PDA

Tam Sürüm Bilgini Göster : Passat "Lim" yanlış anlaşılması?

Sayfalar : [1] 2 3

musder
11-11-07, 20:40
merhaba arkadaşlar
forum sayfalarını okudukça hep yeni bilgiler öğreniyorum
passatların limited uzantıları hakkında forumda çeşitli bilgiler var kimi arkadaşımız böyle uzantı yok limuzin anlamında kullanılmış. sedan demekmiş çeviride hata olmuş. diyor kimi arkadaş ise sınırlı üretim diyor yani anladığım kadarı ile bu limited melez gibi bir şey çünkü araç ilan sitelerinin çoğunda detaylı aramada comfortline higline vs.var limited yok benim aracım passat 1998 model 1.8T "Limited" ruhsatta bu şekilde yazıyor aracın bagajındaki stempe havuzundaki etikettede "passat Lim" yazıyor aracın şasi nosunun ilk harfide "W" forumdan öğrendiğime göre Almanyada imal edilmiş
benim öğrenmek istediğim bu limited uzantısı hem fazla yok hemde şirket arabasıymış gibi kulağa pek hoş gelmiyor aracımın özelliklerinin karşılığı hangi uzantıda varsa onu söylemek daha hoş olur düşüncesindeyim
aracın özellikleri
otomotik (trptonıc)vites
climatronic
deri döşeme(kapı içleri dahil)
ısıtmalı ön koltuklar
hız sabitleyici
sunroof(açılır tavan)
sis fari
elektrikli aynalar
6 lı cd çalar
4 hava yastığı
kısaca bunlar bu özelikler acaba hangi passatlarda var
ilginize teşekkürler

R32
11-11-07, 21:14
Etiketteki Passat Lim, "limousine" anlamindadir. Yani bizim dedigimiz sekilde "sedan".

dodgesnake
11-11-07, 21:37
Hakan abi mesajın üzerine ben yanlış bilgilendirmiş oldum sanırım ancak satılan araçlarda Volkswagen Passat 1.8 T Limited diye geçiyor (bir otomobil satış sitesinde ki ilandan baktım)...

R32
11-11-07, 21:50
Ben Limited degildir demek istemedim sadece bagaj etiketindeki kisaltma yanlis yorumlanmasin. Yoksa Limited diye bir donanim olabilir pekala...

Scarab ®
11-11-07, 22:41
Limited - Sınırlı anlamına gelir ve belli bir dönem özel bir donanım seviyesinde genellikle 2 donanım seviyesi arasında üretilmiş modellere denir.. Passatta bu Limited olarak var Golflerde ise Pacific olarak çıktı...

Arkadaşlar daha önce bu konuyu sanırım en az 4 kere falan tartıştık ve Almanyadan arkadaşlar da bizleri bilgilendirdiler.

Lim = Limousine

Satış sitelerinde çoğu bilginin olduğu gibi bu bilgi de yanlış. Limited diye bir donanım Passat 3C olsun, 3BG olsun ya da 3B olsun hiç birinde mevcut değil. Sedan anlamında kullanılan bir kelime. Ama bazı başka markalardaki limited donanımı çağrıştırdığı için ve bazı satış sitelerinde araç özelliklerinde gösterildiği için yanlış fikirlere yol açıyor. Ruhsata gelince de sadan anlamında yazılmış bir ifade. Yoksa Limited diye ne özel eklentiler yapılmış ne de şirketler için sınırlı donanıma sahip bir model yok. 3C kasasına kadar da Almanya sitesine girdiğinizde size Variant mı Limousine mi diye sorardı. Bu Limousine de araçlara Lİm. oalrak yansıyordu. Benim bagajımda da LİM yazıyor mesela.

musder
11-11-07, 22:54
Etiketteki Passat Lim, "limousine" anlamindadir. Yani bizim dedigimiz sekilde "sedan".

