Hepsi Burada!
+ Konu Cevapla
Toplam 7 sonuç bulundu, 1 ile 7 arası gösteriliyor

Konu: Gaz Ayarı Problemim Var

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo

Gaz Ayarı Problemim Var

Selam,
    Benim aracım 2004 polo basicline. Yaklaşık 8 ay önce aldım. Aldığım günden beri aracımın gaz ayarında problem var. Gaz pedalı çok hassas. Pedala çok az dokunsam bile araç 3000-3500 devire yükseliyor. Özellikle ilk kalkışlarda çok problem oluyor. Deviri ayarlayamadığım için araba kalkarken ya bağırıyor ya da stop ediyor. Ortasını ayarlamak çok zor. İlk başlarda arabaya alışamadığım için olduğunu düşünüyordum. Ancak 8 ay oldu hala alışamadım. Çok acemi olduğumu da zannetmiyorum.

Ayrıca yolda seyrederken gazdan ayağımı çektiğim zaman araba sert bir şekilde sanki boşluk varmış gibi vuruntu yapıyor.Tekrar gaz verdiğim zaman da aynı şekilde yine vuruntu yapıyor. Özellikle 1. ve 2. viteste çok daha şiddetli oluyor. Rölanti ayarında ise hiçbir sorun yok.

Özel bir servise gösterdim. Arabayla bir tur attıktan sonra hiçbir şey olmadığını söylediler. Daha sonra yetkili servise götürdüm. Orada da boğaz kelebeğini temizlediler. Adaptasyon ayarı yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Daha doğrusu o zamanlar adaptasyon ayarından bihaber olduğum için sormamıştım. Ancak sorun çözülmedi.

Aynı sorunla karşılaşan oldu mu? Acaba sizlerin fikri ne? Ne yapmalıyım?

VWTURK Üyesi caput1.8 - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Aracım Yok
    Model
    Aracım Yok
    şimdi arkadaşım sorun boğaz kelebeği açıklığı ile ilgili olabilir eğer telli bir sistemse
    tel ayarı ile oynanmış olarbilir aracının motor bilgilerini bana yazarsan sna dah fazla yardımcı oluum ama tahminim aracın tdı ve 3 silindirli bu motorda genelde sorunlar oluyor dizel araçta tork gücünün yüksek olması daha çabuk 3000 li devirlere ulaşmasını sağlıyor sen bi buğaz kelebeği ayarı yaptır ve unutma gaz kelebeği adaptasyonunuda yaptır :E umarım sorun sende değildir

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo
    Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Aracım 9n1 1.4 (75hp) benzinli. Bu modellerde tel yokmuş. Bugün yukarıda bahsetmiş olduğum yetkili servise başka bir nedenle gittim. Gitmişken de daha önceki bakımda ilgilenen servis danışmanına sordum. Kelebek temizlendikten sonra adaptasyon ayarı yapıldımı diye. Arkadaş yapıldığını; daha sonra test sürüşü yapıldığını ve bir sorun bulunamadığını söyledi.

Ancak şehir içi trafiğinde özellikle küçük viteslerde gaz pedalı ile verdiğim yumuşak komutlara çok sert bir şekilde cevap alıyorum.
    Araç önce sert bir vuruntu yapıyor (Şaft olsa, şaftta boşluk var diyeceğim ama o da yok) daha sonra verilen komuta göre yavaşlıyor yada hızlanıyor.
    Ayrıca biraz geç tepki veriyor.

VWTURK Üyesi caput1.8 - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Aracım Yok
    Model
    Aracım Yok
    geç tepki vermesinin nedeni boğaz kelebeğinin otomatik olmasından kaynaklanıyor senin ayağının pedalı itmesi ile bir tristöre bağlı olan gaz pedalı boğaz kelebeği motorunun dönmesini sağlıyor bu süüre içerisinde biraz gecikme yaşanabilir ve bu yüzden sende gazı yemiyor diye ayağını gaz pedalına biraz fazla basabilirsin aniden alınan komutla beraber boğaz kelebeği ani şekilde açılır ve içeriye aniden fazla hava yakıt karışımı girer sonuç olarak düşük vitersin tork gücü fazla olduğundan dolayı ve aracın hafif olması sonucu birden ivmelenme olur gaz pedalına hafif bas ve motor devrinin yükselmesini bekle 1500 civarında debriyajdan ayağını yavaş yavaş çek devir 1000 e doğru düşmeye başladığında biraz daha gaz vermeye başla bunu boş bir arazide dur kalk yaparak dene ayrım saat sonra sorunun senden kaynakladığını anlayacaksın

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo
    1500 devir kalkış için gerçekten iyi bir devir. Ancak sorun benim aracı 1500 devire getirmekte. Çünkü gaz pedalına ne kadar az basarsan bas devir sürekli olarak artıyor. Ta ki 3500 devire kadar. Yani 1500 devirdeyken sabit kalmıyor.

Anlatmakta güçlük çekiyorum. Demek istediğim normalde gaza ne kadar basarsan gaz da aynı oranda artması gerekir. Ancak benim araçta devir 3000-3500'e kadar sürekli artıyor ya da rölantiye kadar düşüyor. İkisinin ortasındaki bir değerde sabit tutamıyorum. Ve gaz verip çekerken önce vuruntu yapıyor.

Bu benim 4 aracım ve yaklaşık 15 senedir araç kullanıyorum. ilk kez böyle bir sorun yaşıyorum. Yakın bir arkadaşımda da polo var. Deneme amaçlı onu da kullandım. Onda böyle bir sorunla karşılaşmadım.

VWTURK Üyesi R32 - ait Avatar
    Lokasyon
    Kanada
    Marka
    Audi
    Model
    TT
    Bunun bir sorun oldugu kesin. Aracinizin bogaz kelebegi degismis olabilir mi? Bunun haricinde yuksek yakit tuketimi, gaz yememe vb. sorunlari var mi?

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo
    Değişip değişmediğini bilmiyorum. Ben aldığımda araç 21.000 km'deydi. Değişmiş olabilir de. Aracın sahibi bayandı ve muhtemelen acemiliğini benim araçta atmış olabilir. Bayanların ilk araç deneyimlerini bilirsiniz. Belki kötü kullanım da kelebeğe zara vermiş olabilir.

Aracın çekişinde herhangi bir sorun yok. Yakıt tüketimi de gayet iyi. Genelde sabah - akşam trafiğinde kullanmama rağmen az yakıyor. 8,5 lt. civarında.

+ Konu Cevapla

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda bu konuyu görüntüleyen 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)