PDA

Tam Sürüm Bilgini Göster : YAĞ EKSİLTME

öztürk10
10-08-11, 22:29
slm arkadaşlar benim şöyle bi sorunum var belki normaldir sizinde fikirlernizi dinlemek ve ay nı olay sizin aracınızda varmı diye sormak istedim 5ay önce yag değiştirdim ve gecen günlerde tesadüfen yağ çubuguna baktım arabada yag yok hiç göstermiyo hemen gittim yağ doldurdum sizce yag eksiltmesi normalmi yoksa başka pboblemlermi var bu arada arabam gazli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler..

ibrahim 1945
10-08-11, 23:03
aracın km si kaç. veya 5 ayda kaç km yaptınız. bu da önemli. aracınız yağ yakıyor olabilir veya yağ kaçağı olabilir. yağ yok diyorsunuz hiç mi yağ ikaz lambası bu sırada yanmadı. normal seviyenin altına düşerse derhal yanar ikaz lambası...

öztürk10
10-08-11, 23:06
aracımı km 154.000 yag göstergesi yanmadı okadar fazla yağ eksilttmemiş herhalde ama yağ çubugunda hiç yağ göstermiyodu sizce normalmi

alp59
11-08-11, 00:10
değil tabii ki ama yıpranmaya, devirli kullanmaya, hararetliyken gaza basmaya, doğru yağ kullanımı etkiler.

sezgin8342
11-08-11, 00:49
Benim araba da aynı sorun vardı 120 bin km de aracım gazlı aynen anlattığınız gibi bir gün bende yağ çubuğuna baktım hiç yağ deymiyordu çubuğa. sonra sorduk soruşturduk neden olur diye hatta burda paylaşmıştım sorunumu sağolsun arkadaşlar görüşlerini söylediler. geçen ay açtırdım motoru segmanların değişmesi gerektiğini söylediler. bakalım inş aynı sorunu tekrar etmez. tabi bana bu motor açtırma segman ve diğer parçaların değişimi 1400 liraya maloldu. inşaallah sizin araçta aynı sorun yoktur.

armedangel
11-08-11, 01:37
abi kaç litre yağ ilave ettiniz? ve kaç km de bu kadar yağı eksilttiği önemli.. 5000 km de 1 lt normal kabul ediliyor.
tabi öte yandan bu olaydan ders çıkartmak lazım.. daha sık yağ çubuğunu kontrol ederseniz iyi olur. ayrıca kanala gidip aracın altında yağ varmı diyede kontrol etmekte fayda var..
mesela benim araç şanzuman yağını contadan kaçırıyor.. her serviste kontol ediyorum.. yakında da şanzumanı toparlatıcam.. ama nerden ne kadar kaçırdığını bildikten ve kontollu olduktan sonra korkacak bişey yok..

Onur Savaş
11-08-11, 03:06
abi bu sorun bizdede varrrr.eskişehirde ustaya götürdüğümüzdee.bunlara lpg takıldıktan bi süre sonra oluyomuşşşşş.biraz lpg ile de alakalı galiba.bide yağ ışığı yağın basıncı azaldığında gösteriyo.bizim yağda azalıyo ama hiç yağ lambası yanmıyooo..

ibrahim 1945
11-08-11, 11:53
valla benimki azaldı bi ara. yağ azken kullanııyordum iki defa yağ ikaz lambası yandı. yağ azaltma sournlarında motor açmaya kadar gidiyor. eğer alp abimizin dediğinin dışında bir bir şey ise bu motor açtırmaya götürebilir. pistonlar subaplar sekmanlar v.s değişir böylece yağ yakmaz. inşallah böyle olmaz yoksa pahalıya mal olur.

