Hepsi Burada!
+ Konu Cevapla
4 / 4 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4
Toplam 53 sonuç bulundu, 46 ile 53 arası gösteriliyor

Konu: CADDY CILER DIKKAT LIMIT 99 KM ......!

VWTURK Üyesi m3hm3t - ait Avatar
    Lokasyon
    Hatay [ 31 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.4 tsi comfortline
    Alıntı kkutoglu´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    mal iyi dayı biz ne yapalım

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Çanakkale [ 17 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Caddy
    arkadaşlar 96 hızla radara girdim 130 küsür ceza yedim peşin 96.tl
    89 hızı geçmeyecekmişiz
    hacı murat mı kullanalım yani
    bilgilerinize

Ayrılmış Üye
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Caddy
    Alıntı ceyhan´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    arkadaşlar 96 hızla radara girdim 130 küsür ceza yedim peşin 96.tl
    89 hızı geçmeyecekmişiz
    hacı murat mı kullanalım yani
    bilgilerinize
    hız sınırı88km malesef. bu hızı geçemiyoruz. belli bir toleransa kadar hakkımız var, ama bu tolerans karşımızdaki polis memuruna göre değişiklik gösteriyor tr de. amcamı 102km hızla yakalayan memur 99 ile girsen yazmazdım hakkınız var demişti.

şehirler arası : 88km
    otoban : 90km

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Şanlıurfa [ 63 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 2.0 TDI Comfortline
    malesef düşük limit uygulanıyor caddye. buarada otobanda normal hız limiti 90 ş.dışı ise 80. hız limitlerini yüzde 10a kadar aşmak ceza gerektirmiyor, bu durumda ş.dışı 88, otobanda 99 oluyor.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Çanakkale [ 17 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Caddy
    arkadaşlar şehir içi hız sınırınıda unutmayın lütfen 50km'ye dikkat edin büyük şehirlerde malum heryerde mobeseler mevcut bir bakmışsınız 65km hızla ceza gelivermiş eve fotoğraflı olarak hızlarınıza dikkat edin.

VWTURK Üyesi Emin YÜCEL - ait Avatar
    Lokasyon
    Denizli [ 20 ]
    Marka
    Diğer
    Model
    Diğer
    sadece caddy kullananlar değil caravelle ve transporter kullananlar da bu kurala tabi. 88 km hızı geçmemeli..

Ayrılmış Üye
    Lokasyon
    Elazığ [ 23 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Transporter
    Arkadaşlar yalnız dikkat etmemiz gereken bir tarafı hatırlatmak isterim.
    Şehirler arası 88 km en üst limit ( 80- 88 Km arası ) seyretmemiz gerekiyor.Bazı yollarda ayrıca hız sınırı değişik oluyor. 50 - 60 km hız sınır konmuş meskun mahalden geçerkende 88 geçersen ceza kaçınılmaz olur.
    Meskun mahal yerlere 15-20 km kala ekseri radar konuluyor.

VWTURK Üyesi GüvenÖzbakır - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Diğer
    Model
    Diğer
    Arkadaşlar,

Forumunuza yeni üye oldum. Esasında bir duyuru yapmak istiyorum. Henüz hiç bir Resmi Makama onay yaptırmamış olsam da, Caddy ve benzeri araçların Ruhsatında Kamyonet veya N1 yazması mevzuattaki bir karışıklıktan kaynaklanıyor.

Şöyleki:

05.07.2003 gün ve 25159 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe göre Binek Araçlar ile ilgili hız limitleri M1 ve M1G için de geçerli.

Peki nedir bu M1 ve M1G?

Sanayi ve Ticaret Bakanlığının Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği-II'ne göre şunlar:

1. M Sınıfı: En az dört tekerlekli, motorlu yolcu taşıma amaçlı araçlar

M1 Sınıfı: Sürücü dışında en fazla sekiz kişilik oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik motorlu araçlar.

2. N Sınıfı: En az dört tekerlekli, motorlu yük taşıma araçları.

N1 Sınıfı: Azami kütlesi 3,5 ton'u aşmayan, motorlu yük taşıma araçları.

G sembolü ise Arazi Aracı olduğunu belirtiyor.
    Peki bu duruma göre Caddy'lerin Kamyonet veya N1 sınıfı olduğunu kim yorumluyor. Trafik Tescil Büroları.

Doğru mu?

Bence, değil. Doğrusu yandan camlı ve 5 yolcu taşıyabilenler bu tanıma göre M1 olmalı.

Yani kısacası, bu araçların hız sınırı Binek araçlar ile aynı..!

Neden mi? böyle yorumluyorum.

Çevremdeki Arazi Aracı nitelendirmesine uygun Lüks Jiplerin ruhsatında (M1G) olarak sınıf belirtmediği halde,(Bilhassa 2008 ve öncesinde Ruhsat alanlar) onlara ceza keserken M1G olduğu yukarıdan gelen bir emirle ekiplere bildiriliyor ve Binek araç hız limitlerinden faydalanabiliyorlar.

Ancak Caddy ve benzeri araçları ise hem ruhsatı yazanlar hem de çeviren ekipler Kamyonet ve N1 sınıfı muamelesine tabi tutuyorlar.

Benim aracım Caddy benzeri Van tipi ve 5 yolcu taşıyan binek modelden. Bunun N1 olduğunu yorumlayabilecek ben ne yazık ki kimse göremiyorum.

Madem araç sınıflarını Sanayi Bakanlığı sınıflandırıyor, ve bu tanıma göre Caddy ve Benzeri araçlar hem M1(yandan camlı ve 5 yolculu) hem de N1(Arkası kapalı) olarak anılabilir. Gerçi, benim anlayışıma göre her iki araç da aynı istiap haddine sahip ise sonuç olarak belirtilen azami ağırlığın üstünde yolcu ve yük alamayacağı için Hız Limiti aynı olmak zorundadır. Bu tür bir ayrım teknik olarak kabul edilemez.

Neyse daha fazla daha ilk yazımda uzatmayayım. Türkiyede Hız Limitleri ve Radar uygulamaları hakkında çapraşıklıkları konu alan ve bilhassa bu bizlerin Caddy ve Van tipi araçları için yapılan yanlışlıklara değinen bir Blog oluşturdum.

http://hizlimitleri.blogspot.com/

Takip etmenizi ve çevrenize duyurmanızı dilerim.

Katılım ve Yorumlarınızı beklerim.

Saygılarımla

+ Konu Cevapla
4 / 4 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda bu konuyu görüntüleyen 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)