PDA

Tam Sürüm Bilgini Göster : Vergi mükelleflerinin araç alması

vwfreak
29-01-11, 00:42
Değerli forum sakinleri ,
Merak ettiğim bir konu var. Vergi mükelleflerinin (Şirket değil gerçek kişi mükelleflerinin) aldığı aracı gider gösterme olayı nasıl oluyor?Ödenen KDV yıl yıl bölünüp matrahtan mı düşülüyor yoksa giderden mi düşülüyor. Bu tür muhasebe işlerini tam bilemiyorum. Açıklarsanız sevinirim.
İyi forumlar

armedangel
29-01-11, 01:43
üstad bildiğim kadarı ile gerçek kişilerde gider gösterme gibi bir olay yok..

vwfreak
29-01-11, 02:02
Gerçek kişiden kastım herhangi bir esnaf .

skylineGTR32
29-01-11, 12:41
esnaf gerçek kişi değildir tüzel kişilik sınıfına girer onu esnaflığını yaptığı iş üzerinden gösterebilir

TİN
29-01-11, 20:07
üstad bildiğim kadarı ile gerçek kişilerde gider gösterme gibi bir olay yok..

Gelir Vergisi'ne tabi kişilerde bu mümkün.

esnaf gerçek kişi değildir tüzel kişilik sınıfına girer onu esnaflığını yaptığı iş üzerinden gösterebilir

Tüzel kişilik sadece şirketler, kurumlar, dernekler vb. oluşumlar için geçerli bir terimdir.

Bu kadar ukalalıktan sonra :dil: sorunun yanıtına geçeyim;

Firma sahibi olarak gelir vergisine tabi bir mükellef, kendi üzerine kayıtlı bir motorlu aracın harcamalarını gider gösterebilir. Ancak bunun için aracını firmasının aktifine alması yani demirbaşları arasına kaydetmesi gerekir. Bunu yaptıktan sonra bakım, onarım, lastik, yedek parça ve yakıt masrafı gibi harcamaları gider olarak işleyebilir.

Tabi bununla birlikte; aracı satarken rayiç kasko değeri üzerinden fatura kesmesi gerektiğini, aracın firma aktifine kayıt edildiği rakamla satış bedeli arasında bir fark varsa (amortisman düşüldüyse bu fark daha da açılacaktır), bunun da "kar" olarak yansıyacağını ve vergi matrahına ekleneceğini de belirteyim.

Bu noktada tercih yaparken bir çok faktörü hesap etmek gerekir;

1) Aracı kullanacağımız süre ve yoğunluğa bakmak lazım. Eğer benzinli bir araçla senede 30-40,000 km. yapıyorsak, bu Bize yaklaşık 9 ile 12,000 TL arasında bir yakıt tüketimine mal olacaktır. Aracın genel amortisman giderleriyle birlikte; 11 ile 15,000 TL arası demektir bu.

2) Yıl sonlarındaki tahmini ciro ve kar durumumuza bakmalıyız. Buna göre de hangi orandan vergilendirileceğimizi çıkarmalıyız. Sermaye şirketlerinde vergi oranı sabittir ama şahıs firmalarında kademeli gider..

3) Aktife alınacak aracın sıfır mı veya kaç yaşında olduğu ve ne kadar sıklıkta değiştirileceği de ayrı bir etken olmalı. (Hem değer düşme oranı hem de bakım/onarım bedeli yüksekliği açısından)

Örneklersek; diyelim %25 diliminde bir mükellefiz ve aracımızın senelik toplam gideri 15,000 TL.. Bunu aktife kaydedip, giderlerini işlemekle elde edeceğimiz kazanç 3,750 TL olacaktır kaba bir hesapla.. Tabi bu söylediğim; benzinli bir araçla, senede en az 40,000 km. gibi bir yol yapmanın karşılığı.. Eğer dizel bir aracımız var ve senede sadece 10,000 km. yapıyorsak; hesap çok farklı olacak ve bu işten senelik karımız 700-800 TL cıvarında olacaktır.

