PDA

Tam Sürüm Bilgini Göster : BEYAZ DUMAN NEDENİ?

cem50
12-07-10, 07:41
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım foruma göz attım ancak benzer bir konuya rastlamadım,
ben yeni bir araç aldım huyunu suyunu bilmiyorum 2001 model 2,4 transporter 175,000 km'de
sorunum araç 8 10 saat yatıpta çalıştırdıgımızda 3 4 dakika beyaz duman atıyor rölanti dengesiz hareket ettiginizde kesiklik yapıyor hararet normale geldiginde normalleşiyor,
soguk sıcak tek kısa marşta çalışıyor motor %70 gibi performans konusunda bir fikrim yok daha önce T 4 araç kullanmadım,
pompacı pompa elemanlarının yıpranmış oldugu için yaptıgını
motorcu sübap gaytlarından yaptıgını söylüyor
hangisine inanacagım:4_12_12[1]:
konu hakkında tecrübesi olan arkadaşların yardımını bekliyorum.

mustafaata
12-07-10, 08:24
her ikisininde dediği doğru olabilir, özellikle pompa içerisindeki parçaların eskimesiyle birlikte bu tarz şikayetler oluyor

cem50
12-07-10, 09:18
Daha önce kullandıgım T 3 1,6 TD aracımda benzeri bir sıkıntım vardı ancak o sıcakken zor çalışıyordu götürdügüm bütün pompacı arkadaşların ortak görüşü pompa arızası oldu 120 ile 850 lira arası degişik pompacılar sorunu gidermek için ücret talep ettiler,
kendim aracın avansını kontrol ettigimde avasın kayık oldugunu gördüm ve düzelttim sorunda ortadan kalktı,
T 4 2,4 motorun ve pompanın avans işaretlerinin yerini bilen varmı.

BattleKing
12-07-10, 11:59
Beyaz duman yağ yaktığını gösterir, genelde de turbo ile ilgilidir.
Yağ seviyesini kontrol ettiniz mi?

vw061
12-07-10, 18:05
Kenan bey; aracınızı nasıl incelediler bilmiyorum ama öncelikle;

Aracın motor yağına su karışıyor mu?

Soğutma suyuna yağ karışıyor mu?

Kızdırma bujileri görevini yapıyor mu, araç çalışırken marş geç alıyor mu? Eğer bu sorun varsa kızdırma bujileri görevini yerine getiremez ve ilk çalıştırma anında 5-10 saniye duman atabilir, ama sizin sorununza göre bu süre 3-4 dakika, bundandan eminsek;

Ustalar bunları kontrol edip bir sorun olmadığını tespit ettiyse yapılacaklar şunlar;

Enjektörler sökülüp kontrol edilir, işeme var mı yok mu bakılır, eğer varsa sorun var demektir, zaten çekişte de kendini belli eder.

Bunlardan başka oluşacak bir başka sorun mazot pompasıdır, kötü, pis mazot kullanımı, bakımları zamanında yaptırmayıp filtrenin tıkanması sonucu mazot pompası da zamanla kullanılamaz hale gelebilir. Ayrıca mazot pompasında bir sorun olsa araç zor marş alır, çekişten düşer, bunları da göze almak gerekir.

Subap gaytlarına gelince olabilir de olmayabilir de, bütün bu sorulara cevap verdikten sonra ancak hem fikir olunabilir.

Unutmadan rölanti dengesizse büyük ihtimal sorun mazot pompasında, ikinci olarak enjektörlerde. Size bir tavsiyem olacak, %50 işinize yarayacak kanaatindeyim. WURTHZ marka dizel yakıt katkısı alıp kullanın sorununuz belki çözülebilir.

oskap7575
13-07-10, 00:43
Üzgünüm ama sorun turbu ile ilgili gibi gözüküyor. Araç, gaza yüklenildiğinde değilde bir kaç saniye sonra aniden fırlama gibi bir şey yapıyormu? Öyleyse bir şekilde turbo yağ indiriyor ve bunu da yakıp dişarı atıyor. Bu dumanı attığında da rahatlıyo. Şayet sorun yeni başladı ise turboyu açtırıp mil'i kontrol ettirin sallanma vs varmı. Sorun biraz daha devam ederse bir müddet sonra siyah duman başlayacaktır. Bir an önce bir Turbo tamircisine gitmenizde fayda var.

asaka
13-07-10, 01:49
slm arkadaşım.sizin duman sorununuz turbo yada subap lastiklerindendir.arkadaşımın aracında bizde çok araştırmıştık.

