PDA

Tam Sürüm Bilgini Göster : 6n2 kapı donması

Sayfalar : [1] 2

atakb
09-12-09, 14:14
arkadaşlar 6n2 polo ların kapısının donma sorununu çözen bir arakadaş varsa lütfen söylesin her sabah stres yaşamaktan bıktım yanlız wd 40 vb çözümler sorunu çözmüyor bilginize

yakuzz
09-12-09, 16:24
Kapı ve bagaj izolasyon lastiklerine vazelin sürün, donmaz. Kilit mekanizması donuyorsa ve anahtar çalışmıyorsa o zamanda buz çözücü sprey kullanın.

oztemiz80
09-12-09, 17:31
Ben satınca kurtuldum :) Şaka bir yana geçen yıl konu hakkında çok konuşmuştuk arama yaparsanız o konuyu bulabilirsiniz.

blademist
09-12-09, 17:42
ben iki kışdır kullanıyorum öle bi sorun olmadı alla alla herksde oluyomu bu

selcuk76
09-12-09, 18:49
Kapı fililini vazelinlemek, pudralamak işe yaramıyor. Sorun kilit mekanizmasının donması. Bende de aynı sorun var. 2yıldır çözüm bulamadım. Galiba sorunu satınca çözeceğiz. :)

hamitco
09-12-09, 23:19
Benim bulduğum en güzel çözüm kış boyunca arabayı yıkatmamak oldu.

Arabayı ilk aldığımda Bayburt'ta (Erzurum yanı) bir oto yıkamacının kapılara antifriz sıkıyoruz ve kesinlikle donmaz demesine güvenip kar zamanı arabayı yıkattım ve 1 ay boyunca ne çektiğimi tahmin edebiliyorsunuzdur. Ancak bir taksici arkadaşın tavsiyesi üzerine aracı sürekli güneş altında tutmaya çalıştım ve yaklaşık 1 ay sonra kilit mekanızmasında sular tam olarak buharlaşınca sorun kalmadı.

Yani arkadaşlar, eğer karlı bir yerdeyseniz arabanız kirden görünmese dahi arabanızı yıkatmayın derim ben...

selcuk76
09-12-09, 23:28

Arabayı ilk aldığımda Bayburt'ta (Erzurum yanı) bir oto yıkamacının kapılara antifriz sıkıyoruz ve kesinlikle donmaz demesine güvenip kar zamanı arabayı yıkattım ve 1 ay boyunca ne çektiğimi tahmin edebiliyorsunuzdur. Ancak bir taksici arkadaşın tavsiyesi üzerine aracı sürekli güneş altında tutmaya çalıştım ve yaklaşık 1 ay sonra kilit mekanızmasında sular tam olarak buharlaşınca sorun kalmadı.

Yani arkadaşlar, eğer karlı bir yerdeyseniz arabanız kirden görünmese dahi arabanızı yıkatmayın derim ben...

haklısın galiba.. deneyeceğim

atakb
10-12-09, 11:41
evet yukarıdaki çözümlerin hiçbiri sorunu çözmüyor anlaşılan buda polo ların bir kronik sorunu bu kış da arka kapıdan girecegiz anlaşılan

hamitco
10-12-09, 14:17
evet yukarıdaki çözümlerin hiçbiri sorunu çözmüyor anlaşılan buda polo ların bir kronik sorunu bu kış da arka kapıdan girecegiz anlaşılan

Bülent Bey sanırım siz de aracınızı kışın yıkatıyorsunuz. Bir de yıkatmamayı deneyin...

atakb
11-12-09, 10:23
hamit bey yıkatmıyorum yanlız ankaranın soguk kragılı soguk zamanlarında genel de oluyor yukarıda yazılan bütün yöntemleri zaten denedim ben sorunun kesin çözümünü bulan bir arkadaş varmı paylaşmasını istedim teşekkürler

hamitco
11-12-09, 10:50
hamit bey yıkatmıyorum yanlız ankaranın soguk kragılı soguk zamanlarında genel de oluyor yukarıda yazılan bütün yöntemleri zaten denedim ben sorunun kesin çözümünü bulan bir arkadaş varmı paylaşmasını istedim teşekkürler

