PDA

Tam Sürüm Bilgini Göster : Bulgaristan Karayolu ile güvenlimidir?

armedangel
10-04-12, 22:21
Malum 1 mayıs artık tatil.. 30 nisan ı da birleştirirsek cumartesi pazarla birlikte 4 gün tatil oluyor.. bizde arkadaşlar ile bulgaristan ın karadeniz kıyısını gezelim dedik.. ama aklıma güvenlik konusu takılıyor.. acaba güvenlimidir sonra kesmesinler bizi..

tabi bu vesile ile forumdaki arkadaşlara da haber vermiş olayim dedim. hani gelmek isteyen olursa benim arabada yer kalmadı ama 2. araba oluşturabilirsek eğlenceli olur. biz daha önce bu 4 kişi lübnan ı fellek fellek gezmiştik ve çok eğlenmiştik. ekip gerçekten gezmek için çok iyi bir ekip, 2 şehir plancısı, bir meteorlog bir diş hekiminden oluşuyor. yani hava yön ve sağlık problemi miz olmaz Allahın izni ile.. =))

metinmb407
10-04-12, 22:27
İstanbulu çıktıkdan sonra Kapıkuleye kadar bas basabildiğin kadar bomboş yol. Edirne de ciğer yemeyi unutma :) Bulgaristanın güvenliğini bilemem ama gidip gelenler sıkıntı yaşamıyor bizim orda. Doldurabildiğin kadar benzin lpg doldur :) Ama bidona falan alayım deme gümrükten geçemezsin :)

trgtovc44
10-04-12, 22:27
hüseyin abi iyi yolculuklar valla imkan olsada gelsek :) bulgaristan desen gurbetçiler geliş zamanı falan olsa pek tavsiye etmiyolar ama şu an durum nedir bilemem :S

FameNeS
10-04-12, 22:34
4lü diyince aklıma hemen felekten bir gece filmi geldi :)

armedangel
10-04-12, 22:48
4lü diyince aklıma hemen felekten bir gece filmi geldi :)

valla bizimde aklımıza geldi idi.. lübnana giderken uçakta anlaştık.. hani benzer bişeyler olursa hiç istifimizi bozmadan gezimizi yapar sonrada uçağımaza biner döneriz, giden gider kalan sahalar bizimdir prensibi.. =))

armedangel
10-04-12, 22:49
hüseyin abi iyi yolculuklar valla imkan olsada gelsek :) bulgaristan desen gurbetçiler geliş zamanı falan olsa pek tavsiye etmiyolar ama şu an durum nedir bilemem :S

turgutçum valla yazarkende aklıma sen ve murat abi geldi hani biliyomusun.. bide aytaç geldi ama onu boşver.. gelebilseniz ne güzel olur hani.. zaten tatile geliyor.. acayip eğleniriz valla..

trgtovc44
10-04-12, 22:58
turgutçum valla yazarkende aklıma sen ve murat abi geldi hani biliyomusun.. bide aytaç geldi ama onu boşver.. gelebilseniz ne güzel olur hani.. zaten tatile geliyor.. acayip eğleniriz valla..

sağol abi ya haftaya sınavlarım var sonra hazırlamam gereken tez var :( +geçen hafta ayağımdan ameliyat oldum pek fazla hareket edemiyom :( ama kısmetse buluşma +piknik + iftarlarda buluşuruz inşallah zaten hatırlarmısın bilmem ama bi kola borcun vardı :D

armedangel
10-04-12, 23:10
sağol abi ya haftaya sınavlarım var sonra hazırlamam gereken tez var :( +geçen hafta ayağımdan ameliyat oldum pek fazla hareket edemiyom :( ama kısmetse buluşma +piknik + iftarlarda buluşuruz inşallah zaten hatırlarmısın bilmem ama bi kola borcun vardı :D

ne kolası? hayatta hatırlamam öyle şeyleri :icon_tongue:
ayıp ediyosun yemek te ekleriz yanına tam pansiyon olur :icon_compress:

trgtovc44
10-04-12, 23:11
ne kolası? hayatta hatırlamam öyle şeyleri :icon_tongue:
ayıp ediyosun yemek te ekleriz yanına tam pansiyon olur :icon_compress:

