PDA

Tam Sürüm Bilgini Göster : Oynanan kilometre

huseyinaksoz
05-01-08, 20:35
arkadaşlar servis (telefonla) bi yanlışlık yapmadıysa kilometre ile oynanmış dedi.yasal olarak ne yapabilirim?aldığım galeriye iade edebilirmiyim?
:36_1_4[1]:

MURAT ERGÜL
05-01-08, 20:37
Konu ile ilgili yasal işlemleri başlatırsanız paranızı son kuruşuna kadar geri alır bunu yapanlara da hakettikleri cezayı verdirebilirsin. Kesinlikle vakit kaybetmeden durumu netleştirip hemen yasal yolları başlat.

Geçmiş olsun çok fena bir durum bu yaaa :(

onur8024
05-01-08, 20:41
Geçmiş olsun.. bence de bir eğitimci olarak hakkınızı aramalısınız..:)

makkoy
05-01-08, 21:01
Savcılığa suç duyurusu yapılarak hukuki işlem başlatmalısınız.Geçmiş olsun.

atmaca_er
05-01-08, 21:14
zaman kaybetmeden savcılığa suç duyurusunda bulunuz birde aracı almadan önce servise neden gitmediniz ki......

skylineGTR32
05-01-08, 23:15
moral bozamak gibi olmasın ama şikayetin sonucunda hiç birşey çıkmayacaktır çünki araç 0 km olarak size satılmamış 2. el almışsınız garanti yok yani ortada galerici bende öyle aldım diyecek nasıl ispat edeceksiniz adamın yalan söylediğini edemzsiniz

huseyinaksoz
06-01-08, 03:28
zaman kaybetmeden savcılığa suç duyurusunda bulunuz birde aracı almadan önce servise neden gitmediniz ki......
aracı ankaradan aldım.servise gidecektim ama 2 gün sonrasına randevu verdi benimde dönmem gerekiyordu.

huseyinaksoz
06-01-08, 03:29
moral bozamak gibi olmasın ama şikayetin sonucunda hiç birşey çıkmayacaktır çünki araç 0 km olarak size satılmamış 2. el almışsınız garanti yok yani ortada galerici bende öyle aldım diyecek nasıl ispat edeceksiniz adamın yalan söylediğini edemzsiniz

ispat konusunda haklısınız ama o yapmadıysa aldığı kişi yapmıştır.bu işi birileri yaptı muhakkak..

petshoplufers
06-01-08, 03:35
hüseyin hoca benim ingilizce hocamdır kendisi ben ilgileneyim biraz daha yakından herkese ilgisi için çok teşekkürler vwturk yardımlaşması gururlandırıyor insanı...

WaLLkHaN
07-01-08, 01:27
bende öncelikle bi vatandaş ve sonrasında dpü(dumlupınar üni) mezunu olarak hocam için böyle durumlarda ne yapılabileceğini bi araştırayım . Böyle bi olay tanıdığım birinin başına gelmişti ve o da savcılığa verdi fakat sonucunu bilmiyorum.ondan gerekli detayları öğreneyim...

musari
07-01-08, 02:04
arkadaşlar servis (telefonla) bi yanlışlık yapmadıysa kilometre ile oynanmış dedi.yasal olarak ne yapabilirim?aldığım galeriye iade edebilirmiyim?
:36_1_4[1]:

öncelikle geçmiş olsun diyorum. ben bi hukuk öğrencisi olarak size bi kaç kısa öneride bulunayım. elbetteki başvurabileceğiniz yasal yollar var. cezai yönünü bence bir tarafa bırakın. en iyisi hukuki yönden bi yola başvurmak lazım. yani arabayı iade edip paranızı almak hatta zarara uğradıysanız tazminini istemek için bir yola başvurmak en iyisi bence. şimdi öncelikle arabaynızı alalı zannedersem uzun bi zaman olmamış. eğer aldıgınız tarih çok yeni ise hemen arabayı aldıgnız yere bi ihtar çekmeniz lazım. ayıplı mal oldugu için bu ihtar yapılmalı. ihtarı çektikten sonra eğer galerici kabul etmezse dava açmak zorunda kalacaksınız. buarada servisten km ile oynandıgına dair bi belge yada rapor alırsanız ispatlamanız için kolaylık sağlar. ayıplı bir mal satıldıgında satıcı bunun sonuçlarına katlanır. yani arabada olmayan bir özelliği varmış gibi gösterildi size ve siz o şart altında aldınız işte bu ayıplı bir mal oluyor. bu durumda siz arabayı iade edip paranızı alabilirsiniz.

