polisaj makinesine ihtiyaç var..

#r_E_J_i;

Evet hem basit hemde parasına göre yaptığı iş inanılmaz.. Ama kil de maalesef bulunamıyor.. Yukarıda verdiğim adresten temin etmek mümkün.. Bu sitede fiyatlar ingiliz sterlini.. Posta parası otomatik hesaplanıyor.. 100 gr kili 40 tl civarı bir rakama posta dahil almak mümkün.. 100 gr kil size 2 yıl yetecektir..

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Edirne [ 22 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf TSI
    Teşekkür ederim yeterince aydınlatıcı bilgiler

Ayrılmış Üye
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 Comfortline
    Komşumun Skoda Octavia' sı üzerinde bir uygulama yapmıştım..

Menzerna PO85RD 3.02 nolu polish.. 10 üzerinden 6 derecede aşındırıcı içeriyor..

Çamurluğun ortasından bant çektim.. Sol taraf uygulama yapılmış olan bölüm.. Sağ taraf ise malum

Ayrılmış Üye
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 Comfortline
    Menzerna sert tipteki boyalar için en çok önerilen polish..

Yukarıdaki tablo boya sertlik tablosu.. VW grubundaki araçlar (vw seat, skoda,audi) sert boyaya sahip.. Bu tür sert boyaların en önemli özelliği kolay kolay zarar görmemeleri.. Ancak zarar gördüğü taktirde de telafisinin daha zor olması..

VWTURK Üyesi emre86 - ait Avatar
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf TSI
    ankarada meguıars ürünleri satan veya uygulama yapan yerler varmı? ben meguiars ın internet sitesinde göremedim.

VWTURK Üyesi özdemir - ait Avatar
    Lokasyon
    Kırşehir [ 40 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 Comfortline
    alp kardeşim süpersin bu aralar bu bilgilere gerçekten çok ihtiyacım vardı bayramdan sonraki hafta izine ayrılacağım ve bu boya koruma işlemini yapmayı düşünüyorum malum önümüz kış beyaz ampul ışıgında baktığımda boya üzerinde müthiş daireler halinde fırça izi ve çizikler var verdiğiniz tırnak ölçüsünde olaya baktığımda hemen hemen tamamı kaybolacak gibi (hiç biri tırnağa takılmıyor) polisaj makinasını ise kimse önermiyor boyayı yaktığı falan söyleniyor ama ben inatla bu işi kendim yapmak istiyorum çünki boya korumaya verilecek para ile bu setin tamamını alıp 3-4 kere bu işi yapmanız mümkün fakat sonuçta cesaret işi.boya işi ise riske atılacak bir şey değil .

siz ne önerirsiniz gireyimmi bu işe detaycı ve titiz birisiyimdir(arabam konusunda) sabırlıyımdır

yoksa verelim parayı boya koruma ve parlatmayı yaptıralımmı(hiç zevkli ve doyurucu değil)

VWTURK Üyesi gg_bora - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora Pacific
    Paylaşım için teşekkürler. Boyayı dış etkenlere karşı korumak için hiç pasta yapmadan sadece cila yapılsa olur mu?

Ayrılmış Üye
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 Comfortline
    #emre86;

Ankara' da uygulama yapan yer benim önerebileceğim cepa alışveriş merkezindeki Technocar.. Ordaki boya koruma ustası benim arkadaşım.. Yıllardır ona giderim.. Onlar Meguiars malzemelerinin nerdeyse tamamını kullanıyorlar.. Uygulama merkezi olarak önerebileceğim yer burası..

Malzemelerinin tamamını bulacağın yer ise, Ankara'nın büyük bölümüne malzeme temin eden Şaşmaz' da Enkay Boya var.. Ama profesyonel malzemeler sadece 4 litrelik galonlar şeklinde var ve tahmin edersiniz ki epey pahalı..

#özdemir;

Polisaj makinesi hemen eline alıp girişeceğin bir alet değil.. Gerçekten kullanmasını bilmek lazım.. Yakmakta var, daha çok hare bırakmakta var, boyayı fazla inceltmekte var.. Ben sayfalarca döküman okudum.. Bu işi yapan usataların yanına gidip saatlerce sayrettim.. Akıl aldım, yabancı forumlardan aylarca okudum, spot testler yaptım, hurda panellerde çalıştım.. Polisaj makinesinde devir ayarı, bastırma kuvvetti, nerelere fazla yoğun polisaj yapılması-yapılmaması, hangi sertlikte pedi hangi cilayla uygulayacağın gibi daha sayamadığım bir çok püf noktası var.. Bunları bir araya getiremediğin taktirde hiç bir sonuç alamazsın.. Topic ilerledikçe hepsini anlatmaya çalışacağım.. Ama kesinlikle ben yaparken keyif alıyorum.. Bir nevi meditasyon gibi geliyor bana..

Birde şu yanı var.. Ben boya koruma işine harcadığım parayla belki 7-8 kere iyi yerlerde boya koruma yaptırabilirdim.. Meguiars ve Menzerna' nın bir çok ürünü elimde mevcut.. Ama ben keyif aldığım ve meraklı olduğum için böylesini tercih ettim.. Bazı kişilere saçma ve gereksiz gelebilir..

Bunlar göze aldığın taktirde yapılmayacak bir şey değil.. Ama tecrübe ve bütçe ayırmak lazım..

#bamya84;

Pasta (polish) yapılmadan istediğin kadar koruma yapabilirsin.. Sadece senin vaktine ve yapma isteğine kalmış bir durum bu..

+ Konu Cevapla
1 / 20 Sayfa 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda bu konuyu görüntüleyen 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)