PDA

Tam Sürüm Bilgini Göster : Debriyaj Pedalı Hakkında.?

Gokhan43
28-10-08, 18:43
Merhabalar öncelikle..

Başlıkta da belirttiğim gibi malesef debriyaja basınca pedal altta kalıyor adeta düşüyor pedal..Ve tekrar yerine gelmiyor aşağıda kalıyor..Ayrıca az önce park ederken de geri vitesten 1. vitese geçireyim derken cayır cuyur sesler geldi ve debriyaj bahsettiğim hâli aldı..Baskı balatadan şüphelendim ve servisi aradım ; debriyaj merkezi ve ya debriyaj balatasında sorun olabilir dediler ve yarın servise çağırdılar..Ben de servis öncesi sizlerden de bilgi almak istedim:36_1_32v[1]:

Bir de tahmin ediyorum ki araç hareket edemeyecek çünkü kavrama yapacağını düşünmüyorum çünkü pedal boşta duruyor.Tahmin ettiğim gibi araç da hareket kazanmaz değil mi bu hâldeyken ?

Bu arada araç 99 Golf 4 1.8 ; 114bin kilometre civarında.

İyi akşamlar ; Teşekkürler..

eunal
28-10-08, 18:59
Debriyaj hidroliğini kontrol et azalmış olabilir

serkanali
28-10-08, 20:19
debriyaj teli varsa eğer arabada ondan da olabilir

artismimar
28-10-08, 20:20
Baskınız bitmiş geçmiş olsun.

Gokhan43
28-10-08, 20:27
Şimdi komşum merak etti onun için bi daha gittik arabanın yanına :) Kaportayı açtık debriyaj hidrolik yağı bitmiş sanırım..Motorun sağında gibi debriyaj merkezi olsa gerek o haznede yağ kalmamış ve sorun büyük ihtimal oradan kaynaklanıyor dedi..

Onun üzerine servise tekrar bir telefon edip bunu da belirttim bakalım yarın sabah hidrolik yağı ile gelicek evin önüne..Sonra servise detaylı bakım için :)

Umarım durum sadece bir yağdan ibarettir:duaci:

artismimar
28-10-08, 20:37
İnşallah sadece yağdır.. Eğer baskı bitmişse masraf edersiniz baya.

Gokhan43
28-10-08, 20:41
İnşallah hocam inşallah..Baskının bitmesi bu durumda en ağırı olur ki inşallah sadece yağ ile kurtarırız durumu..Neyse sabah ola hayrola ; göreceğiz inşallah ne olmuş ne bitmiş :)

Bu arada yardımcı olan tüm arkadaşlar; teşekkür ediyorum.. :)

vw061
28-10-08, 20:50
Yağ bittiğinde dolayı debriyaj görevini yerine getiremiyor demektir.Baskının bitmesi ile alakası yok arkadaşlar sorun tamamıyla hidroliğin boşalması o yüzden de debriyaj baskıyı hiç ayırmıyor. Yağ koyunca sorun çözülecektir. Bel ki alttan tami takımının oradan havasını almak gerekir. Yağı koyduktan sonra. Tabi yağ neden boşaldı bu da önemli.. Tamir takımından veya hidrolik borularından mı? Ya da bu vatandaş aracı aldı alalı hiç yağ tamamlamadı mı? Genelde bu yağ kolayına bitmezde.
Eski aracım Mazda panelvanda debriyaj ve fren hidroliği direksiyon kutusunun tam yanında idi. Mazda kullananlar bilir kontakla yan yana :) Ben hidroliği yukardan aşağıya döküyordum depoya,hidrolikte yukarıdan aşağıya ayaklarıma boşalıyordu :) Yaww niye dolmuyor bu derdim :)

Gokhan43
28-10-08, 20:56
Bu arada servise telefon ettiğimde servis sorumlusu (ki tanıdık olunca yakından ilgileniyor :) ) "Aslında yağ kaçağı normal olan birşey değil ; belki merkezden patlak vardır" dedi ve dediğim gibi yarın sabah Hidrolik yağla beraber gelicek ve yağı koyunca sorunun yağdan mı değil mi olacağı anlaşılacak ki sorun verilere göre yağdan kaynaklı gibi olsa da :)

vw061
28-10-08, 20:59
Bu arada servise telefon ettiğimde servis sorumlusu (ki tanıdık olunca yakından ilgileniyor :) ) "Aslında yağ kaçağı normal olan birşey değil ; belki merkezden patlak vardır" dedi ve dediğim gibi yarın sabah Hidrolik yağla beraber gelicek ve yağı koyunca sorunun yağdan mı değil mi olacağı anlaşılacak ki sorun verilere göre yağdan kaynaklı gibi olsa da :)

İyi ya bende öyle diyorum benim eski mazda panelvanın haline kalmayında :) debriyaj ve fren hidroliği kontağın yanında ufak bir kutudan tamamlanırdı. Benim fren ve debriyaj da aynı öyle olmuştu.Baktım depoda hidrolik kalmamış.. Ben yukarıdan aşağıya döküyorum hidroliği, hidrolik te yukarıdan aşağıya ayaklarıma dökülüyordu:) Kızdım arabayı öyle 3 km sürdüm ne fren var ne debriyaj,sürmeye mecburdum zaten.

