PDA

Tam Sürüm Bilgini Göster : dizel motorda beyaz duman nedemek??

necip57
20-02-09, 15:28
bir tanıdığım dizel aracı var ve araba eksozdan sürekli beyaz duman atıyor bunun manası nedir acaba araç daha 50bin kmde??

eunal
20-02-09, 15:41
Enjektörler arızalı olabilir,motor yağı fazla ise ondanda yapabilir.

Arguss
20-02-09, 16:00
Emjektörlerden yapar, Motorun vaadi dolmuştur :) Eksik yanma olabilir enjektörlerle alakalı gene, düşük kompresyondan yapar, pompada ayarsızlık olabilir araç hakkında daha detaylı bilgiler verirseniz daha net cevaplar verebiliriz bu dumanın sebebi çok

necip57
20-02-09, 16:11
Emjektörlerden yapar, Motorun vaadi dolmuştur :) Eksik yanma olabilir enjektörlerle alakalı gene, düşük kompresyondan yapar, pompada ayarsızlık olabilir araç hakkında daha detaylı bilgiler verirseniz daha net cevaplar verebiliriz bu dumanın sebebi çok

motor soğukken gaza basınca çok atıyormuş ısınınca düzeliyormuş birde soğukken gaza basınca sanki motor hava püskürtüyormuş gibi bir ses veriyo gazı kesince seste kesiliyo...bi anormallik var ama ne??

Arguss
20-02-09, 16:13
Necip biz hangi araçtan bahsediyoruz turbomu ne bilmeden bir şey söyleyemeyiz... Ayrıca hava soğukken ilk çalıştırmada beyaz duman atması normaldir...

necip57
20-02-09, 16:17
Necip biz hangi araçtan bahsediyoruz turbomu ne bilmeden bir şey söyleyemeyiz... Ayrıca hava soğukken ilk çalıştırmada beyaz duman atması normaldir...

araç 1.4 tdi polo gaza basınca sanki motor hava üflüyormuş gibi ses geliyor gazı kesince seste kesiliyor...

Arguss
20-02-09, 16:25
Hava üflüyormuş gibi sesi turbonun doğasındaki sesiyle karıştırmıyorsanız aracı bir göstertin turboda sorun olabilir turbo hortumlarında sorun olabilir turboda sorun varsa aracın mavi duman atması lazım zaten sizin bu beyaz duman dediğiniz motor soğukken eksozttan çıkan beyaz duman gibi değilse bir sorun vardır motorda zaten... Servise gösterttin...

LEON TSI
20-02-09, 17:26
eğer hava çıkarma sesi dediğiniz ıslık çalma gibi bir ses ise bu gayet normal. turbonun düzgün çalıştığını gösterir bu ses.

entwicklung
20-02-09, 17:47
dizele su karışırsa motorda beyaz duman atar ki kötü bir senaryodur.
Araştırmak gerek

coskan
20-02-09, 17:55
benım arabamda arada beyaz duman atar ama kat ve susturucu ıptalı oldugundan dolayı yaptıgı bısey eer araba ıkıncı el alındıysa kat ıptalı ve susturucu ıptalınde olabılıo bu tıp bısı cunku bende cok arastrmıstım en ufak yag eksıltmem bıle olmamasına ragmen nası beyaz duman atıorum dıe ama bız bu yonde karar kıldık arada atıosa eer belkı kat ıptalı falan olabılır dıye dusunuorum tabı yag eksıltmesı yoksa dıe soledım ben :)

DOCKA
20-02-09, 18:01
Katalizör ve Susturucu ile alakalı bi konu oldugunu sanmıyorum cunki duman rengine etki eden parçalar değil.Duman yogunluguna etkileri olabilir ancak rengine etki etmez diye biliyorum.Motorunda su etkisi olduysa ki genelde mazot yolu ile enjektorlerin ıslanması ile olur buyuk ihtimal ondan dolayı yapar...

Arguss
20-02-09, 18:07
Hararet yaptımı araç yaptıysa yanma odasına su karışırsada yapar ama bu ihtimaller uzar gider siz aracı servise götürün...

vw061
20-02-09, 18:42
Sanırım sorun turbodan.. Özellikle turbo da ötme varsa ve egzostan beyaz duman atıyorsa anlayınki turbo egsoz manifolduna yağ atıyor.. Bakmadan bir şey söylemek yanlış olur tabi ama söyledikleriniz turbo dan gibi..

coskan
20-02-09, 20:43
Katalizör ve Susturucu ile alakalı bi konu oldugunu sanmıyorum cunki duman rengine etki eden parçalar değil.Duman yogunluguna etkileri olabilir ancak rengine etki etmez diye biliyorum.Motorunda su etkisi olduysa ki genelde mazot yolu ile enjektorlerin ıslanması ile olur buyuk ihtimal ondan dolayı yapar...