:AD:AD:AD:mangalll::yerimm:

samidmrpz
10-04-12, 23:14
OOOOOO iyi yolculuklar :)

MaRtiNeAgLe
10-04-12, 23:22
plakanı vereceğim o tarafa normalde kesmeselerde kestirecem :D:D:D

Vallahi oraları bilen biri yoksa sakat diyorlar haberin olsun..Benim kuzen uluslararası taşımacılık yapıyor,Tır'ları transit geçiriyoruz durdurmuyoruz diyor haberin ola :):)

armedangel
10-04-12, 23:26
plakanı vereceğim o tarafa normalde kesmeselerde kestirecem :D:D:D

Vallahi oraları bilen biri yoksa sakat diyorlar haberin olsun..Benim kuzen uluslararası taşımacılık yapıyor,Tır'ları transit geçiriyoruz durdurmuyoruz diyor haberin ola :):)

senin selamını söyleriz abi yolumuzu kesen olursa =))
hakkat hafiften gözüm korkmuyor değil hani.. otoparkçılara biraz bahşiş ver dediler banada ama tabi can güvenliği en önemlisi..
bir diğer alternatif te araç ile gümrüğe gidip gümrüğü geçtikten sonra araç kiralamak.. yerel plaka ile daha güvenli olur diyorlar.. birde tabi biz karadeniz kıyısını gezicez. turistik yerler oralar sofya fln riskli de karadeniz kıyısını bilemiyor kimse.. tabi bulgaristanda turk plaka olmakta ayrı bir hedef tahtası olmak demek..

ertugrul3344
10-04-12, 23:33
"...............tabi bulgaristanda turk plaka olmakta ayrı bir hedef tahtası olmak demek" bak kendi ağzınla yakalanmışsın Hüseyin....Şaka değil özellikle Bulgaristan'da Türk plakalı olmak canlı hedef olmak gibi..Ayrıca bazı üstgeçitlerde kendinibilmezlerin taşlı saldırıları oluyor Dikkat diyorum ...:(

MaRtiNeAgLe
10-04-12, 23:49
Araç kiralamak en mantıklısı..ama aracınızı yine kapıkulede bırakın o tarafta değil

armedangel
11-04-12, 00:32
tabi canım bide triptik vs ile uğraşmamak lazım.. o da dünya masraf sonuçta..

Halil Kara
11-04-12, 09:17
Çalıştığımız bir firmanın sahibi, daha geçen hafta geldi Bulgaristan' dan. Yaklaşık bir hafta kaldı, müşteri ziyaretleri için ve kendi aracıyla gitti. Herhangi bir sıkıntı olmamış fakat dikkatli olmak gerekiyormuş...

Bu arada Hüseyin abi sabah sabah heyecanlandım böyle tatil planları kurmak çok güzel yahu, biz buralardayız ne yazık ki...

armedangel
11-04-12, 11:24
Çalıştığımız bir firmanın sahibi, daha geçen hafta geldi Bulgaristan' dan. Yaklaşık bir hafta kaldı, müşteri ziyaretleri için ve kendi aracıyla gitti. Herhangi bir sıkıntı olmamış fakat dikkatli olmak gerekiyormuş...

Bu arada Hüseyin abi sabah sabah heyecanlandım böyle tatil planları kurmak çok güzel yahu, biz buralardayız ne yazık ki...

valla halil abi bizde çok plan var da işte uygulayabilirsek.. haziran sonunda kuzey italya ya san remo, canes fln gidelim diyoruz.. ama plan yapamadık daha.. genelde de kişi başı 500-1000 lira arası geziler oluyor.. ekipte dediğim gibi meteorolog fln da olunca, farklı branşlardan insanlar güzel geziliyor..
birde lonely planet ı indiriyoruz ordan baka baka geziyoruz valla.. imkanın varsa gel valla..güzel oluyor..

ama çok sorun olmadığına sevindim.. baya gözüm korkmuştu.. 1-2 bulgar arkadaşa da sorduk cevap bekliyoruz.. ona göre son şekli verecez artık..