Gokhan43
28-10-08, 21:03
Aman hocam frensiz debriyajsız Allah korusun yani :)

Fren ve Debriyaj Golf'de farklı olsa gerek çünkü fren pedalında herhangi bir anormallik yok ona da bastım çünkü :) Ama debriyaj pedalına basınca pedal aşağıda kalıyor direk :D

Zaten kaputu açıp debriyaj hidrolik yağının haznesi olarak tahmin ettiğimiz yerin kapağını açınca ve parmağımı sokunca yağ olmadığı anlaşılıyor..Zaten parmak direk süzgeç gibi bir şey ile temasa geçiyor ve oraya kadar da yağın olmadığını anlaşılıyor :)

OverlordZ
28-10-08, 21:05
Hazır el atılmışken debriyaj merkezine de bir bakılsın , benimde pedal bir anda boşalmıştı , merkez denen parçanın içinde hidroliğin hareketini sağlayan kapakçıklar var , bunlar zamanla özelliğini yitirirse , pedalınız bir anda pamuk gibi oluyor :D

cadillak
28-10-08, 21:09
Arkadasim o yag bosuna bitmez kesinlikle merkezlerden birinin contalari bitik ki bu bence debriyaj üst merkez yani pedalin oradaki. Aracta 2 adet merkez var biri pedalin orada ikincisi ise sanzumanin orada pedalin oradakinin tamir takim seti degisir veya icinde karincalanma olmussaki kesin olmustur zaten contalarin bozulma sebebi bu, bence merkezi komple degistir basin agrimasin sadece conta degistirirsen kisa bir süre sonra sorun tekerrür edecektir.

Gokhan43
28-10-08, 21:10
@OverlordZ

Hocam önerin için teşekkürler ; usta debriyaj merkezine bakarız dedi ama biz yine de ustaya onu da belirtelim :)

Gokhan43
28-10-08, 21:13
Arkadasim o yag bosuna bitmez kesinlikle merkezlerden birinin contalari bitik ki bu bence debriyaj üst merkez yani pedalin oradaki. Aracta 2 adet merkez var biri pedalin orada ikincisi ise sanzumanin orada pedalin oradakinin tamir takim seti degisir veya icinde karincalanma olmussaki kesin olmustur zaten contalarin bozulma sebebi bu, bence merkezi komple degistir basin agrimasin sadece conta degistirirsen kisa bir süre sonra sorun tekerrür edecektir.

Zaten usta da söyledi yağ kolay kolay bitmez diye ; o yüzden şöyle en ayrıntısına kadar bakar ne eksik ne fazla ne sağlam ne sorunlu söyler herhalde :)

Bu arada tşk :)

vw061
28-10-08, 22:17
Hey gidi benim bi ara debriyaj yamir takımım bozulduydu. Atabildiğmi tek vites 3. vitesti :) O vitesle gittim mıtsubishi servisine. Usta bana dedi ki git al bi çocuk emziği gel. Ben şaşırdım ne alaka dedim. Dedi sen al gel. Aldım geldim. Usta emzikten tamir takımı yaptı. Bayağı conta görevi yapıyor.. Vallahi debriyaj eskisi gibi oldu 3 gün öyle sürdüm. Dedim ne olur ne olmaz sonra gittiydim Mazda servisine değişmeye :)

safrane
28-10-08, 22:23
gokhan bey aracınızın sag tarafatakı haznenın içinde yag bıtmısse onun hemen altında bulunan abs kontrol merkezinin uzerınınden cıkan cıkıs borularından kacırıyor olabılır.birde su kafama takıldaı o haznede yag kalmadıgı halde aracınız neden arıza gostermedı.

Gokhan43
29-10-08, 11:47
Öncelikle tüm arkadaşlara tekrar teşekkürler.. :)

Sabah 8.45 civarı usta geldi ; hidroliğe yağı koyduk servise götürecek kadar ve debriyajı pompaladıkça eski hâline gelmeye başladı..Sonra ben servise gidiyorum sen de arabayı servise getirirmemi rica etti..Bende eve çıkıp kahvaltı vs. derken yarım saat bi süre geçti..Tekrar arabaya bindiğimde debriyaj yine yumuşamaya başlamış üst taraflardan resmen boş gibi duruyordu belliydi ki yağ sürekli akıyor ama pedaldan yağ kaçağı yok..

Neyse o şekilde servise gittim baktık ki Debriyaj Merkezi değişecek..Parça da Cuma gün geleceği için araba 2-3 gün serviste yatacak malesef :(

Tek tesellim baskı balatadan yana sorun çıkmaması oldu ya oradan yırttık herhalde :D

Tekrar teşekkürler ; bu arada Cumhuriyet'imizin de 85. yılı da kutlu olsun :)

-------------------------------

@safrane ; Arıza ışığını da sordum ; debriyajda ışık yanmaz ; mekanik mi elektrik mi artık o arızalarda ışık yanar dedi sabah sersemliğine ne dediğini de unuttum :D