öztürk10
11-08-11, 15:51
yok yağ ilkaz lambası yanmadı okadar eksiltmemiş 2 litre falan 5000 kmde normal herhalde çünkü gazı yanma sıcaklıgı daha yüksek oldugu için buharlaştiriyomuş yağı yağcı öle dedi ama sizede sormak istedim

ÖmerF.Bayar
11-08-11, 17:58
Ayni sorun bende de var yag yakma kullanmadan kullanmaya degisir.
Ben yeni motor yaptim ilk yag degisimimde 1lt den fazla eksiltmisti ama surekli yuklenirim ve yasadigim ulke cok sicak tabiki bunlarda etken.
Birde bende bir soru soriyim yag cubugunda hic yag gozukmuyo ama degisimde yag deposundan baya bi yag cikiyo
Sorum ise bu yag cubugunun kac ltden sonrasini gosterdigidir ?
Soru umarim anlasilir olmustur :)
Bu arada ozturk10 aman dikkat ben 1 defa yagsiz kaldim motor gitti Allah korusun

öztürk10
11-08-11, 18:54
okadarda çok yağsız kalmaz herhade ömer faruk lamba yanması gerekir tehlikeye girecegi zaman ama yinede sürekli kontroletmek lasım teşekkürler herkese..

golfesk
11-08-11, 19:09
13000 km de 1 litre yağ koymuştum extradan .

Black_Wolf
11-08-11, 19:54
Ayni sorun bende de var yag yakma kullanmadan kullanmaya degisir.
Ben yeni motor yaptim ilk yag degisimimde 1lt den fazla eksiltmisti ama surekli yuklenirim ve yasadigim ulke cok sicak tabiki bunlarda etken.
Birde bende bir soru soriyim yag cubugunda hic yag gozukmuyo ama degisimde yag deposundan baya bi yag cikiyo
Sorum ise bu yag cubugunun kac ltden sonrasini gosterdigidir ?
Soru umarim anlasilir olmustur :)
Bu arada ozturk10 aman dikkat ben 1 defa yagsiz kaldim motor gitti Allah korusun

Bizim araçlar galiba bu konuda yanıltıyor..
Bende ilk aracımı aldığımda 9000 km sonra baktığımda çok eksildi diye korkmuştum.
Yağ seviyesi yağ çubuğundaki tırtıklı kısımın sonundaydı ve gidip 1lt yağ aldım ve yarım litre koyup ölçeyim bakalım seviye ne kadar artacak sonra yine koyarım dedim.Bir de ne göreyim yağ seviyesi tırtıklı kısmın en üstündeydi.. bende sizinle aynı düşünceye kapılmıştım :) zannedersem çubuk yanıltıyor.

ÖmerF.Bayar
13-08-11, 03:44
okadarda çok yağsız kalmaz herhade ömer faruk lamba yanması gerekir tehlikeye girecegi zaman ama yinede sürekli kontroletmek lasım teşekkürler herkese..

Bende hic lamba yanmadi 1 defa hararet lambasi yandi yagsiz kalmis diye o da motora patladi =)

ÖmerF.Bayar
13-08-11, 03:45
Bizim araçlar galiba bu konuda yanıltıyor..
Bende ilk aracımı aldığımda 9000 km sonra baktığımda çok eksildi diye korkmuştum.
Yağ seviyesi yağ çubuğundaki tırtıklı kısımın sonundaydı ve gidip 1lt yağ aldım ve yarım litre koyup ölçeyim bakalım seviye ne kadar artacak sonra yine koyarım dedim.Bir de ne göreyim yağ seviyesi tırtıklı kısmın en üstündeydi.. bende sizinle aynı düşünceye kapılmıştım :) zannedersem çubuk yanıltıyor.

Hadi ya son yag degisimimden kalma yarim litre yagim var bende bi koyiyim de fark etcek mi merak ettim =)

erolayik
13-08-11, 12:23
iyi günler motor sıcak iken yağ cubuğunu çektiğinizde hiç yağ göremezsiniz biraz dinlensin daha sonra bakarsanız yağ çubuğunda yağ seviyesi görünür. Benim başıma geldi ondan biliyorum.