Halil Kara
11-04-12, 12:04
valla halil abi bizde çok plan var da işte uygulayabilirsek.. haziran sonunda kuzey italya ya san remo, canes fln gidelim diyoruz.. ama plan yapamadık daha.. genelde de kişi başı 500-1000 lira arası geziler oluyor.. ekipte dediğim gibi meteorolog fln da olunca, farklı branşlardan insanlar güzel geziliyor..
birde lonely planet ı indiriyoruz ordan baka baka geziyoruz valla.. imkanın varsa gel valla..güzel oluyor..

ama çok sorun olmadığına sevindim.. baya gözüm korkmuştu.. 1-2 bulgar arkadaşa da sorduk cevap bekliyoruz.. ona göre son şekli verecez artık..

Az önce senin şansına mı diyeyim artık bilemiyorum, Bulgaristan' dan bir gurbetçi aradı, ürünlerimizi almak için. Sohbet ederken sordum, herhangi bir sıkıntı olmaz dedi, öncelerden ufak tefek böyle taş atma gibi şeyler oluyormuş. Gittiğiniz yerlerde aracınızla durduğunuzda biraz bahşiş verirseniz, gözü gibi bakarlarmış :)
Bahsettiğim firma sahipleri Bulgaristan' da nereye gittiler bilmiyorum, hangi şehirleri ziyaret ettiğini sorayım. Kendi arabasıyla gittiler, yani türk plakalı lüks bir araç.
Tabi, gittikleri şehirlerin nerelerinde dolaştılar bilmiyorum, belki ara sokaklarda kenar mahallelerde sıkıntılar yaşanabilir. Fakat o kadar tanıdığımız gurbetçi akrabalarımız geliyor Avrupa' dan, hiçbirisinden Bulgaristan hakkında olumsuz birşey duymadım.

Tatil konusunda Hüseyin abi, biz burnumuzun dibindeki yerlere bile gidemiyoruz, Bulgaristan' ı bırak vakit bulsam aynen sizin ekibiniz gibi bizim de arkadaşlarımız var, soluğu Ege' de alacağım. Gerçi iş vesilesiyle sürekli seyehat ediyorum ama iş için gittiğim için gezme fırsatım olmuyor. Yılda 1-2 sefer fırsat olursa ancak 3-4 günlüğüne bir yerlere kaçabiliyoruz.

Size şimdiden iyi eğlenceler, bol bol fotoğraf çekinde biz de yararlanalım.

Halil Kara
11-04-12, 14:07
Hüseyin abi, az önce Bulgaristan' dan arayan müşterimle tekrar konuştum, yola çıkmadan önce yapman gerekenler;
-- Uluslar arası ehliyet
-- 15 günlük sigorta. (yeşil kağıt) Sınırda' da yaptırabilirmişsin fakat daha pahalı imiş.
-- Seyehat sigortası
Bunları yaptırman gerekiyormuş.

armedangel
11-04-12, 17:02
eyvallah halil abi.. bahşiş konusunu herkes söylüyor.. bugün de bulgar arkadaşımız yanıt verdi.. fazla sivri olmazsanız kimse bulaşmaz yanlız trafik kurallarına uyun dedi.. artık kararı verdik.. benim araç ile gidecez.. zaten turistik yerler olacağı için sıkıntı olmaz diye düşündük.

triptik işlemlerini de leventten halledip yola cıkacaz. 4 günlük bir gezi artık..

aslında senin grupta varsa senin grupla birleşerek te bir ara bir yerlere gidebiliriz. keyifli olur. yurt içinde bizde pek gidemiyoruz ama yurt dışı olunca gaza geliyor millet.. iyi oluyor.. cok telefon vs de olmuyor.. toparlıyoruz yani..
artık bir dahakine inşallah beraber gideriz..
bu arada bilgiler için de çok sağol.. ilgilenip sorman cok ince birşeydi..

