Hepsi Burada!
+ Konu Cevapla
Toplam 13 sonuç bulundu, 1 ile 13 arası gösteriliyor

Konu: Boğaz Kelebeği Temizliği (Resimli Anlatım).

VWTURK Üyesi diseqc - ait Avatar
    Lokasyon
    Rize [ 53 ]
    Marka
    Skoda
    Model
    Fabia 16V Elegance

Thumbs up Boğaz Kelebeği Temizliği (Resimli Anlatım).

Evet arkadaşlar hepinize merhaba. Üzerinde yoğunlaştığım konu neredeyse tüm volkswagen kullanıcılarının karşılaştığı bir sorun.

Benim aracımda bu sorun uzun zamandır canımı sıkıyordu daha önceleri birkaç kere değişik yerlerde ki (bunlardan biri yetkili servis) ustalara bu parçanın temizliğini yaptırdım ancak rölanti sorunum hiç düzelmedi, her seferinde boğaz kelebeğinin önündeki hava hortumu sökülüyor içine iki pıs pıs yapıyorlar sonra bir kalibrasyon tamam deyip paramı sömürmüşler, kendimiz söküp bakana kadar kandırıldığımı anlamadım nedeninin de aslında biraz sonra fotolarda da göreceğiniz gibi kelebeğin kirli olan yeri ön kısmı değil arka tarafıymış bu yüzden aslında hiç temizlenmemiş, her defasında sorun buradan değil deyip diğer parçalara yöneldiler Allahtan ki kurcalatmadık.

Neyse gelelim nasıl sökeceğimiz konusuna, öncelikle hiçbir şeye el sürmeden aracın kutup başını sökün zira araç arıza kaydı almasın. Bu işlemden sonra boğaz kelebeğini aşağıdaki denek üzerinde (1998 Passat) resimle işaret edilen yerden sökmeye başlıyacaz. Bu işlem oldukça zahmet bir iş onun için kendinize güvenemiyorsanız yanınıza bu işlere eli yatkın birini de olsa işi tamamlamak daha kolay olur ben bu iş için çalıştığım yerdeki Birkan arkadaşıma teşekkür etmeden geçemiyeceğim, zira aracı o söküp taktı denilebilir.

Daha sonra aşağıdaki resimde sarı okla görünen yerlerdeki hortumları sökmemiz gerekiyor.

Bu aşamadan sonra boğaz kelebeğini maniforta bağlayan 4 vidayı sökmemiz gerekiyor. Burada dikkat etmemiz geren vidalar sökülürken arada bir conta var ona dikkat edelim toplarken lazım olacak.. Bir diğer konu ise resimde altını çizdiğim vida sökerken tam altta kalıyor o yüzden sökülmesi baya zahmetli göremediğiniz için hissederek vidayı sökmeni gerekiyor bu iş içinde dirsekli bir cırcır aylan takımına ihtiyacınız olacak.

Bu aşamadan sonra parcayı aracın içinden yavaşça çıkarıyoruz, burası gerçekten zahmetli, yer cok dar ve bir sürü hortum ve kablolar iş yapmayı engelliyor.
    Aslında parcayı sökerken boşunamı söküyorum diye bir ara tereddüt ettim çünkü önden parçanın kelebeği çok da kirli gözükmüyordu daha sonra parçayı dışarı alıp arkasını çevirince aşağıdaki manzarayla karşılaştım gerçekten pek iç açıcı gözükmüyordu.

Şimdi parca elimizde yapmamız gereken önce mazotla iç kısmını iyice yıkayalım ben mazotla temizlerim yeterli olur diye düşünürken baktım ki kurum orada yapışmış adeta orijinal de varmış gibi her yeri kaplamış tabi bu milimetrik hava akışının bile önemli olduğu parçada ciddi bir sıkıntıydı. Orayı da önce eski bir diş fırçası yardımıyla bastıra bastura temizleyip mazotla tekrar sildim arkasından da temizleme spreyi ile iyice olaya hakim olduktan sonra sonuç aşağıdaki gibi olunca tekrar toplama işlemine gececeğiz.

Bu arada forumda dolaşırken rastladığım diğer bir konuda boğaz kelebeğinin yan tarafın da bulunan kapağa da yağ sızma ihtimalini gördüm orayı da sökerek baktım ki orası aşağıdaki resimdeki gibi tertemiz. Ondan oraya ellemeden tekrar topladım.

