PDA

Tam Sürüm Bilgini Göster : aracında webosta olan arkadaşlar yardım

efekentli
17-07-08, 10:35
arkadaşlar benim T4 caravellada webosta mevcut fakat aracı stop ettiğimde webosta çalışmıyor bu durum normalmi buarada belirtmek isterim araçda webosta var ama termal değıl bizim bildiğimiz webosta arac stop halinde ikende çalışması gerekir

sserin
17-07-08, 11:25
Webosta dediğin şey turbo timer gibi bişey mi?

efekentli
17-07-08, 15:27
kardeş webosta motordan bağımsız bir ısıtma sistemi termal dedikleri bunun zaman ayarlısı depodan cektiği mazotu yakarak araçın içinin ısınmasını çabuklaştıran bir sistem bu sistemin araç stop halindeykende calışması gerekir lakin benim araçtaki motor kapalıyken calışmıyor

sserin
18-07-08, 00:31
Tamamdır ümit abi. Fakat benim bilgim yok bu konuda. Bilen arkadaşlar yardımcı olular inşallah...

eunal
18-07-08, 01:53
Abimin tırında var :D 24 saatte 4 litre mazot tüketiyormuş

efekentli
18-07-08, 11:19
değerli meslektaşım doğru söylüyorsun bu sistem tırlarda ve kamyonlarda mevcut benim araçtakide böyle bir sistem üstelik sonradan uydurma falanda değıl orjinal ama biz herhalde kullanmayı bilmiyoruz

efekentli
18-07-08, 11:22
Tamamdır ümit abi. Fakat benim bilgim yok bu konuda. Bilen arkadaşlar yardımcı olular inşallah...

selman bey ilginizden dolayı teşekkür ederim:36_17_4[1]:

hunter87
23-07-08, 02:17
normalde webasto nun çalışması için aracın çalışmasına gerek yok. siz bence onu ya servise yada direk bu işi yapanlara sorun. benim bildiğim 24 saatte 4 değil 1 litre kadar yaktığı. tabi bu ısıtacağı araca ve sıcaklığa göre değişiklik gösterir.

efekentli
25-07-08, 15:39
normalde webasto nun çalışması için aracın çalışmasına gerek yok. siz bence onu ya servise yada direk bu işi yapanlara sorun. benim bildiğim 24 saatte 4 değil 1 litre kadar yaktığı. tabi bu ısıtacağı araca ve sıcaklığa göre değişiklik gösterir.

kardeş bende öyle biliyorum fakat bulunduğum ilde ne bu işi yapan nede woswos servisi var

hunter87
25-07-08, 16:54
kötü bir durum açıkçası abi. direk vw ile telefonla yada mail ile destek almaya çalışsan bence bu şekilde bir çözüm bulunabilir. ayrıca oranın sanayisi ne durumdadır bilmiyorum ama ağır vasıtaların gittiği sanayilere uğrarsan orda sana bir çare bulabilirler. man-mercedes özel servislerine bir uğra derim sonuçta aynı sistem.

http://www.webasto.com.tr/home/tr/homepage.html

korhan
30-07-08, 22:36
valla kardeş senin dediğin olayı anlamadım termal değilde webesto var ise amaç aracı önceden ısıtmak ise bi kumandası yada düğmesi olması lazımen iyi servis bilir.

egeayd
31-07-08, 01:08
normalde webastonun araç çalışmıyorken çalışması lazım zaten vw servisi yoksa aracı bir tır-kamyon serviside anlar tahminimce çünkü webasto araçtan araca pek değişen birşey değil

twilight3406
05-08-08, 09:40
merhaba 3 yıl uluslararası nakliye firmasında çalıştım.Size önerim şu olacaktır
Tır garajlarında webasto servisleri bulunur.Biz karavana bile montaj yaptırmıştık orada genelde işin ehli ustalar vardır gerekli tüm bilgiyi alabilirsiniz

free_22
31-08-08, 23:34
ya hemşerim ayrı ayarlama saati varmı yokmu bilmiyorum ama kontak açık kalacak yoksa çalışmıyo yani aracı çalıştırmadan kontağı açıcan

ercumoflas
31-08-08, 23:37
büyük olasılıkla webastonun elektriğini kontağa bağlı bir yerden almışlardır. Kontrol ederseniz durumu bildirim konuşuruz.