birde hile nedeniyle galericiye başvurabilirsiniz. hileli davranış sergiledi ise yani arabanın kmsini bizzat düşürdüyse yada düşürttüyse bundan sorumlu olacaktır. ve siz sözleşmeyi iptal edebilirsiniz dava yolu ile. buarada paranızı iade alıp zararınızı da tazmin ettirebilirsiniz.

bu açıklamalarım çok üstün körü oldu. olayı ayrıntılarıyla anlatıp bi avukattan bilgi alırsanız daha aydınlatıcı ve net bilgilere ulaşırsınız. tekrardan geçmiş olsun.

audi8L
07-01-08, 03:03
gecmis olsun durumun en kisa zamanda sizin lehinize sonuclanmasini diliyor ve guzel haberlerinizi bekliyorum

ahk
07-01-08, 10:19
bence önce galerici ile çözmeye çalışın, hukuki süreç çok uzun olabilir. Ama sonuçta galeri ayıplı mal satmıştır ve onun bunu bilip bilmemesi sizi ilgilendirmez ayıplı malı sattıgı için cezasını çeker.

oskap7575
07-01-08, 10:37
Galeri ayıplı mal satmış. Elbet cezasını bulacaktır hukuksal süreç sonunda. Yanlız bi kaç konuyu hatırlatmak isterim.

1. Araçla ilgili herhangi bir ilan varmı? kilometresini belirten
2. Yada galeri ile aranızda bir protokol varmı? şu marka aracı şu kilometrede şukadara aldım sattım diye
3. Galericiye başvurdunuzmu?

bunlar önemli yani galerici yanına bir şahit alıp biz satıştan önce kilometresinin yüksek olduğunu fakat oynanarak düşürüldüğünü söylemiştik bilerek aldı diyebilir ve bunu yalancı bir şahitlede ıspatlaya bilir. Bu durumda süreç zorlaşacaktır.

salih_ksk
07-01-08, 10:42
Sana hileli mal sattıgı ıcın mahkemeye basvurursan alabılırsın benım bır arkadasımda bu duruma maruz kalmıstı ama mahkeme yoluyla parasını aldı ve kişi hakkında tazmınat acma hakkında var saygılarımla..

huseyinaksoz
08-01-08, 01:19
öncelikle ilginize teşekkürler;
galeriyle bir protokolumüz,sözleşmemiz yok.bu aracı almışlar bir bayana satmışlar,bayan kullanamamış aracı vermiş otomatik başka bir araç almış.ben aracı araba pazarında gördüm,anlaştık.ertesi gün direkt olarak bayandan satışını aldım.ancak ankaraya bir arkadaşımla gittim ve arabayı beraber gördük,pazarlığını beraber yaptık.arkadaşım gece geri döndü ben kalıp ertesi gün satış işlemlerini hallettim.
aracın kilometresi ile oynandığını servisten öğrendim zaten.galeriyle irtibata geçtim tabiki adam iadeye yanaşmadı.haberleri yokmuş gibi davrandılar belkide yok..
avukat arkadaşım bu işin çok uzayabileceğini söylüyor..
bilemiyorum..moralim çok bozuldu..
teşekkürler..

