Hepsi Burada!
+ Konu Cevapla
1 / 3 Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 42 sonuç bulundu, 1 ile 15 arası gösteriliyor

Konu: Rolanti Bozukluğu ve motor arıza lambası

VWTURK Üyesi reventon - ait Avatar
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Skoda
    Model
    Fabia 16V Elegance

Rolanti Bozukluğu ve motor arıza lambası

Slm Arkadaşlar,
    2 ay önce Skoda Fabia Elegance aldım. Araba saat gibi çalışıyordu genel bir bakım yaptırıyım dedim. özel bir serviste hava ve yag filtreleri değişti, yağı yenilendi. Ama servisten çıktan sonra arabanın rolantisi bozuldu. normalde 9 da sabit duran devir ibresi inip çıkmaya başladı. motor sanki gaz verip kesiyor gibi...bir iki gaza bastım geçer gibi oldu. yolda motor arıza lambasının yanık olduğunu farkettim. Tekrar aynı ustaya götürdüm. Bujileri değiştirip, boğaz kelebeğini sökmeden temizledi. Devir saatindeki inip çıkma düzelir gibi oldu, ama yine trafik lambalarında durduğumda aynı şekilde pırpır yaptı.
    Başka bir ustaya götürdüm. EGR Valf de sorun var dedi. Söküp temizleyelim, inşallah kurtaırır dedi. Kurtarmazsa EGR Valf değişecek dedi. Söktü temizledi. Bilgisayara bağlayıp motor arıza lambasını söndürdü. Bir iki gün geçmeden aynı hatayı yine yaptı.
    Bu sefer bir vw ustasına götürdüm. Boğazı söküp temizledi. Arıza lambasını da bilgisiyardan sildi. 1 Hafta boyunca devirde pek sorun olmadı. Ama benzin iyice azalınca aynı hatayı yaptı. Benzin aldım geçti. Benzin tekrar 5-6 lt kalınca aynı hatayı tekrarlamaya başladı. VW ustasını aradım. anlattım. Olur o dedi .Zamanla düzelir, yapılacak bişiy yok dedi. Depo da pislik olabilir mi dedim. Yok, 50.000 km de araba ne pisliği olacak dedi.
    Şu an motor arıza lambası yanıyor, çok nadir depo dolu iken devir ibresi inip çıkıyor, benzin azalınca bu hata sıklaşıyor.
    sizce ne yapılmalı. Bu sorunu çözebilecek, tanıdığınız iyi bir usta var mı?
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Ayrılmış Üye jesusramirez - ait Avatar
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo 1.4 Trendline
    Ben yakıt pompasından kaynaklanabilir diyorum ama sadece bir tahmin..

Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo 1.4 Trendline

Unhappy

Alıntı reventon´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Slm Arkadaşlar,
    2 ay önce Skoda Fabia Elegance aldım. Araba saat gibi çalışıyordu genel bir bakım yaptırıyım dedim. özel bir serviste hava ve yag filtreleri değişti, yağı yenilendi. Ama servisten çıktan sonra arabanın rolantisi bozuldu. normalde 9 da sabit duran devir ibresi inip çıkmaya başladı. motor sanki gaz verip kesiyor gibi...bir iki gaza bastım geçer gibi oldu. yolda motor arıza lambasının yanık olduğunu farkettim. Tekrar aynı ustaya götürdüm. Bujileri değiştirip, boğaz kelebeğini sökmeden temizledi. Devir saatindeki inip çıkma düzelir gibi oldu, ama yine trafik lambalarında durduğumda aynı şekilde pırpır yaptı.
    Başka bir ustaya götürdüm. EGR Valf de sorun var dedi. Söküp temizleyelim, inşallah kurtaırır dedi. Kurtarmazsa EGR Valf değişecek dedi. Söktü temizledi. Bilgisayara bağlayıp motor arıza lambasını söndürdü. Bir iki gün geçmeden aynı hatayı yine yaptı.
    Bu sefer bir vw ustasına götürdüm. Boğazı söküp temizledi. Arıza lambasını da bilgisiyardan sildi. 1 Hafta boyunca devirde pek sorun olmadı. Ama benzin iyice azalınca aynı hatayı yaptı. Benzin aldım geçti. Benzin tekrar 5-6 lt kalınca aynı hatayı tekrarlamaya başladı. VW ustasını aradım. anlattım. Olur o dedi .Zamanla düzelir, yapılacak bişiy yok dedi. Depo da pislik olabilir mi dedim. Yok, 50.000 km de araba ne pisliği olacak dedi.
    Şu an motor arıza lambası yanıyor, çok nadir depo dolu iken devir ibresi inip çıkıyor, benzin azalınca bu hata sıklaşıyor.
    sizce ne yapılmalı. Bu sorunu çözebilecek, tanıdığınız iyi bir usta var mı?
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
    Arkadaşlar bi çözüm öneren yok mu?

Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo 1.4 Trendline
    Alıntı jesusramirez´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Arkadaşlar bi çözüm öneren yok mu?

Forum Koordinatörü TİN - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Aracım Yok
    Model
    Aracım Yok
    Vallahi benzin seviyesine bağlı olarak değiştiğini söyleyince seçenekler kısıtlanıyor.. Yoksa birkaç nedeni birden (ki en yükseği EGR veya Boğaz kelebeği idi) olabilir...

Yakıt pompasının debisinde sorun oluşuyor, şişiyor olabilir.. Ancak; bu durum motor arıza ikaz ışığını yakar mı? İşte onu bilemiyorum açıkçası..

Teknik Sorumlu dodgesnake - ait Avatar
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo 1.4 Comfortline
    Bende boğaz kelebeğimi 60bin km de temizlettim. O güne kadar rölantim sorunsuzdu ancak tüketimim fazlaydı. Temizleme işlemi ve adaptasyon yapıldıktan sonra rölantim dalgalanmaya başladı. Tekrar temizlik yapıldı tekrar adaptasyon yapıldı biraz düzeldi şimdi fena değil. Ancak sabah ilk çalıştırışta bazen araba titriyor. Genel olarak çoğu kişi bana biraz km yapıp kirlendikten sonra düzelir dedi.

Önemli: Boğaz kelebeği temizlendikten sonra adaptasyon yapılmalı ve parmakla haşin olarak temizlenmemeli. Neticede servo motor ile elektronik olarak açılıp kapanan bir mekanizması var.

Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Aracım Yok
    Model
    Aracım Yok
    Tabi Robin.. Ben adaptasyona girmedim hiç zira bu temizliği yapabilen "Usta" bunu da bilmelidir diye düşündüm..

Bir de arkadaşımız depodaki yakıtın seviyesine göre değişen bir durumdan bahsetmiş, işin orası kısıtladı yorumumu ..

Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo 1.4 Trendline
    Alıntı uyguntin´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Vallahi benzin seviyesine bağlı olarak değiştiğini söyleyince seçenekler kısıtlanıyor.. Yoksa birkaç nedeni birden (ki en yükseği EGR veya Boğaz kelebeği idi) olabilir...

Yakıt pompasının debisinde sorun oluşuyor, şişiyor olabilir.. Ancak; bu durum motor arıza ikaz ışığını yakar mı? İşte onu bilemiyorum açıkçası..
    Alıntı dodgesnake´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Bende boğaz kelebeğimi 60bin km de temizlettim. O güne kadar rölantim sorunsuzdu ancak tüketimim fazlaydı. Temizleme işlemi ve adaptasyon yapıldıktan sonra rölantim dalgalanmaya başladı. Tekrar temizlik yapıldı tekrar adaptasyon yapıldı biraz düzeldi şimdi fena değil. Ancak sabah ilk çalıştırışta bazen araba titriyor. Genel olarak çoğu kişi bana biraz km yapıp kirlendikten sonra düzelir dedi.

Önemli: Boğaz kelebeği temizlendikten sonra adaptasyon yapılmalı ve parmakla haşin olarak temizlenmemeli. Neticede servo motor ile elektronik olarak açılıp kapanan bir mekanizması var.
    Alıntı uyguntin´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Tabi Robin.. Ben adaptasyona girmedim hiç zira bu temizliği yapabilen "Usta" bunu da bilmelidir diye düşündüm..

Bir de arkadaşımız depodaki yakıtın seviyesine göre değişen bir durumdan bahsetmiş, işin orası kısıtladı yorumumu ..

Robin ve Metin Abi cevaplarınız için sağolun arkadaşıma forumumuzu ben önermiştim yardımcı olunur,güzel-düzeyli bir forum diye o da üye oldu;ama sorunu çok çetrefilli... bende kullandım aracı kontağı çeviriyorsunuz arıza ışığı yanıyor ama bi arıza var mı yok mu belli değil?...Aracın sürüş esnasında hiç bi problemi yok durduğunuz anda beklerken titremeye ve hafif hafif gaz vermeye başlıyor biraz gaz veriyosunuz düzeliyor ama 2 saniye sonra tekrar aynı durum...Gidilmedik yer kalmadı artık ne yapacaz bilemedik....

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Bartın [ 74 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf TSI
    yakıt seviyesi ile durumun şans olabilecegini düşünüyorum.

ama yag degişiminden hemen sonra olması biraz şaşırtıyor.

Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Aracım Yok
    Model
    Aracım Yok
    Alıntı jesusramirez´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Robin ve Metin Abi cevaplarınız için sağolun arkadaşıma forumumuzu ben önermiştim yardımcı olunur,güzel-düzeyli bir forum diye o da üye oldu;ama sorunu çok çetrefilli... bende kullandım aracı kontağı çeviriyorsunuz arıza ışığı yanıyor ama bi arıza var mı yok mu belli değil?...Aracın sürüş esnasında hiç bi problemi yok durduğunuz anda beklerken titremeye ve hafif hafif gaz vermeye başlıyor biraz gaz veriyosunuz düzeliyor ama 2 saniye sonra tekrar aynı durum...Gidilmedik yer kalmadı artık ne yapacaz bilemedik....
    Özel ustaları bir kereliğine bırakıp yetkili servise gitmeyi deneyin istersen.. Belki bir kereye mahsus biraz bütçeyi aşarsınız ama muhtemelen sorunu çözülür arkadaşının... Çünkü bu şekilde hep deneme/yanılma yöntemiyle gidilecek gibi; maliyeti de daha farklı olmayacaktır zaten ....

VWTURK Üyesi tomcrusie - ait Avatar
    Lokasyon
    Samsun [ 55 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.9 TDi
    aynı sorun arkadaşımdada var ama onun arıza lambası yanınca araç çekişten düşüyor diğer söylediklerin aynen geçerli onuda yapamadılar bi kaç serviste yetkili serviste dahil olmak uzere istanbula istediler arabayı toledo 2003 1,6 benzinli idi araç

Teknik Sorumlu dodgesnake - ait Avatar
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo 1.4 Comfortline
    Sonucu belli oldu mu peki?

VWTURK Üyesi tomcrusie - ait Avatar
    Lokasyon
    Samsun [ 55 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.9 TDi
    yetkili servis hiç bişi yapamadı iki hafta kaldı araba sonra geri verdiler yapamadık diye.özel serviste sorunu bulamadılar.3. silindire az eklektrik gidiyormuş az çalışıyormuş ama nereden olduğunu bulamadılar değiştirip denemediğimiz parça kalmadı dediler.boğaz kelebeğini temzilemişler heralde arıza lambası daha yanmadı çıktıktan sonra .rölanti inip çıkmaya oymaya başladı öyle kullanıyor şuanda.babası seatın distirbütörü aradı arabayı yapamıyorlar diye adamlar istanbula doğuş otoya istediler.

VWTURK Üyesi reventon - ait Avatar
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Skoda
    Model
    Fabia 16V Elegance
    Kardeşim Emreye, Metin abiye, Robin Yavuza, Ceyhuna ve Mustafa abiye
    ilgileri ve önerileri için çok teşekkür ederim.
    Kimse cevap yazmayacak sandım bir ara

Geçen bir arkadaşın arabasını başkent oto sanayinden almaya gittiğimizde, onun (toyota) ustası bende bakıyım dedi. Gerek yok desem de, arkadaşımın ve ustanın ısrarı üzerine bakıtalım bari dedik....bogaza sprey sıktı gaza bastırıp açtırmayı denedi. Rolanti bu işlemden önce daha düzgün idi. Hatta neredeyse düzeldi düzelecek ayara gelmişti. Çok nadir hata veriyordu.
    Oraya kadar gitmişken, vw ustama gittim. makinaya bağladı.1 hata tespit edildi (motor arıza lambasının yanma nedeni de bulundu böylece)
    Tam hatırlamıyorum söylediklerini ama, egzos ile ilgili 2 tane sensör varmış. Birincisinde sorun var, ilk olarak o değişecek dedi. Makinada ayrıca bir yazı vardı " Birincisinden ikinciye geçerken fakir yakıt karışımı" gibi bir şey... Ama ilk sensörü değiştirsem yine de motor arıza lambası yanabilir dedi.
    İlk sensörü 150 ytl civarında tutar masrafı dedi. Ama istersen yetkili servise götür orada daha farklı bir malzeme var dedi. Belki ileride ikinci sensörün de değişmesi gerekebilir ayrıca dedi….
    Hatayı sildi. Birkaç gün motor arıza lambası yanmadı. Ama dün gece yine yandı…

Arabamda şu anda rolanti sorunu devam ediyor gibi, ışıklarda durduğumda arasıra inip çıkıyor. Aslında şu Toyota ustasına hiç elletmesem iyiydi. Çünkü düzelmek üzere idi. Mustafa abinin arkadaşında olduğu gibi motor arıza lambası yanık durumda çekişten düşme sorunu yok. (Araba baya iyi gidiyor, hızlanması falan süper)
    Metin abinin de dediği gibi bir seferlik yetkili servise gitmek iyi olabilir.
    Yeni önerileriniz olursa sevinirim…
    herkese iyi günler

Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Aracım Yok
    Model
    Aracım Yok
    Anladığım kadarıyla Senin aracında çift oksijen sensörü var ve birisi arızalı..

Usta Bence mantıklı konuşmuş, yetkili servise gitmende fayda var..

+ Konu Cevapla
1 / 3 Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda bu konuyu görüntüleyen 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)