PDA

Tam Sürüm Bilgini Göster : araçta değişen olması

gkhn27
07-01-10, 21:29
selam arkadaşlar

geçen hafta ufak bir kaza sonucu sag far, sag camurluk hasar gördü.Full kaskom olduğundan dolayı kasko yetkili servise yönlendirdi.Bugün kontrole gittiğimde Sag çamurluğu düzeltmek yerine yenisi getirilmiş ve boyatılacaktı.Adama "abi arabada değişen parça olunca türkiyede satarken sıkıntı oluyor dediğimde , e kazalı tarafa macun cekip boyatsam boya ölçümünde o kısımlar kalın çıkacak ve yine anlaşılacak , fakat bu parça değişince orjinal boya sürüleceğinden tavanda çıkan mikron değeri , değişen parçada da aynı olacağından kimse anlayamaz dedi.Sizce doğru bir karar mı bu ? Bana mantıklı geldi ve değişin dedim.

Ayrıca Sağ far değiştiği için yep yeni duruyor , sol biraz sönük kaldı , sağ far'ı sola nasıl benzetebilirim :)

emcayi
07-01-10, 22:12
bence servisin dediği gibi değiştirin yenisiyle eğer orjinal parçaysa. çünkü düzeltilen çok fazla çekiçlenen metal parçanın gücü kalmaz değişmesi daha iyidir...

diğer farınızın içini temizletirseniz oda bir nebze yeni gibi olacaktır.

geçmiş olsun ve hayırlı olsun.

armedangel
07-01-10, 22:18
o micronunu tutturacağını iddia eden ustaya sorsaydın fabrika ile aynı şekilde takabilecekmi çamurluğu.. böyle ukalalara elinde ölçüm cihazı gideceksin hani tutturuyodun micronu diye yapışacaksın yakasına..

değişen parça herzaman eğli tarafından bakıldığında anlaşılır. boyada anlaşılır. esas mesele boya tamam vurmuş ezmiş.. değişen olunca acaba büyük kazamı olduda söylemiyor şüphesi. aracın hasarlı halinin fotolarını çekerseniz nisbeten daha az sorun olur. zaten aracıda yetkili serviste yaptırdığınıza göre dosyasında fatura örneği çıkacaktır.

netice itibarı ile değişmesi gerekiyosa değişmeli. ancak düzelecek bir hasarıda nasılsa sigortadan diye değişme yoluna gidilmemeli. sonuçta milli servet. sizin yapmanız gereken araç hasarlı iken fotosunu çekip aracın dosyasına koymak. satarkende ilk işte arabam budur dediğinizde far çamurluk değişti kazanın resimleri de bunlar diye adamın önüne koymak. fırsatçı birisi ise fiyat kırmaya çalışır. işi bilen birisi ise tamam der geçer..

not: bazı iyi ustaların işlerini anlamak ciddi anlamda zor ama o ustalarda serviste çalışmıyor =))

gkhn27
07-01-10, 22:35
Walla arkadaşlar dediğiniz gibi arabamla ilgilenen expertizci arkadaş , çekiç vurulup düzeltilirse incelecek dedi.Gelen parça orjinal o konuda bir sıkıntı yok.Hatta bizde aynı şeyi söyledik , mikronları ölçtürürüz aynı çıkmazsa o zaman nolacak diye ? adam garanti verdi her tarafla aynı çıkacağının.Aracın hasarlı halinin fotoları mevcut zaten.KKTC'deki kaskonun anlaşmalı servisinde yaptırıyorum.Bir nevii özel servis diyelim fakat kullandıkları parçalar orjinal , türkiye'den servisinden geldi parçalarımın hepsi.

Araç Resmi bu ;

http://img704.imageshack.us/img704/5075/s5001061.jpg

msunlu
07-01-10, 22:36
selam arkadaşlar

Ayrıca Sağ far değiştiği için yep yeni duruyor , sol biraz sönük kaldı , sağ far'ı sola nasıl benzetebilirim :)

solu sağa benzetmeye çalış bence de.. temizleyebilir veya temizletebilirsin. ya da onu da değiştir ;)

yakuzz
07-01-10, 22:44
Öyle çok ağır bir hasar yok üstad. Sen bu resmi, satacağın kişiyede göster. "Ben istedim, değiştirildi" de, sorun olmaz.

emcayi
07-01-10, 22:49
bencede araçta öle büyütülecek bir hasar yok. titizim değiştirdim de gitsin. almayanda almasın aracı.

akin07
07-01-10, 22:57
5664 e aracın plakası kısa mesaj olarak atıldığında(12 kontör karşılığı),
aracın kazası var mı ve ne kadar masraf çıkmış bilgisi cebinize geliyor sanırım.
2003 sonrası kazaları içeriyor....

gkhn27
07-01-10, 23:28
5664 e aracın plakası kısa mesaj olarak atıldığında(12 kontör karşılığı),
aracın kazası var mı ve ne kadar masraf çıkmış bilgisi cebinize geliyor sanırım.
2003 sonrası kazaları içeriyor....