Bülent Bey, ben de öneri üzerine geçen Bayburt'ta sorunu bu yöntemle çözmüştüm. Bayburt'ta Erzurum iklimi yaşanıyor. Bakalım bu sene Konya'da ne olacak. Umarım donma problemi yaşamayız...

atakb
11-12-09, 11:37
umarım yaşamayız

k0d3r
11-12-09, 14:57
Güncel..

teknicom
11-12-09, 15:28
benimkinide sağ ön kapı çok soğuklarda donuyor birde korna susuyor yarım saat sonra hepsi normal enteresan?

gelibolu11
17-12-09, 02:30

:komiikk::komiikk::komiikk: allah iyiliğini versin

OaSis
17-12-09, 11:47
en güzel çözüm, silikon spreyler var, yapı marketlerde satılıyor. Onlardan bir tane alıp kapı fitillerine sıkıp sünger ile güzelce silmek kapıların donmasını engelliyor, eğer kilit mekanizması donuyorsa onun içinde ağız spreyi boyutunda yani cepte taşınabilecek spreyler var. ben ikisinide kullanıyorum geçen sene ne kilit mekanizmam ne de kapılarım dondu.

k0d3r
17-12-09, 12:14
en güzel çözüm, silikon spreyler var, yapı marketlerde satılıyor. Onlardan bir tane alıp kapı fitillerine sıkıp sünger ile güzelce silmek kapıların donmasını engelliyor, eğer kilit mekanizması donuyorsa onun içinde ağız spreyi boyutunda yani cepte taşınabilecek spreyler var. ben ikisinide kullanıyorum geçen sene ne kilit mekanizmam ne de kapılarım dondu.

Benim de kilit mekanizması donuyor sürekli, bu bahsettiğiniz spreyin internetten bir linkini filan verebilirmisiniz.

OaSis
17-12-09, 14:42
Benim de kilit mekanizması donuyor sürekli, bu bahsettiğiniz spreyin internetten bir linkini filan verebilirmisiniz.

ürünün linkini aşağıda veriyorum, birinci benim kullandığımın aynısı;
http://www.hepsiburada.com/sonax-331400-kilit-buz-cozucu-15ml/productDetails.aspx?categoryid=264013&productid=otson331400

http://www.hepsiburada.com/sonax-kilit-buz-cozucu/productDetails.aspx?categoryid=264013&productid=otson331541

k0d3r
17-12-09, 16:34
Çok teşekkür ederim

FBG
17-12-09, 18:38
ben bagajdan biniyorum donunca

OaSis
17-12-09, 22:56
ben bagajdan biniyorum donunca

:D:D bir keresinde bende bagajdan binmek zorunda kaldım sonrasında yeter artık dedim arayışa girdim sonuç olarak biriki ürün buldum, sürücü kapısı dışındaki heryerden bindim arabaya:D

k0d3r
21-01-10, 19:16
Kapı ve bagaj izolasyon lastiklerine vazelin sürün, donmaz. Kilit mekanizması donuyorsa ve anahtar çalışmıyorsa o zamanda buz çözücü sprey kullanın.

Dediğinizi yaptim, işe yaramadi. Yine donuyor.

k0d3r
22-01-10, 14:04
Arkadaşlar silikon sprey işe yaradı gibi görünüyor.
Dün akşam uygulamıştım, bu sabah kapılarım donmadı.
Gece -7 gördü ankara, ona rağmen.

Önümüzdeki bir kaç gün daha da soğuyacak hava, sonuçları yine yazarım.

msunlu
22-01-10, 14:50
bu sabah kapıyı normal açtım, aracı çalıştırdım ve kapıyı kapatmadım, yarım bıraktım, tek kademe kapanmış, iç ışık yanıyor yani.. neyse camları temizledim ama araca giremedim :) mecbur yolcu kapısından geçiş yaptım. donmayan kapı yarım vaziyetten nasıl oldu anlamadım. benim kapım donmuyor diye bu konuyu hiç okumuyodum ondan heralde..

the-one
22-01-10, 15:43
msunlu, çok ilginç , benim bu sabah yaşadıklarımın birebir aynısını yaşamışsınız.

