Hepsi Burada!
+ Konu Cevapla
1 / 4 Sayfa 1 2 3 4 SonuncuSonuncu
Toplam 50 sonuç bulundu, 1 ile 15 arası gösteriliyor

Konu: İlk Çalıştırmada Egzozdan Beyaz Duman

VWTURK Üyesi k0d3r - ait Avatar
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Diğer
    Model
    Diğer

İlk Çalıştırmada Egzozdan Beyaz Duman

Arkadaşlar,

Bir süredir dikkat ediyorum; araba ilk çalıştırmada, egzozdan baya bir beyaz duman atıyor. Bu neye delalettir acaba? Önceden de böyle olsaydı farkederdim heralde, dediğim gibi bir süredir var sanırım bu durum.

Ekleme:
    VW Polo 1.6, 1998 Model
    108 bin km de.

Yağ eksiltme durumu, yazın genel bir bakım yaptırıp, yağı komple değiştirmiştim.
    5000 km sonra, memlekete gidince bir ustaya başka bi sebep için gittiğimiz de yağa da bakıverdi,
    1 litre eksiltmişti, tamamladık. (Farklı bir marka ile, normalde Würth konmuştu 10x40. Castrol ekledik üstüne, würth yoktu çünkü)
    Yani 5000-6000 km de 1 litre yaklaşık.

Bu arada bu durumla bir ilgisi var mı hiç bilmiyorum ama, belki bir parametre olabilir diye söylemek istedim..
    Ayrıca yine bir süredir, aracımdaki başka bir şey:

İlk çalıştırmada, araç rölantideyken, motordan hafiften olmaması gereken(!?) bir ses geliyor..
    çısssssss diye.. Sanki birşey birşeye sürtüyor falan gibi..
    Geçen haftasonu ustaya gittim bu sorun neden olabilir filan diye..
    Aksi gibi her zaman çıkan bu ses, orda çıkmadı bi türlü.. Bişey yapmadan geri döndüm tabi.
    Ertesi gün sabah aynı ses
    Sanırım bu sesi de motor ısınana kadar yapıyor..
    Yağı değiştiren ustaya zamanında bu sesin sebebini sorduğumda, bilmemne contaları mı/sibopları mı tam hatırlamıyorum değişmesi gerekebilir, aciliyeti yok, falan filan demişti.
    Tabi çok anlamadığım için he deyip geçtim.
    Sizce bu duman atma ile bu ses arasında bi bağlantı varmı ?
    Konu k0d3r tarafından (22-10-08 Saat 15:27 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Ekleme

Forum Koordinatörü TİN - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Aracım Yok
    Model
    Aracım Yok
    Araç kaç km.de?

Siboplardan aşağı inen yağın manifoldda birikip; ilk çalıştırmada egsozdan atılması gibi görünüyor..

Aracın yağ eksiltme oranı nedir? Eksiltiyor mu diye sormuyorum zira bu durumda bir miktar yağ eksiltmesi olmalı...

NOT:
    Bu tür teknik sorunları aktarırıken; araçla ve -biliniyorsa- geçmişi ile ilgili detaylı bilgi verilmesi daha sağlıklı yorum yapmamıza olanak tanır. Bu nedenle; araç modeli, km.si, motorda yapılan bir onarım, müdahale, arıza olup olmadığını da yazarsak iyi olur..

Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Aracım Yok
    Model
    Aracım Yok
    Tabi bu arada; motor ısınırken egsozdan çıkan beyaz su buharını kastetmiyoruz değil mi?

VWTURK Üyesi vw061 - ait Avatar
    Lokasyon
    Trabzon [ 61 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Transporter
    Alıntı uyguntin´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Tabi bu arada; motor ısınırken egsozdan çıkan beyaz su buharını kastetmiyoruz değil mi?
    Özellikle soğuk havalarda çok normaldir

Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Diğer
    Model
    Diğer
    Araç kaç km.de?

Siboplardan aşağı inen yağın manifoldda birikip; ilk çalıştırmada egsozdan atılması gibi görünüyor..

Aracın yağ eksiltme oranı nedir? Eksiltiyor mu diye sormuyorum zira bu durumda bir miktar yağ eksiltmesi olmalı...

NOT:
    Bu tür teknik sorunları aktarırıken; araçla ve -biliniyorsa- geçmişi ile ilgili detaylı bilgi verilmesi daha sağlıklı yorum yapmamıza olanak tanır. Bu nedenle; araç modeli, km.si, motorda yapılan bir onarım, müdahale, arıza olup olmadığını da yazarsak iyi olur..
    Haklısınız, kusura bakmayın, gerekli detay bilgileri ekledim.

Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Aracım Yok
    Model
    Aracım Yok
    5000 Km.de 1 litre yağ eksilmesi benzinli motor için düşük bir oran değil.. Yani bir anlamda; 15,000 Km.lik bakım periyodlarına kadar yağa bakmadan beklenecek olsa motorda hiç yağ kalmayacak demektir..

Aracınızın ciddi anlamda bir yağ eksiltme problemi var ne yazık ki.. Eğer egsozdan atma olmasaydı; herhangi bir boru, hortum kaçağı diyebilirdik ama eksilen yağ egsozdan atılıyor, bu belli..

Nedeni ise sibop lastiklerinde aşınma ya da sertleşme olabilir,
    Sekmanlarda aşınma olabilir,
    Silindir kapak contası sorunlu olabilir. (Bu durumda yağa su veya suya yağ karıştırma söz konusudur. Bunu da kontrol ediniz lütfen)

Komple motor rektifiyeye ihtiyacı olmaması gerekir 108 Bin km. için.. Tabi burada şu da var;

Aracın ilk sahibi değilseniz geçmişini bilemezsiniz. Önceden hararet görmüş mü, aşırı sıkıştırılarak mı kullanılmış. Tüm bunlarla birlikte; -maalesef sık rastlanılan biçimde- üzerinde yazan km. orijinal km.si mi geri alınmış mıdır? Bu faktörleri bilemeyiz elbette...

Özet olarak; bu durumda gerçek sorunun saptanıp giderilmesi ustanızın işi olacaktır. Bu şekilde bir süre daha kullanmanızın sakıncalı olup olmadığına ustanız karar verip Sizi yönlendirecektir..

Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Aracım Yok
    Model
    Aracım Yok
    Az önce "sibop lastiklerinde sorun olabilir" dedim ama 98 Polo 1.6 motorunun sibop sisteminden emin değilim. Eğer lifterli tip ise yani hidrolik sibop iticisi varsa (ki sanmıyorum) o zaman bu olasılığı elememiz gerekir. Yanlış bir yönlendirme yapmak istemedim boşu boşuna..

Uzaklaştırılmış Üye
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.9 TDI Comfortline
    metin abinin de dediği gibi siboplardan kaynaklanıyor....buna çok net bir cevap verebilirim çünkü daha 3-4 gün önce ahmet usta ile bu konuyu görüşmüştük...

masrafı sanırım 400-500 ytl bilemedin 600 ytl var...bilgin olsun...

Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Diğer
    Model
    Diğer
    Teşekkürler cevap için.

Durum kötü o zaman desenize

Peki bu ihtimaller dahilinde gördüğünüz her bir sorun ortalama olarak bana ne kadara patlar, kabataslak bir fikriniz varmı acaba.

Bir de dediğim gibi, bu motordan gelen sesin sizce bu problemle bir bağlantısı var mı, yoksa bağımsız başka birşey mi ?

Teşekkürler.

Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Diğer
    Model
    Diğer
    Alıntı Cemal Arslan´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    metin abinin de dediği gibi siboplardan kaynaklanıyor....buna çok net bir cevap verebilirim çünkü daha 3-4 gün önce ahmet usta ile bu konuyu görüşmüştük...

masrafı sanırım 400-500 ytl bilemedin 600 ytl var...bilgin olsun...
    Cemal abi selamlar,

Ben de haftasonu ahmet ustanın yanına gittim. Ama duman atma meselesi için değil de, mesajda da bahsettiğim gibi motordan gelen ses beni huylandırdı da gittim. Ama gel gör ki, ustanın yanında bir türlü yapmadı o sesi .. Sonra cihaza bağladı bi sorun var mı diye, bir sorun çıkmadı. Son olarak bi test sürüşüne çıktık.. Arabada hiç bi sorun yok dedi.

Tabi duman atma olayını söylemedim, acil işim vardı gitmem gerkiyor diye, en azından bu motordan gelen ses daha kritik diye sadece ona baktırdım. Ses de orda çıkmayınca, usta da detaylı incelemedi tabi.

Durduk yere, 500 lira masraf çok kötü olacak ya

Peki bu sibop sorunu neden olur ki, bu km lerde filan normal mi?
    Yani sebebi nedir merak ettim.