Hakan bey "limousine" sedan demekse aracın sedan olduğu aşikar
peki diğer passatlarda sedan değilmi?
onlarda passat haricinde bir uzantı yazıyordur mutlaka ama benim aracın özellikleri diğer passat sedan olupta limited yazmayan aynı özellikli araçta limited değilde ne yazdığını öğrenmek istiyorum
belki benim araçtan daha donanımlı veya daha az donanımlı passatlardada limited yazıyordur yani comfortline denildiğinde belli başlı özellikler vardır galiba
ben bilmiyorum ama limited sedan demek ise benim araç uzantısı ne ? ben sedanı 4 kapılı araç hecbek i ise 5 kapılı araç olarak biliyorum
saygılar

R32
11-11-07, 23:02
Hayir iste demek istedigim o donanim etiketi degil kasa tipi etiketi. Donanim o etikette baska bir yerde yazmali. Misal arac station wagon olsaydi orada Passat Var yazacakti Variant anlaminda.

musder
11-11-07, 23:07
Arkadaşlar daha önce bu konuyu sanırım en az 4 kere falan tartıştık ve Almanyadan arkadaşlar da bizleri bilgilendirdiler.

Lim = Limousine

Satış sitelerinde çoğu bilginin olduğu gibi bu bilgi de yanlış. Limited diye bir donanım Passat 3C olsun, 3BG olsun ya da 3B olsun hiç birinde mevcut değil. Sedan anlamında kullanılan bir kelime. Ama bazı başka markalardaki limited donanımı çağrıştırdığı için ve bazı satış sitelerinde araç özelliklerinde gösterildiği için yanlış fikirlere yol açıyor. Ruhsata gelince de sadan anlamında yazılmış bir ifade. Yoksa Limited diye ne özel eklentiler yapılmış ne de şirketler için sınırlı donanıma sahip bir model yok. 3C kasasına kadar da Almanya sitesine girdiğinizde size Variant mı Limousine mi diye sorardı. Bu Limousine de araçlara Lİm. oalrak yansıyordu. Benim bagajımda da LİM yazıyor mesela.

Umut bey sanırım ben sorunumu anlatamadım limousine veya lim yada limited herneyse bunun sedan anlamında kullanıp kullanılmadığını bilmiyorum siz sedan anlamında kullanılıyor diyorsunuz ki doğrudur araştırma yapmışsınız benim konuyu açmamdaki amaç aynı donanıma sahip araç sahibi arkadaşlardan eğer lim yazmıyorsa ne yazdığını haliyle sedan olan aracımın uzantısını öğrenmek saygılar

musder
11-11-07, 23:11
Hayir iste demek istedigim o donanim etiketi degil kasa tipi etiketi. Donanim o etikette baska bir yerde yazmali. Misal arac station wagon olsaydi orada Passat Var yazacakti Variant anlaminda.

Aracımda passat 1.8 T lim yazıyor bagajda ise passat lim yazıyor başka biryazı yok yada ben bilmiyorum

Scarab ®
11-11-07, 23:15
Yanlış anlamadıysam aracınızın donanımını öğrenmek istiyorsunuz. Çünkü o donanıma sahip olsun olmasın çoğunda Lim. yazıyordur. Benimki 2004 model bende de Lim yazıyor. ( Belli partilerde Lim yerine bir şey yazmıyor da olabilir. ) Aracınızın donanımına bakılırsa Comfortline bile olamaz. Büyük ihtimalle Highline II. Ama o kasa araca sahip arkadaşlar daha yardımcı olabilirler Highline I ya da II olduğu konusunda. Gerçi bildiğiniz gibi donanım paketleri de üretim yılına göre küçük farklılıklar içerebiliyor.

musder
11-11-07, 23:30
Yanlış anlamadıysam aracınızın donanımını öğrenmek istiyorsunuz. Çünkü o donanıma sahip olsun olmasın çoğunda Lim. yazıyordur. Benimki 2004 model bende de Lim yazıyor. ( Belli partilerde Lim yerine bir şey yazmıyor da olabilir. ) Aracınızın donanımına bakılırsa Comfortline bile olamaz. Büyük ihtimalle Highline II. Ama o kasa araca sahip arkadaşlar daha yardımcı olabilirler Highline I ya da II olduğu konusunda. Gerçi bildiğiniz gibi donanım paketleri de üretim yılına göre küçük farklılıklar içerebiliyor.

Evet Umut bey donanımları yazdımki aynı model ve donanımlı araç sahiplerinden aracın uzantısını öğrenmek. konu açmadan evvel formu inceledim limited e kesin bir nokta konmamıştı sizin aracınız 2004 benim araç 1998 model özellikleride farklıysa "lim"uzantısının sedan anlamında kullanıldığı kesinlik kazanmış olur snırım ilginize teşekkürler.