Tamam mı Tolga'cığım? :)

vwfreak
29-01-11, 20:31
Metin abi bilgilendirmen için çok çok teşekkür ederim :)
Bu işin karlı olup olmadığını tam da çözemedim doğrusu. Aldığımız aracın bir kısım bedelini yıllara bölüp gelirden düşebildiğimiz sonucunu çıkarabilir miyiz? Satarken de aracın bedelinden yine KDV ödeyeceğiz anladığım kadarıyla.Bir yerde %0 olarak okumuştum ama tabi ki sizlere sormak istedim.Eğer böyleyse çok daha iyi olacak :)

TİN
29-01-11, 20:43
KDV ödemeyeceksin. Satarken sadece %1 KDV ile satıyorsun.

Şöyle anlatayım;

Diyelim 40,000 TL'na bir araç aldın ve aktifine kaydettin. 2 sene kullandın ve bu süre içinde de senelik 10,000 TL olmak üzere toplam 20,000 TL amortisman bedeli de düştün (İşlediğin giderleri söylemiyorum, karıştırma). Yani 3. sene içinde aracın firma aktifindeki değeri 20,000 TL olarak görünmekte. O sene içinde de aracı satmaya kalktın. Kaça sattığın önemli değil ama kasko rayiç bedeli üzerinden fatura keseceksin. Farzedelim ki kasko rayiç bedeli de 32,000 TL o an için. Sen bir anlamda maliyeti 20,000 TL olan bir malı 32,000 TL'na (%1 KDV dahil) satmış ve bundan da 12,000 TL kar elde etmiş görüneceksin. Bunun da vergisini sene sonunda ödeyeceksin.. Ayrıca kestiğin faturanın içinden 315 TL de KDV ödeyeceksin. Gerçi o çok önemli bir şey değil. 320,000 TL'lık Ferrari bile olsa bu, 3,150 TL para yapar.. :)

Ha nedir? İstersen aracın bedelini amortismana sokmayabilirsin, bu Senin elinde. Sadece giderlerini işlersin. Böylelikle, satış sırasında arada bir kar gözükmesi imkansız hale gelir. (Eğer enflasyon yine %70'lere çıkmazsa memlekette)

Özellikle ikinci el araba alıp, sık değiştiriliyorsa amortismana sokulmadan, sadece giderlerinin işlenmesi daha mantıklı..

TİN
29-01-11, 20:47
Tabi bu Benim verdiğim bilgilerin tazeliği birkaç seneye dayanıyor.. Özellikle 2008 ve sonrasında yeni bazı düzenlemeler veya değişiklikler yapıldıysa; söylediklerim kısmen geçerli olmayabilir. Aramızdaki muhasebeci, mali müşavir veya hesap uzmanı arkadaşlar düzeltsinler lütfen yanlışım varsa..

vwfreak
29-01-11, 21:09
Çok teşekkürler abi . Tek bir sorum kaldı :) Bu 12.000 TL kar edeceksin dedin ya onu matraha dahil edip %20 oranında vergisini vereceğim o zaman değil mi?

TİN
29-01-11, 21:35
Çok teşekkürler abi . Tek bir sorum kaldı :) Bu 12.000 TL kar edeceksin dedin ya onu matraha dahil edip %20 oranında vergisini vereceğim o zaman değil mi?

Aynen öyle olacak...

vwfreak
29-01-11, 23:07
O zaman bir aracı en az 5 yıl kullanmak vergi mükellefinin yararına olacak. Aydınlattığın için çok teşekkür ederim. Muhasebeciden net bir cevap alamamıştım :)

TİN
30-01-11, 00:21
O zaman bir aracı en az 5 yıl kullanmak vergi mükellefinin yararına olacak. Aydınlattığın için çok teşekkür ederim. Muhasebeciden net bir cevap alamamıştım :)

Bu tamamıyla aracının senelik yakıt/bakım masrafı ile firmanın karlılık oranına bağlı bir durum Tolga. Mesela -araç masrafı işlenmeksizin- senede 10-15,000 TL kar beyan eden -kar yapan demiyorum, beyan eden :)- bir firmada anlamı yok elbette. Muhasebecin Sana Benden daha net ve doğru bir yanıtı mutlaka verir ama belki derdini tam anlatamamışsındır ya da O tam anlamamıştır..