Halil Kara
11-04-12, 17:09
eyvallah halil abi.. bahşiş konusunu herkes söylüyor.. bugün de bulgar arkadaşımız yanıt verdi.. fazla sivri olmazsanız kimse bulaşmaz yanlız trafik kurallarına uyun dedi.. artık kararı verdik.. benim araç ile gidecez.. zaten turistik yerler olacağı için sıkıntı olmaz diye düşündük.

triptik işlemlerini de leventten halledip yola cıkacaz. 4 günlük bir gezi artık..

aslında senin grupta varsa senin grupla birleşerek te bir ara bir yerlere gidebiliriz. keyifli olur. yurt içinde bizde pek gidemiyoruz ama yurt dışı olunca gaza geliyor millet.. iyi oluyor.. cok telefon vs de olmuyor.. toparlıyoruz yani..
artık bir dahakine inşallah beraber gideriz..
bu arada bilgiler için de çok sağol.. ilgilenip sorman cok ince birşeydi..

Estağfurullah abi ne demek.
Bizim geziler hiç planlı olmuyor ki abi, birinin aklına birşey geliyor vakit de varsa eğer herkese uyuyorsa atlayıp gidiyoruz.
Birkaç hafta önce cumartesi akşamı arkadaşlarla otururken, İzmir muhabbeti açıldı aradan 10 dakika geçti, masadan kalkmamızla yola çıkmamız bir oldu :)
Cumartesi akşamları biz hep gaz halinde oluruz :D 1 günlüğüne 960 km yaptık, toplam 3 saat uyuduk, Kuşadası-Efes-İzmir gezdik geldik :)
Biz böyleyiz, bir anda çıkıp gidersek gidiyoruz, yoksa plan yaptık mı illa ki bir aksilik oluyor. Yılda 3-5 günlük bir tatilimiz oluyor, onu da yaz aylarında değerlendirip Akdeniz-Ege takılıyoruz :)
Yolunuz buraya düşerse illaki beklerim, buyrun gelin misafirim olun...

Handbremse
11-04-12, 18:27
Öncelikle iyi eglenceler dilerim, bir gurbetci olarak size Bulgaristan yollari hakkinda birkac tuyo vereyim,ben iki yilda bir gelirim turkiye ye ve macar-sirb-bulgar uzeri gelirim, bu guzergah uzerinde en sakat bolum bulgardir diger ulkeler daha guvenli,ha bulgar guvensiz mi hayir eskiye gore cok duzeldi guvenlik yonunden ama yollari cok berbat cok kalitesiz cukurlarla hendeklerle dolu,buna hazirlikli olun,eger tek arac gidiyorsaniz kac kisi var bilmiyorum ama elinizde iyi bir navigasyon olsun ayriyeten bulgar haritasida bulundurun(sanirim Turkiye soforler otomobilciler federasyonunda yada ototouring burolarinda bulunur) ve mumkun oldugunca gunduz seyahat edin, konaklayacaginiz yerlere dikkat edin otelde kalacaksaniz belki sorun olmayabilir, ama yol uzeri benzin istasyonlarinda falan cok dikkat edin ve ozellikle hem yakit konusunda hem guvenlik acisindan OMV mavi bir renkte logosu olur (Avusturya petrol sirketi) ve SHELL istasyonlarini tercih edin.

Bu iki istasyonun yakiti kaliteli, ucuz diye Kapitan Andrevo (bulgar tarafi) gumruk sahasindan deponuzu doldurmaya calismayin arabaniz iyiyse vede dizelse zarar verebilir, benzinliklerde alisveris yaparken cok dikkatli olun euro ile alisveris yaparken el cabuklugu ile biranda 50 euro 10 euro ile yer degistirir verdiginiz paraya dikkat edin, mumkun oldugunca parayi tam verin para ustu almamaya calisin bozuk para bulunsun yaninizda,arabaniz disarda iken yaninda mutlaka bir kisi bekleyin,gece mumkun oldugunca yola cikmamaya calisin.

