Hepsi Burada!
+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 17 sonuç bulundu, 1 ile 15 arası gösteriliyor

Konu: Amortisör bilyasi

VWTURK Üyesi audici - ait Avatar
    Lokasyon
    YURTDIŞI
    Marka
    Audi
    Model
    A3 1.6 Attraction

direksiyon boslugu ve Kule bilyasi

Gecen hafta sonu araci lifte kaldirdigimda on tekerlekleri ileri geri, yani direksiyon hattinda hareket ettirdigimde amartisor yataklarininda yaylarla birlikte dondugunu gordum. Bunu her iki taraftada yapiyor. Fakat tekerlekler yerde iken amartisor lastikleri gayet sakin bir sekilde yerinde duruyor.

Gecen kisin arac sogukken geri takip direksiyonu cevirip gelirken sag on taraftan donk sesi gelmisti. Bende bilyalari bir kontrol edeyim dedim ve yukarida izah ettigim durumla karsilastim. Bilyalari sokmeden durumlarini nasil anliycaaz

Uzaklaştırılmış Üye
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Diğer
    Model
    Diğer
    Valla açıkcası ben pek bir şey anlamadım, ama herhangi bir rot - balans'cıya yada tamirhaneye gidip arabayı lifte kaldırarak kontrol edilebilir.

VWTURK Üyesi skylineGTR32 - ait Avatar
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.8T Comfortline
    amörtisör bilyasımı yeni bir teknolojimi abi o biz bilya olayını yeni gelen ünv stajerlerine yapıyorduk git egzos bilyası vs al diye : ama ilk defa duydum,amortisör takozlarından bahsetmiyorsun herhalde

Lokasyon
    YURTDIŞI
    Marka
    Audi
    Model
    A3 1.6 Attraction

Usttekiler, takozlar donme yapiyor arkadaslar, alttakiler de bilyasi veya herbilmem nesi ise iste. Asil bunun hareket etmesi gerekiyor direksiyon saga sola cevrildiginde.

Teknik Sorumlu dodgesnake - ait Avatar
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo 1.4 Comfortline
    O zaman benimde direksiyonumu tam tur çevirişlerimde tank tunk diye sesler bunlardan geliyor, olabilir mi? Sinirimi çok bozuyorlarda. Heleki yağmurlu havalarda daha da berbat.

Uzaklaştırılmış Üye
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Diğer
    Model
    Diğer
    Alıntı dodgesnake´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    O zaman benimde direksiyonumu tam tur çevirişlerimde tank tunk diye sesler bunlardan geliyor, olabilir mi? Sinirimi çok bozuyorlarda. Heleki yağmurlu havalarda daha da berbat.
    Geçmiş olsun, büyük bi ihtimalle senin "aks kafaları" sizlere ömür...........

Alıntı skylineGTR32´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    amörtisör bilyasımı
    Amortisör üst kafasının oturduğu takozun içindeki bilya.....

VWTURK Üyesi barokat - ait Avatar
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.8T Comfortline
    Biraz toparlayım bari, bu parçalar amortisör kule bilyalarıdır. Bozuk olup olmadığını sökmeden anlayabilirsiniz. Eğer bilyalar bozulmuşsa, sağa sola direksiyonu çevirdiğinizde gacırtı şeklinde sesler duyarsınız.

Lokasyon
    YURTDIŞI
    Marka
    Audi
    Model
    A3 1.6 Attraction
    Aractan gicirti duymuyorum ama kisin sanki sag helezon yay bolke olup aniden birakiyormus gibi yapti. Bilya contasi delinip yag atmis olabilir diye dusunuyorum. Ama iyice emin olmadanda sokmek istemiyorum.
    Arkadaslar hakikaten aramizda hic kimse bakmadimi yada bakamazmi takozlarin donup donmedigine arac liftte iken.
    Bora, golf 4-5, polo, A3, ibiza, toledo, leon farketmez hepside ayni parca.

VWTURK Üyesi bareyam - ait Avatar
    Lokasyon
    Kocaeli [ 41 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Caddy
    Bende aynı şikayetlerden servise gittiğimde aks kafalarının ikisininde arızalı olduğunu öğrendim ve ikiside yenisiyle değişti..1100 ytl.

Lokasyon
    YURTDIŞI
    Marka
    Audi
    Model
    A3 1.6 Attraction
    Cavabi yine ben vereyim, arkadaslar takozlarin arac liftte iken donmesi normal.
    Ayni denemeyi Toledo uzerindede denedim, takozlar ayni seilde ondada donuyor.

Yalniz arac son bir yildan beri onceden mukemmel olan yol tutusunda belirgin bir sekilde kayip olustu. Direksiyonu hafifce saga sola hareket ettirdigimde motor stopta ve sessiz ortamda bir tikirti geliyor, bundanmidir bilemiyorum.

VWTURK Üyesi bareyam - ait Avatar
    Lokasyon
    Kocaeli [ 41 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Caddy
    Zekeriya abi eğer dediğimiz parçalar arızalı ise tam sağ yada tam sol yapıp kalkış yaptığınızda tık tık diye vuruntu sesi geliyor bariz bir şekilde.

Emekli Forum Sorumlusu Anıl Karakaya - ait Avatar
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf BlueMotion
    Alıntı dodgesnake´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Aynı şey bende de var...

VWTURK Üyesi C3Nk - ait Avatar
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Scirocco 1.4 TSI
    bence bu olay normal, direksyonu sağa sola çevirdiğinizdeki ses direksiyon kutusundan, mafsallardam veya belki rot başlarındaki bir boşluktan kaynaklanabilir. direksyonda hiç boşluk varmı bu arada?

Uzaklaştırılmış Üye
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Diğer
    Model
    Diğer
    Direksiyon tam tur sağa yada sola çevrili iken kalkış yaptığınızda takır takır ses geliyorsa %99.99 ihtimalle aks kafalarınız bozuk demektir.

Lokasyon
    YURTDIŞI
    Marka
    Audi
    Model
    A3 1.6 Attraction
    Alıntı C3Nk´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    bence bu olay normal, direksyonu sağa sola çevirdiğinizdeki ses direksiyon kutusundan, mafsallardam veya belki rot başlarındaki bir boşluktan kaynaklanabilir. direksyonda hiç boşluk varmı bu arada?

Soyle diyeyim eskiden direksiyon simidi duz durus pozisyonunda daha sert ve sabitti, simdi bu sertlik birmiktar azaldi ve sanki daha gevsek. Duydugum hafif tikirti direksiyon kutusundan geliyor.
    Birkac kez eski durumuna geldiginide yasadim cok ilginc. Tuhaf bir araba bu yaa

+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda bu konuyu görüntüleyen 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)