Anket Sonuçlarını Göster: Hangi marka benzin veya dizel kullanılmalı?

Oylayanlar
127. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Shell

58 45,67%
  • BP

11 8,66%
  • Petrol Ofisi

17 13,39%
  • Opet

39 30,71%
  • Diğer

2 1,57%
+ Konu Cevapla
1 / 3 Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 34 sonuç bulundu, 1 ile 15 arası gösteriliyor

Konu: Hangi yakıtı kullanmalıyız ve neden?

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf GT

Hangi yakıtı kullanmalıyız ve neden?

Forumda biraz arama yaptım ama bulamadım umarım açılmamıştır daha öncesinde! Konunun başlığında soruduğum gibi hangi yakıtı kullanmalıyız ve neden bu yakıtı kullanmalıyız? gerci arabadan arabaya fark eder ama tsi grup ile fsi grup aynı yakıt türünü mü kullanmalı bilmiyorum o yüzden genel bir anket yapmak istedim

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf GT
    Tabi konu içersinde yazdığım şey ile anket tutmuyor ama şöyle yapabiliriz ankete katılanlar hangi marka kullandıklarını secip sonrada yakıt türünü ve nedenini yazabilirler Ben dizel kullanırken shellden alıyordum euro dizel olarak ve genelde hep aynı istasyondan ve aynı pompadan daha cokda sabah erken saatlerde almaya calısıyordum şimdi benzinliye biniyorum bir kaç arkadaşım ile konuştuk shell kullanabilirsin 95 oktan kullanmanı tavsiye ediyoruz dediler durum böyle

VWTURK Üyesi efekadefe - ait Avatar
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Diğer
    Model
    Diğer
    Benzinli araç kullanırken hep opetten alırdım. Eğer durum acilse shell e kayardım.
    Dizel araca geçince shell den alayım dedim.
    Normalde kullandığım şirket aracında taşıt tanıma oldugundan hep shell den almak durumundayız. Çok işlek ve merkezi bir yerdeki (isim vermeyeyim) shell bayisinden aldım. şirket aracı 1 hafta servisten çıkamadı kalitesiz yakıt yüzünden.
    Dolayısıyla şimdilik opet e devam.

VWTURK Üyesi Torrado - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Jetta 1.6 FSI Comfortline
    Sürekli petrol ofisinden alıyorum eğer yolda denk gelmezsem ve yakıtım bitiyorsa total veya shellden alıyorum

Forum Koordinatörü TİN - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Aracım Yok
    Model
    Aracım Yok
    Aslında farklı alanlar ve başlıklar altında çok fazla tartışılmış bir konu bu..

Ben her zaman söylediğimi yineleyeceğim; kullanılan yakıtın markası çok önemli değil bu noktada. Önemli olan; yakıtın alındığı istasyonun sağlamlığı... Yakıtı ana firmadan geldiği gibi mi satışa sunuyor? Yoksa kendisi bir takım yakıt zenginleştirme (!) çabalarında mı bulunuyor?

Mesela yeni öğrendiğim bir detay var Shell'in uygulamaları ile ilgili. Onu da bir arkadaşım Shell ile anlaşarak istasyon kurma aşamasında olduğu için öğrendim. Dikkatle okuyun;

Shell tamamen kendisinin finanse ederek, arsa sahibi ile anlaşarak, 20-30 sene sözleşme yaparak kurduğu istasyonlarda (ki %80 Shell bayii böyleymiş) yakıt tanklarının anahtarını bayiye vermiyormuş...!!!! Yakıtı da bu bayilere kendisi getiriyormuş.. Bayiye her yakıt geldiğinde; Bölge Müdürlüğü'nden bir görevli de beraber gelerek, yakıt tankını açıyor, malı indirtiyor ve tekrar kilitleyip anahtarı cebine atıp gidiyormuş.. Mesela bu güven anlamında çok önemli bir detay Bence..

Sadece kendi kurmadığı, transfer ettiği ya da "Sen kurma, Ben kendi paramla kurar, bayiliğini yaparım" diyen bayilerde bu uygulaması yokmuş. Ancak bu tipteki bayi de %20 oranındaymış yurt genelinde.. OPET'in de benzer bir uygulaması varmış sanırım..

Yakıt tipine gelince; motorumuzda herhangi bir tuning uygulaması yoksa, üretici firmanın ve dolayısıyla yetkili servisin önerdiği, aracın depo kapağının içinde belirtilen yakıt tiplerini kullanmamız uygundur.