msunlu
22-01-10, 18:02
geçenlerde de forumun bir bayan üyesi ile beraber (zannedersem lavouit...... adını bi türlü çözemedim) araca binince dörtlülerin yanıp söndüğünü farketmiştik aynı gün ve sadece o gün.. poloların dörtlü yakma günü demiştim..
sanırım 22 ocak da kapı donma günü...

hala onu düşünüyorum, sabaha kadar donmayan kapı, 1 dk içinde açıkken nasıl dondu? :)

k0d3r
22-01-10, 20:11
bu sabah kapıyı normal açtım, aracı çalıştırdım ve kapıyı kapatmadım, yarım bıraktım, tek kademe kapanmış, iç ışık yanıyor yani.. neyse camları temizledim ama araca giremedim :) mecbur yolcu kapısından geçiş yaptım. donmayan kapı yarım vaziyetten nasıl oldu anlamadım. benim kapım donmuyor diye bu konuyu hiç okumuyodum ondan heralde..

Ben de yaşiyorum aynen anlattiğiniz durumu :)

msunlu
22-01-10, 20:31
yaşayanlar varmış da söylemiyorlarmış demek, artık hallüsünasyon gördüklerini mi zannettiler yoksa millet ne der diye mi korktular bilemiyorum...

k0d3r
22-01-10, 20:41
bu arabanin kapilarinin donmasindan neler çektiğimi başka bir başlikta detaylica anlatmiştim

sihirbaz
23-01-10, 16:11
arkadaşlar almanyadan bir arkadaşım jelimsi bir buz koruyucu getirmiş. "Nicht Eis 2" adıda. çok az kalmıştı sadece sürücü tarafına yapabildim ve çok etkili. buralarda aynısından yada benzeri var mı bilmiyorum.

geçende de kiliti anahtarla açamayınca buz sökücü sprey almıştım ve tabi koydum torpidoya.:36_1_21[1]:

açamıyorum yine haliyle... bende anahtarı çakmakla biraz ısıttım ve denedim hemen açıldı. artık çok zorda kalırsam iyi bir taktik olabilir.

serkan015
23-01-10, 16:35
http://otomobil.mynet.com/haberler/1689-camin-bugulanmasini-nasil-engellersiniz

Arkadaşlar burada okumuştum değişik fikirlerde var bi bakın isterseniz:36_1_34[1]:

nickneyime
25-01-10, 08:25
aynı sorun bendede bugün hasıl oldu. sanırım dün boş bulunup aracı yıkatmakla hata yaptım, bir hatada bu konuyu daha önceden açılmış olduğunu görmeme rağmen okumam.. neyse kullandığımız arabalar eski vosvoslar gibi, eski vosvoslarda huylu arabalar, herkes bilir ama herkes hakkını vererek kullanamaz. ama yıllar geçtikçe huyunu tüyünü öğrendikce anlaşmak daha kolay olacak :)

k0d3r
25-01-10, 08:59
valla ben de bi salaklık yapıp yıkattım, yalancı güneşe aldanıp..

ne güzel silikon spreyle çözmüştüm işi.. bu sabah yine dondu.

bu akşam tekrar fitilleri filan silikon spreyliycem.

mutlu508
25-01-10, 10:32
slm herkese benim polonun kapısıda dondu bu gün allahtan sol ön dondu sadece. bikeresindede sabah açtım kapıyı sorun yoktu neyse bindim işe gittim arabadan inecem içerden açamadım kapıyı. şaştım kaldım bu işe.

mysempatik06
25-01-10, 10:37
valla ben de bi salaklık yapıp yıkattım, yalancı güneşe aldanıp..

ne güzel silikon spreyle çözmüştüm işi.. bu sabah yine dondu.

bu akşam tekrar fitilleri filan silikon spreyliycem.

bu silikon sprey dediğiniz deri ve göğüs parlatmak için silikon sütler var onlarmı acaba arkadaşlar_?