1992multi
01-09-08, 01:36
Fotoğrafı varsa koyarsan daha fazla bilgi sahibi olmuş oluruz.

Leader
04-09-08, 13:09
ya hemşerim ayrı ayarlama saati varmı yokmu bilmiyorum ama kontak açık kalacak yoksa çalışmıyo yani aracı çalıştırmadan kontağı açıcan

kontak sürekLi açık kaLırsa ısıtma bujiLeri yanmazmı ?

nscabri
04-09-08, 13:19
olabilir budabir ayrıntı

free_22
04-09-08, 16:09
bunu söyleyen ustası ben onun yalancısıyım :) kontak açık kalacakmış t4 kasa vebestolar öyle çalışıyomuş

ercumoflas
04-09-08, 16:12
dalgamı geçiyor o adamdan hızla uzaklaş bir daha da yanına uğrama . elektriğini direk aküden sigorta ile aldırısanız sorununuzu çözersiniz.

ercumoflas
04-09-08, 16:13
ayrıca o ap... ustaya söyle ben eve gidip timerı kurduğumda anahtarı kontakta mı bırakacakmışım :)

free_22
04-09-08, 16:29
kardeş senin dedğin zaman ayarlılarda kontak gerekmiyor çoğu t4 modellerde vebesto climatörlen devreye giriyomuş yani kısa süreli aracı çalıştırmadan beklediğin yerde aracın iç ısısını korumak için o modeller için yani o apdal dedğin usta çok akkılıymış :)

cadillak
06-09-08, 02:08
Ya arkadaslar bu isitma sistemi kumandali ve ic uniteden ayarli sekilde bir sistemdir. Sulusuda var havalisida var, Kendinden havali olanlarinda bir hortum aracin musait yerinden icine verilir, sulu olaninda ise aracin motor suyu isitilir ve kalorifer devreye girerek aracin icini isitir.

Benim aractaki hem kumandali hemde aracin icindeki gostergeden saat ve gun ayarini yapiyrum. Ilk once webosta devreye giriyor bir iki dakika sonra klimayi aciyor ve aracin icini isitmaya basliyor.

Bu arada kontakla falanda alakasi yok. iki sistemin ikiside kontaksiz calisiyor. T4 lerin orjinalini gormedim ama eger webosta ise kontakli olmaz direk olur ya havali olur yada sulu olur. Yani ya kendi sicak havayi ufler veya aracin kaloriferi araciligiyla iceriyi isitir.

transporter_cı
06-09-08, 02:50
bende t5 var benimkinde kontağı takmaya gerek olmuo hatta anahtarı takmasam bile çalışıyor seninkinde teknik bir arıza var galiba yada t4 lerdeki sistem değişik olabilir...

keyifli forumlar...

apis
05-03-09, 10:47
slm arkadaş (efekentli) senin arabandaki vebosta araç içini isitmak için değil soğuk kış gunlerinde yakıtın donmaması için koyulan bir sisitem..araç çalıştıktan sonra yakıtın ısınmasını sağlıyor belli bir derecede otamatik olarak calışıyor tam olarak bilmiyorum...t4gurubunda carevalla da da bu yok ..haricen takılıyor....umarım anlatabilmişimdir..