Kardeş kaza KKTC'de olduğu için kayıtlara geçeceğini sanmıyorum.

Evet araçta çok büyük bişey yok ama çamurluk düzeldiğinde büyük bir kısmı düzelip macun yiyeceğinden , yine aynı kapıya çıkacaktı o yüzden değişin dedim.Yeni Far ile eski far nokta ve virgül gibi durdular biri yeni diğeri eski :) yeni far'a cif fln sür eskisine benzet dediler ama napaym bilmiyorum.

denizlerb
07-01-10, 23:49
bence kazadan dolayı yamulan bir parçayı düzelttirmektense değiştirmek en iyisi çünkü metal yorgunluğu denen bişey var. çekiçlettirilerek düzeltilen kaportadan hayır gelmez. allah muhafaza yine aynı yerden kaza yaparsanız düzeltilen yerin direnci azalmış olduğundan daha büyük sorunlara neden olabilir.

armedangel
08-01-10, 00:21
valla servis cok insafsızmış. utanmasam elle düzeltirim bunu yaa.

keşke hiç sigortanı karıştırmadan dışarda yaptırsaymışın. maliyet yanacak olan hsasarsızlık indiriminden az olurdu..

buncacık hasarın ne metal yorgunluğu olacak allah aşkına.. hem aracı taşıyan bir parça değilki. yorulup ne yapacak.. tek dikkat edilecek husus düzelttikten sonra ustanın fazla macunla doldurmaması onun içinde macun dan önce görücem aracı diyeceksin. mecbur adam gibi düzeltip gösterecek.. macunla düzeltmeye çalışamıyacak..

cihan ali
08-01-10, 00:29
selam arkadaşlar

geçen hafta ufak bir kaza sonucu sag far, sag camurluk hasar gördü.Full kaskom olduğundan dolayı kasko yetkili servise yönlendirdi.Bugün kontrole gittiğimde Sag çamurluğu düzeltmek yerine yenisi getirilmiş ve boyatılacaktı.Adama "abi arabada değişen parça olunca türkiyede satarken sıkıntı oluyor dediğimde , e kazalı tarafa macun cekip boyatsam boya ölçümünde o kısımlar kalın çıkacak ve yine anlaşılacak , fakat bu parça değişince orjinal boya sürüleceğinden tavanda çıkan mikron değeri , değişen parçada da aynı olacağından kimse anlayamaz dedi.Sizce doğru bir karar mı bu ? Bana mantıklı geldi ve değişin dedim.

yetkili servisteki usta da tam üçkağıtçı çıkmış, biz de onlara güvenip araba alıyoruz temiz diye:)

o elinizdeki resmi gösterdikten sonra kimsede şüphe kalacağını sanmam. kendi adıma konuşayım, araba hoşuma gittiyse o resmi de gördükten sonra almaktan vazgeçmezdim kesinlikle, ciddi bir şey değil sonuçta.

kync
08-01-10, 00:40
selam arkadaşlar

+

gkhn27
08-01-10, 01:35
valla servis cok insafsızmış. utanmasam elle düzeltirim bunu yaa.

keşke hiç sigortanı karıştırmadan dışarda yaptırsaymışın. maliyet yanacak olan hsasarsızlık indiriminden az olurdu..

buncacık hasarın ne metal yorgunluğu olacak allah aşkına.. hem aracı taşıyan bir parça değilki. yorulup ne yapacak.. tek dikkat edilecek husus düzelttikten sonra ustanın fazla macunla doldurmaması onun içinde macun dan önce görücem aracı diyeceksin. mecbur adam gibi düzeltip gösterecek.. macunla düzeltmeye çalışamıyacak..

hocam burada işin erbabı cok az , kendim yaptıracak olsaydım inan aynı şeye denk gelirdi.bilinçli usta çok az adada.hasarsızlık indirimi alamıcam ama ne yapalım problem değil.

