PDA

Tam Sürüm Bilgini Göster : T6 Gündüz Farı

Sayfalar : [1] 2

serkangok
20-07-10, 14:10
beyler yakında gidip servise açtırcam gündüz farını..merak ettiğim şey bu gündüz farı sabah akşam gece park ve lambaları yakmassan gündüz farı yanıyor mu?

gece gündüz farı yanan araba görmedim lakin bu gündüz farı saatte mi ayarlı - sensöz mü var -yoksa parklara mı bağlı.parklar yanınca gündüzler sönüyor mu?

RadaR65
20-07-10, 15:25
serkan abim sormuşken;gündüz farı olayı nedir sevgili abilerim..?

GENÇ KAPTAN
20-07-10, 15:53
Gündüz farı :/

ilk defa senden duydum hocam

brkdmrc08
20-07-10, 17:27
Bugün bu konuyu ben açıcaktım hatta şu an açmak için girdim Serkan sen açmışsın.İlk çıkan makyajlı kasalarda gündüz farı yok daha doğrusu tesisatı yok fardan çıkarıp bırakmışlar ama anahtara kadar kablosu gelmiyo ben bugün baktırdım tesisata üçünde de tesisat çıkmadı.

Son 1 aydır gelen araçların hepsinde gündüz farı var (caravelle ve T5) ikisinide gördüm gayet güzel aslında.Sonradan tesisat çekilebiliyo ama bayağı maliyetli olur dediler yarın söylüycekelr ne kadar olduğunu.

entwicklung
20-07-10, 17:59
gündüz farı için tesisata gerek yok.
Yetkili servis bilgisayar bağlar 3 dakikada açar.

serkangok
20-07-10, 19:38

aynen öyle imiş...5 dk lık iş dediler bana ama ben geri kalan sorularımı merak ediyorum yokmu kullanan

kafo
20-07-10, 19:42
1-otomobillerin gün ışığında da farkedilirliğini arttırmak amacıyla kullanılan, yani aydınlatma için değil fark edilmek için geliştirilen far sistemleridir. audi'lerde görmeye başladığımız led farlar buna örnektir.

2-şuanda bazı avrupa ülkelerinde *zorunlu olan, 2010 yılında avrupa birliğinde zorunlu olacağı söylenen fardır.

3-bazı otomobil üreticileri*** ürettikleri otomobillere aydınlatmayan ama görünen, kısa fardan cılız park lambasından hallice yanan farlar ekleyerek çok başarılı bire hamle yapmışlardır. bu farın bulunmadığı otomobillerde varsa sis farıyoksa kısa far yakmak uygun olur.
kaynak:ekşi sözlük :D

brkdmrc08
20-07-10, 19:47
aynen öyle imiş...5 dk lık iş dediler bana ama ben geri kalan sorularımı merak ediyorum yokmu kullanan

Tesisata gerek olmadığını hangi servis dedi

serkangok
21-07-10, 08:32
Tesisata gerek olmadığını hangi servis dedi

tesisata gerek yok demedim de çok kısa sürede yapıyorlar demeye getirdim lafı.

brkdmrc08
21-07-10, 09:10
Evet kısa sürüyomuş ama tesisat lazımmış.

serkangok
21-07-10, 11:03

tesisat derken düğme felan mı? bazı araçlardan düğme oluyormuş diye duydum fakat otomatik değil de manuel olması daha mantıklı.

musti_58
21-07-10, 19:00
şu gündüz farının resmi olan arkadaş varmı ??

entwicklung
21-07-10, 19:05

tesisat lazım değil.
Zaten mantıken de düşünerek bu sonuca ulaşabilirsiniz. Şalter ile açılmayan bir özellik için tesisatı nereden nereye bağlayacaklar?
İçerden düğmeyle mi açıp kapatmayı düşünüyorsunuz?

Ya servisle birbirinizi yanlış anlıyorsunuz veya söz ettiğiz şey DRL değil.