_cem_
11-11-07, 23:35
emin değilim ama koltuk ısıtması olduğuna göre donanımı highline 2 olabilir.

musder
11-11-07, 23:53
emin değilim ama koltuk ısıtması olduğuna göre donanımı highline 2 olabilir.
cem bey
belki dediğinizden dir ayrıca farlar içerden ayarlanıyor yağmur sensörü varmı yokmu bilmiyorum
ilginize teşekkürler

Scarab ®
13-11-07, 20:13
http://img143.imageshack.us/img143/5276/img0002kr4.jpg

Bu fotoğrafı aracın bagajındaki etiketten değil, servis kitapçığındaki etiketten çektim. Ama aynılar yanılmıyorsam.

Dediğim gibi aracım 2004 ama bende de LİM. yazıyor.

musder
13-11-07, 20:19
http://img143.imageshack.us/img143/5276/img0002kr4.jpg

Bu fotoğrafı aracın bagajındaki etiketten değil, servis kitapçığındaki etiketten çektim. Ama aynılar yanılmıyorsam.

Dediğim gibi aracım 2004 ama bende de LİM. yazıyor.

Evet benim aracımdada bagajdaki etiket aynı passat lim yazıyor aracımız "lim"yani sedan
ilginize teşekkürler

DiAbLo
13-11-07, 21:15
aracınız Passat Lim, yani sedan, donanımınız da 1998 in ilk yarısında aldıysanız Highline II, 1998 in ikinci yarısından itibaren aldıysanız da Highline dır..1998 e kadar ayrım yapıldı, sonra direk Highline olarak geçti..1999 da tekrar bir Highline I ve II çıktı ancak 2000 de donanıma yapılan eklerle tekrar yalnızca Highline kaldı..

aracınızda yağmur sensörü yok bu arada..

selimünal
13-11-07, 21:52
benimkide 1997 lim hız kontrolü ve ısıtmalı koltuk yok Highline I diyorlar sizinki Highline II bir arkadaşta da 1997 lim var onda deri koltuk çelik jant ve sanrof yok.Bu arada 1.8 t ruhsatta kaç bg yazıyor.Mesela benimki 125 arkadaşınki 105 yazıyor bu neden böyle

Scarab ®
13-11-07, 22:00
benimkide 1997 lim hız kontrolü ve ısıtmalı koltuk yok Highline I diyorlar sizinki Highline II bir arkadaşta da 1997 lim var onda deri koltuk çelik jant ve sanrof yok.Bu arada 1.8 t ruhsatta kaç bg yazıyor.Mesela benimki 125 arkadaşınki 105 yazıyor bu neden böyle

105 yazıyorsa 1.8T olamaz :)

DiAbLo
13-11-07, 22:17
bence 0 ile 5 in yeri karışmış :D passatın 105hp modeli yok ki..kW mi yazmaya çalıştılar acaba :P

musder
13-11-07, 22:59
aracınız Passat Lim, yani sedan, donanımınız da 1998 in ilk yarısında aldıysanız Highline II, 1998 in ikinci yarısından itibaren aldıysanız da Highline dır..1998 e kadar ayrım yapıldı, sonra direk Highline olarak geçti..1999 da tekrar bir Highline I ve II çıktı ancak 2000 de donanıma yapılan eklerle tekrar yalnızca Highline kaldı..

aracınızda yağmur sensörü yok bu arada..

selimünal´isimli üyeden Alıntı

105

İlginize teşekkürler demekki aracım "higline" aracıma ruhsatta 150 BG yazıyor

VWATOZ
13-11-07, 23:52
passat ıcın lımıted sedan varıant station kasa anlamında dıe bılıorum bagaj dosemelerıde farklı oldugunda belırtılmıs bı ıbaredır dıye dusunuyorum aracınızın donanımına gelınce far yıkama ve xenon varsa hıglıne2 yoksa 1 olması lazım ve 1.8 duz motor 125 ps 1.8 T 150 ps ama ruhsat yenılerken sıgortacıların işguzarlıgı netıcesınde hersey yazabılıyor. bendekı arac 1.6 8 v ama 105 ps yazıyor.