R32
08-01-08, 11:37
Serviste en son bakimi kac km'de ve hangi ayda yapilmis? Ona gore aracinizin simdiki km'sini yaklasik bilebilirsiniz. Bir de bu isi bile duzgun yapamayanlar oldugu icin cihazla gercek km.'nin okunma olasiligi da var. Eger ki durumu abartmadilarsa kaygilanmanizi gerektirecek cok bir sey yok. Araciniz duzgunse ne ala, bosverin.

Galerici cok tanidigim var. Durust olan bile bu km dusurme isini yapar olmus. Baskasi yapiyor ben yapmayinca kimse benim araclarimi almiyor diyorlar bir de ustune.

kemiksiz
08-01-08, 12:28
Eger cok fazla bir miktar degilse ve cok bir sorun yaratmayacak gibi ise öyle kullanmaya devam edebilirsiniz sanırım :S

Benm de jipi aldıgım kişi ilk sahibiyim demişti, 2. sahibi cıktı ve 37K km oynatmış.. Bunu TOYAN göremedi, AKOTO gördü ama cok gec oldu tabi, iş işten geçmişti biz ta 2 sene sonra biara satmaya kalkınca cıktı piyasaya.. Habire yapılmış bakımları yaptırıyormusuz, en son da trigeri kopmustu haliyle :(

En azından kaç km oynandıgına ve girdigi servislere bakın iade sansı olmazsa da bizim gibi habire aynı bakımları yaptırmayın ve ilerki bakımları da aksatmış olmayın bilmeden..

geçmiş olsun ..

huseyinaksoz
08-01-08, 22:03
oynanan miktar az olsa hiç üzülmeyeceğim ama 1/4 oranında düşürmüşler.hukuki yolları denemeyi düşünüyorum artık
teşekkürler..

vwpassat20v
09-01-08, 11:25
oynanan miktar az olsa hiç üzülmeyeceğim ama 1/4 oranında düşürmüşler.hukuki yolları denemeyi düşünüyorum artık
teşekkürler..

haklısınız üzücü can sıkıcı bir durum ama malesef bu yollarla elinize pek bişey geçeceğini sanmıyorum.
En azından aracın şuanda gerçekte kaç km de olduğunu biliyorsunuz.Düzgün bakımlarını yaptırdıktan sonra km pekte önemli değil bence..

ne arabalar biliyorum 300.000km devirmiş ama hiçbirşekilde anlaşılmıyor,temiz kullanım önemli bence

TİN
09-01-08, 11:47
öncelikle geçmiş olsun diyorum. ben bi hukuk öğrencisi olarak size bi kaç kısa öneride bulunayım. elbetteki başvurabileceğiniz yasal yollar var. cezai yönünü bence bir tarafa bırakın. en iyisi hukuki yönden bi yola başvurmak lazım. yani arabayı iade edip paranızı almak hatta zarara uğradıysanız tazminini istemek için bir yola başvurmak en iyisi bence. şimdi öncelikle arabaynızı alalı zannedersem uzun bi zaman olmamış. eğer aldıgınız tarih çok yeni ise hemen arabayı aldıgnız yere bi ihtar çekmeniz lazım. ayıplı mal oldugu için bu ihtar yapılmalı. ihtarı çektikten sonra eğer galerici kabul etmezse dava açmak zorunda kalacaksınız. buarada servisten km ile oynandıgına dair bi belge yada rapor alırsanız ispatlamanız için kolaylık sağlar. ayıplı bir mal satıldıgında satıcı bunun sonuçlarına katlanır. yani arabada olmayan bir özelliği varmış gibi gösterildi size ve siz o şart altında aldınız işte bu ayıplı bir mal oluyor. bu durumda siz arabayı iade edip paranızı alabilirsiniz.

birde hile nedeniyle galericiye başvurabilirsiniz. hileli davranış sergiledi ise yani arabanın kmsini bizzat düşürdüyse yada düşürttüyse bundan sorumlu olacaktır. ve siz sözleşmeyi iptal edebilirsiniz dava yolu ile. buarada paranızı iade alıp zararınızı da tazmin ettirebilirsiniz.

bu açıklamalarım çok üstün körü oldu. olayı ayrıntılarıyla anlatıp bi avukattan bilgi alırsanız daha aydınlatıcı ve net bilgilere ulaşırsınız. tekrardan geçmiş olsun.