Ayrica en onemli konu trafik kurallarina cok dikkat edin yolda kac km hiz yaziyorsa o hizda gidin yaninizdan sizi sollayip gecen kamyonlara sasirabilirsiniz ama oyle bir ulkeki polis sizi sollayan kamyonu cevirmez ama siz oyle bir sey yapin aninda yakalar yabanci plakalara cok acimasiz polisler ozellikle tepe uzeri yollara,virajli yollara dikkat edin hizli giderseniz duzlukte mutlaka bir ekip cikar karsiniza,ve kesinlikle acimaz yani kisaca 50 yaziyorsa yolda yahuu bu yolda 50 ile gidilirmi deyip sakin basmayin en buyuk tuzak dusuk hizdaki yollar.Polis araclari genelde mavi polis rengi bantli, beyaz opel astra ve yeni yeni ford mondeolar cikmis,

Olaki polise yakalandiniz,sakin pasaportlarinizi vermeyin ceza yazarsa o zaman is rusvet pazarligina donusur pasaportlari kurtarmak icin mecburen onlarin suyuna gitmek zorundasiniz, ceza yazarsa cezayi sanirim postane ve bankalara oduyorsunuz polisin ceza tahsil etme yetkisi yok makbuzu elinize verir, vermesse biraz onceki mevzu devreye girer.(rusvet sasirmayin acikca isterler)

Yol kenarlarinda ozellikle kapikuleye yakin "Harmanli,Svilengrad kasabalarinda" bulgar kasari diye heryerde peynir satarlar oylelerine sakin yanasmayin hepsi fisss,gecen yil bizim bir tanidik turkiyeden donerken,tenekeyle almis peynir diye Avusturyaya gelince icini bir acmislar ici komple su dolu baska birsey yok, adamlar tenekeye suyu doldurmus milleti kazikliyor.

Simdilik aklima gelenler bunlar tabii en onemlisi resmi evraklariniz tam olsun pasaportlarinizin kullanim sureleri en az 6 ay arabanizin uluslararasi yesil sigorta karti(greencard) mutlaka olsun ve senelik tuv muayenesi mutlaka olsun.Ayrica otobana girme durumunz olursa genelde SHELL istasyonlarinda otoban vignettesi satilir turkiye gibi turnike yok,vignetteyi aliyorsunuz sticker seklinde sofor tarafi on camin sol ust kosesine yapistiriyorsunuz,sanirim bir haftalik 8-10 euro olmasi lazim,oda karaborsa kazik yani normal fiyati 6 euro olmasi lazim.Hersey tamamsa iyi yolculuklar iyi eglenceler.

Kismet olursa bizde bu sene agustos ayinda yine yollardayiz guzergah Avusturya Macaristan Sirbistan Bulgaristan Turkiye.

duruma gore ikinci guzergah, Avusturya,Slovenya Hirvatistan,Sirbistan,Makedonya,Yunanistan,Turkiye .

armedangel
26-04-12, 00:39
Seyahate az kala son gelişmeleri de not edeyim.. aslında birazda nasıl yaptım kısmına giriyor ama genede bu başlıktan devam edeyim dedim..
bulgaristan schengen vizesini kabul ediyor, ve bulgar vizesi biraz daha zahmetli olduğu için fransadan schengen aldım. 4 günde çıktı, sıra aracın pasaporta geldi..
yurt dışına çıkacak araçlar için sigorta ve kullanıcısı için uluslar arası ehliyet talep ediyorlar mış.. gümrükte görecez aslını ama
herkesin tavsiyesi gümrük kapılarında mis kokulu kamyoncu abilerinin yanında almaktan ve sıra beklemektense levent sanayide turing e git dediler bu gün gittim.. şahane sistem.. basıyosun parayı alıyosun.. gerisi yalan.. ama levent sanayide nasıl park edecem v diye panikliyordum.. ayrı bir tesis ana girişten girdikten sonr yeşilllikler içerisinde, oturup çayını kahveni içiyorsun.. çoluk çocuk hafta sonu takıl.. o kadar yani.. neyse geyik bir tarafa, insanca aracımızı parkedip güleryüzlü abilerimize meramımı anlattım.. hemen ehliyet ve sigortayı yapıp beni hafiflettiler.. 1 yıl geçerli ehliyet 300 (ilk alım sonraki uzatmalar 150) 15 günlük sigorta ise 65 euro 3 aylığı 150 euro idi ama gerek yok..

