Hepsi Burada!
+ Konu Cevapla
6 / 8 Sayfa BirinciBirinci ... 2 3 4 5 6 7 8 SonuncuSonuncu
Toplam 109 sonuç bulundu, 76 ile 90 arası gösteriliyor

Konu: EPC (Electronic power control) SORUNU

VWTURK Üyesi djisyankarge - ait Avatar
    Lokasyon
    Konya [ 42 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf
    özür dilerim ama ben arkadaşlara katılamayacam servisinizin hatası yüzünden kendinizi üzmüşsünüz çabanızı taktır edıyom ama bukadar çabanın yarısını iyi servis aramakla geçirseydiniz daha kolay olurdu yukardakı verdiğiniz bilgilerde çok hata var bahsettiğiniz parça kontröllerini servisiniz arza tespit cıhazıyla kontrolü mümkün firen petal müşhürü arza yaptığında sitop lambalarıyla pekbi alakası yok çünkü iki devre çalışır biri stop lambalarını çalıştırır ama bu sizin arzalarınızla alakasıyok diğerinide elle kontrolü mümkün değil boğaz kelebeğinin temizlenmesine degerek yoktu çünkü kelebek çok kirliyse sadece roantide sorun yapar ve turbo araçların kelebeğide hava basıncından ve yağlı hava geldiğinden kendi kendini temizler oksijen sensörünüde fişini çıkararak test edemessiniz çünkü fişi çıkan bi sensör kendini arza moduna çeker ve motor beyni stantart veriler alıyomuş gibi algılar buda sizi şaşırtır boğaz kelebeği kalibrasyaonu da fişi çıkınca bozulmaz motura giren havamiktarı çoğalır veya azalırsa bozulabilir bogaz kelebeğinden gelen sesde her kelebeğe elektirik geldiğinde kendi kendini ataptasyon yapan servo motor sesidir araç beynideğişmesin gerk olmaz çünkü tamiri mümkün ve arza yapması çok zordur ve hataya gelince servisin elektirikçisi arzayı ypmalıydı çünkü arzanın açılımında elektriğin gelmediğini cihaz söyler (kesikli 35 00 ) gibi ve elsawin adlı programı kullanarak tesisatı kontrol etmesi gerekirdi eleştirim ağır olduysa kusura bakmayın

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 FSI Comfortline
    Öncelikle paylaşım için teşekkürler. Pek bişi anlamadıysam da Arkadaşın biri bu kadar uğraşıcağınıza iyi bir servis aramak için uğraşsaydınız daha mantıklı olurdu gibi bişiler demiş. Servisin iyisini kötüsünü kazıklanmadan kelebek, fren müşürü vs değişmeden nasıl anlıyor merak ediyorum. Cenk Bey başına geleceği anlamış parasını cebinde tutmak için kendisi uğraşmış, ayrıca 5-6 kez de servise gitmiş. Ama kelebeği değiştirmeme inadı onu çözüme ulaştırmış. İyi bir servis bulmanın maliyeti ne kadar acaba? Vw-Audi grubunun EPC hatası kronik bir sorunu olarak görünüyor. Hala bu kadar insan servislerde sürünüyor ve su gibi para akıtmasına rağmen aynı sorunu yaşıyorsa demek ki ya vw-audi servis ağında meslek içi eğitim, gelişme konusu yok ya da 3-5 liraya çözülecek problemleri 1000-2000 tl ye çözmek daha cazip geliyor. Yazık bir servis bilgili bir müşteriden daha zeki ve pratik insanlardan oluşmuyorsa ne demeli? Aynı sıkıntıyı ben de yaşıyorum ve ankara da bu işi nerede çözebilirim yardımcı olacak varsa sevinirim.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Skoda
    Model
    Octavia Elegance 1.6
    dile kolay tam 12 ay ve EPC sorunum hala devam ediyor: Saç baş yoluyorum. Bazan 16 milyarlık arabamı dağ başında bırakıp kaçasım geliyor. Uzun yolda benzinde 200 km yanmadan gidiyor ama sehir ici trafiginde bir şekilde adaptasyonu bozuluyor sanki ve EPC zank yanıyor ve yığılıp felç oluoyor.
    Ankara'da benim arabayı gormeyen usta kaldı mı? Hayır. Toplam masrafım şu an için 2000 TL. Beynmi (ECU) bile değişti. Boğaz kelebeği yenilendi. Yine yanıyor yine yanıyor. Tamirci napiyor: takıyor VAG COM cihazını tamam diyor hatayı siliyor sadece üç gün kullanıyorum 4. gün yine yaniyor. Diyor ki adaptasyonu yapması için 1000 Km sadece benzinde kullan, Amenna, ama benzinde de yaniyor mubarek. Nafile! Yok be kardeşim, atsan atılmaz, satsan satılmaz. Haa arabam mı? 2002 Octavia elegance. Bıktım ve malesef anlayan da yok. www.skodam.com da artık herkes bıktı benden. Malesef EPC derdini ben sizin kadar kolay çözebileceğimi sanmıyorum. Vesselam

