+ Konuyu Cevapla
Toplam 13 sonuçtan 1 ile 13 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Turbodan yag eksiltme.

VWTURK Üyesi cadillak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf TDI

Turbodan yag eksiltme.

Basliktada söyledigim gibi, aracim 1.9 TDI (AFN) motor golf.

Fazla yag eksiltmeye baslayinca eksoz gazina dikkat ettim ilk 2000 devre kadar yani turbo acincaya kadar duman yok ama turbo actigi anda mavi duman basliyor. Rplentede falan herhangi bir duman söz konusu degil...

Turbonun yapisini tam bilmiyorum ama turbo actiktan sonra mavi duman basliyorsa bu turbodan diye düsündüm, bu arada aracin gidisinde cekisinde hic bir sorun yok masallahi var.

Yani turbo hem sorunsuz calisip hemde yag kaciriyor olabilirmi nasil bir sistemdir?

Beni aydinlatbilirseniz ona göre tamirhaneye gittigimde bilgili gitmek istiyorum.

Tesekkürler.

Uzaklaştırılmış Üye
    Lokasyon
    Yozgat [ 66 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Transporter
    Mavi dumanı sadece turboya bağlamak yanlış olur motor kompresyonu ne durumda segmanlar süpaplar ne halde bir kontrol etmek lazım

Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf TDI
    Alıntı bulent_66 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mavi dumanı sadece turboya bağlamak yanlış olur motor kompresyonu ne durumda segmanlar süpaplar ne halde bir kontrol etmek lazım
    Diesel pompasi sorunundan dolayi sifir motor yapmak zorunda kalmistim 3 ay kadar önce yani silindirlere kadar hersey sifir...

Yani su anki yag yakma sebebi kesinlikle motor daha dogrusu sekmen piston veya gömlek olayi degil..

Fikir icin tesekkürler ama ben turbo problemi diyorum insallah yapisi hakkinda bilgi sahibi olurum, nettede arrastiriyorum bir yandan.

Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf TDI
    Böyle bir bilgi buldum... Bilgili arkadaslarin dogru yada yanlis cevabini ve daha ayrintili anlatimini bekliyorum...

-Yağ Kaçakları

 Turbo milinin kesilmesi,mil çevresinde oluşabilecek aşırı boşluk sebebiyle,yağ tutamaması nedeniyle ortaya çıkan arıza rölantide çalışırken dahi egsozdan mavi renkli duman atılması şeklinde kendini gösterir.
     Motorda yağ eksilmesine yol açar.
     Motor yağ basıncını düşürdüğü için son derece önemli bir arızadır ve hemen giderilmelidir.
     Bu arıza 500-1000ytl arası masraf açar.

VWTURK Üyesi R32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Lokasyon
    Kanada
    Marka
    Audi
    Model
    TT
    Durumun acil Serdar. Boyle kullanma sakin, Hatta servise de turboyu devreye sokmadan dusuk devirde gitmeye calis.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo 1.4 Trendline
    Durum ciddi gerçekten de aracın garantide değilse işini bilen bir ustada yaptırman maddi olarak çok daha ucuza çıkar bence...

Turbo kaç bin kmde belki de ömrünü tamamlamıştır turbo...

Araçta bar saati olsa en azından turbo'nun kaç bar bastığını görüp bakabilirdin bir düşme var mı yok mu diye...

Ama pazartesi ilk işin servise gitmek olsun bencede...
    Geçmiş olsun...

Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf TDI
    Hakan bey durumumun aciliyeti derken?

Eger benim buldugum bilgiye dayanarak bu yorumu yazdiysaniz o benim nette diger forumlarda buldugum bir bilgi benim aracimdaki ariza bumu degilmi tam olarak bilmiyorum.

Sadece tespitim sudur; Bundan 3 ay öncesinde diesel pompasinin düzensizligi aciklamasiyla motorumun yenilenecegi söylendi ki yapan kisi esimin abisi, motor sifir yapildi. Pistonlardan tut kranka miline kadar yenilendi hatta üst kapak bile degisti.

Bunun üzerine gecen hafta sonu Isvicreye gittim geldim hizim kanunlar cercevesinde devamli otoban 140-150 km/h ile cok nadir almanya civarlarinda 180-190 ki 2 gündür falan turbo devreye girdigi anda aynadan mavi dumani görüyorum.