cem50
13-07-10, 08:02
Metin bey pompacının önerisi ile 0 enjektör taktırdım (ne kadar düzgün ayarladı allah bilir) kızdırmalarım yeni yaga su ,suya yag karışmıyor
5. vites 100 110 giderken gaz bastıgınızda atak yapıyor
sıcak soguk tek ve kısa marşta motor çalışıyor
benim tahminim motor stop ettiginde sübap gaytlarından veya kılavuzlarından sübap üstlerine ve piston kafalarına yag iniyor zamanla oluşan kurum bu yagı emdigi için ilk çalıştırmada yag kuruyana veya yanana kadar duman yapıyor ancak çıkan dumanın rengi beyaz oldugundan mazot dumanı akla daha yakın gibi(motor silk uygulamayı düşünüyorum ne kadar başarılı olur görecegiz) würt öneriniz için teşekkür ederim deneyecegim
TURBO İLE İLGİLİ ÇÖZÜM ÖNERİSİ YAZAN ARKADAŞLAR GİRİŞ KISMINI DİKKATLİ OKURLARSA ARACIN TURBO OLMADIGINI GÖRECEKLER .

oskap7575
13-07-10, 12:25
Araç 2.4, haklısın Turbo yok bu araçlarda, peki hiç avans ayarına baktırdınmı?

cem50
13-07-10, 12:32
Pompacı enjektörleri degiştirirken avansının tamam oldugunu söyledi ancak sütten agzı yanan yogurdu üfleyerek yer misali(daha öncekiT 3 aracımda başıma geldigi için pompacıya çokta güvenmedim)
avans işaretlerinin yerini bulup kendim kontrol edecegim uygun bir boş zaman bulursam tabii.

vw061
13-07-10, 14:53
Metin bey pompacının önerisi ile 0 enjektör taktırdım (ne kadar düzgün ayarladı allah bilir) kızdırmalarım yeni yaga su ,suya yag karışmıyor
5. vites 100 110 giderken gaz bastıgınızda atak yapıyor
sıcak soguk tek ve kısa marşta motor çalışıyor
benim tahminim motor stop ettiginde sübap gaytlarından veya kılavuzlarından sübap üstlerine ve piston kafalarına yag iniyor zamanla oluşan kurum bu yagı emdigi için ilk çalıştırmada yag kuruyana veya yanana kadar duman yapıyor ancak çıkan dumanın rengi beyaz oldugundan mazot dumanı akla daha yakın gibi(motor silk uygulamayı düşünüyorum ne kadar başarılı olur görecegiz) würt öneriniz için teşekkür ederim deneyecegim
TURBO İLE İLGİLİ ÇÖZÜM ÖNERİSİ YAZAN ARKADAŞLAR GİRİŞ KISMINI DİKKATLİ OKURLARSA ARACIN TURBO OLMADIGINI GÖRECEKLER .

Enjektörler sağlam, pompa sağlamsa sorun gaytlardan olabiliri silindir kapağı sökülmeden anlaşılmaz. Ama size tavsiyem silindir kapağını söktürün varsa değişilecek birşey değişilir zaten. Hazır sökülmüşken güzel bir port polish uygulaması ile emme egzos portları parlatılır, üzerinde ki kurum birikintisi de alınmış olur. İyi bir usta bu işi rahatlıkla yapar, hem aracın motor gücü artar hem motor daha sağlıklı olur. Gaytlar da arıza varsa motor silk bir işe yaramayacaktır.

cem50
13-07-10, 18:36
Metin bey teşekkür ederim.

gezgen
15-07-10, 23:30
Metin bey teşekkür ederim.
Merhaba..benim araç da dediğiniz olay 4-5 gün çalışmadığı zaman ilk 4-5 saniyede beyaz duman yapıyor...çok da önemli olduğunu sanmıyorum....çekiş yakış normalse bence h,ç kurcalatmayın...

cem50
26-07-10, 17:52
Sorunu buldum ve kısmen çözdüm,
Pompacı arkadaş enjektör memelerini degiştirdiginde avansı kontrol ettigini ve düzgün oldugunu belirtmişti ben de saf saf inanmıştım bu duman şikayetini ilettigimde pompa fabrikadan takıldıgı gibi duruyor içinden şunlar şunlar aşınmıştır diye 260 ile 400 lira arası tutacagını belirtti bende yola gidecegimi bildirip geçici bir çözüm varsa onu yoksa bu şekilde yola gidecegimi ancak aracın çekişinin düşük oldugunu daha öncedende kendisine diger aracımı getirdigimi söyleyerek tatlı sert sıkıştırdım
gönülsüz bir biçimde pompa avansını yükseltti şimdi araçta ne duman var nede çekiş düşüklüğü muhtemelen avansı tam ayarlamadıgı için araç sabahları bi parça uzun marş ile çalışıyor,
pompa avansının işaret yerlerini bilen varmı.

TİN
26-07-10, 18:15
Beyaz duman yağ yaktığını gösterir, genelde de turbo ile ilgilidir.
Yağ seviyesini kontrol ettiniz mi?

Mazot da olabilir çıkan duman.. Kokudan belli olur zaten yağ mı mazot mu olduğu..

İki sistemi de kontrol etmek gerekir.

TİN
26-07-10, 18:16
Sonunu okumadan yazmışım :).. Düzeltilmiş olmasa da sorun tespit edilmiş en azından.

Geri dönüş yaparak bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz Kenan Bey.