Hocam öncelikle geçmiş olsun. İşlem avukatınızın da dediği gibi kısa ve basit bir işlem değil ama yine de yasal tüm yolları kullanmanızı öneriyorum Ben de..

Davaya; aracın Sizden önceki ruhsat sahibi dahil olmak üzere arada veya aracı olan herkesi müteselsilen katma şansınız olduğunu düşünüyorum. Sanırım yasal sorumlu da -suçu olsa da olmasa da- Sizin aracın satışını resmen aldığınız kişi yani hemen önceki ruhsat sahibi olmalı..

Uzun bir dava da olsa; bir şekilde sonuç alınabileceğini düşünüyorum. Avukatınız mutlaka ki yeterli bir hukuk adamıdır ama bireysel olarak; Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü'nden de prosedür hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu konuda çok yardımcı oluyorlar..

haykson
09-01-08, 16:18
ben bu tür olaylarla çok karşılaşıyorum ama yapacak hiç bir şey yok almadan önce keşke baktırsaydınız eğer aracın motorunda herhangi bir sorun yoksa çokta takmayın derim geri verme işi galericinin vicdanına kalmış birşey bence sorun yoksa önemli değil yani

63owen63
10-01-08, 23:19
arkadaşlar bu kilometreyle oynama durumlarında bir duyum almıştım,düşürülüyor ve serviste bile anlaşılmıyormuş,böyle bir şey mümkün mü?

dark
11-01-08, 01:10
arkadaşlar bu kilometreyle oynama durumlarında bir duyum almıştım,düşürülüyor ve serviste bile anlaşılmıyormuş,böyle bir şey mümkün mü?

Mümkün Ankarda 40 ytl gibi bir rakam a yapıyorlar geçenlerde gözümle gördüm 160.000 km deki focus 40.000 km ye geldi o anda içimden pek hoş şeyler geçirmedim ama yapıcak bişey yok

63owen63
11-01-08, 21:10
Mümkün Ankarda 40 ytl gibi bir rakam a yapıyorlar geçenlerde gözümle gördüm 160.000 km deki focus 40.000 km ye geldi o anda içimden pek hoş şeyler geçirmedim ama yapıcak bişey yok

cem tamamda bunun hiçbirşekilde anlaşılmadıgı konusunda bir bilgin var mı?yani kandırılıyor olabilir miyiz?

blackdevvil
11-01-08, 21:29
selam arkadaslar; km indirme işi hiç bir sekılde anlasılmıyor.tabii dusurulen km.100bin altında deılse.100binin altına indimi anlasılır.yani garanti kapsamından yeni cıkan araclar harıc.zor anlasılır.

63owen63
12-01-08, 00:34
selam arkadaslar; km indirme işi hiç bir sekılde anlasılmıyor.tabii dusurulen km.100bin altında deılse.100binin altına indimi anlasılır.yani garanti kapsamından yeni cıkan araclar harıc.zor anlasılır.

peki konuda serviste anlaşıldıgı söyleniyor?

sktem
12-01-08, 02:17
serviste 3 yıl önce 40 bin bakımı yaptırılmış aracın 3 yıl sonra satın alındığında 35 binde olması anlaşılır kılar heralde ? :)

huseyinaksoz
12-01-08, 02:22
ben servise sordum anlayamayız dedi.