Netteki arastirmalarimda turbonun motor yagiyla sogudugu ve turbo milindeki asinma veya oradaki contalarin yag kacirma sonucunda motor yagini eksilttigi ve mavi duman verdigi yaziyor bir cok kaynakta.

Ama aracin gidisinde hic bir sorun yok 110 ps AFN motor bilenler bilir güclü bir motor ve hala ayni gücünü koruyor hic bir kayip yok, tahminimce benim turbonun contalari kaciriyor mildeki asinma yüzünden.

Araci ikinci el aldim aldigimda 95000 km deydi ki orjinal km, 99000 de motor yapildi ve su an 103000 km de, ama su varki bizim burada hic bir kullanici motorun isinmasini beklemez marsa basar ve yola cikar gidecegi yere vardigindada stop eder yani motor isinsin turbo gerekli yagi temin etsin veya durdugunda bi 30 sn calissinda turbo sogusun dusuncesi hic kimsede görmedim, buna foruma üye olana kadar bende dahilim yani bilincsiz kullanim... Yani turbomun mili asinmis olabilir.

Neyse ben kayincoya bi gideyimde göstereyim bakalim onun sözü ne olacak sizlere güvenim sonsuz oldugu icin ilk size sormak istedim tesekkürler.

Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf TDI
    Evet arkadaslar bu gun arabam testlere girdi motor turbo hersey saglam. Eeee nerden yag eksiltiyor bu melet neden mavi duman?

Sebeb bakarmisiniz diesel pombasi degisiminden sonra motor ve pompa sifirlanacakmis fabrika ayarlarina daha sonra pompa ve motor dereceli bir sekilde ayarlanacakmis en ufak milimetrik bir durumda hem arac yag yakarmis hem motor sesi yüksek olurmus hemde yakit tüketimi fazla olurmus.

Verileri veren yer avusturya bosch servisi ve ayara gidilecek kismetse yakin bir zamanda.

Yani yag eksiltmesine bir sebep daha eklendi mazot pompasi Hadi bakalim kolay gelsin.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Yalova [ 77 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.9 TDI Comfortline
    iyiki turbodan değilmiş yoksa yine masraf cıkardı.

Uzaklaştırılmış Üye
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Diğer
    Model
    Diğer
    Alıntı cadillak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    turbo actiktan sonra .
    Böyle bir şey yok, turbo normalde marşa bastığından itibaren dönmeye başlar, ancak 2000'li devirlere çıkıldığında turbonun bastığı hava miktarı atmosferik olarak emilen hava miktarının üzerine çıktığı için turbo performans vermeye başlar, yani motorun atmosferik olarak emdiği havadan daha çok hava basar. Bu durumda motor yağ yakıyorsa marşa bastığın andan itibaren yağ yakma olayı başlamış demektir, ancak düşük devirlerde duman hissedilmeyebilir ama yüksek devirlere çıkınca duman hissedilebilir duruma gelir.

Alıntı cadillak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yag yakarmis .
    Çok saçma geldi bana, belki yanlış ifade kullanmışlardır.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Kocaeli [ 41 ]
    Marka
    T4
    Model
    2001 model t4
    Benim araçta turbo revize edildi ve duman atma hala devam ediyor uzun mesafe gidince dumanı kesiyor araç yarım gün yatarsa calistirinca yine dumana devam bence turbo yağ bırakıyor manifolda durunca sizce nedir bu sorunu yaşayan varmı arkadaşlar yağ kokusu da var egzozda

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Kocaeli [ 41 ]
    Marka
    T4
    Model
    2001 model t4
    Turbo yu elletmeden sadece sabahları vardı böyle problem
    el freni indirip yola devam ettiğinde kesiyordu dumanı orjinal turbo KKK bulabilirim sıfır

Forum Koordinatörü NECBEY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Audi
    Model
    A6 Quattro
    Duman atmasının bir kaç nedeni olabilir enjektörlerin düzensiz çalışması, bahsettiğiniz üzere turbonun ve sübap keçelerinin yağ kaçırması duman atmaya sebep olur. Ancak turbodan kaynaklı yağ kaçırmasının devamlılık arz edeceğini düşünmüyorum çünkü yeni revize edilmiş turbonun yataklarının değişmiş olması gerekir bu durumda yağ kaçırması zor bir ihtimal tabi bunları yazarken turbo revizn'unun eksiksiz yapıldığı varsayıyorum.

Geçmiş olsun.

+ Konuyu Cevapla

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)