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 FSI Comfortline
    Öncelikle bu süper paylaşımlardan dolayı kutluyorum. Golf V FSI Comfortline aracımda aynı veya çok benzer sorunlar yaşıyorum. Benimde hemen hemen aynı dolanbaçlı yollarda 850 TL ye yakın param ziyan oldu gitti. Problem devam. En son kendi kendime çok küçük bir temas problemi çıkacak ve bu sorun gidecek dedim. Şimdi okuduklarımdan sonra bu fikre olan inancım iyiden iyiye arttı.

Servislerin birindeki ustalardan biri aynen bu durumu dile getirmişti "Bu sorunu yaşamış tecrübe etmiş biri çıksa karşımıza şıp diye çözülecek bu problem". Bu sorunu tecrübe etmiş arkadaşımız detaylarıyla yazmış. Ellerine, emeğine sağlık. Önümde denenecek birkaç şık var şimdi. İnşallah sorun aşılır.

İstanbul istoçta bağcılardayım ve buraya yakın özel bir servis varsa bu işi çözebilecek tavsiye edebilecek biri memnun olurum. Kendim bu denemeleri yapabilecek bilgiye sahip değilim çünkü.

VWTURK Üyesi venom83 - ait Avatar
    Lokasyon
    Ankara [ 6 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf 1.6 FSI Comfortline
    çok teşekkür ederim.bu kadar detaylı gerçekten işe yarar.

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    Bursa [ 16 ]
    Marka
    Seat
    Model
    Ibiza Latino 1.6
    öncelikle emeğine sağlık bana cok faydası olcak sanırım benim başımada aynı sey gedi hatta daha fazlası desem abartmış olmaz benim arabam seat ibiza 1.6 latino arabayı 8.500 e baka kredisiyle aldım su anda bankaya borcum faiziyle birlikte 32 bin lira benimde değişmediğim bir şey kalmadı ama sorunum hala devam ediyor aylardır aynı sorunu yaşıyorum her usta farklı bir şey söyledi hepside başka parça istedi aldık ama olmadı. senin söylediğin gibi bende bilgisayara baklattımda aynı sorunlar gösteriyo ikisinide 3 er kez değiştim ama iki gün önce saat 23,30 da yazını okudum erinmedim aşagı arabanın yanına indim artık canıma tak etmişti. (bu arada arabayı almadan önce arabanın kaputunu bile acmayı bile bilmezdım ama şimdi servis acmayı bile düşünüyorum ) neyse bende senin gibi kelebek bogazında ki soketten şüphelendim çünkü denemediim başka bir şey kalmamıştı soketle oynamaya başladım bogaz değişik sesler cıkarıyo ama benimki senin gini çat çut etmiyo araba istop etmiyo tek tek kablolara bakmabaşladım kurcalayalarak ama bir şey bulamadım komple oynadıgında oluyodu ve fark ettim ki tam kabloların sokete girdiği yerler kırılmışkablolar dışarda ve bir tanesinin telleri baya kopmuş önce bantlamak istedim ama olmadı sonra bantı cıkartırken o kablo koptu yeişkırmızı kablu şimdi soket bulmam gerekecek onuda zor bulursun diyolar ama bakcam yani inşllah ordandır

VWTURK Üyesi mergen41 - ait Avatar
    Lokasyon
    Kocaeli [ 41 ]
    Marka
    Seat
    Model
    Toledo Signo 1.6 16V
    abi cidden paylaşımın anlatımın ve bilgiler için çok teşekkürler servislerin eline kalsak zaten arabamızın bütün parçalarını değiştirecekler adamlarda tamir etme olayı yok direk değiştir
    geçmiş olsun ve güle güle kullan abi

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    YURTDIŞI
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Saharan Carat
    emegine saglik hocam cok güzel anlatim

VWTURK Üyesi atakhannn - ait Avatar
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Jetta 1.6 TDI Exclusive
    Peki araç garanti altında olsaydı bu durumda yetkili servisler acaba ne yaparlardı?

Bu arada uzun süre aracındaki soruna çare arayıp sonra da bu bilgiyi bizimle uzun uzun paylaşan arkadaşa çok teşekkür ederim...