birde önemli not olarak, aracın kredisi bitmesine rağmen ruhsatta rehinli yazısı duruyor idi.. Türküz ya işimiz ters gidecek diye onu da sordum..şayet araç yakalamalı veya hacizli değilse hiçbir sorun çıkmaz dediler.. rahatladım.. işlemler 20 dk içerisinde bitti.. çıktım..

artık geri kalan yol maceralarını dönüşte anlatırım.. oralardan birşey isteyen varmı?

http://g1204.hizliresim.com/w/u/4wy6h.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

http://g1204.hizliresim.com/w/u/4wy72.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

http://g1204.hizliresim.com/w/u/4wy7j.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

trgtovc44
26-04-12, 00:45
hüseyin abi öncelikle hayırlı olsun gittiğinizde bol bol foto çekip anında yüklerseniz gitmeyenlerde gitmiş kadar olur :) kazasız cezasız ve belasız yolculuklar dilerim :)

Handbremse
26-04-12, 01:02
Bugun bir abimizin turkiyeye yaptigi izin yolculugu izlenimleri vardi baska forumda sakincasi yoksa link vereyim abimiz bulgaristanda yollarin durumunu gosteren birkac fotograf cekmis aman yollarda dikkatli olun eger facebook uyeliginiz varsa :www.facebook.com/silayolu.com/facebook fan sayfasi.
birde turkiyede sigorta pahaliymis 15 gun icin 65 euro cok pahali ben 2010 yilinda kapikulede turkiye icin yaptirmistim 46 gun icin 25 euro bakalim bu sene ne kadar zam gelmis yazin gorecegiz.Bulgar kasari goturun turkiyeye ama hakikisi olsun cakmasina dikkat edin.hayirli yolculuklar.

NOT:araciniza yaptirdiginiz uluslararasi yesil sigorta kartinda(green card) bulgaristan acik gorunmuyormu neden ekstra sigorta yaptirdiniz.

SOFYA cevre yolu bir -iki foto gece yolculuklarinizda buna benzer cukurlara karsi hazirlikli olun.

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/s320x320/575451_3743691949077_1179586219_3609979_290385577_ n.jpg

http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/s320x320/540519_3743728189983_1179586219_3609986_1091738334 _n.jpg

Optima tours arabali tren reklami :)

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/s320x320/530488_3743707589468_1179586219_3609985_333831135_ n.jpg

armedangel
26-04-12, 03:12
hüseyin abi öncelikle hayırlı olsun gittiğinizde bol bol foto çekip anında yüklerseniz gitmeyenlerde gitmiş kadar olur :) kazasız cezasız ve belasız yolculuklar dilerim :)

bol bol çekicez inşallah.. hayırlısı ile tabi..
baya bişey paylaşıcam..
şimdilik sadece turing kısmı ile ilgili paylaştım..

Bugun bir abimizin turkiyeye yaptigi izin yolculugu izlenimleri vardi baska forumda sakincasi yoksa link vereyim abimiz bulgaristanda yollarin durumunu gosteren birkac fotograf cekmis aman yollarda dikkatli olun eger facebook uyeliginiz varsa :www.facebook.com/silayolu.com/facebook fan sayfasi.
birde turkiyede sigorta pahaliymis 15 gun icin 65 euro cok pahali ben 2010 yilinda kapikulede turkiye icin yaptirmistim 46 gun icin 25 euro bakalim bu sene ne kadar zam gelmis yazin gorecegiz.Bulgar kasari goturun turkiyeye ama hakikisi olsun cakmasina dikkat edin.hayirli yolculuklar.

NOT:araciniza yaptirdiginiz uluslararasi yesil sigorta kartinda(green card) bulgaristan acik gorunmuyormu neden ekstra sigorta yaptirdiniz.

SOFYA cevre yolu bir -iki foto gece yolculuklarinizda buna benzer cukurlara karsi hazirlikli olun.