Sizin araçlarınızda ön kısa farlar yanacaktır DRL açınca.

entwicklung
21-07-10, 19:09
tesisat derken düğme felan mı? bazı araçlardan düğme oluyormuş diye duydum fakat otomatik değil de manuel olması daha mantıklı.

Arkadaşlar manuel kontrol edilen DRL olmaz. Sizi birisi yanlış bilgilendirdi sanırım, sis farı veya yeni çıkan led farlardan mı söz ediyorsunuz?

Bunu soruyorum çünkü servisle ustayla falan da anlaşamazsınız, yardımcı olabilmek adına soruyorum.

enoo
22-07-10, 13:29
arkadaşlar siz gündüz far derken LED boncuk farlardan bahsediyosunuz. onuda 30 cm uzunluğundaki bi LED'i bi çift olarak 280 liraya alabilirsnz.

serkangok
22-07-10, 13:51
Arkadaşlar manuel kontrol edilen DRL olmaz. Sizi birisi yanlış bilgilendirdi sanırım, sis farı veya yeni çıkan led farlardan mı söz ediyorsunuz?

Bunu soruyorum çünkü servisle ustayla falan da anlaşamazsınız, yardımcı olabilmek adına soruyorum.

aynen öle oldu gibi,mantıkende gündüz farı otomatik olması lazım ama hani olurda onunda manueli felan derken.Bilmiyoz ki bilsek aracı alırken yaptırırdık,aracı satanlarda sölemiyor zaten iş çıkacak die...

serkangok
05-09-10, 17:34
Dün servise gittim gündüz farı için tesisatın çekileceğini ve 2-3 saat süreceğini söledi...Ha bide elektikçidi olmadığı için yapamayacaklarını söledi cumartesi yarım kadro çalışıyorlar mışşş.

brkdmrc08
05-09-10, 23:13

Tesisat olmadan nasıl yanıcak arakasına kalem pil mi bağlıyolar:D Bak cvbı aşağıda

Dün servise gittim gündüz farı için tesisatın çekileceğini ve 2-3 saat süreceğini söledi...Ha bide elektikçidi olmadığı için yapamayacaklarını söledi cumartesi yarım kadro çalışıyorlar mışşş.

Gördün mü serkan tesisatsız lamba yanar mı ben söyleyince tesisata gerek yok dediniz.

mmt.88
06-09-10, 00:33
Peki bizim 2009 t5dede varmı bu gündüz farı:D:D

DoesLock
06-09-10, 00:48
Yok mu bu zamazingonun bir fotoğrafı ya?

brk_tskn
06-09-10, 00:51
bütün yeni araçlarda var sistem. ama ayarlı değil ben almadan önce yaptırdım. bilgisayara bağlayıp açtılar ve satanlarda bilmiyordu benden önce satılan ve servisin kendi test aracları dahil yanmıyordu.. şimdi hepsini açıyorlarr.. :) soruna gelince serkan kontağı açıtığın gibi yanıyor taki stop edene veya farları yakana kadarr.. güzel bir şeyy.. yaptır bencee..

brkdmrc08
06-09-10, 01:07
Peki bizim 2009 t5dede varmı bu gündüz farı:D:D

2009 larda çünkü onlar makyajsız kasa

Yok mu bu zamazingonun bir fotoğrafı ya?

Bak Bekir burak ın profil resminde var.

bütün yeni araçlarda var sistem. ama ayarlı değil ben almadan önce yaptırdım. bilgisayara bağlayıp açtılar ve satanlarda bilmiyordu benden önce satılan ve servisin kendi test aracları dahil yanmıyordu.. şimdi hepsini açıyorlarr.. :) soruna gelince serkan kontağı açıtığın gibi yanıyor taki stop edene veya farları yakana kadarr.. güzel bir şeyy.. yaptır bencee..

İlk gelen partide yok bende 3 tane var üçünüde söktürüp baktırdım.Sonradan gelen partilerde var bazıalrı açık geliyo bazılarıda sonradan açılıyo

DoesLock
06-09-10, 12:54
Park lambası gibi bi şey bu..
arsa büyük fotoğraf paylaşın lütfen..

serkangok
06-09-10, 13:18
Park lambası gibi bi şey bu..
arsa büyük fotoğraf paylaşın lütfen..