Tabi masraf şişirmede dozunu kaçırmanın bile dozunu kaçıranlar (!) oluyor; zamanında muhasebecimiz ortak olan bir tanıdığımın şirketinde olmuştu anlatacağım olay. Bunlar sıfır Kangoo alıyorlar bir tane; sonra başlıyorlar masraf şişirmek için fazla fazla mazot faturası almaya. Ancak dozu biraz kaçıyor işin, bir gün incelemeye alınıyor şirketleri bir başka sebeple; denetmen mazot faturalarının dökümünü çıkarıyor, sonra da aracın km.sini alıyor. Zaten servis kayıtlarından da belli.. Ortaya çıkan hesap ne biliyor musun? O Kangoo alındığı andan itibaren, hiç durmadan 365 gün ve 24 saat boyunca kontak kapatmasa o mazotu yakamaz...!!! Diyelim 6 aylık araca alınan mazot faturaları toplamı, belki 250,000 km.lik mazota denk geliyor... Tabi bu faturaların masraftan geri çıkarılması, usulsüzlük cezası, ortaya çıkan verginin gecikme faizleri ile tahsili derken; bir Kangoo parası daha gitti... :)

Yahu arabayı sıfır olarak satın aldığın tarih belli, aracın km.si belli, servis kayıtları belli. Zaten servis faturaları da gider belgelerinin arasında.. Madem böyle bir uygulama yapacaksın, gidip kullanılmış bir araba al, yetkili servise de götürme. En azından ileride bir takım sorularla muhatap olduğunda; "Vallahi araba haftada 5 gün seyahatte, durduğu yok" filan diyebilirsin. Tabi bu çapta şişirilmiş faturalarla yine kimse yemez ama en azından bu kadar "pişkince" bir durum çıkmaz ortaya :)...

vwfreak
30-01-11, 02:05
Gayet tabi dediğin olay birinin başına gelmişti. İşi tamamen abartmışlar.
Bunu sormamızın nedeni ilerleyen zamanlarda sıfır bir araç alabilme olasılığımızın olması. Hergün de araçla en az 35 km yol yapılacak olması bu konuyu düşünmeme neden oldu. Bizim tek düşündüğümüz nokta, diyelim 5 sene sonra sattığımızda amortisman tutarı örneğin 20.000 TL olup da kasko değeri de 20.000 TL olduğunda herhangi bir ek vergi verip vermememizdi.(%1 den hariç.)Sorun olmuyorsa bunu düşüneceğiz. Teşekkür ederim.

armedangel
30-01-11, 02:33
neyse üstadın lafının üstüne laf gibi olacak ancak,
bahsettiğiniz olay şahıs şirketleri olayı.. yoksa direk bir mükellefin yani Hüseyin Erbakanın yıllık vergisi içerisinden araç aldım bunu düşeyim gibi bir durumu yok, ancak hüseyin erbakan ın bir şahıs şirketi varsa ve araç bunun üstüne alınıyorsa farazi sini konuşuyorsak şayet,

1 alırken kdv li alınan bir aracın kdv sini indirilecek kdv ye atıp kdv matrahından düşe biliyorsunuz.
2 amortisman ile vergi matarahınızdan atıyorum her yıl 10.000 tl düştünüz ve 2. yıl sattınız satış rakamı 32.000 tl ama araç 20.000 gözüküyor, 12.000 liralık kar göstermeniz gerekiyor ancak önceki 2 yıl ödemediğiniz vergileri bu sene ödüyorsunuz, yani vadeden yana kardasınız, ayrıca alımdaki kdv ve satımdaki kdv farkları cebinize kalıyor.
3 araç için yaptığınız harcamaları sonuçta şirketin kasasından yapacaksınız, bu durumda ya ortağa çıkış olacak ve vergilenecek yada kasa şişecek ki bunu istemeyiz. ayrıca bu giderler masrafa yazılmadığı için vergisini de verek zorunda kalacaksınız. halbuki bu gerçek anlamda bir gider.