Uzaklaştırılmış Üye
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Diğer
    Model
    Diğer
    Az önce "sibop lastiklerinde sorun olabilir" dedim ama 98 Polo 1.6 motorunun sibop sisteminden emin değilim. Eğer lifterli tip ise yani hidrolik sibop iticisi varsa (ki sanmıyorum) o zaman bu olasılığı elememiz gerekir. Yanlış bir yönlendirme yapmak istemedim boşu boşuna..
    Alıntı k0d3r´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    beyaz duman atıyor. ?
    Metin hocam, farkedemedin sanırım arkadaş "beyaz duman" demiş, ihtimaldir'ki su buharı, vw061'in dediği gibi soğuk havalarda yapması normaldir, mavi olsaydı yağla ilgili olabilirdi....

Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Aracım Yok
    Model
    Aracım Yok
    Alıntı Coşkun Uçar´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Metin hocam, farkedemedin sanırım arkadaş "beyaz duman" demiş, ihtimaldir'ki su buharı, vw061'in dediği gibi soğuk havalarda yapması normaldir, mavi olsaydı yağla ilgili olabilirdi....
    Coşkun Ağabey; özellikle su buharı olasılığını daha en başında aklıma getirip sordum zaten arkadaşımıza.. Yağ dumanına aynadan bakarken, "gri-mavi" mi "beyaz" mı olduğuna kolay kolay kanaat getirilemez..

Kaldı ki; arkadaşımızın sonra yaptığı ekleme de aracın ciddi bir yağ tüketimi olduğunu ifade ediyor..

Tabi yine de büyük bir ümitle temenni ederim ki "su buharı" olsun o egsozdan çıkan.. Eksiltme de karter havalandırma borusunun yıpranmasından filan kaynaklansın...

Uzaklaştırılmış Üye
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.9 TDI Comfortline
    ahmet usta ile bu konuyu dediğim gibi 3-4 gün önce konuştuk

araç ilk çalışmada neden beyaz duman atar diye bir sorum olmuştu ...ahmet ustanın dediği ise siboplarda yağ kaçağı var...üst kapak açılacak ve siboplar yada contalar(lastikler) değişecek..ancak sökmeden kesin bir şey diyemem...ne çıkacak görmek lazım....masrafı da 400-500 ytlyi bulur dedi...

o yüzden sorunun cevabı net ...ve kesin...

selçuk kardeş istersen bir daha gittiğinde haberim olsun bende orada olurum...

Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Diğer
    Model
    Diğer
    Alıntı Cemal Arslan´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    ahmet usta ile bu konuyu dediğim gibi 3-4 gün önce konuştuk

araç ilk çalışmada neden beyaz duman atar diye bir sorum olmuştu ...ahmet ustanın dediği ise siboplarda yağ kaçağı var...üst kapak açılacak ve siboplar yada contalar(lastikler) değişecek..ancak sökmeden kesin bir şey diyemem...ne çıkacak görmek lazım....masrafı da 400-500 ytlyi bulur dedi...

o yüzden sorunun cevabı net ...ve kesin...

selçuk kardeş istersen bir daha gittiğinde haberim olsun bende orada olurum...
    hmm, anladım abi.. peki yani ömrünü mü doldurmuş oluyor bu siboplar, yoksa bir yanlış kullanım vs durumlarda mı olur ?

bir de dediğim gibi merak ediyorum, motordan gelen sesin bununla(siboplarla) ilgisi var mı.

gideceğim zaman haber veririm cemal abi, tabi müsait olursan yani, yoksa vaktinden çalmak istemem

tabi şimdi hemen gidemem bu kadar masraf varsa, bari aybaşını bekleyim bir süre böyle kullansam ciddi bir sorun yaratır mı?

hay allah ya, nerden çıktı bu sibop lastikleri

Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Aracım Yok
    Model
    Aracım Yok
    Selçuk; hemen sibop lastiklerine odaklanıp karalar bağlama.. Aracında bir yağ yakma sorunu varsa; dua et ki bundan kaynaklansın..

Nihai teşhisi ve çözüm yöntemini usta belirleyecektir, Biz sadece elimizdeki veriler çerçevesinde olasılıkları sıralıyoruz.

Ben açıkçası; ne Coşkun Ağabey kadar "Su buharıdır o" diyebilirim ne de Cemal kardeşim kadar "kesin" konuşabilirim verdiğin bilgiler ışığında..

Bu arada; Ahmet Ustamız -bildiğim kadarıyla- iyi bir usta ama telaffuz edilen bütçe sanırım sibopların değişmesi, alıştırılması, conta, lastik vb. tüm malzemeler + işçilik ücretini kapsıyor...

Sadece sibop lastiklerinin değişmesinin bu kadar tutmaması gerekir kanımca...

+ Konu Cevapla
1 / 4 Sayfa 1 2 3 4 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda bu konuyu görüntüleyen 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)