PArk gibi değil gece yanarsa göz alabilir,dağınık çünkü.Şimdi diceksin gece nasıl yancak gündüz farı bu zannedersem sensöz yok mantık yönünden park veya farlar yandımı sönüyor.Ama gecen mercedes in kini gördüm kısalar yansa bile yanıyor sensör olduğu için gece açılmasının mümkünatıda yok..

Ben gündüzün yuvasına parkları koydum mercek takıldığı için parkların yuvasıda gitti ve delik deldirmedim.Eğer ki gündü farım aktif olaydı ben çift duylu soket ampül alıp hem gündüz ampülü hemde park lambası görevini görecekti.Ampül parklardanyken gündüz söncek ve park gibi biraz sönük vaziyette yanacak.Ya da sinyallerle amerikan park yapma gibi bi seceneğim daha var..
http://i53.tinypic.com/2niw95s.jpg
http://i1009.hizliresim.com/2010/9/6/2110.jpg (http://urlal.com/dqqf)
http://www.hizliupload.com/img/0309201053.jpg
http://i1009.hizliresim.com/2010/9/6/2115.jpg (http://urlal.com/dqqf)

DoesLock
06-09-10, 18:59
Anlayamadım bir türlü..
Benim bildiğim gündüz farları led olur ki farkedilebilsin..
Eğer normal ampul ise parklardan bi farkı kalmaz ledsiz gündüz farının..
Ampullu olan yer gündüz farı ise,
peki bu arabanın park lambaları nerede?

DiAbLo
06-09-10, 20:32
Gündüz farı LED olmak zorunda değildir..Yıllardır Amerika, Kanada ve bazı Avrupa ülkelerinde kullanılan bir olaydır..Park lambaları olduğundan daha parlak yanar (veya uzun farlar daha kısık yanar), aracın iç aydınlatmaları ve arka far grubu yanmaz, yalnızca park lambaları daha parlak olarak yanar..Ek tesisata gerek yoktur, sistemin fabrika çıkışı beyinde tanımlı olduğu modellerde bilgisayara bağlayarak açılır..Gündüz farları manuel değildir, kontak açıldığı anda yanar..

Dogank
06-09-10, 20:33
merhana barkadaslar sanirim t6 dedigininiz t5 facelift olandir t6 daha cikmadi concept olarak beklemekte ve t6 eski 70li yillardaki t1 e benzemekte,,,
ve t5 in gunduz farlari ulkeden ulkeye degisiyor turkiyede 5 dakika ucunde acila bilir gunduz fari uzun farlarin ampulunun az bir sekilde yanmasidir bende resim var ama sizlere nasil gostere bilirim bilmiyorumhttp://www.redstore24.de/pages_bilder/63/C01_6212.jpg

Dogank
06-09-10, 20:48
06022010003.jpg

Dogank
06-09-10, 20:53
http://bilgalleri.dk/alb_vis.aspx?albumid=68565 http://bilgalleri.dk/alb_vis.aspx?albumid=68565 http://bilgalleri.dk/alb_vis.aspx?albumid=68565 http://bilgalleri.dk/alb_vis.aspx?albumid=68565
resimlerde gorundugu gibi uzun farin ampulu devamli yanmaktadir arkadaslardan biri ampul resmi koymus o ampulden degil benimki vi sis far yardimida var benimkinde ek aksesuar modelden modele degidiyor

OverlordZ
06-09-10, 20:55
BMW serilerini düşünün , sönük angel ve sinyalde yanan turuncu ledler park ; kuvvetli yanan angellar gündüz farıdır.

serkangok
07-09-10, 00:19
Farın içine baktım gündüz ampülünün bağlı olduğu soket kablo bağlantısı ile bağlı.yani sadece aktif edilmesi gerekli gibi geliyor.Tesisat derken hani soket kablosuz olaydı tamam dicektim.