MSANDIKÇI
08-01-10, 09:10
Bende Kıbrısta yaşadığım için çok iyi biliyorum, orada iş yaptırmak usta bulmak zor, ben senin yerinde olsan araçı Türkiyede yaptırırdım.Diğer bir şeyde boya kim ne derse desin inanama boyada değişende anlaşılıyor.Ölçü aletine gerek yok, artık biraz araçtan anlayan insanlar bile baya atılıp atılmadığını anlıyor.Geçmiş olsun tekrar....

k0d3r
08-01-10, 10:24
Bir de niye illa ki değişimin ya da boyanın anlaşılmamasına uğraşıyorsunuz?

armedangel
08-01-10, 15:14
Bir de niye illa ki değişimin ya da boyanın anlaşılmamasına uğraşıyorsunuz?

orj haline getirmek için.bir fark oluyoki insanlar anlıyor. yoksa kimsenin niyeti kazasız boyasız diye satmak değil.. koyarsın remi zarfa verirsin adama.. usta baksın sonra sen bu zarfa bak dersin. usta temiz der, adam resmi görür. güven gelir.

k0d3r
08-01-10, 15:23
orjinal haline getirmek olduğunu ben de düşünebiliyorum ama kimsenin niyeti kazasız boyasız satmak değil derken, çok kesin ve herkesin, her tip insanın adına konuşmuş oluyorsunuz bence..

fatih35
08-01-10, 20:29
varsın bi çamurluk değişsin boyansın yenı her zaman yenıdır bi çamurluk değişik diye siz satarken araba almıcak fiyat kırcak insan varsa arabaya binmesin toplu taşım araçlarını kullansın

gkhn27
08-01-10, 21:04
varsın bi çamurluk değişsin boyansın yenı her zaman yenıdır bi çamurluk değişik diye siz satarken araba almıcak fiyat kırcak insan varsa arabaya binmesin toplu taşım araçlarını kullansın

Söylediğiniz doğru.2004 model arabada sadece sağ çamurluk değişmiş olacak , ve çok azda tampon cizikleri boyanıyor.Model yılına bakacak olursak normal , ki kaza büyük bir kaza değil resimlerini araba dosyasına koyduktan sonra sıkıntı yapacak olan zaten almasın arabayı.arabanın aksamında hiçbir problem yok zaten , hatta usta çalışmasını felan bile sevdi arabanın.motorun iyi durumda dedi.

burak1818
08-01-10, 21:28
Bir bakıma kiloyla macun vuracağına orjinaliyle değişmesini doğru buluyorum
Fakat sıradan vatandaş anlamasa bile iyi bir usta her koşulda boyandığını parça değişimi olduğunu anlayacaktır
Onların boya ölçüm cihazları gözleri elleri :)

burak1818
08-01-10, 21:30
Ki dert etmeyin ben yeni aldığım borayı keyfe keder komple boyattım tavan harici sıfırdan tarihli onaylı resimleride duruyor elimde :)

gokturk
08-01-10, 21:55
Değişme olayı eğer keserek ana çatıda birşey yapılıyorsa önemli. Yoksa takma parçanın değişmesi problem değil bana sorarsanız. Ben olsam macunlu küflü çamurluk yerine yenisini tercih ederim alıcı olsam.

gkhn27
09-01-10, 20:31
selam arkadaşlar

maalesef bugun servise gittiğimde tamponu , kaputu ve değişen sağ çamurluğu komple boyamışlar.kaputta ufak bir yer ezilmişti , adamlar tamamını boyamış böyle bir mantık anlamıyorum ben.içeri girip ustaya sorduğumda , "burada lokal veya parça boya yok , en ufak bir çizikte bile kökünden boyanıyor,bu her yerde böyledir.parça ya değişir yada hepsi boyanır." cevabını aldım.Allah'tan kaza resimlerim varda ileride alacak olan kişiye gösterebilirim durumu.Ayrıca yeni boyadıkları parçalar ile arabanın kendi boyası birbirini tutmuyor.Yenisi bembeyaz , eskisi ise biraz sarıya çalıyor gibi.Ustaya sorduğumda onu dert etme , ufak tefek rutuşlar bitince komple olarak pasta cila çekilecek ve o zaman araba rengini bulacaktır dedi.Umarım öyle olur , yoksa ben bu servisi kaskoya şikayet edebilirmiyim ? veya kasko dahilinde başka bir yere alıpta yaptırabilirmiyim acaba ? canımı sıktılar iyice :(

naughty67
09-01-10, 22:49
ustaya sorsaydın keske kaputtakı boya da anlasılır mı anlasılmaz mı dıe ?? var mı bole bı mantk ya adam bakınca anlamıcak mı camurluk değişimiş mi sokulmus mu dıe bu ustalar da aptal diil herhalde ama o servıse para kazandırcak uğrasmıcak duzeltmeyle ve orjınal servıslerde genelde boya tutmuo pek aynısı bızım de basımıza geldı bence bıldığın ııı bı ustaya yaptrmak aracını.neyse bunla gecmıs olsun ne dıelım.