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/s320x320/575451_3743691949077_1179586219_3609979_290385577_ n.jpg

http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/s320x320/540519_3743728189983_1179586219_3609986_1091738334 _n.jpg

Optima tours arabali tren reklami :)

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/s320x320/530488_3743707589468_1179586219_3609985_333831135_ n.jpg

abi zaten yeşil sigorta yaptılar anladığım kadarı ile. ekstra bir sigorta yapmadılar.. o yeşil sigorta için 65 euro aldılar.. ilk sefer olduğu için biraz öpülmüşte olabilirim..

bide biz sofia kısmına gitmiycez, yani programda yok ama belki son gün gaza gelip oradan geçelim gece geç geliriz de diyebiliriz.. bizim planımız karadeniz kıyısı, burgaz ve varna çevresi..
yollar hakkındaki paylaşım için de teşekkürler.. yapacak çok bişey yok.. zaten hız sınırlarına da harfien uyun diyor herkes.. polisle muhattap olmamak en güzeli diyorlar..

suniUA
26-04-12, 09:53
Hüseyin abi eğer Bulgaristan'ın Karadeniz kıyılarına gidecekseniz Kapıkule'yi değil Kırklareli'ndeki sınır kapısını kullanın. 200-300 km civarı fark oluyor diye biliyorum. Bulgaristan'da Türk arabayla dolaşmanın en önemli kuralı belgelerin tam olmasıyla beraber arabada marlboro bulundurmak. Yol boyunca polisler Türk plakalı araçları gözledikleri için Marlaboro çok önemli bir şeydir :) Ayrıca hız tabelalarına dikkat edin. Polisler genellikle hız tabelalarının hemen arkasında duruyorlar. Böylece hız düşürene kadar polisler radardan tespidi yapabiliyorlar. Güvenlik konusuna gelirsek. Ben hemen hemen her sene Bulgaristan'a giderim fakat yaşadığımız yerle alakalı olarak hiçbir güvenlik sıkıntısı olmadı. Akrabalarım da Karadeniz kıyılarına birkaç kez gitti fakat onların başına birşey gelmemişti.

Handbremse
26-04-12, 12:02
Sunay beye katiliyorum eger Burgaz ve Varna taraflarini dusunuyorsaniz Kirklareli Derekoy yada Hamzabeyli gumruk kapilarini tercih etmeniz daha mantikli hem bu kapilar Kapikule ve Kapitän Andrevoya gore daha kucuk oldugundan daha sakin Kapikuleden yolunuz uzar,ama yok biz zaten gezmeye gidiyoruz sorun degil derseniz o zaman istediginiz yerden gidebilirsiniz :)

Bu arada Burgas tarafina otobana girme durumunuz olabilir o yuzden otoban fisi(sticker seklinde) almayi unutmayin SHELL istasyonlarinda satilir standart fiyati haftalik 6 euro ama Bulgaristanda hersey karaborsa oldugundan otoban vignette si de karaborsa tutturduguna satiyorlar.

armedangel
26-04-12, 15:19
zaten dereköyden geçiş yapacaz. kapı kule hem uzak hem cok yoğun olacaktır diye düşünüyoruz.. ama dönüş için netleşmedik.. varnadan sofia ya gidip gece oradan cıkmayı deneyebiliriz.. o zaman kapıkule daha mantıklı olur.. tabi varna-sofia arası yol da önemli artık kervan yolda düzülür olacak.. 4 kişi ve 3 şöför olunca yol gözümde büyümüyor.. rahat rahat takılırız diyorum..