baragat
12-09-10, 18:16
benim aracım 2010 peugeot 5008 ondada gündüz farı var .ama çalışmıyor :S ne garip iş ya

serkangok
13-09-10, 08:49
peugeot 308 lerdede var hemde çift duylu hem park hemde gündüz için.

ucan_kus
13-09-10, 14:39
merhabalar;

belki bilirsiniz belki bilmezsiniz gündüz farını servis olmadanda kapatıp aça biliyorsunuz.. kullanma klavuzunda bahsediyor bendeki t6 2011 ben denedim yapamadım :) belki yapmış olan vardır ben kapatmak için çabaladım ama olmadı eyer aranızda denemiş yapmış olan biri var ise bana daha detaylı anlatırsa sevinirim çünkü bazen kontak açık halde karanlığa gömülmem gerekiyor :) ama gündüz farı ve park lambaları sayesinde karanlığa gömülemiyorum :D

kebelek
16-09-10, 02:00
arkadaşlar benim t5 2011 bugün geldi gündüz farı yok sadece avrupadaki araçlarda oldugunu söylediler bana

serkangok
16-09-10, 09:31
arkadaşlar benim t5 2011 bugün geldi gündüz farı yok sadece avrupadaki araçlarda oldugunu söylediler bana

Bunu sana kim dediysae ya bilmiyor yada dalga geciyor..Far a eğilip bakarsan gündüz ampülü bariz belli.Carevellelerde açık oluyor sanırım yada sonradan açtırılacak bizim ve senin t5 makyajlılarda olduğu gibi.

Gündüz farı vardır lakin aktif değildir.Aktif edilirse yanar..

Arteus
16-09-10, 09:46
Polo 6R da peki bole bisey varmi gunduz fari yani

serkangok
16-09-10, 13:15
Polo 6R da peki bole bisey varmi gunduz fari yani

yeni kasa makyajlıda da var diye biliorum golfte var eminim hemde aktif.

brkdmrc08
16-09-10, 19:36

Aracın bugün geldiyse kesin vardır gündüz farı aktif değildir.Arık caravelle ve transporterde aktif olarak geliyo.hatta bende resimleri bile var yeni gelen araçların gündüz farlı

serkangok
16-09-10, 20:26
Aracın bugün geldiyse kesin vardır gündüz farı aktif değildir.Arık caravelle ve transporterde aktif olarak geliyo.hatta bende resimleri bile var yeni gelen araçların gündüz farlı

ayneenn bugun gördüm yeni plkasız gunduzler acıkk t5...:icon_pumpkin:

IRONHIDE
29-09-10, 17:21
Arkadaşlar uzun zamandır araştırdığın ve halen çözemediğim bu konuyu yine bir arama motorunda incelerken sitenizi gördüm ve bu sayede aranıza katıldım. Geçtiğimiz nisan ayı içerisinde bende Yeni Nesil Transporter 140 HP Camlı Van Standart Şasi bir araç satın aldım ve bu gündüz farı problemi bende de var.
Uzun uzun aracımı inceledim ve fara gelen tüm soket ve kabloların bağlı olduğunu gördüm. Sorun yazılımsalda değil, servisin yazılımla yapabildiği tek şey gündüz sürüş farları yerine kısa farları kontak hareketine bağlamak. Buda zaten oldukça gereksiz çünkü bu donanım araçta zaten mevcut. Kendi düşünceme göre ya takılı olmayan bir sigorta ya da aktif olmayan bir bağlantı mevcut. Çünkü araçta ışık sensörüde var. Bunu nerden anladın sorusunu soranlar olduğunu duyar gibi olduğum için aracınızla farlarınız yanmadan karanlık bir ortama girmenizi öneririm. Optitron göstergeler yavaş yavaş kararak sadece gösterge ibrelerinde ışık kalıyor ve size farlarınızın yanmadığı uyarısını veriyor. Gündüz sürüş farı ya da sürekli sürüş farı sistemide bu sistem ile bağlantılı olmalı.
Servis ve doğuş oto ile bir çok yazışma ve konuşmalarım oldu ama henüz tatmin edici bir açıklama olmadı.
Bir arkadaşımızda kullanma kılavuzunda bu farların aktif hale getirilebileceğine dair bilgi bulunduğunu söylemiş. Evet bu bilgi mevcut fakat araç buna uygun donanımı içermiyor ve oradaki yol ile bu sistemi aktif hale getirmek mümkün değil.
Ankara-İstanbul arası otobanda 2 adet bu sistemi aktif halde olan transporter ile karşılaştım ama karşı şeritte oldukları için kendileri ile konuşma şansım olmadı.
merak eden ve görmeyen arkadaşlarımız için kendi aracımdan bir resim ekliyorum