şahıs şirketlerindeki durumu tam net bilmiyorum, bir arakdaşım, yakıt giderleri için şahsi aracını şirrketine kiralamıştı. ancak anonim ve limited şirketlerde imza yetkililerinin üstüne kayıtlı araçların akaryakıt giderleri kabul ediliyor. tamir giderlerini ise pek girmiyor muhasebeciler.

tabi burda bir diğer konu daha ortaya çıkıyor. aracın parasını kim verdi. gerçi şahıs şirketlerinde farketmiyor ancak anonim veya limited şirketlerde vergi avantajı için insanlar aldıkları araçları şirketin üstüne gösteriyor, ilerde işler kötü gidip, şirket battığında ise bu araçlar ciddi sıkıntı oluyor.

skylineGTR32
30-01-11, 02:34
Tüzel kişilik sadece şirketler, kurumlar, dernekler vb. oluşumlar için geçerli bir terimdir.

Ufak çaplı marketler yada mahalle marketleri diyelim onlar bu sınıfa girmiyormu çünkü bizim mahallenin marketi ticari aracı dükkan üzerinde gösteriyordu benimde ordan aklımda kalmıştı

BurakD.
30-01-11, 14:52
binek araçlar hiç bir şekilde gidere atılamaz, ticari olması durumu değiştirir, bunun içindir ki son zamanlarda şirketler kiralık araç kullanırlar kiralama şirketi fatura keser şirkette gider olarak işler,

bir kaç sene evvel binek araçların tüm faturası gidere atılıyordu artık değil

TİN
30-01-11, 15:23
neyse üstadın lafının üstüne laf gibi olacak ancak,
bahsettiğiniz olay şahıs şirketleri olayı.. yoksa direk bir mükellefin yani Hüseyin Erbakanın yıllık vergisi içerisinden araç aldım bunu düşeyim gibi bir durumu yok, ancak hüseyin erbakan ın bir şahıs şirketi varsa ve araç bunun üstüne alınıyorsa farazi sini konuşuyorsak şayet,........

Estağfurullah Hüseyin, Ben mali müşavir değilim, dolayısıyla üstad hiç değilim :)... Ancak "Şahıs şirketi" diye bir kavram yoktur. "Şahıs firması" vardır zira şirket zaten tüzel kişilik olup, birden fazla kişi ile yani ortak olunarak oluşturulan bir ticari kurumdur. 90'ların sonlarına kadar şahıs firmaları şirketlerin masraf gösterdiği birçok kalemi ya gösteremiyor ya da tamamını düşemiyorlardı. Örneğin şahıs firmasının sahip olduğu binek araçların masraflarının sadece %50'si gider olarak yazılabiliyordu. Temsil, ağırlama giderleri de (Otel, Restaurant, çiçek, davet, vs) giderleri de sınırlıydı. Hatta bu durum, Yaşar'ın örneklediği türde mahalle arası marketlerin dahi birer "Limited Şirket" olmalarına yol açmıştı ve şirket enflasyonu oluşmuştu açıkçası..!! 10 sene kadar önce yapılan düzenlemelerle bu yanlıştan dönüldü ve şahıs firmaları da gider işleme konusunda şirketlerle aynı haklara sahip oldu. Hatta cirosu ve kar oranı düşük işletmelerin şahıs firmaları olmaları -vergi oranları ve kırtasiye giderinin düşüklüğü açısından- daha da cazip hale geldi yapılan düzenlemelerle...

Gerçek şirketlerde (Ltd. veya A.Ş.) imza yetkisi sahiplerinin araçlarının masraflarının işlenmesi de özel sözleşmelere tabi bildiğim kadarıyla. Hatta aralarında bir "kira sözleşmesi" yapılması gerekiyor(du) eskiden. Sözleşmede yer alacak aylık kira bedelinin de asgari ücretin altında olmaması gibi bir şart vardı. Bu da işi cazip olmaktan çıkarıyordu zira ortaya çıkan stopaj vergisi, masraf işlenerek elde edilen avantajı götürüyordu..