DiAbLo
14-11-07, 00:41
passat ıcın lımıted sedan varıant station kasa anlamında dıe bılıorum bagaj dosemelerıde farklı oldugunda belırtılmıs bı ıbaredır dıye dusunuyorum aracınızın donanımına gelınce far yıkama ve xenon varsa hıglıne2 yoksa 1 olması lazım ve 1.8 duz motor 125 ps 1.8 T 150 ps ama ruhsat yenılerken sıgortacıların işguzarlıgı netıcesınde hersey yazabılıyor. bendekı arac 1.6 8 v ama 105 ps yazıyor.

gerekli açıklamalar yapıldı ama gözünüzden kaçtı sanırım..xenon far, far yıkama 2000 yılında eklendi ve 2000 yılında Highline I-II ayrımı yoktu..

mavrush
01-05-08, 11:53
97 model otomatik vites 135 beygir limited bende de sanrof deri döşeme hız sabitleyici yok uzun zamandır limted i araştırıyordum çok faydalı bi konu başlığı olmuş

Scarab ®
01-05-08, 12:49
Tekrar hatırlatalım yanlış anlaşılma olmasın, döşeme ya donanım farkından "lim" ibaresi konmuyor passatlarda, sadece sedan olduğunu belirtmek için kullanılıyor.

Ayrıca "lim" limited değil "limusine" demek oluyor. Geçmişten gelen bir yanılma söz konusu.

Özellikle satılık Passatlarda limited yazısını çok görürsünüz ama neler görülmüyor ki o ilanlarda :D

Lim = Limousine

Karoğlu
01-05-08, 12:57
Tekrar hatırlatalım yanlış anlaşılma olmasın, döşeme ya donanım farkından "lim" ibaresi konmuyor passatlarda, sadece sedan olduğunu belirtmek için kullanılıyor.

Ayrıca "lim" limited değil "limusine" demek oluyor. Geçmişten gelen bir yanılma söz konusu.

Özellikle satılık Passatlarda limited yazısını çok görürsünüz ama neler görülmüyor ki o ilanlarda :D

+1500 En doğru cevap

antares
18-05-08, 17:22
bu araç highline II zaten I le II arasında koltuk ısıtma hız sabitleyici ve sunroof farkı var

dyoban
19-05-08, 20:41
yahu arkadaslar bu passatların hb'i var mı ki sedanı tartışıyorsunuz:)

R32
19-05-08, 20:58
Variant'i var. Olmaz mi?
Ayni zaman da tartisilmiyor da. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlarin yanlislari duzeltilmeye calisiliyor sadece.

lojistik02
20-05-08, 10:26
2000 passat 1.6 lim. basis yazıyor hem bagajda hem kitapçıkta basis yazıyor bu lim ve basis birlikte acaba donanım seviyesi ne?

Scarab ®
20-05-08, 12:43
2000 passat 1.6 lim. basis yazıyor hem bagajda hem kitapçıkta basis yazıyor bu lim ve basis birlikte acaba donanım seviyesi ne?

lim sedan olduğunu gösteriyor önceden söylediğimiz gibi. Donanımla alakası yok. basis yazması da çok şey değiştirmeyebilir, çünkü üzerine ek donanımlarla getirtilebiliyor araçlar. Mesela Golf trendlineda da pacificde de basis yazabiliyor.

lojistik02
21-05-08, 10:06
peki umut bey ben arabayı satarken ne diye satacağım 6 hava yastığı var dijital klima var yol bilgisayarı var aynalar elektrikli ve ısıtmalı ama çelik jant deri döşeme yok xenon yok karma karaşık bir araba oldu yaw bu:)

brtygtt
25-05-08, 09:39
bizdede vardı 1.8 t passat lim ruhsattada aynen bole yazıodu abım arastırmıstı turkıyeye yanlıs deılsem o arabadan 6 tane tek gelmıştı

DiAbLo
25-05-08, 10:25
bizdede vardı 1.8 t passat lim ruhsattada atnn bole yazıodu abım arasyırmıstı turkıyeye yanlıs deılsem o arabadan 6 tane tek gelmıştı

önceki yazılanları okumadınız mı? yoksa okuyup da sallamadınız mı?