http://pic1.resimupload.com/r9/thumb_674987814.jpg (www.resimupload.com/ds674987814_gunduzfarlari.html)

erkaw
29-09-10, 18:50
gündüz farı olmayanlar normal farını açsın bu kadar basit

akrep69
29-09-10, 20:05
Makyajlı T5 lere niye T6 diyorsunuz anlamadım :36_11_13[1]: 1994 den beri (Benim bildiğim bu tarih yanii :) ) İsveç de şu an gündüz farı denilen olay var.İşin özü kısa farlar hiç sönmüyor.Direk kontağa bağlı bu kadar basit ;)

serkangok
29-09-10, 20:41
Makyajlı T5 lere niye T6 diyorsunuz anlamadım :36_11_13[1]: 1994 den beri (Benim bildiğim bu tarih yanii :) ) İsveç de şu an gündüz farı denilen olay var.İşin özü kısa farlar hiç sönmüyor.Direk kontağa bağlı bu kadar basit ;)

Makyajlı T5 diyeceğimize T6 diyoruz siz dair herkez bnun makyajlı T5,5 olduğunu anlıyor

erkaw
30-09-10, 12:07
aslı bana göre 2010 model t5

kebelek
30-09-10, 19:29
aracımda gündüz farı var bu standart yeni oldugu için servis ve satış elemanlarıda bilmiyormuş

akrep69
30-09-10, 21:27
aslı bana göre 2010 model t5
:tebrik:

akrep69
30-09-10, 21:40
:4_12_12[1]:[QUOTE=serkangok;906517]Makyajlı T5 diyeceğimize T6 diyoruz siz dair herkez bnun makyajlı T5,5 olduğunu anlıyor[/QUOTE

T5 benim bildiğim ''Turbo 5 silindir'' in kısaltması. Eski kasalarda T4 yani ''Turbo 4 silindir'' T6 dendiğinde benim aklıma ''Turbo 6 Silindir'' geliyor yanii. T5,5 deyincede ben bişey anlamıyorum :D

Not: Tartışma olsun diye yazmadım.Sakın yanlış anlama ;) Hatta benim bildiğimde yanlış olabilir :4_12_12[1]: Ama benim bildiğim bu.Benim adıma benim neyi anlayıp anlamadığımı yazman yanlıştı bence :sihirli:

serkangok
30-09-10, 23:00
:4_12_12[1]:[QUOTE=serkangok;906517]Makyajlı T5 diyeceğimize T6 diyoruz siz dair herkez bnun makyajlı T5,5 olduğunu anlıyor[/QUOTE

T5 benim bildiğim ''Turbo 5 silindir'' in kısaltması. Eski kasalarda T4 yani ''Turbo 4 silindir'' T6 dendiğinde benim aklıma ''Turbo 6 Silindir'' geliyor yanii. T5,5 deyincede ben bişey anlamıyorum :D

Not: Tartışma olsun diye yazmadım.Sakın yanlış anlama ;) Hatta benim bildiğimde yanlış olabilir :4_12_12[1]: Ama benim bildiğim bu.Benim adıma benim neyi anlayıp anlamadığımı yazman yanlıştı bence :sihirli:

Tartışmaya dediğin gibi gerek yok ben inadına T6 diyeceğim ki sende inadına T6 değil T5,5 demende sakınca görmüyorum:-)

IRONHIDE
01-10-10, 00:03
gündüz farı olmayanlar normal farını açsın bu kadar basit

bizim aklımıza gelmemişti sağol arkadaşım