Senin her mükellefin gider gösteremeyecek olduğunu savunman, günümüzde maaş veya kira geliri üzerinden gelir vergisi ödeyenlerin de birer vergi numarası bulunmasından kaynaklanıyor sanırım. Tabi bu gruptan bahsedilmiyor burada Hüseyin; ticari işletme sahibi olanları konu ediyoruz.

Ufak çaplı marketler yada mahalle marketleri diyelim onlar bu sınıfa girmiyormu çünkü bizim mahallenin marketi ticari aracı dükkan üzerinde gösteriyordu benimde ordan aklımda kalmıştı

Aynen söylediğin gibi Yaşar'cığım. Nasıl ki marketin elektrik, su, varsa kira bedeli, yapılan onarım/tadilat gibi masrafları gider gösteriyorsan, aracı da aktifine kaydettikten sonra masraflarını işleyebilirsin. Hatta faturası market üzerine alınmış bisiklet, moped gibi araçlar için de geçerli aynı şey..

TİN
30-01-11, 15:28
binek araçlar hiç bir şekilde gidere atılamaz, ticari olması durumu değiştirir, bunun içindir ki son zamanlarda şirketler kiralık araç kullanırlar kiralama şirketi fatura keser şirkette gider olarak işler,

bir kaç sene evvel binek araçların tüm faturası gidere atılıyordu artık değil

Emin misin Burak? Hala binek araçları gider olarak işleyen ve aralarında Benim de hissedarı olduğum şirketler dolu ortalıkta :)...

Kiralık veya leasing yoluyla araç kullanmanın amacı ayrı; Bizim de aynı şekilde kullandığımız kiralık araçlar mevcut ama bu nedenle değil. Eğer senelik en az 60-70,000 km. yapılıyorsa, uzun vadede (4 sene ve üzeri) şirkete araç almakla neredeyse aynı hesaba geliyor, olsa olsa %10-15 fark ediyor ki birçok açıdan elde ettiğin avantajlardan dolayı bu farka değiyor. O ayrı bir konu olduğu için detaylarına girmeyeceğim ama binek araç masraflarının işlenmemesi konusunu bir daha araştır istersen...

Mert GENÇ
31-01-11, 11:01
metın abı dedıklerının hepsı dogru abı kdvsı kullanılamaz ama maliyet olusturulur amortısmanı kullanılır mazot bakım vs gıbı faturaları ıslenılır satısdada %1 kdv ıle fatura kesılır yanlız bu %1 kdv olayında rente car işi gibi yapana kişiler yararlanır dıger ıslerde kdv oranı %18dir

TİN
31-01-11, 14:09
metın abı dedıklerının hepsı dogru abı kdvsı kullanılamaz ama maliyet olusturulur amortısmanı kullanılır mazot bakım vs gıbı faturaları ıslenılır satısdada %1 kdv ıle fatura kesılır yanlız bu %1 kdv olayında rente car işi gibi yapana kişiler yararlanır dıger ıslerde kdv oranı %18dir

Teşekkür ederim Mert. Elbette ki alınan aracın KDV'si normal mal alımı ya da herhangi bir gider faturası gibi aynı ay düşülmez, toplam maliyete dahil edilip amortismana sokulur. Satıştaki %1 KDV'li faturayı şirketin elindekini satarken kesilecek KDV olarak belirttim zaten Mert, alırken -eğer kiralama şirketi değilsen- tabi ki normal KDV ile alıyorsun. Ancak şirketin elindeki aracı satarken %1 kesmiyor muyuz?