63owen63
12-01-08, 02:23
serviste 3 yıl önce 40 bin bakımı yaptırılmış aracın 3 yıl sonra satın alındığında 35 binde olması anlaşılır kılar heralde ? :)
dedigin dogru ama ya özelde işini görmüşse? kesin ve net olarak anlaşılan bir noktası olmalı bence ya

huseyinaksoz
12-01-08, 02:25
servis kayıtları 6 ay önce servise geldiğni ve o zaman şu anki kilometrenin 4 katı olduğunu söyleyince acı bir şekilde anlaşılıyor...

huseyinaksoz
12-01-08, 02:26
işi zaten özeller yapıyor

63owen63
12-01-08, 02:39
işi zaten özeller yapıyor

katılıyorum.demek istedigim mesela 2000 model bir araba en son 2002 de ugramış yetkili servise ve o zaman 10.000km de imiş...orjinal halini 50.000 km de kabul edelim ve biz bu aracı 2003 de 10.000 km ye özelde düşürtüp 2004 de 20.000 km den satalım

servis kayıtlarından bunu ispat edemezler ki..

skylineGTR32
12-01-08, 03:02
bmw'nin tek sevdiğim huyu budur kadran'dan ve beyin'den km ne kadar sıfırlasınızda yedek anahtar ve orjinal anahtarada aynı km işliyor bir kaç kez başımıza geldi direk anahtar cıktısını istedim tabi cevap gelmedi km ile oynanmış yada gercek km bize söylemiyorlardı

R32
12-01-08, 09:47
bmw'nin tek sevdiğim huyu budur kadran'dan ve beyin'den km ne kadar sıfırlasınızda yedek anahtar ve orjinal anahtarada aynı km işliyor bir kaç kez başımıza geldi direk anahtar cıktısını istedim tabi cevap gelmedi km ile oynanmış yada gercek km bize söylemiyorlardı
Bu sadece 2000 ve sonrasi icin var diye biliyorum.

skylineGTR32
12-01-08, 12:19
doğrudur baktığım tüm bmw'ler 2002 üstüydü zaten

dodgesnake
12-01-08, 13:22
Çok akıllıca bir yöntem gerçekten. Bende taktir ettim.

xploide
17-01-08, 17:26
Konuyu açan arkadaşım öncelikle bu olaydan dolayı üzüntünü paylaştığımı söylemek isterim. Olayın cezai ve hukuki boyutuna bakarsak. İlk olarak kavramların doğru kullanılması gerektiğini burada vurgulamam gerekir. Örneğin "savcılığa suç duyurusunda bulun hukuki işlem başlasın" şeklinde bir cümle tamamen literatüre terstir. Bir olayın Cumhuriyet savcılığını ilgilendirmesi için öncelikle Türk Ceza Kanununda yer alan bir fiilden kaynaklanması ve yine aynı kanunda yer alan suç tiplerinden birine uyması gerekmektedir. Sizin olayınızda ben bir suç unsuru göremedim ancak siz suç olduğu iddiasında iseniz suçun gerçekleştiği yer Cumhuriyet savılığına bir şikayet dilekçesi vermeniz uygun olacaktır. Savcılık olayda suç unsuru bulursa kamu davası açılacaktır, bulmaz ise takipsizlik kararı verecektir.
Olayın hukuki boyutuna gelindiğinde ise olayın dayandığı hukuki temele yani satış sözleşmesine bakmak gerekecektir. Burada aracı alırken yaptıpğınız bir alım satım sözleşmesi var mı? Var ise aldığınız aracın kilometre bilgisi burada mevcut mu? Aracı direkt sahibinden mi aldınız yoksa aracıdan mı aldınız? Hukuk mahkemelerinde şekil kuralları ön planda olacağından tüm iddialarınızı MK. 6. maddesi gereği yasal usuller ile ispat etmeniz gerekir. Burada da yine ankara mahkemelerinde dava açmanız gerekeceğinden olayı bir avukat arkadaşımıza tevdi etmeniz gerekir. Ayrıca servisten alacağınız rapor bir şey ifade etmez. Siz bir tespit davası açarak aracnızın bu günki durumunu ve km de oynama yapıldığını bir bilirkişi marifetiyle tespit altına aldırmalısınız. Ama unutmamanız gerekn bir husus daha var tüm bu anlattıklarımın lehte yahut aleyhte sonuçlanması durumunda artı bir takım ekonomik külfetlere katlanmak ve yaklaşık 1 yıl beklemek zorunda kalacaksınız. Özellikle galericilerin dükkanları da kendi üzerlerine kayıtlı değildir. Aracı aldığınız şahsı bulup ona ihtar çekmek yahut tebligat yaptırmak bile aylar alabilir. Saygılar. Umarım sorununuz çözülür. Türk hukuk sistemine yönelik size tavsiyem şudur. Kendinizi önce kendiniz koruyunuz.