lim demek sedan demek, ve bildiğim kadarıyla Türkiye'de 1.8t Passat sedan 6 taneden oldukça fazla..

brtygtt
25-05-08, 13:34
önceki yazılanları okumadınız mı? yoksa okuyup da sallamadınız mı?

lim demek sedan demek, ve bildiğim kadarıyla Türkiye'de 1.8t Passat sedan 6 taneden oldukça fazla..

ala ala lim in acılımı limuzin bizde wardı arastırmasını yaptı abım lımuzın kasaymıs artı standart passatlar 3 cm olması lazım daha uzun ıstersen arastır arabayı 21 DH 021 elenga yeşil met. passat lim. sattık yoqsa ruhsatı gosterırdım

DiAbLo
25-05-08, 16:31
ala ala lim in acılımı limuzin bende bizde wardı arastırmasını yaptı abım lımuzın kasaymıs artı standart passatlar 3 cm olması lazım daha uzun ıstersen arastır arabayı 21 DH 021 elenga yeşil met. passat lim. sattık yoqsa ruhsatı gosterırdım

bu yazış tarzına cevap vermezdim ama yine de bilgin olsun istiyorum..Lim limousine in kısaltması, o da sedanlar için kullanılıyor...arabayı araştırmama gerek yok, neyin ne olduğunu biliyorum..

uzun kasa istersen o da çin için üretilmiş bir modeldi, siz özel getirtmediyseniz eğer (ruhsatta veya araç etiketinde Passat Lim yazıyorsa), aracınız standart uzunlukta bir Passat..

erayerdem
25-05-08, 17:24
ala ala lim in acılımı limuzin bende bizde wardı arastırmasını yaptı abım lımuzın kasaymıs artı standart passatlar 3 cm olması lazım daha uzun ıstersen arastır arabayı 21 DH 021 elenga yeşil met. passat lim. sattık yoqsa ruhsatı gosterırdım

bizim aracın servis kitapçığında da passat lim. yazıyor. ancak bu aracın sedan olduğunu gosteriyor. aracımın donanımı comfortline. passatlarda limuzin,limited,... diye bir donanım seviyesi yoktur.

brtygtt
25-05-08, 19:08
bizim araba 98 modeldi we biz arastırdık turkıyede sadece 6 tane wardı bu arabadan yalan solıcek halım yoq plakasını rengını yazdım ınanmayan arastırabılır

Scarab ®
25-05-08, 20:36
Bizim araçlarda da Passat lim yazıyor Mustafa kardeşim. Forumda daha önce açılmış bir sürü konu var. Diğer Passat sahipleri de hemfikir.Şahsen benim aracımda da Lim yazıyor.

Ayrıca yazıdıklarımıza dikkat edelim, burası başka forumlara benzemez.

brtygtt
25-05-08, 20:44
siz benı anlamıosunuz ya bızım araba 98 modeldı ondan sadece 6 tane gelmıstı ben onu anlatmak ıstıyorum yaa

brtygtt
25-05-08, 20:45
Ayrıca yazıdıklarımıza dikkat edelim, burası başka forumlara benzemez.

benzemesın ben ne yapabılırım :S

Scarab ®
25-05-08, 20:57
benzemesın ben ne yapabılırım :S

Forumda kalmak istiyorsan, genel düzeni bozmayacak, insanları küçümsemeyecek mesajlar yazabilirsin. Büyüklerine hitap ederken daha saygılı olabilirsin. Daha yeni olduğun bu forumda antipati toplayacağına arkadaş kazanmaya çalışabilirsin. Burada herkes birşeyler paylaşmaya çalışıyor.

DiAbLo
25-05-08, 22:49
wermeseydın cewap senden cewap bekleyen mı wardı ayrıca benım bılgım bana yetio sekerım

terbiyeni topla, senden büyük biri seni eleştirdiği halde sana cevap vermiş, saygı duyup utanıp teşekkür etmen lazım!

