+ Konu Cevapla
Toplam 5 sonuç bulundu, 1 ile 5 arası gösteriliyor

Konu: lastik havası neden iner...

Uzaklaştırılmış Üye
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.9 TDI Comfortline

lastik havası neden iner...

arkadaşlar...
    nisan ayında geçen yıl aldığım yazlık lastikleri taktım...
    hatta sök tak olmasın çizilmesin falan...diye kışlıklara ayrı yeni jant aldım.

lastikleri aldığım yer yıllardır arkadaşım olur. belli bir samimiyetimiz var.
    kendisinede söyledim...lastiklere ayda bir mutlaka hava basıyorum dedim.
    şaşırdı...hatta geçen kış lastikleri ona emanet ettim..bütün müşterirlerinin lastiklerini dükkanında ki depoda muhafaza ediyor...kontrol et dedim kaçak var sanırım bir yerlerde dedim...o da ilgileneceğini belirtdi....nisan ayında yazlıklıar takarken bir sorun göremediğini sibopların sibop diplerinin normal olduğu hiç kaçak bulamadıklarını söyledi.

neyse...geçen ay lastiklerin havasına bakmak için akaryakıt istasyonuna gitmiştim cihaz arızalıydı...bende bugün tekrar gittim...

önlere 2.3 arkalara 2.1 bar hava ayarladım...

sol ön 2.1 sağ ön 2.0 arka sol ve sağ 2.0 çıkmıştı...

yani 4 ayda..bu kadar eksilmesi normal mi ? ya eski araçta emin olun ayda yılda bir bakardım ve asla hava eksilmezdi...

sizce neden eksiliyor ?? güneşte kaldığı için olabilir mi ??

Uzaklaştırılmış Üye
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Diğer
    Model
    Diğer
    Valla nedendir bilmiyorum ama yatan lastikte genelde basınç kaybı oluyor, özellikle eski lastiklerde bi lastikçi abim "kılcal çatlaklar" oluyor demişti. Hatta tubelles (tuples yani şamyelsiz lastik). lastikler patlak olsa dahi üzerinde yürüdüğün müddetçe inmiyor ama parket yarım saat sonra iniyor.

VWTURK Üyesi OverlordZ - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.8 Comfortline
    Belki hava sıcaklığından dolayı , lastik basınçları değişiyordur , kaçırmamıştır ?

VWTURK Üyesi erdinc üzmez - ait Avatar
    Lokasyon
    Kocaeli [ 41 ]
    Marka
    Diğer
    Model
    Diğer
    Alıntı Cemal Arslan´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    arkadaşlar...
    nisan ayında geçen yıl aldığım yazlık lastikleri taktım...
    hatta sök tak olmasın çizilmesin falan...diye kışlıklara ayrı yeni jant aldım.

lastikleri aldığım yer yıllardır arkadaşım olur. belli bir samimiyetimiz var.
    kendisinede söyledim...lastiklere ayda bir mutlaka hava basıyorum dedim.
    şaşırdı...hatta geçen kış lastikleri ona emanet ettim..bütün müşterirlerinin lastiklerini dükkanında ki depoda muhafaza ediyor...kontrol et dedim kaçak var sanırım bir yerlerde dedim...o da ilgileneceğini belirtdi....nisan ayında yazlıklıar takarken bir sorun göremediğini sibopların sibop diplerinin normal olduğu hiç kaçak bulamadıklarını söyledi.

neyse...geçen ay lastiklerin havasına bakmak için akaryakıt istasyonuna gitmiştim cihaz arızalıydı...bende bugün tekrar gittim...

önlere 2.3 arkalara 2.1 bar hava ayarladım...

sol ön 2.1 sağ ön 2.0 arka sol ve sağ 2.0 çıkmıştı...

yani 4 ayda..bu kadar eksilmesi normal mi ? ya eski araçta emin olun ayda yılda bir bakardım ve asla hava eksilmezdi...

sizce neden eksiliyor ?? güneşte kaldığı için olabilir mi ??
    sn cemal bey lastik yapısı gereği mutlaka hava geçirgenliğine sahiptir tubeless lastiklerde zamanla bir miktar basınç kaybı olacaktır.tabi bu basınç kaybı büyük miktarda olmaması gerekir.

eğerki yüksek miktarda basınç kaybı var ise lastik,jant ve sübap kontrol edilmelidir.

dikkat edin stepne lastiğinizi uzun süre kullanmadığınızda içinde basınç kalmadığını fark edeceksiniz.

tubeless lastiklerin araç hareket ettiği süre içerisinde hava basıncının düşmemesi ise tamamen fiziksel bir kural ısınan havanın genleşmesi.aslında lastik içerisinde hava tubeless lastik arıza verdiğinde düşmeye devam eder fakat lastik yol yüzeyine sürtünmesinden dolayı içerisindeki hava ısınır ve basınç yükselir buda lastiğin hava kaçırmadığı izlenimi verir.aracınız durduğunda oluşan bir ısı olmadığından lastik arızalı bölgesinden hava kaçırmaya devam ederek içerisindeki basınç tamamen boşalır.

bu olay tamamen sürüş güvenliği için lastik üreticileri tarafından geliştirilmiştir.

lastik basınçlarınızı haftada bir kontrol etmenizde fayda vardır.

saygılar

Uzaklaştırılmış Üye
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.9 TDI Comfortline
    ahmet usta bugün...jant kenarlarının temizlenip tekrar takılmasını önerdi...orada bir rot balans daki ustayada danıştım aynı cevabı verdi...büyük ihtimal jant kenarlarından ufak sızmalar oluyordur...o da işte 3-4 ayda jantın durumuna göre ancak 1-3 bar düşürebiliyor....

+ Konu Cevapla

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda bu konuyu görüntüleyen 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)