Dizeller için de önemli bir detay daha var; bazı firmalar Eurodizel'i kendileri ithal ediyorlar. (Örneğin Total)... Dizel kullanan yakın arkadaşlarımdan duyduğum; ithal yakıt kullandıklarında daha uzun menzil elde ettikleri yönünde. Benim dizel aracım olmadığı için teyid anlamında bir yorumum olamaz tabi..

VWTURK Üyesi LordMayros - ait Avatar
    Lokasyon
    Kayseri [ 38 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.9 TDi
    ben hep opetten alıyorum shell den aldıgım zaman nedense menzilim hep düşüyor

hatta evimin yolunun üzerindeki opetten ve her zaman aynı pompadan alırım ben şehir içinde yakıt bitmesi gibi bir dert olmadıgından her zaman eve giderken yakıt azsa alırım sadece şehir dışına çıktıgımda bu bozuluyor ama yinede opet tercih ediyorum

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf GT
    ooov benim kafam cok karıştı ben hep shell kullanmış birisiyim ama diesel arabam varken böyleydi! Metin abinin dediğide doğru markadan cok kendilerinin birşey katıp katmadığı önemli! Neyse deneyip göreceğiz ben batıkentte oturuyorum ankarada ve mazot aldığım shell bayisinden simdide gidip benzin alcam duruma göre opete kayışta yapabilirim. 95 oktan kullanın dedi hep arkadaslarım chip yapılana kadar 95 oktan kullanmaya devam ozaman

VWTURK Üyesi armedangel - ait Avatar
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Seat
    Model
    Passat 1.8T Highline
    ben şahsen bp yi tercih ediyorum. hem menzil bakımından hemde aracın performansı bakımından shell cok canımı sıktı. 3 ayrı bayi ile farklı sorunlar yaşadım. Tek istisnam riva yolundaki total dir. onun dışında nerde bp görsem gönül rahatlığı ile alıyorum. hem kampanyaları da güzel oluyordu..

Forum Koordinatörü TİN - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Aracım Yok
    Model
    Aracım Yok
    Alıntı *Caglar*´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    ooov benim kafam cok karıştı ben hep shell kullanmış birisiyim ama diesel arabam varken böyleydi! Metin abinin dediğide doğru markadan cok kendilerinin birşey katıp katmadığı önemli! Neyse deneyip göreceğiz ben batıkentte oturuyorum ankarada ve mazot aldığım shell bayisinden simdide gidip benzin alcam duruma göre opete kayışta yapabilirim. 95 oktan kullanın dedi hep arkadaslarım chip yapılana kadar 95 oktan kullanmaya devam ozaman
    Alıntı armedangel´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    ben şahsen bp yi tercih ediyorum. hem menzil bakımından hemde aracın performansı bakımından shell cok canımı sıktı. 3 ayrı bayi ile farklı sorunlar yaşadım. Tek istisnam riva yolundaki total dir. onun dışında nerde bp görsem gönül rahatlığı ile alıyorum. hem kampanyaları da güzel oluyordu..
    Özellikle benzinde; çok düşük oranlı ithalat dışında, tüm firmalar malı Tüpraş'tan temin ederler ve içine kendi katkı maddelerini eklerler. 97 oktanı da aynı yöntemle elde ederler zaten. Bu noktada firmaların ürünleri biribirinden küçük detaylarda farklılık arz edebilir, bu doğru. Çok ufak oranda çekiş farkı veya çok abartılı olmayan oranda menzil farkı oluşmasının nedeni de budur.

Ben son bir senedir hemen hemen tüm yakıtımı evime yakın ve yolumun üzeri sayılabilecek, kaliteli bir işletme olduğunu bildiğim bir Petrol Ofisi bayiinden sağlıyorum. Gerek çekiş gerekse de menzil olarak çok memnunum. Yukarıda da belirttiğim gibi; bu bayinin kalitesinden de kaynaklanır. Tabi ki yakıtı geldiği gibi satan bir bayiyse; PO'nun yakıtının da güzel olduğuna işarettir.. Mesela İzmir HAVAŞ'ın da anlaşmalı çalıştığı bir istasyon burası..

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf GT
    ozaman bu iş birazda deneme yanılma yontemi oluo!