R32
25-05-08, 23:36
Sekerim:D

DiAbLo
26-05-08, 00:15
Sekerim:D

ben daha ne diyebilirim ki Hakan Abi :)

cadillak
26-05-08, 00:21
Diyarbakirda sekerim kelimesi kullanilirmi yaw :D Neysem bende okuyorum butun gun mesajlari en son 2 mesajini okumamisim. Bak guzel kardesim abilerin veya arkadaslarin sana gerekli aciklamayi yapmis uzun kasa varmis ama turkiyeye ozel getirilmediyse gelmemis. Ve evet bu arada lim demek almanyada yada sole diyeyim almancada limusine yani sedan anlaminda :D limited ise tamamen duygusal direk limited yaziyor hatta bide edition ilavesi var yani limited edition :D

lojistik02
26-05-08, 13:39
arkadaşlar bune ya herkes arkadaşımıza yüklenmiş arkadaşımda ısrarla diyorki bu araçtan 6 tane gelmiş herhalde özel getirtilmiş yoksa doğuş 6 araç için gemimi tutar. Benim arabamda yurtdışında direkt getirtilmiş doğuş oto getirtmemiş gümrük kağıdı kitapçığın içinde resimini ekleyebilirim.Limuzin modeli gerçekten uzun olabilir ama ölçmeden bilimsil bilgi yada veri yokken niye biz iyi biliriz edası hakim.Bu araçların üretim bandındamı büyüdünüz dimi:)
Gerçekten bu araçların üretimi hakkında teknik verisi dökümanı internet bilgisi olan varsa ve paylaşırsa teşekkürler.

DiAbLo
26-05-08, 13:41
arkadaşlar bune ya herkes arkadaşımıza yüklenmiş arkadaşımda ısrarla diyorki bu araçtan 6 tane gelmiş herhalde özel getirtilmiş yoksa doğuş 6 araç için gemimi tutar. Benim arabamda yurtdışında direkt getirtilmiş doğuş oto getirtmemiş gümrük kağıdı kitapçığın içinde resimini ekleyebilirim.Limuzin modeli gerçekten uzun olabilir ama ölçmeden bilimsil bilgi yada veri yokken niye biz iyi biliriz edası hakim.Bu araçların üretim bandındamı büyüdünüz dimi:)
Gerçekten bu araçların üretimi hakkında teknik verisi dökümanı internet bilgisi olan varsa ve paylaşırsa teşekkürler.

bilmediğimizi, Volkswagen'de çalışmamış olduğumuzu siz nerden biliyorsunuz?

lojistik02
26-05-08, 13:45
" Gerçekten bu araçların üretimi hakkında teknik verisi dökümanı internet bilgisi olan varsa ve paylaşırsa teşekkürler "" buna sunamamanızdan anlıyorum volksawagende ne iş yapıyorsun ben ne bileyim ? Hadi deki vw'de çalışıyorsun yada türkiye sorumlususun ben diyorumki o tarihte almanyada üretim bandındamıydınız? Teknik veri varmı elinizde Türkiye kaç araç girdi doğuş otodan başka araç girmişmi ? Alman donanım seviyesi ile satılan bu araçlar gerçekten sayılımı var Türkiye ' de ..Yardımcı olamadığına göre durduk yere vw de çalıştığınıda bilemem dimi:)

TİN
26-05-08, 13:51

Bahadır Bey, bu "LIM" eki ile ilgili önceki sayfalarda zaten yeterli bilgi verildi. Örneğin Benim 1998 Model aracımın ruhsatında da "LIM" yazar ama Türkiye'ye sadece o sene birkaç bin tane geldiğinden eminim :)...

Ayrıca; Çin'de üretilen "garabet timsali" model dışında hiçbir Passat Bizim algıladığımız Limousine anlamında üretilmedi. Eski üyemiz olan arkadaşın özel olarak 6 tane geldiği konusundaki tezi doğru olabilir ama bu "özel durum" aracın boyuyla ilgili olamaz. Donanımla ilgili olabilir. Mesela Ben aracımı 1998 Senesi'nde satın alırken; çok ucuza bir Passat TDI önermişlerdi Bana.. Nedeni de aracın müşteri tarafından (ne akla hizmetse) "klimasız" olarak sipariş edilip gelmesi ve sonra da müşterinin -bilmediğim bir nedenle- vazgeçmiş olduğuydu.. Neticede o araç da ek değil eksik donanım ile gelmişti ama "özel" idi...

lojistik02
26-05-08, 14:29
Teşekkürler metin kardeşim bu tür açıklamalar güzel ... Ben ezbere konuşulmamasını rica ediyorum sadece o kadar...