PDA

Tam Sürüm Bilgini Göster : lpg'nin araç motoruna zararı war mı?

alis3562
07-08-09, 12:01
arkadaslar ben lpg tasktırmak istıyorum ama lpg'nin de araç motoruna zarar werdıgı we çekişten düşürdüğü soylenıyor zamanla tabi ne kadar dogru bi bilgınız war mı???

SSVW
07-08-09, 14:39
Motora Zararı varmı bilmiyorum ancak. Ben yeni LPG sıralı sistem kiti taktırdım. Bendeki arabada hafif çekiş düşüklüğü oldu...

FURKANZ
07-08-09, 14:58
Ali kardeş öncelikle selamlar. şimdi LPG nin zararlı olduğunu söyleyenlere şöyle bir sorum var. Peki benzinli olarak üretilen arabalarda benzinin motora zararı yok mu? Aracını benzinle kullandığını düşünürsek kaç yüz bin km yol gidersin. mesela 3-5 milyon km yapabilirmisin. lpg motorun ömrünü yüzde 10 oranında kısalttığı söyleniyor ki bu bana göre çok saçma nedenlerine gelince
1- benzinli bir motor ile lpg li bir motorun yağını bir boşalt acaba hangisi koyduğun zamandaki yağa benziyor
2- Bir de buji tırnaklarına bir bak hangisi siyah hangisi temiz
3- fırsatın olursa pistonlarına kadar motorunu açtır bir bak bakalım ne göreceksin.
4- Hangi yakıtın patlama oranı fazla ve sence patlama oranı az olan mı yoksa çok olanmı fazla zarar verir bir araştır.

Karbüratörlü araçlara takılan klasik lpg sistemlerinin aracın direk lpg ile çalıştırılmasından dolayı kullanıma bağlı olarak 40-50 bin km de bir karbüratör ve sente ayarının yapılması gerekiyor. sıralı sistemlerde ise araç ilk olarak otomatikman benzinle çalıştırıldığından böyle bir riskin de yok zaten. kaldı ki 14 yıldır lpg kullanan biri olarak ayarının doğru yapılması sonucu benzin ile bir farkını görmedim. lpg ile Reno 19 aracımla 175 km hıza çıktım. şimdiki jettam ile 170 km hız yaptım. jettanın kötülüğünden değil ama 170i geçince fakir karışımdan dolayı arıza lambasını yaktı. ayarlatabilirim ama istemiyorum çünkü ben sürekli bu hızlarda araba kullanmam. devamlı kullandığım hız max 130-135 tir. burada da bir sıkıntı hissetmiyorum.
Şimdi diyelim ki arabanın motor ömrü gerçekten yüzde 10 kısalıyor. kabaca 300 bin de benzinli bir motorun ömrünün dolduğunu var sayalım. lpg de bu rakam 270 bin olur ki 270 bin de lpgden elde ettiğin kazançla 3 tane sağlam motor yaptırırsın. işte lpg bu kadar zararlı. O tv de gördüğün patlayan lpgli araba haberlerine de fazla kulak asma. Allah korusun araba yanmaya başladımı benzinde lpg den daha kötü patlar. Allah öyle şey göstermesin.

Kazasız sürüşler dileği ile.

FURKANZ
07-08-09, 15:04
Motora Zararı varmı bilmiyorum ancak. Ben yeni LPG sıralı sistem kiti taktırdım. Bendeki arabada hafif çekiş düşüklüğü oldu...

Lpg kitinizin ayarlarını benzinle eşit şekilde ayarlattırın. çekiş düşüklüğü olmaz. ben lambalara bakmasam benzinden lpgye geçtiğini hissetmiyorum bile. Az yaksın diye lpg akış ayarlarını kısıyor bazı yerler. bu durumda bu sorun çok yaşanıyor. benzin değerleri ile aynı yada 0.2 -0.5 lt/ 100 km fazla akış verdiğinizde ise arabada hiç bir şey hissetmiyorsunuz. bu durumda ise benzine göre yüzde 50 kazançlı olmasını beklemeyin. performans ve yakıt tüketimi düz orantılıdır arabada. biri artarsa birisi de artar. siz arabaya yeterli besin vermezseniz arabada aldığı besin kadar size cevap verir. fazlasın verirsenizde şişirirsiniz.