VWTURK Üyesi ALTAIR - ait Avatar
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Diğer
    Model
    Diğer
    Hangi marka yakıt olursa olsun asıl önemli olan bayidir. İstanbul için po, bp, shell yakıtı genellikle aynı yerden (isim vermeyeyim) İzmit'teki rafineriden almakta. Alınan yakıtı da ya kendilerine ait ya da anlaşmalı oldukları depolama terminallerine aktarmaktalar ve bayilerine yaptıkları son satış öncesi küçük miktar kendi katkı formüllerini ekliyorlar. Ancak kısa kısa dönemlerde kullanıcıların anlayamayacakları miktarda yakıt kalitesinde değişiklikler olabilir çünkü rafinerilerde üretilen yakıt her zaman bire bir aynı kimyasal bileşenlere sahip olamayabiliyor. Özellikle de kükürt oranı. (atıyorum bir öceki motorin ürününün kükürt oranı 8.2 ppm ken bir sonraki 9.1 ppm olabilir.) Tabiki tüm üreticilerin kalite satndartları vardır ve bu standart dışındaki bir ürünü piyasaya vermezler.
    Ayrıca ithal yakıt daha kalitelidir diye bir genelleme yapmak çok yanlış. İthal yakıtta olsa yerli de olsa uluslararası normlara göre birbirine çok yakın standartta olmak zorundadırlar.Ve bu kalite farkı kullanıcıların anlayamıyağı ölçüdedir ve bazen ithal gelen daha yüksek kükürt oranına sahip olabilir bazen de yerli olan. Özellikle motorin de (eurodiesel) yakıt tüketimini direk etkileyen unsur ürünün parlama noktası sıcaklığıdır ki (ne kadar yüksekse, araç o tüketim açısından o kadar verimli çalışır) bunu hep sabit tutmak imkansızdır. Bu her üretilen üründe değişen bir parametredir.
    Neyse, fazla uzatmadan önemli olan kesinlikle benzin istasyonu derim nacizane.

VWTURK Üyesi yakuzz - ait Avatar
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.9 TDI Comfortline
    ben doğudayım ve burada akaryakıt konusunda hiç kimseye güven olmuyor. irandan giren ve ne idüğü belirsiz olan yakıtlar heryerde.. batıyı bilmem ama burada arabasını seven hiç kimse gidip shellden yada BPden almaz. Ya PO yada opet. Ben İkisi arasında kaldım ve kendimce uyanıklık yapıp 1,5Litrelik pet şişeyi eurodieselle doldurmalarını arabayı yıkayacağımı söyledim, iki istasyonda sorun çıkartmadan doldurdu. Opetin mazotu Petrol ofisine kıyasla daha beyaza yakın sarımtraktı ve toz vesaire gibi atık madde yoktu. Yani daha şeffaf, çok daha açıkrenkliydi. Bende o gün bugündür opetten alıyorum. Benzinden fazla anlamam ama mazotta bu şeffaflık ve temizlik çok önemli. rengi kırmızıya çalan mazottan uzak durun.

VWTURK Üyesi ALTAIR - ait Avatar
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Diğer
    Model
    Diğer
    Alıntı yakuzz´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Benzinden fazla anlamam ama mazotta bu şeffaflık ve temizlik çok önemli. rengi kırmızıya çalan mazottan uzak durun.
    Yanlış. Rengine göre kalite farkını anlayamazsın. Çünkü tüm dünyada nakliye aşamasında motorin için kullanılan "dyed" ve "undyed" diye bir teknik tabir vardır. Bu da ürünün özel olarak katkıyla renklendirilip renklendirilmediğinin göstergesidir. Yani markalama amaçlı veya ürünün gemiyle taşınması esnasında bozulup bozulmadığının saptanması amaçlı uygulanan özel bir boyadır. Renkler çeşitli olabilir. Örn: kırmızı, yeşil, mavi.
    Ancak yakıtın ne renk olursa olsun temiz ve bulanık olmaması ya da tortusuz, tozsuz, partikülsüz olması tabi ki kalite göstergesidir.

VWTURK Üyesi efekadefe - ait Avatar
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Diğer
    Model
    Diğer
    Bugun Metin abinin yazdıklarına istinaden bir de Total'den alayım dedim. toplamda 48 lt aldım. bu depoda nerdeyse tamamen total yakıtını deneyeceğim .Tabi daha 7-8 km kullandım. belki psikolojik olabilir ama sanki aracın performansı düştü gibi. sanki daha yavaş patlama oluyor gibi geldi.

opet dizeliyle 740-750 km yapıyordum. şuan bc 840 km gösteriyor ama bitince kesin değeri yazarım.

VWTURK Üyesi zinarturgut - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Aracım Yok
    Model
    Aracım Yok
    Her zaman şaşmadan Petrol Ofisi. Hem yerli malı, hem menzili uzun, hem uzaydan kontrol sistemi ile yakıtın temizliğine inanıyorum. Shell'den ala ala aracın nerdeyse turbosunu yiyorduk. Kattıkları maddeler hep kurum yapmış. CC ile temizledik iki defa. Petrol Ofisi gerçekten temiz...

+ Konu Cevapla
1 / 3 Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda bu konuyu görüntüleyen 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)