Halil Kara
26-04-12, 15:53
Hayırlısı olsun Hüseyin abi, ağız tadıyla güzel bir tatil yaparsınız inşallah, bol bol foto bekliyoruz :)

armedangel
29-04-12, 21:01
aradan bir sesleneyim dedim..
gerçi dönmeden büyük konuşmamak lazım ama..
ne güzelki aklımıza gelen fikirlerin hemen hepsi yanlış çıktı..
buradaki insanlar öyle pek lastik vs çalacak adamlar değiller.. kaldıki o kadar mercedes varken benim lastiklere pek kalmazlar herhalde.. güvenlik konusunda hemen hiçbir sıkıntı yaşamadık.. polis ise gümrükten geçtikten az sonra çevirip bir pasaport kontrolü yapıp nazikçe bizi yol verdi, rüşvet vs vermedik.. gümrüktede işlerimiz 2 taraftada toplam 20 dk da fln rahat bir şekilde bitti..

yollar ise gümrüktek sonra 40-50 km bozuk bir yol vardı ama çokta kötü değildi. sonrasında ise şahane yol var.. radar olan yerleş işaretli tabela var.. çok abartıp istanbul trafiği gibi kullanmadığınız takdirde de sorun olmuyor.. muhtemelen almanya istanbul arası için polisler o tip şeyler yapıyorlardır. ben şuan varnadayım ve nerdeyse hiç polis ile çevirme vs gibi bişey için karşılaşmadım.. genelde sağa parketmiş araçlar oluyor içinde polis bile olmuyor..
fotoları dönüşte paylaşırım artık.. herkese slm lar.

armedangel
04-05-12, 03:15
Gezi bitti, vatan topraklarına geldik.
genel intiba çok güvensiz bir yer olduğu yönünde idi ama orada iken biz bu güzel insanları lastik hırsızı diye suçladık die kendimden utandım valla,
yollar söylendiği gibi kötü değil hatta birçok er tr den iyi idi. birtek balkan dağlarından geçerken yol bozuk, tabi almanya-tr arası nasıldır bilemiyorum,biz karadeniz sahilini gezdik, burgaz-varna. yakıt tahmin edildiği gibi ucuz değil 51 lt 175tl insanları türklere karşı ön yargılı değil ancak ingilizce bilen cok az.
resimleri face üzerinden paylaştım bakmak isteyenler için
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150765275773371.404144.742653370&type=3
tavsiye edermisin derseniz, vaktiniz var gezecek yer arıyorsanız gidip görülebilir. 2 kişi gidiyorsanız aracın arkasına bisiklet alıp gidin bence şehirlerde çok işinize yarar..
yemek konusunda çok zevksizler ve hemen her yerde domuz eti var, dikkatli olmak hatta riske girmeyip salata-balık şeklinde gitmek gerekiyor.Türk oranı cidden ck az idi. ama iç kısımlardaki shumen şehrinde çok sayıda türk vardı. sanırım bölgesel olarak yerleşmiş durumda türkler..

trgtovc44
04-05-12, 03:38
abi öncelikle hoşgeldin ve geçmiş olsun ..... geziniz anlaşıldığı kadarıyla müthiş geçmiş sadece yemek ve yakıt fiyatı hariç:) artık darısı bizim başımıza :D

suniUA
07-05-12, 22:45
Hüseyin abi sorunsuz br gezi geçirdiğiniz için sevindim. Bulgarlar biraz ters insanlardır aslında. İyi ki size onlar denk gelmemiş. Bu arada Hüseyin abi Slav ırkının nimetlerinden faydalandın mı? :) Özellikle sonbahar yaz arası erkekler yurtdışına çalışmaya gittiği için bu zamanlarda diskolardan boş çıkmak zor oluyor da :)

armedangel
07-05-12, 23:50
sunay abi cok teklif ettiler, hatta taksiciler direk türkce sorup durdular ama biz pek yüz vermedik.. bizim amacımız o değildi.. geceleri yorgunluktan bişey yapamadık..
bide bizim gittiğimiz burgaz ve varna da gece hayatı baya sönük.. gece 9 da başlayıp 11 de bitiyor.. öyle 3 e 5 e kadar açık 1-2 yer var oralarda direk batakhane modunda.. yaz sezonu daha geç vakitlere sarkar herhalde ama biz pek bulaşmadık.. ayrıca ingilizceleri de cok zayıf.. sokakta 4-5 tane genç ceviriyosun anca biri biliyor ingilizceyi, almanca da denedim bön bön baktılar=))) dil bilmeden biraz zor.. anladığım kadarı ile kominizm den kalma bir yer ve rusca iş yapar ama başka dille zor..