Mert GENÇ
31-01-11, 14:32
Teşekkür ederim Mert. Elbette ki alınan aracın KDV'si normal mal alımı ya da herhangi bir gider faturası gibi aynı ay düşülmez, toplam maliyete dahil edilip amortismana sokulur. Satıştaki %1 KDV'li faturayı şirketin elindekini satarken kesilecek KDV olarak belirttim zaten Mert, alırken -eğer kiralama şirketi değilsen- tabi ki normal KDV ile alıyorsun. Ancak şirketin elindeki aracı satarken %1 kesmiyor muyuz?

bıraz karısık abı bu durum yasaları kanunları takp edmek zor ama bınek araclarda %1 diye bılıyorum. yukarda %18 demısım abı tıcarı araclar kamyon kamyonet vblerde %18

TİN
31-01-11, 14:38
bıraz karısık abı bu durum yasaları kanunları takp edmek zor ama bınek araclarda %1 diye bılıyorum. yukarda %18 demısım abı tıcarı araclar kamyon kamyonet vblerde %18

Ben şu ana kadar şirket üzerine aldığım sıfır binek araçları satarken (şahısa bile satsam) hep %1 KDV ile sattım. Şirketten şirkete bile satsan %1 KDV uyguluyorsun.

Mert GENÇ
31-01-11, 14:44
Ben şu ana kadar şirket üzerine aldığım sıfır binek araçları satarken (şahısa bile satsam) hep %1 KDV ile sattım. Şirketten şirkete bile satsan %1 KDV uyguluyorsun.

dogrudur abı bınek araclar da %1 yanlıs telafuz edmısım ben yukarda rente car %1 dıgerlerı &18 gibi anlasılıyor ama senın dedıgın gıbı abı olay:)

TİN
31-01-11, 14:47
Aklıma gelen bir ek bilgi daha; Mert, yanlışım varsa düzelt lütfen.

Eskiden aracı satın aldığın yıl itibarıyla, yılın bitmesine bir gün bile kalsa hemen yıllık amortismanı düşebiliyordun. Hatta bir çoğumuz :dil: küçük bir numara yapıyorduk; şirketin elindeki mevcut aracı 31.12'den önce satıp, satışını yılbaşından sonra veriyor, aynı anda da yıl bitmeden şirkete yeni araç alıyorduk. Böylece hem eski aracın o senelik amortismanını hem de yeni aracın amortismanını aynı sene içinde kullanabiliyorduk. Diyelim daha eski araçtan kullanılabilecek 10,000 TL amortisman payı var, yeni aracı da 60,000 TL'na aldık. O zamanki "hızlandırılmış amortisman sistemi" ile 30,000 TL daha yani toplamda 40,000 TL düşebiliyorduk. Yeni araç 20,000 TL'na geliyordu bir anlamda :)... Bu nedenle şirketler sene sonunda araba bırakmazdı piyasada...!!!

Tabi ki Maliye Bakanlığı da (90'larda) bu durumu bildiği ve gördüğü için amortismanları adat usulüne çevirdi (ki doğrusu da bu aslında) ve aracı diyelim 01.12'de aldıysan, o sene yıllık amortisman bedelinin sadece 1/12'sini yani 1 aylığa tekabül eden kısmını düşebiliyorsun.. Hatta aynı aracın kasko poliçeleri için de geçerli bu; kasko prim tutarının o yıl içine giren kısmı kadarını gider gösteriyorsun.

BurakD.
31-01-11, 18:31
Emin misin Burak? Hala binek araçları gider olarak işleyen ve aralarında Benim de hissedarı olduğum şirketler dolu ortalıkta :)...

Kiralık veya leasing yoluyla araç kullanmanın amacı ayrı; Bizim de aynı şekilde kullandığımız kiralık araçlar mevcut ama bu nedenle değil. Eğer senelik en az 60-70,000 km. yapılıyorsa, uzun vadede (4 sene ve üzeri) şirkete araç almakla neredeyse aynı hesaba geliyor, olsa olsa %10-15 fark ediyor ki birçok açıdan elde ettiğin avantajlardan dolayı bu farka değiyor. O ayrı bir konu olduğu için detaylarına girmeyeceğim ama binek araç masraflarının işlenmemesi konusunu bir daha araştır istersen...

