+ Konu Cevapla
1 / 3 Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 33 sonuç bulundu, 1 ile 15 arası gösteriliyor

Konu: hararet problemi,müşür arızası mı?

VWTURK Üyesi gokhan1300 - ait Avatar
    Lokasyon
    Hatay [ 31 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 TDI Highline

hararet problemi,müşür arızası mı?

Dün saat 12 gibi aracımı çalıştırır çalıştırmaz fan devreye girdi.Daha önce de aracı kullanmamıştım,yani akşamdan bu yana yatıyordu.Bu hararet problemi neden kaynaklanıyor olabilir,müşür arızası mıdır?

Göstergedeki değer hiç bir zaman 90 C'yi geçmezdi.Dün de geçmedi zaten.Arabayı çalıştırdığımda da zaten 90 C değildi.Gün boyunca yaklaşık 140 km yaptım.Aynı sorun arabayı stop ettikten sonrada devam etti.Bugüne kadar arabayı stop ettiğimde fanın çalıştığını çok nadir hatırlıyorum.

Lokasyon
    Hatay [ 31 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 TDI Highline
    aynı sorun bu sabahta meydana geldi,yok mu bir fikri olan acaba

VWTURK Üyesi MEA6667 - ait Avatar
    Lokasyon
    Hatay [ 31 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.9 TDI Highline
    Suyunu kontrol ettin mi Gökhan?
    Konu biraz dağınık geldi bana, ama anladığım kadarı ile, fan açmasından başka bir sorun yok, ancak bir sorun başlangıcı olabilir diye tahmin ediyorsun galiba.
    Hararet muşuru, termostat, conta, delik bir hortum vs. olabilir, uzaktan bişey söylemek zor.
    Dediğim gibi, önce su kontrolu ile başla

Sonrasında yardımcı olmaya çalışırım.

Forum Koordinatörü TİN - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Aracım Yok
    Model
    Aracım Yok
    Açıkçası Ben de yorum yapamayacağım..

Adnan Bey'e katılıyorum, en azından su seviye kontrolu ile başlanabilir.

Ayrıca; Sende fanın zamansız çalışması söz konusu, hararet problemi değil. Neticede arabada gram su kalmasa bile marşa basar basmaz hararet yapmaz.

Fan tesisatında kısa devre olabilir mi acaba?

VWTURK Üyesi caqri - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo 1.4 Basicline
    2 gün önce boğaz kelebeği temizliği için sanayiye gitmiştim, ben de fanın çalıştığını pek duymazdım, hararet müşürüm 3 ay önce filan değişmiş ve sorun yoktu, hararette de sorun yok zaten, ancak ben de dün arabayı stop edip çıktıktan sonra fanın çalıştığını duydum, daha önce hiç duymazdım, 10 saniye kadar çalışıp durdu, araçta herhangi bir problem yaşamıyorum ben de.. Acaba havalar biraz ısındı da ondan mı kaynaklanıyor ?

( Su seviyesi de normaldi aracın )

Lokasyon
    Hatay [ 31 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 TDI Highline
    Bence de hararet problemi yok gibi geldi ama dediğiniz gibi fan zamanı gelmeden(soğutmaya ihtiyaç duymadan)devreye giriyor.Sıcaklık 90C'yi hiç bir zaman geçmiyor,ki normal olanı da bu değil mi?

Suyu motoru çalıştırmadan gözle kontrol dışında bir metodu var mı?Bir de motor çalıştırdıktan sonra eksiliyor mu onu kontrol edebilirim tek başıma sanırım

VWTURK Üyesi OverlordZ - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.8 Comfortline
    VW grubu fanları termik değil mi ben mi yanlış biliyorum , direkt devreye girip daha sonra kavrama ile hızının artması gerekmiyor mu ?

Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Aracım Yok
    Model
    Aracım Yok
    Alıntı OverlordZ´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    VW grubu fanları termik değil mi ben mi yanlış biliyorum , direkt devreye girip daha sonra kavrama ile hızının artması gerekmiyor mu ?
    Golf'teki sistemden emin olmadığım için bu konuya girmedim Ben de Erdem. Ayrıca; bahsedilen klima fanı da olabilir.

Lokasyon
    Hatay [ 31 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 TDI Highline
    Metin abi bahsettiğim klima fanı değil,yani araç daha soğukken motor soğutma fanı devreye girdi,bu sabah da aynısı oldu.

Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Aracım Yok
    Model
    Aracım Yok
    İyi de Senin arabanın fanı da bizimkiler gibi termikli yani direkt çalışan fan sistemi değil mi?

Bizimkilerde soğutma pervanesi doğrudan kranktan tahrik alarak devamlı çalışır zaten. Isıya bağlı olarak açı ve değiştirir sadece..

VWTURK Üyesi oktar - ait Avatar
    Lokasyon
    Tekirdağ [ 59 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.2 tsi comfortline
    radyatörde bir fan açma müşürü varsa,kısa devre olmuş olabilir.

VWTURK Üyesi OverlordZ - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.8 Comfortline
    Arkadaşlar şurda burda bozukluk olabilirden ziyade ilk önce golflerin de fanı bizimkiler gibi termikli mi ona açıklık getirsek. Çünkü termikliyse zaten marş basıldığı gibi çalışmaya başlar sıcak soğuk farketmez , boşuna kafa karışmasın...

Lokasyon
    Hatay [ 31 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 TDI Highline
    Alıntı uyguntin´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    İyi de Senin arabanın fanı da bizimkiler gibi termikli yani direkt çalışan fan sistemi değil mi?

Bizimkilerde soğutma pervanesi doğrudan kranktan tahrik alarak devamlı çalışır zaten. Isıya bağlı olarak açı ve değiştirir sadece..
    Yanlış biliyorsam düzeltin ama,passatların fanı sanki motorun düzenli çalışan bir parçası/ekipmanıymış gibi her daim çalışır.
    Golf V'te bugüne kadar,bir seferde uzun yol olarak 750 km,İskenderun-Antalya,Antalya-Ankara yaptığım zamanlarda bile fanın bu şekilde düzensiz çalıştığını hatırlamıyorum.

Cevap yazıp ilgi gösteren herkese teşekkürler.

Şimdi gidip tekrar deneyeceğim,farklı bir önerisi olan var mı?gelip tekrar yazacağım.

Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Aracım Yok
    Model
    Aracım Yok
    Alıntı gokhan1300´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Yanlış biliyorsam düzeltin ama,passatların fanı sanki motorun düzenli çalışan bir parçası/ekipmanıymış gibi her daim çalışır......
    Tamam işte, Erdem'le Ben de aynı şeyi söyüyoruz zaten .. Yanlışım yoksa; Golf IV'de de bu şekilde olması lazım ama Senin aracın Golf V'miş, şimdi anladım .. Golf V'de sistem değişmiş mi bilemiyorum açıkçası.

VWTURK Üyesi erkan34 - ait Avatar
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Diğer
    Model
    Diğer
    arkadaşlar benim aracın kitapçığında;
    araç güneşte kaldığında veya motor kısmına herhangi bir sebepten dolayı sıcaklık gelirse
    aracınızın fanı kendinden çalışır.
    aynen bu şekilde arkadaşlar..

+ Konu Cevapla
1 / 3 Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda bu konuyu görüntüleyen 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)