PDA

Tam Sürüm Bilgini Göster : arabama park halinde vurdular şuçlu ben çıktım

tualp
08-03-12, 18:31
selam arkadaşlar...
istanbulda komple park edilen bi caddeye bende zar zor yer bularak arabamı park ettim geldigimde kapı içeri geçmiş halde buldum ..
vuran sürücü beni beklemiş sag olsun ..
tutanak tuttuk vuran arkadaşda tutanakta şuçlu oldugunu kabul etti arabayı kaportacıya bıraktık ertesi gün bi telefonla şok oldum usta aynen şöyle dedi .
abi exper geldi şimdi burada şuçlu seni buldu orada park yasagı varmış dedi ..
şimdi ben ne yapmam gerkiyor karara itiraz hakkım varmı eger varsa nereye müracat etmem gerekiyor ...bu nasıl iş ya ne olursa olsun sonuçta duran park halinde arabaya vuruluyor vuranda şuçunu tutanakta belirtiyor ama yinede şuçlu benim ?

defigam
08-03-12, 18:40
Turanay hocam selamlar,
şimdi olaya tam hakim değilim de mantık olarak genelde şöyle değerlendiriyorlar: park yasağı olan yere park yaparak oradan geçmeye çalışan aracın geçişini zorlaştırıyorsunuz bu yüzden herhangi bir sürtme vs. durumda suçlu siz oluyorsunuz. örneğin ehliyetsiz veya alkollü kullanılan araçlarda kaza durumunda, durum ne olursa olsun suçlunun alkollü ve/veya ehliyetsiz şöför olması gibi...

ben böyle bir mantık yürüttüklerini düşünüyorum. Geçmiş olsun...

metinmb407
09-03-12, 10:25
Sizin park ettiğiniz yer hatalı diye insanların gelip çarpması mı gerekiyor? Ayrıca park yasağı olan yere park edipte kaza meydana geldi ise trafik cezası varsa onu ödersiniz böyle birşey söz konusu değil.

METEGE
09-03-12, 11:49
Sizin park ettiğiniz yer hatalı diye insanların gelip çarpması mı gerekiyor? Ayrıca park yasağı olan yere park edipte kaza meydana geldi ise trafik cezası varsa onu ödersiniz böyle birşey söz konusu değil.
Kırmızıda geçip başka araca çarpana da kırmızıda geçti diye ceza yazsın bıraksınlar o zaman Metin :) Öyle şey mi olur? Park yasağı olan bir yere parkedip kazaya neden olursan sonucuna sen katlanırsın, trafiği engellediğin için. Eksper yasaklı yere park eden araç olmasa bu kaza oluşmayacaktı diye düşünür. Kural da böyledir zaten...

metinmb407
09-03-12, 12:16
Kırmızıda geçip başka araca çarpana da kırmızıda geçti diye ceza yazsın bıraksınlar o zaman Metin :) Öyle şey mi olur? Park yasağı olan bir yere parkedip kazaya neden olursan sonucuna sen katlanırsın, trafiği engellediğin için. Eksper yasaklı yere park eden araç olmasa bu kaza oluşmayacaktı diye düşünür. Kural da böyledir zaten...

Abi o olay farklı :) Konuya benzer daha önce forumda bir olay yaşandı ondan demiştim :)

METEGE
09-03-12, 12:22
Abi o olay farklı :) Konuya benzer daha önce forumda bir olay yaşandı ondan demiştim :)
Biliyorum anladım demek istediğini. Asli kusur ve tali kusur ayrımı vardır karayolları trafik kanununda.... Geçen bir avukat arkadaşım ters yönder gelen bir araca çarptı hem de alkollüyken. Şimdi olur mu öyle şey diyeceksin ama. asli kusur ters yönden gelmektir, alkol tali kusurdur.... 100/100 ters yönden gelen haksız ve tüm masrafa katlandı, arkadaşımın sadece ehliyeti 6 aylığına alındı..:) Durum biraz farklı anlayacağın

metinmb407
09-03-12, 12:30
Biliyorum anladım demek istediğini. Asli kusur ve tali kusur ayrımı vardır karayolları trafik kanununda.... Geçen bir avukat arkadaşım ters yönder gelen bir araca çarptı hem de alkollüyken. Şimdi olur mu öyle şey diyeceksin ama. asli kusur ters yönden gelmektir, alkol tali kusurdur.... 100/100 ters yönden gelen haksız ve tüm masrafa katlandı, arkadaşımın sadece ehliyeti 6 aylığına alındı..:) Durum biraz farklı anlayacağın