aynen ole;) servısle de knustguumda zatne dızel arac bı nebze yag yakıo fakat kat ve susturucu bunu absorbe edıo bu sekılde farketmıosun ama kat ve susturucu ıptalındn sonra atılan bu dumanı farkedıosun seklınde acıklama getırılmıstı yanı ayın seyı savunuorz eer arabanın cekısınde gıdısınde bı sorun yoksa yag eksıltmesı normalse kat ıptalınden bu dumanı farkedıodur dıorum ;)

coskan
20-02-09, 20:44
Hararet yaptımı araç yaptıysa yanma odasına su karışırsada yapar ama bu ihtimaller uzar gider siz aracı servise götürün...

ya aslında denılen dogru ıhtımaller lıstesı baya kabarık yag eksltmesıne bakılır su eksıltmesıne bakılır bı takım kontroller yapılır net karar verılır bence de en mantıklısı servıse goturmek

musari
20-02-09, 23:43
beyaz duman benim bora TDI den de geliyor ama sadece sabah ilk çalışma anında geliyor. benim ısıtma sürem baya kısaydı soğuklarda bile 3sn ısıtıyordu. bu halde marşa basınca çalışması 8-9 sn buluyodu ve yanma odasında baya bi mazot birikiyordu motor çalışınca da hepsi birden yandığı için beyaz duman çıkıyor. bende ısıtma süresini uzattım ve araba artık hemen çalışıyor ve beyaz dumanı da çok az atıyor. kısaca beyaz duman soğukken atıyorsa mazot fazlalığından atıyordur yani zengin karışımdan kaynaklanıyor.

dino
23-02-09, 10:52
Motor isinanana kadar beyaz duman normaldir. Ancak isindiktan sonra devam ediyorsa, motorda su kacagina isaret,
motorun yag yakmasi mavi duman, enjektör arizasi ise siyah duman olarak görülür. Beyaz duman su buharidir.

murat_ates07
11-03-09, 21:17
necip araç polo 1.4 tdi 3 silindir sorunu enjektörler sorunun giderilmesi ise enjektörlerde bulunan oringlerin değiştirilmesi o zaman sorun çözülür dumanıda keser

oktar
11-03-09, 21:32
*Eğer araç yanma odasına soğutma sıvısı alıyor olsaydı,motor çalışınca kompresyon sogutma sıstemıne girip hararet yaptırırdı.ki bu durumda zaten araç yürümez.Bu sebepten suyu eliyorum.
*bazı arkadaşlarımız turbo demiş,yurbo yeterli basıncı üretemezse ısınmış olan dizel motor siyah duman atar.beyaz duman asla atmaz sıcakken.
*Yağ dumanı mavi olur,bunuda eledık.
*Beyaz duman yanmadan eksozdan atılan mazotun işaretidir.ve birkaç sebebi olabilir.bunlar başlıca şöyle;
-Soğuk motor(silindir cıdarları henüz soğuk oldugundan püskürtülen mazot yanamadan silindir cıdarında yoğunlaşır ve eksozdan atılır,
-Yanlış püskürtme avansı(araç PD olduğu için sente kaçıklığından olabilir)
-Düşük kompresyon.

Bence her durumda arkadaşınız duman rahatsız edici boyuttaysa servise gitsin. Eğer püskürtme avansı yanlış ise detonasyon zamanla subap ve pistonlara zarar vericektir.

kxsenel
12-03-09, 09:08
Motor isinanana kadar beyaz duman normaldir. Ancak isindiktan sonra devam ediyorsa, motorda su kacagina isaret,
motorun yag yakmasi mavi duman, enjektör arizasi ise siyah duman olarak görülür. Beyaz duman su buharidir.

Mert Arkadaşımın dediklerine katılıyorum.

Ayrıca Oktar Arkadaşımın dediklerini de destekliyorum.

Motor ısındıktan sonra beyaz duman kesiliyorsa bir problem yoktur bence...

triger
19-03-09, 17:28
arkadaslar beyaz duman olayi nasi onada dikkat cekmek lazim bol miktarda bulutsu bi dumanmi yoksa seyrek mi bunun sebebi bi cok seyden olabilir araca hararet yaptirip da yag segmanlarini kavurmus olabilir, sbab kayit lasdikleri yag indiriyo olabilir, enjektorle alakali bisey deyil bu agriza yakit kaliteside etkileye bilir sonucda pompanin icini gormuyoruz bi ford aracda baima geldi adam euro die almis mazot u mazot normal mazottan bile dusuk kalitede idi koyu yesil renkde kalin bi euro dizel ilk kez gormustum oda markali bi istasyondan almisdi kisacasi dumani gormek gerek arkadaslar :D

erdem2179
19-03-09, 17:30
babamda ford transit 100 van minibüs var oda kapkara duman atıyoo bu neden acaba...