KDV' tarafından yazmıştım abi ben,
kısaca özetle,
aracin kendisi hatta kdv'side (amortismanlanmıcaksa) gider yazılır, ama asla ödenen KDV'si indirim konusu yapılamaz, kiralık araçlardaki rent a car'ın firmaya kestiği faturanın KDV'si indirim konusu yapılabiliyor,

demek istemiştim, (hatalı anlatım için özür dilerim)

TİN
31-01-11, 18:47
KDV' tarafından yazmıştım abi ben,
kısaca özetle,
aracin kendisi hatta kdv'side (amortismanlanmıcaksa) gider yazılır, ama asla ödenen KDV'si indirim konusu yapılamaz, kiralık araçlardaki rent a car'ın firmaya kestiği faturanın KDV'si indirim konusu yapılabiliyor,

demek istemiştim, (hatalı anlatım için özür dilerim)

:)

Rica ederim.. Şimdi anlaştık, o konuda (KDV) mutabıkız zaten..

antalyalı
25-03-12, 16:08
Sıfır cıtyvan aldığımızda, şahıs şirketinde gider olarak kullanabiliyor ama KDV sınıf dusemıyor muyuz?

Geçen sene Citroen Nemo aldım gider olarak yazıldı ama KDV den düşmedi. Sanırım kapalı kasa olması gerekiyormuş..
Bu konuda bilgi verir misiniz?

erkilet
29-03-12, 12:54
Aldığınız binek yada ticari araç, iştigal konunuz bunların işletilmesi üzerine değilse (rent a car şirketleri gibi) hiçbir şekilde KDV' sini indirim konusu yapamıyorsunuz. Alış faturasındaki KDV, seçiminize göre ya aracın maliyet bedeline dahil oluyor yada doğrudan o dönemin gideri oluyor.

Bu arada aracın binek otomobil yada ticari araç olmasına göre değişmek üzere araç bedelinin %20 ila %25' ini gider olarak varsa yıllık kazancınızdan düşebiliyorsunuz. Bu gider gösterme işinin ne kadar karlı olduğu ise tartışılır. Çünkü aracı satarken daha önce göstermiş olduğunuz gider bu defa kar olarak vergi matrahına ekleniyor, ayrıca binek otomobillerde %1 ticari araçlarda ise % 18 KDV ödemesi yapmanız gerekiyor. Aracın bakım onarım yakıt masraflarına söylenecek birşey yok ama araç bedelinin gider yazılması işinin satış sırasında karlı mı yoksa zararlımı olacağı iyi düşünülmeli.

vip'Lounge
29-03-12, 13:41
Hususi araçlar için söylediginiz doğru fakat biz şirkete aldıgımız ticari araçların kdvsinden indirim uyguluyoruz Gökhan Bey.

erkilet
01-04-12, 22:46
Haklısınız Mehmet Bey, Yalnız özellikle hafif ticari araçlarda ticari - binek araç ayrımını yaparken muhakkak G.T.İ.P. (Gümrük Tarife İstatatistik Pozisyonu) cetveline bakmak gerekir, zira ruhsatta ticari araç olarak geçen birçok araç aslında ticari araç olmayabiliyor nasılmı ?
KDV' si indirim konusu yapılamayan araçlar 87.03, indirim konusu yapılabilenler ise 87.04 sayılı listede sayılmaktadır. İdare tarafından zaman zaman listede değişiklik yapılmakta ve halk arasında ticari araç olarak kabul edilen Doblo, Connect, Kango, Expres, Combi, Partner, Caddy, Transpoter, Starex gibi (4+1) araçlar idarece binek otomobil sınıfına dahil olarak kabul edilebilmektedir. Vergi idareside sözkonusu cetveli esas almakta ve buna göre işlem yapmaktadır. Dolayısıyla zaman zaman bu araçların alımında ödenen KDV' nin, Kanun’un 30/b maddesine göre indirim konusu yapılamayacağı ileri sürülerek vergi ziyaı ve vergi cezaları salınabilmektedır.
Ticari aracı 0 km alanlar nispeten şanslılar çünkü fatura vb. belgelerde aracın hangi listede yeraldığı tereddüte neden olmayacak şekilde yazılmaktadır. Ancak ikinci el alınanlarda durumun araştırılmadığı ve sadece ruhsattaki ticari hususi kısmına bakıldığını biliyoruz

Bununla ilgili idareyle mükellefler arasında sıkça uyuşmazlık yaşanmaktadır.