İşte sorunun çözümü olan bir olay. Burada hatalı park asli mi tali mi onu öğrenmek gerek :)

LazOğli
09-03-12, 12:31
yanlış yere araç parkından dolayı oluşan kazada suçlu siz olursunuz kazaya sebebiyet verdiğinizden dolayı diye tutanak tutarlar.

LazOğli
09-03-12, 12:32
İşte sorunun çözümü olan bir olay. Burada hatalı park asli mi tali mi onu öğrenmek gerek :)

burada ki asli kusur yanlış yere park etmektir.

bluetwins87
09-03-12, 14:34
burada ki asli kusur yanlış yere park etmektir.

park eden araç tali kusurlu olur vuran araç asli kuruslu hasarın belirli bi kısmı tali kusurluya rucu edilir büyük kısmını vuran(asli kusurlu) öder metinin dediği gibi ozaman park eden her arabaya vurma hakkına sahip oluruz :) bence karara itiraz edin hacı abi kırmızı ışıkta geçme olayı kırmızıda geçen kazaya sebebiyet veren asıl kişi olduğu için asli kusurlu olur o farklı bir durum

metinmb407
09-03-12, 14:36
park eden araç tali kusurlu olur vuran araç asli kuruslu hasarın belirli bi kısmı tali kusurluya rucu edilir büyük kısmını vuran(asli kusurlu) öder metinin dediği gibi ozaman park eden her arabaya vurma hakkına sahip oluruz :) bence karara itiraz edin hacı abi kırmızı ışıkta geçme olayı kırmızıda geçen kazaya sebebiyet veren asıl kişi olduğu için asli kusurlu olur o farklı bir durum

Sigortacımız konuştu beyler :)

METEGE
09-03-12, 14:41

Sigortacımız konuştu beyler :)
Kurallara göre parketmiş bir araca çarmak asli kusurdur.....Kuraldışı parketmek asli kusurdur... yani bu olayda asli kusurlu çarpan. Kurallara aykırı parkedene çarpma hakkını elbette vermez ama asli kusurlu kuraldışı parkedendir.....

METEGE
09-03-12, 14:42
TRAFİK KAZALARINDA ASLİ KUSUR SAYILAN HALLER

A) Kırmızı ışıkta veya yetkili memurun dur işaretinde geçme
B) Taşıt giremez trafik işareti bulunan kara yoluna girme
C) Bölünmüş yollarda karşı yönden gelen trafiğin kullandığı şeride girme (yola) girme
D) İkiden fazla şeritli yollarda karşı yönden gelen trafiğin kullandığı şeride girme
E) Arkadan çarpmalar
F) Geçme (sollama) yasağı olan yerlerde geçme
G) Kavşaklarda dönüş manevralarını yanlış yapma
H) Kaplamanın (yolun) dar olduğu yerlerde geçiş hakkına uymama
I) Yerleşim birimi dışındaki kara yolu üzerinde zorunlu haller dışında duraklama veya park etme
J) Kurallara uygun olarak park etmiş araçlara çarpma halleri asli kusur sayılır

buraqh
09-03-12, 14:43
Geçmiş olsun park yasağından dolayı ne olursa olsun yasak olan yere park eden araç sürücüsü kusurlu diye geçer trafik kanunlarında.

METEGE
09-03-12, 14:44
Geçmiş olsun park yasağından dolayı ne olursa olsun yasak olan yere park eden araç sürücüsü kusurlu diye geçer trafik kanunlarında.:alkis:

metinmb407
09-03-12, 14:45
:S

LazOğli
09-03-12, 14:57
Geçmiş olsun park yasağından dolayı ne olursa olsun yasak olan yere park eden araç sürücüsü kusurlu diye geçer trafik kanunlarında.

üzücü de olsa bu böyle maalesef.bundan sonra daha çok dikkat edin aracınızı koyduğunuz yere . Geçmiş olsun...