Bu aşamadan sonra yaptığımız işlemleri geriye doğru tekrarlayıp aracı toplayalım. Ek olarak sadece aracın motorsuyu haznesine maksimum çizgisinden biraz fazla su koyun çünkü boğazı sökerken hortumlardan su akıyor devir daim çalışınca su eksilecektir yada aracı kullandıktan sonra suyunu kontrol edin. Bir diğer konuda aracın boğaz kelebeği söküldüğü zaman kalibrasyon gerektirdiğini bende bir çok yerde okudum ancak ben aracı topladım kutup başını taktım sonra kontağı açıp beş dakika bekledim araç zaten boğaz kelebeği üzerinde bir inleme sesi ile kalibrasyonunu kendi yapıyor iki gündür de böyle kullanıyorum cirlop gibi oldu diyebilirim, ne sarsıntı , ne tekleme,ne stop etme, nede benzin kokusu yok artık, çok uğraştık ama değdi bu konuda Birkan kardeşimin emeği yenmez. Umarım boğaz kelebeği ile sorunları olan arkadaşların işine yarar kendileri sökmeseler dahi en azından benim gibi boşuna para kaptırmazlar. Hepinize arızasız günler…

VWTURK Üyesi gokhani - ait Avatar
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo 1.4 Trendline
    emeklerine sağlık çok güsel bir paylasım...

VWTURK Üyesi ALFONSODEMİR - ait Avatar
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo 1.4 Trendline
    Çok güzel ve anlaşılır bir paylaşım olmuş Teşekkürler.
    Böyle paylaşımlar gerçekten aracı ile uğraşmayı sevenler için teşvik edici oluyor.Hem vakit geçirmiş oluyoruz hemde aracımızı daha iyi tanımış ve bakımını kendimiz yapmış oluyoruz.

VWTURK Üyesi kenjori044 - ait Avatar
    Lokasyon
    Mardin [ 47 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.4 TSI Comfortline
    Peki bu hortumları çıkarınca sadece su mu eksiliyor? Benzinle filan ilgisi yokur umarım.

VWTURK Üyesi sanalcan43 - ait Avatar
    Lokasyon
    Kütahya [ 43 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora 1.6 Trendline
    çıkan hortumların ucuna eski bujilerin varsa onları sok eksilmeninde önüne geçersin sonradan ilave yaparsın yine radyatör suyuna.

VWTURK Üyesi ali3535 - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 Comfortline
    emeğine sağlık güzel paylaşim bide potansiyel metreye sorun buluyolar saygılar

VWTURK Üyesi diseqc - ait Avatar
    Lokasyon
    Rize [ 53 ]
    Marka
    Skoda
    Model
    Fabia 16V Elegance
    Alıntı mysempatik06´isimli üyeden Alıntı
    abi öncelikle g.bayramın mübarek olsun ve paylaşımın için çok teşekkürler çok süper bişi olmuş ama ben bu boğaz kelebeğinin yerini bilmiyorum bu fotodaki kalın hotuma bağlı olan mı acaba? bu arada bide dirsekli cırcır alyan demişsin abi kaçlık alyan olcak ve alyanın cırcırlısı nasıl oluyo ilk defa duydumda k.bakma alet edevat edinmeyi severim alıyım bitane
    öncelikle teşekkür ederim mesajını biraz gec okudum kusara bakma işler yoğundu takılamadım bu aralar aslında orda ki resimlerde de yerini işaret etmiştim ama sana tam tarif edeyim motor susyu suluğunun altında birsürü kalın su hortumlarının bağlandığı bir parça üsten bakınca görünüyor ama sökmek baya zahmetli motor suluğunu flan yerinden cıkartmak lazım ama komple suluğu sökmeye gerek yok sadece arkada ki vidalar alıp öne dpğru yer acsan yeter.
    cır cır anahtar dediğimde sağa ve sola tek bir tırnak ile döenebilen kullanışlı bir alet takım satan kime soran verir alyan olarak numaralarını su an hatırlamıyorum ama sanırım 10 -11 -12 -13 -14 numaralı lokma ve 8 li yıldız takıma ihtiyacın olacak çok zahmetli demiştim onun için bol bir zamanda sök zira bir günde toplayamaya bilirisin biz öğlen başladık akşama iki kişi zor toparladık ama araba cok rahatlıyor diyebilirim şimdiden klay gelsin...

mesaj kutun dolmuş burdan cevap yazdım

VWTURK Üyesi meto_meto - ait Avatar
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Bora 1.6 Comfortline
    emeğnize sağlık güzel anlatım

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Yozgat [ 66 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 Comfortline
    golf comfortline temizligini kim anlatacak

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf Mk4
    resimler kaybolmuş. yenilememiz mümkün mü acaba?

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Manisa [ 45 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo 1.4 Trendline
    Önce Aküyü söküp sonra kelebeğin soketini çıkarırsask yine de adaptasdyon ister mi?

bir de kesin olarak neyle temizleyelim önerebileceğiniz bir sprey markası var mıdır?

teşekkürler

VWTURK Üyesi ASİL_KURT - ait Avatar
    Lokasyon
    Kahramanmaraş [ 46 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo 1.4 Comfortline
    Resimler Görünmüyor

VWTURK Üyesi outlaw2 - ait Avatar
    Lokasyon
    Samsun [ 55 ]
    Marka
    Diğer
    Model
    Diğer
    eline sağlık izzet kardeş keşke bizimde elimiz yatkın olsada yapsak

+ Konu Cevapla

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda bu konuyu görüntüleyen 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)