SSVW
07-08-09, 15:45
Lpg kitinizin ayarlarını benzinle eşit şekilde ayarlattırın. çekiş düşüklüğü olmaz. ben lambalara bakmasam benzinden lpgye geçtiğini hissetmiyorum bile. Az yaksın diye lpg akış ayarlarını kısıyor bazı yerler. bu durumda bu sorun çok yaşanıyor. benzin değerleri ile aynı yada 0.2 -0.5 lt/ 100 km fazla akış verdiğinizde ise arabada hiç bir şey hissetmiyorsunuz. bu durumda ise benzine göre yüzde 50 kazançlı olmasını beklemeyin. performans ve yakıt tüketimi düz orantılıdır arabada. biri artarsa birisi de artar. siz arabaya yeterli besin vermezseniz arabada aldığı besin kadar size cevap verir. fazlasın verirsenizde şişirirsiniz.

Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için... Bende taktıralı daha 2 gün oldu. Yarın gidip tekrar ayar yaptırayım.

alis3562
07-08-09, 20:19
pki avantajı fazla mı yanı benzın fıyatına oranla 1.6 polo benım aracım taktırsam karlı cıkarmıyım

FURKANZ
20-08-09, 16:47
pki avantajı fazla mı yanı benzın fıyatına oranla 1.6 polo benım aracım taktırsam karlı cıkarmıyım

Arkadaşım avantajı olmasa bu kadar insan LPG taktırmaz herhalde. (Cevap gecikti kusura bakma) Avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz

Diyelim araba benzinde 10 lt yakıyor. LPG ile 10-11 lt yakarsın. benzin 3 TL/lt LPG 1.5 TL/lt
ikinci olarak yağ değişim süren en az 5000 km uzar.
Üçüncü olarak hava filtresini benzine oranla daha sık değiştirmen gerekir bu sana masraf olarak gözükse de motorun daima temiz hava solur. onu da insan gibi düşün burada...
Dördüncü olarak her benzin istasyonundan benzin alamazsın. depoda oluşan su buharı, benzincinin depoya su,etanol vb kimyasalları katması sonucunda motorun zarar görmesini önlersin LPG de bu dertler pek yaşanmaz.
Beşinci olarak eksozdan çıkan ıvır zıvır gazların zararlıları daha az çıkar böylece çevrenede katkıda bulunursun.
Altıncı olarak Bujilerinin ömrü 1.5 -2 kat artar

Daha saysam sayarım da bunlar benim bizzat edindiğim kendi tecrübelerim. Diğer anlatılanları bizzat tecrübe etmedim bu da sana yetiversin gari.

DOCKA
20-08-09, 16:56
İllaki zararı var cunki yanma derecesi benzinden yüksek yüksek ısı motorun omrunu kısaltır.Performans konusunda sıralı LPG lerde pek hissedilmesede normal LPG lerde yokuslarda yük altında kendini belli ediyor Yok olmuyor diyende afedersin verdigi paranın zoru ile soyluyor.

FURKANZ
21-08-09, 08:08
İllaki zararı var cunki yanma derecesi benzinden yüksek yüksek ısı motorun omrunu kısaltır.Performans konusunda sıralı LPG lerde pek hissedilmesede normal LPG lerde yokuslarda yük altında kendini belli ediyor Yok olmuyor diyende afedersin verdigi paranın zoru ile soyluyor.

Canım kardeşim.
Ben 1994 ten bu yana Bildiğin mavi tüplerle bu işe adım attım. Daha sonra LPG istasyonları yaygınlaşınca depo taktırdım. Arabanın ayarını düzgün yaptır, LPG ayarını da %60 tasarruf etmeyi hedefleme yani adam akıllı ayarla. ondan sonra konuşalım. geçen yıl Ankara - İstanbul E5 yolunda Akyarma yokuşunda denedim arabam full dolu akyarma yokuşunu 3. vites sıyırdı.

Karbüratörlü sistem LPG lerde gaz ayarını yapmak çok basit olduğundan herkes kısmayı tercih ediyor. az yakarken de performans ölüyor. Sen hep bu arabaları görmüşsün sanırım. 1999-2001 yılları arasında Ankara Kırıkkale arasında hergün gidip geldim. Elmadağ bana düz yol gibiydi. yanıma binen arkadaşlarım bile lpg li olduğuna inanamıyorlardı arabamın.

Yalnız tüm bu söylediklerim tek bir şarta bağlı. Araban bakımlı lpg ayarın ise kısık olmayacak.
Gelelim motorun ömrünü kısaltmasına. Araştırırsan bulursun. Ömür %10 kısalıyor tasarruf ise %40 -%50 arası. yaptığın tassarufla 4 tane motor yaptırırsın.