Peak
09-03-12, 15:01
keşke tutanağa park yerine duraklama yazsaydınız! duraklama da yasak değilse tabi!

METEGE
09-03-12, 15:01
keşke tutanağa park yerine duraklama yazsaydınız! duraklama da yasak değilse tabi!
Farketmiyor Levent bey.....

bluetwins87
09-03-12, 15:52
TRAFİK KAZALARINDA ASLİ KUSUR SAYILAN HALLER

A) Kırmızı ışıkta veya yetkili memurun dur işaretinde geçme
B) Taşıt giremez trafik işareti bulunan kara yoluna girme
C) Bölünmüş yollarda karşı yönden gelen trafiğin kullandığı şeride girme (yola) girme
D) İkiden fazla şeritli yollarda karşı yönden gelen trafiğin kullandığı şeride girme
E) Arkadan çarpmalar
F) Geçme (sollama) yasağı olan yerlerde geçme
G) Kavşaklarda dönüş manevralarını yanlış yapma
H) Kaplamanın (yolun) dar olduğu yerlerde geçiş hakkına uymama
I) Yerleşim birimi dışındaki kara yolu üzerinde zorunlu haller dışında duraklama veya park etme
J) Kurallara uygun olarak park etmiş araçlara çarpma halleri asli kusur sayılır
hacı abi (diyorum sakıncası yoksa) ı maddesinde yerleşim yeri dışındakiler diyor yani e-5 gibi tem gibi ana yollar kasdedilir burda bundan dolayı asli kusur dışında kalır ama e 5 e par edersin sana biri çarpar ozaman suçlu sen olursun, ben ilgili arkadaşımızın itiraz etmesinden yanayım Sigorta konusu açık bir konu olduğu için bu dalda hizmet verdiyseniz veya bilginiz varsa sizde bilirsiniz çok kesin hükümler yoktur tartışmaya açık olur ve davaları uzun sürebilir, itiraz yolu ile dava aşamasına gelmeden sorunun çöüleceği inancındayım

METEGE
09-03-12, 15:56
J) Kurallara uygun olarak park etmiş araçlara çarpma halleri asli kusur sayılır..
Yok estağfurullah Yasincim.. Bak orda J maddesinde kurallara uygun parketmiş araçların kusursuz olduğu çarpanın asli kusurlu olduğu çıkıyor zaten ortaya. Tam tersini çevir kurallara aykırı parketmiş araca çarpan tali kusurludur. Hukukta bir olayın muhalifinden hareket etmek kavramı vardır ordan çıkıyor. Sigorta davaları konusunda çok haklısın nerden ne çıkacağı belli olmuyor. Bunun da sebebi polisin tuttuğu tutanakta verdiği kusur ile mahkeme aşamasında trafik bilirkişisi ve trafik komisyonundan gelen kararlar farklı olmasından dolayıdır.
ayrıca babam trafik polisiydi çok tutanak yazdım akşamları öğrenciyken :) ordan biliyorum

ibozum
09-03-12, 16:16
ayrıca babam trafik polisiydi çok tutanak yazdım akşamları öğrenciyken :) ordan biliyorum

Desene Hacı Abi çok kişinin canının yanmasında senin de payın büyükmüş :)

bluetwins87
09-03-12, 16:32
o maddeyi bağlamak pek doğru gelmedi çünkü park yasaklı ibare yok j maddesinde ,birbirinden farklı anlamlar diye düşünüyorum, sizin bakış açınızdanda yaklaşılabilir ama Bu seferde farlarını yenilemek isteyen veya tamponunu kişi park yasağı olan bi sokakta çarpar aracını yeniletir. Bu gibhi durumlartı engellemek için yasak olsa bile çarpan suçludur, çarpılanda park etmesin diye onada belirli oranda rucu(gerekirse park cezası polis tarafından) uygulanarak yaptırım yapılır.ben arkadaşımızın maduriyetini gidermek adına sigortacı bakımındna fikrimi söylemek istedim her nekadar sigortacı olsakta öncelik forum arkadaşlarımızın menfaati :) sigortalı arkadaşımız itiaz eder sigortacı kabul etmesse iş bahsettiğimiz çıkmaza girer ki tavsiye etmem pek anlaşma yoluna gidilmesini bunun içide itiraz edilmesini öneririm,