huseyinaksoz
04-02-08, 03:29
dava açmaya karar verdim..bakalım ne olacak...

celik28
06-08-10, 15:22
ama galerı sunu dıyecek ben yapmadım bende bır baskasından aldım dıyecek onlar ıçın kılıf çok kolay....geçmıs olsun..........

BlackEagle
06-08-10, 15:32
Konu açılalı 2 yıl olmuş.Keşke dava sonucunda ne olduğunu da öğrenebilseydik.

ERHAN.
06-08-10, 15:49
ama galerı sunu dıyecek ben yapmadım bende bır baskasından aldım dıyecek onlar ıçın kılıf çok kolay....geçmıs olsun..........

En son cevaptan sonra tam 2,5 sene olmuş amma hortlatmışsın konuyu :D

BlackEagle
06-08-10, 16:14
Erhan Abi forum böyle konularla dolu aslında.Sorununa yardım arayan kişiler keşke sorununu çözdükten sonra da konunun altında bilgilendirse de bundan diğer insanlar da faydalansa...

baris76
07-08-10, 10:57
Erhan Abi forum böyle konularla dolu aslında.Sorununa yardım arayan kişiler keşke sorununu çözdükten sonra da konunun altında bilgilendirse de bundan diğer insanlar da faydalansa...

kesinlikle haklısın

un_for_given
07-08-10, 11:09
burdan çıkan ders şudur sanırım.Şahıstan alırken 1 kere dikkat ediyorsanız galeriden alırken 101 kere dikkat edin.Galerici babam olsa inanmam.Bu iş aynı siyaset gibidir yalansız olmaz.Şunuda unutmayın temiz araç galeriye düşmez bizim millet bunu anlamıyor.temiz araba her türlü elden satılır ;) Galeriden araba almam satmam.

barmendi
07-08-10, 14:52
arkadaşlar, benim de aynı şey başıma gelmişti. yaklaşık 1 sene oldu, km si düşük aracı da sattım. ancak elimde internetteki düşük km li ilanı ve dod dan alınma yüksek km li bakım kağıdı var.aracı zaten iade edemem. ben ne yapabilirim?

huseyinaksoz
11-08-10, 17:37
merhaba,
konuyu açan kişi olarak dava açmaktan vazgeçtiğimi bu yüzden de sonucunu yazamadığımı belirtmeliyim.
açmama sebebi olarakta 1-davayı davalının bulunduğu yer olan ankara'da açmam gerekiyordu ve tanıdık bir avukat bulamadım 2-bir müddet sonra bir tanığın vasıtası ile koluman'ın(mercedes bayisi sanırıım) avukatıyla görüştüm ve uzun uzun olacakları anlattı ve alacağı ücretle birlikte bu işin astarının yüzünden çok daha fazlasına mal olacağını anladım. 3-arabamın motorunun ve genelinin iyi durumda olması ve hatta sürekli uzun yol yaptığı için aracın yorulmadığını da anladım + galericiden bir miktar para(700tl) aldım ve bu parayı da krom aksam,cam filmi,çelik janta harcadım.
sonuç olarak dava açmamım beni madden ve manen yoracağını ve kazansam bile aracı iade etmek yanında kilometre farkının yaratacağı değer kaybının bana ödenmesi kararının da çıkabileceği ihtimali üzerine bu işten vazgeçtim.şu an aracım herkesin beğenisini kazanan ve sorunsuz bir araç ve boramı seviyorum..