gkhn27
09-01-10, 23:28
ustaya sorsaydın keske kaputtakı boya da anlasılır mı anlasılmaz mı dıe ?? var mı bole bı mantk ya adam bakınca anlamıcak mı camurluk değişimiş mi sokulmus mu dıe bu ustalar da aptal diil herhalde ama o servıse para kazandırcak uğrasmıcak duzeltmeyle ve orjınal servıslerde genelde boya tutmuo pek aynısı bızım de basımıza geldı bence bıldığın ııı bı ustaya yaptrmak aracını.neyse bunla gecmıs olsun ne dıelım.

hocam haklısınızda mecburen KKTC'de olduğum için kaskonun anlaştığı yere yaptırıyorum.Türkiye'de olsa direkt vw servise sokar keyfime bakardım.Pasta cila çektikten sonra renk gitmez ise baştan yapmalarını söylicem mecburen.Allah kimseye kaza bela vermesin , arabanın işi 3 günde bitecekken 15 gündür yatıyor.

laccess_855
10-01-10, 02:15
araba beyazsa kolay kolay renk fark etmez dediği gibi iyi bir pastaa cila sorununu cozebilir die düşünüorum

darkness97
11-01-10, 00:05
ben bu " değişen varmı" olayına tav oluyorum tabiri caizse... fotosu gösterildiği aklı başında bir adamsa sorun olacağını sanmam, onun haricindekiler fiyat kırmak için çakallık yapanlar olur.

bir önceki arabamda araba pazarında benzer muhabbeti yaşadım, boya ve kilometre muhabbetinden, gidin ileride sizin kriterlere uyan aynı model ve fiyatta var başka dedim, ondan sonra "ya hocam yanlış anlıyon" falan filan, bi yere gitmediler tabi... ;)

arif4587
11-01-10, 15:26
bırak oto tamircisini fazla değil 2 3 yıl oto galericiliği yapan kişi bir iki incelemeyle senin aracında hangi parça değişmiş anlar adamlar bir bakıyo bu araba takla atmış diyo soruyon doğru çıkıyo,adam diyo sağdan darbe yemiş soruyon yine doğru,direklerle oynanmış diyo yine doğru yani adamlar micron ölçümü falan değil bir bakışta veya parmağıyla bir iki tık tık vurarak değişen parçayı anlıyo,o ustaya zor gelmiş çekiçleyip düzeltmek yenisini takıyo galericilik yapan 2 tane çok yakın tanıdığım var adamlar çekiçlenmiş parça değişen parçadan daha iyidir diyo neden böyle diyolar anlamıyom ama bu böyle,ayrıca fazla önemseme değişen parça sadece bir tane çamurluk en fazla satarken 500 lira kaybettirir sana.

polo_2006
11-01-10, 16:29
Bu galericilere ne desem boş. Haftasonu gezdik galerileri zevkine ne kadar dökülmüş beş para etmez araç varsa hepsi onlarda alırken herseye bakıp fiyat kırarlar satarkende hiçbirşey söylemezler, tüm araçlarda ne tesadüfse 90 bin - 100 bin km arasında :D

olci-79
11-01-10, 19:32
arkadaşım bencede değiştir ama serviste sana kim belli olmaz dediyse yalan söylemiş ben rentakar işide yapıyorum orjinal dahi olsa takılan parça kontrollerde belli oluyor

gkhn27
12-01-10, 02:12
arkadaşlar bugün teslim almaya gittim arabayı başımdan geçenleri anlatıyorum ;

1- arabanın rengini tutturamamışlar , yeni boyadıkları parça bembeyaz benim araba ise sarıya kaçıyor deliye döndüm.ustaya bağırıp çağırdım sen hiç mi boyama yapmadın diye.üstündeki boya biraz kurusun getir hallederiz tam tutmamış dedi.
2- yeni far takmışlar ama farın sinyalide çalışmıyor tekrar bıraktım far sökülüp bakılacak.

ben bunları kaskoya şikayet etsem neler yapılabilir ? böyle bir çalışma mantığı yok arkadaşlar hala sinir krizi geçiriyorum.

bu aracın kaputunu açınca renk kodu yazmıyor mu bunlar bilmiyormu neyin ne olduğunu ben anlamış değilim arabadan soğuttular beni.

arif4587
12-01-10, 12:06
senin ustada iş yokmuş kardeş baştan savma yapmış işini,öyle ustalar varki sanat eseri yaratır gibi tamir yapıyolar,mesela burada kazalı bir araba denk geldi kaportacıda usta santim santim milim milim ölçüp tamir yapıyodu her çekiç darbesinden sonra ölçüyodu böyle titiz biri denk gelmemiş sana,tekrardan geçmiş olsun,belki pasta cilayla renk farkı azda olsa kapanır