VWTURK Üyesi dnc35 - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Audi
    Model
    A4 1.9 TDI
    tesekkürler konu için

Uzaklaştırılmış Üye
    Lokasyon
    Burdur [ 15 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Golf TSI
    teşekkürler çok yararlı bilgiler

VWTURK Üyesi gezgen - ait Avatar
    Lokasyon
    Muğla [ 48 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Caravelle
    Servis falan hikaye..adamların 40-50 yıldır geliştirdiği motor teknolojisini bir makine mühendisi bile zor anlayabilecekken 1-1.5 aylık kurslarla servis elemanlarının mı öğreneceği sanılıyor..Artık anlamak lazım kardeşim arabayı sen yapmamışsın...motorunu sen yapmamışsın..almışsın arabayı eee birgün bozulacak tabii..sonra bağlıyacaksın bilgisayara ee onu da sen yapmamışsın..arıza bulucan...buldun diyelim tamir mi edicen..sen daha 5 tl. dijital saatleri bile tamir edemiyorsun..yedek parçasını alıp komple değiştireceksin...tabii bulursan..çünkü onuda sen yapmıyorsun...arbayı almışsın...yedek parça pahalı diye almıyacakmısın..kabul etmesenizde bu böyle...
    Aslında bütün servis elemanlarının Cenk bey gibi sistematik çalışıp arızayı bulması gerekir..eee bu arabalara binecek herbirimiz tamırci kesilip erg nedir asr nedir bi şekilde öğrenmemiz lazım...şimdi aklıma geldi

kurda sormuşlar ensen neden kalın ?
    cevap vermiş kendi arabamı kendim yapar kendim tamir ederim bir atasözü daha vardı ama neydi yaaa ...Elin bişeysile hovardalık yapılmaz mı neydi....))

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Passat 1.8
    öncelikle herkese merhaba bilgiler için teşekkürler.aracım 2000 model passat 1.8 20v. Şu ana kadar hiç lpg takılmadı.sorun şu gösterge panelinde epc ışığı yanıyor ve araç ilk çalıştırılıcağı zaman böyle çalışır gibi oluyo sonra benzin yemiyomuş gibi spot ediyo .bi kaç kez aynı işlemi tekrarladıktan sonra araç çalışıyo ve bunu genelde depo çeyrek ve çeyrekten aşağıya indiği zaman çok sık yapıyor.bu sorundan dolayı aracı servise götürdük anlattık ve sorunun benzin pompasından kaynaklandığını değişmesi gerektiğini söylediler.130tl ye değiştirdiler ve o zaman araç bi kaç gün sorun yaşatmadı ve sonrasında tekrar aynı sorun devam etti.tekrar ayn ıservise götürdük ve olayı anlattık tam o anda araç içeri alınıcakken aynı sorun yaşandı ve hemen bi alet var soket arabanın içine taktılar ve oksijen sensörürünün hata verdiğini söylediler :s hata silinip tekrar benzin pompası değişti.yine bi süre sorun yaşamadık ama epc ışığı bu zamana kadar hiç sönmedi hala yanıyo.bazen 20 seferden fazla marşta anca çalışıyor araç bu çok sinir bozucu bi durum acil bi işimiz oludğunda böyle yapınca deliriyoruz araçta çalışmıyor. böyle az çalışıyo 20 sn filan devir göstergesi 1000 altında hep oynuyo hemen stop ediyo.böyle olurken gaz veriyorum ama yemiyo çalıştırırkende gaz verip çalıştırıyorum ama değişen bişey olmuyo. bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. arabadan soğudum gerçekten. şimdiden herkese teşekkürler.

VWTURK Üyesi yılmaz7 - ait Avatar
    Lokasyon
    İzmir [ 35 ]
    Marka
    Aracım Yok
    Model
    Aracım Yok
    abi bilgiler için çok saol bende çok çektim çekiyorum bu işten

VWTURK Üyesi
    Lokasyon
    İstanbul [ 34 ]
    Marka
    Volkswagen
    Model
    Polo 1.4 Basicline
    benim polo da çekti bundan bir süre ama neyse ki sorun pek büyük çıkmadı. bildiğiniz fren müşiri nedeniyle 1,5 ay kadar canımı sıktım. birkaç ustaya gösterdim ama güvenemediğim için servise yenilettim. 3-4 ay oluyor bir daha epc lambası yanmadı.

+ Konu Cevapla
6 / 8 Sayfa BirinciBirinci ... 2 3 4 5 6 7 8 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda bu konuyu görüntüleyen 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)