red_rose_68
22-01-10, 17:34
valla arkadaşım benim amcam vw servisi sahibi ve kendisi 2003 caravella kullanıyor aynı sistem ondada var saten biz sülalece vw manyağıyız bizdede t4 bizim araçtada webosto takılı amcamın dediğine göre hava sıcaklığı -4 derecenin altına düştüğünde hem motor soğutma suyunu ısıtıyor hemde içeriyi ısıtıyor size bunun gerçek olduğuna dair bir gerçek daha t4 yani webosto takılı araçların ön konsoldaki klima/kaloriför üfleme haznelerinden ortada olan 3 lü grup dan kaloriförü çalıştırsan dahi soğuk hava gelir deneyebilirsiniz sıcak hava çok az gelir oda boruların aynı yerden gelmesinden dolayı denemesi bedava fakat şuda varr malum iç anadolu bölgesi olduğu için kışları soğuk oluo ama webestomun ne çalıştığını gördüm ne ettim :D bence hiç çalışmamışta saten çünkü sonuçta mazot yakıyor eqzozu da gözüküyor egzosa elimi soktuğumda bi karartı gelmesi lazım oda yok

mustafam66
23-01-10, 18:56
arkadaşlar bu vebosta denilen özellik T5 lerde termal diye geçer ancak T4 lerde bu vebosta dır. benim 2001 carevellam var. zaten transporterlardan carevellaları ayıran en büyük özelliklerden biri budur. benim bildiğim uzun araştırmalarım sonucu vebosta dediğimiz şey hava sıcaklığı eksi 5 derecenin altına düştüğü durumlarda çalışarak motor suyunu ve yakıt deposunu ısıtan bir sistemdir. vebosta özelliği olan araçlarda sol ön teker yanında küçük bir egsoz bulunur duman burdan çıkar ama duman dedikse öyle abartıl bir duman beklemeyin.ikinciside aracın altında vebosta cihazı vardır. altına baktığınız zaman hemen görürsünüz bu da nedir diye.gelelim çalışmasına. çalışması klima ayar yerinden auto modu seçilir ve en yüksek fanda çalıştırılır.bu durumda çalışırken araç stop edilir ve artık vebosta devreye girmiş olur. eğer klimayı autoda bırakmaz yada klima kapalıyken stop ederseniz vebosta devreye girmemiş olur. ayrıca vebosta gücünü aküden yakıtıda yakıt deposundan alır ve 24 saatte 1 lt mazot harcar.
bildiğim kadarıyla yanıtlamaya çalıştım.
tekrar söylüyorum. carevellaları transporterlerden ayıran en önemli özellik budur. çift klima bulunması,taban ve tavanında yalıtım için daha kalın malzemenın kullanılması ve daha basit ufak tefek ayrıntıları vardır. halk arasında transporterın lüksü diye bilinir ve aynı model transporterle carevalla arasında en az 5000 tl oynar.
teşekürler

domino
25-01-10, 17:10
T4 lerde bulunan webasto bildğim kadarıyla motor suyunu ve yakıtı ısıtıyor. T5 lerdeki termal pakette ise motor suyunu ısıtıp kalerüfer sistem üzerinden aracın içini de ısıtıyor. Bunu çalıştırmak 2 şekilde oluyor ya uzaktan kumandasıyla yada timerdan ayarlayarak.

domino
25-01-10, 17:11
Ayrıca t5 thermal paket araçlardaki webastoyu koltuğun altında bulunan yedek akü besliyor.

hanax
26-01-10, 19:38
selam arkadaşlar bu kumandayla vebestonun çalışması nası oluyor ayrıyeten düğmesimi var

ozkanxxxxxx
14-07-10, 21:20
slm arkadaslar bu bahsettiginiz vebastodan benim aracimdada var. arac 2005 passat 3c 2.0 tdi 140 hp. bu sistemin calisma prensibi kisin hava sicakligi -0 altina dustugunde siz araci calistirdiginiz anda devreye giriyor. ve motorsuyunun isinmasini hizlandiriyor. normal isinma suresi 5 dakika ise bu sistem 2 dakikada motoru isitiyor. beraberinde silgec suyu ve mazot deposu isiniyor. buda dolayisiyla cabuk sicak hava demektir. kendim yurt disindayim. servisin bana vermis oldugu bilgi boyle. aracinizi calistirdiginiz anda kaloriferi aca bilirsiniz. saygilar.

intercyber
18-07-10, 23:38
kontak sürekLi açık kaLırsa ısıtma bujiLeri yanmazmı ?

Kızdırma ışığı söndükten sonra ısıtma bujleri devre dışı kalır. Yani bujilere bir şey olmaz.