k0d3r
25-01-10, 11:21
http://images.hepsiburada.com/assets/OA/500/otson348200.jpg

nickneyime
25-01-10, 11:36
ben bugün aşağıdaki ürünü sipariş ettim:

http://www.hepsiburada.com/sonax-kilit-buz-cozucu/productDetails.aspx?categoryid=264013&productid=otson331541

inş işe yarar.

k0d3r
25-01-10, 12:06
Yalnız o sipariş ettiğiniz yalnızca kilit için. Bizim poloların genelinde fitiller de sıkıntılı..

crabb
25-01-10, 12:12
abi kışın araba yıkatırsan donar tabii...bende leon 1 var oda donuyor hemde yıkatmadan kronikmi şimdi!!!bu soğukda insan donuyor bırakın kapıda donuversin:)

nickneyime
25-01-10, 13:14
abi kışın araba yıkatırsan donar tabii...bende leon 1 var oda donuyor hemde yıkatmadan kronikmi şimdi!!!bu soğukda insan donuyor bırakın kapıda donuversin:)

çok doğru tesbit :4_12_13[1]:

DOCKA
25-01-10, 13:49
KApı kilitlerinizde kesinlikle yağ bırakmayın..Benim transporter'in sürgülü kapıda donma zorunu cok oluyordu.Malum Sivas'tayım - 20 ler sıcak geliyo =) kapı kilit agızlarını söktürün güzelce benzinle yıkayın kuru hava ile güzelce kurutun yerine takın donma yapmıyor (test edildi onaylandı )

akin07
25-01-10, 18:54
Benim aracın da şoför kapısı hem içerden hem dışardan açılmadı az evvel.

Diğer kapılar açılıyor,kapının kilidi de aşağı yukarı hareket ediyor,ama kapı açılmıyor.

Sizce neden kaynaklanabilir?

k0d3r
25-01-10, 19:51

Diğer kapılar açılıyor,kapının kilidi de aşağı yukarı hareket ediyor,ama kapı açılmıyor.

Donmadan dolayı kapının fitile yapişmasi ya da içerdeki kilit mekanizmasinin donmasi.

akin07
26-01-10, 09:26
Bu sabah da dışardan açılıyor ama içerden halen açılmıyor.

Antalyada donma ihtimali olmaz sanırım...

alperen99
26-01-10, 13:26
Benim aracında sadece bagaj kapağı donmuş. Kapılar çatur çutur açılıyor ama hava -8 dereceydi. Birde klimayı açıyoruz gerek ayklarımızdaki sulardan gerek nefesimizden içeri nemleniyor sonra havalandırmadan aracı kapatınca sabaha kadar içerdeki nem donuyor galiba ?!? Bu arada benimde aracın yağ dökme yerinde mayonezimsi bir tabaka oluşmuştu hatta forumada yazmıştım. Servise gittim dün normal bir durum sıkıntı yok dediler.

nickneyime
26-01-10, 13:32

2 sabahtır harfi harfine aynı durumu yaşıyoruz.

erkanerkan
26-01-10, 22:26
satın bu arabaları çok iş açar başınıza bugün yatak vurmaya başladı soğuk hava etkisi ile motor yağlama yapmadı sanırım oldu işte birşeyler.sonuçta çok sorun bu polo.sanayide şimdi bakalım yarın ne masraf çıkaracak.

cem41
27-01-10, 00:02
benim başıma bir akşam geldi ikinci gün antifirizli cam suyunu bir camsil fıf fıs şişesine koyup fitillere kapı kilidine sıktım , hatta bir beze bundan döküp fitilleri sildim ,kapıları kilitleyip,kapı aralıklarınada sıktım sabah kalktım hiç bir sorun yoktu başkada bir yol henüz gelmedi aklıma ama çare oluyor zaten izmitte bir kış boyu n fazla 10 gün don olur

seanamemre
27-01-10, 06:02
Yaa Bii sıcakk su tutunn kilitlere anında acılır yok vazelin yok buz çözücü spray ne gerek var arKadaşşlar :D

k0d3r
27-01-10, 08:51
Yaa Bii sıcakk su tutunn kilitlere anında acılır yok vazelin yok buz çözücü spray ne gerek var arKadaşşlar :D

Nasıl düşünemedik biz bunu :)