PDA

Tam Sürüm Bilgini Göster : su eksiltme??

tomcrusie
30-07-07, 13:58
arkadaşlar benim araba su eksiltme problemi var daha öncede yazmıştım.hararet ışığı yandığında bakıyorum su dibe inmiş ama kapağı açarken su yarıya kadar tekrar geliyor kapağı açmadan bakıyorum borular da çok sert kapağı açıp su gelince borular yumuşuyor.neden olabilir sizce_??böyle bi problem yaşayan varmı aranızda daha önce??

audici
30-07-07, 16:33
Sanirim sogutma sisteminde hava var.
Motoru sogukken calistir ve su ekleme kapagini ac. Ve kalin borulari elinle masaj yap. Motor iyice isinincaya kadar bekle, kapagi kapat ve ertesi gun tekrar bak. Duzelmezse bize tekrar bildir.

tomcrusie
30-07-07, 21:54
tamam dostum denicem bunu sonucuda yazarım buraya.çok teşekkürler

DavutYILDIRIM
30-07-07, 22:46
valla benım aracta su eksıltıyordu aracı komple motor tamirine goturdum ondan sonra eksıltmedı

tomcrusie
31-07-07, 18:14
arkadaşım ben denedim borulara motor ısınıncaya kadar masaj yaptım sonra kapattım kapağı ama yine olmadı yine aynı şeyi tekrarladı.borularda hava olmasının nedeni nedir bu normal bişimi??

asamskrita
01-08-07, 19:54
Aynı sorun bende de var hatta daha önce burda da konu açıp sormuştum. Su anda arabamı tekrar servise verdim ve bekliyorum. Bu sefer kapak contasını değiştirticem, daha önce de değiştirtmiştim. Acaba yine çatlamış olabilir mi??

Çatladıysa su nereye akar?
Yağa mı karışır (ki bende karışmıyor) yoksa egsoza mı gider?

Motor bloğunda çatlak olabilir mi? Olursa bu ne demektir? zararları nelerdir? Tamir edilir mi? Kaça patlar? Neden olur?

1.9 TDI 110 bg, otobanda yaklaşık 190 la gitmemden kaynaklanan bir sorun olabilir mi? Motoru aşırı zorlamış olabilir miyim?

tomcrusie
01-08-07, 22:28
dostum evet sorunlarımız kesinlikle aynı...banada servisten silindir kapak contası değişicek dediler ama ben güvenemedim çünkü bulamadılar kaçağı ve salladılar öyle bişi.bunun masrafınında 300 milyon gibi olacağını söylediler özel serviste.eğer sen değiştirirsen işe yaradımı onu buraya yazarsan sevinirim.motor blogu çatlak olsa yağ falanda kaçarır sanırım sudan fazla yağ eksiltir tam bilmiyorum ama...

audici
01-08-07, 23:12
Aslinda ben sorunu tam anlamadim. Aracin suyu eksilip su eklemenizmi gerekiyor yoksa sadece su seviyesimi dusuyor.

asamskrita
01-08-07, 23:35
özellikle devirli kullanığım zamanlarda inanılmaz su kaybı oluyor. Mesela şehir dışında diyelim 130 ile sabit gidersem en fazla 15 dk içinde
1)su gösterge ışığı yanıyo
2) su haznesini açtığımda nerdeyse boş görünüyo
3) doldurup devam edince bi dahakinde hararet de yapıyor.

Durum vahim...

Ben su haznesini+kapağını değiştirdim nafile..
Fanların motorları kontrol edildi nafile...
Su sirkülasyonu kontrol edildi nafile... herhangi bi kaçak görünmüyo..
Şimdi radyatörler temizlenecek ve tekrar kapak contası değişecek...

Daha önce contayı değiştirmiştim, servisten iyi monte edilmemiş olabileceğini söylediler.. Ama baya uzunca bi süre hiç sorun yaşamamıştım, belki de yeniden çatladı...

Eğer turboyu hiç devreye sokmadan (ki imkansız) sürmeyi becerebilirsem bir sıkıntı yaşamıyorum...

Ancak bu çabalarım son olacak, olmazsa artık elveda diyeceğim!!! :(:(

audici
02-08-07, 00:00
Eksozdan buhar cikiyormu?
Su haznesine manometre ile basincli hava verip basincin kayip olup olmadigi kontrol edildimi. Eger bu basinc uygulamasi cok sessiz bir ortamda yapilirsa kacak yapan bolge fisiltili bir ses verebilir ve arizayi bulmak daha kolaylasir. Motorun disinda islanma olmuyorsa arizayi motorun icinde aramak gerekiyor tabiki. Eger G12 pembe sogutma suyu kullaniliyorsa zaten gorememek imkansiz.

tomcrusie
03-08-07, 23:57
valla motorun altında su gitmiyor...peki motor yağına su karıştığını anlamanın bi yöntemi varmı?

OzKaNgAgE
08-08-07, 00:58
Bende yakın zamanda böyle bir problem yaşamıştım, uygun conta bulabilmek için neredeyse 1 ay bekledim, contası çatlamıştı 3-4 günde bir su koyuyordum, ayrıca devamlı su bitti ibaresi alıyordum, bunun yanında su sıcaklığı 90'ı geçiyordu araba hararet yapma aşamasına geliyordu.

Sana tavsiyem contada problem olabilir onu değiştirmen, bir ikinci şey ise buna muhakkak baktır o da termostat, eğer termostat arızalanmışsa bu tür sorunlar çıkabiliyor.

asamskrita
08-08-07, 17:57
Dün yine aldım arabamı servisten!!!
Termostat değişti, radyatörler temizlendi, bi de Rolle isimli bir parça değişti..

Şimdilik bir sıkıntı yok ama bana kalırsa benim de sorun ya kapakta ya da contada...

Bu arada servisteki eleman bana arabayı denediklerini sıcaklığın 96 dereceye kadar çıktığını sonra fanın devreye girdiğini söyledi.. 96 dereceden sonra devreye girmesi normal midir???

yasin_golf
31-08-07, 00:49
devirdaym değiş emin ol problem hallolacak

bora61
31-08-07, 10:52
Bendede aynı sorun vardı.2 günde bir su ekliyorduk motora.Yetkili servise götürdüm radyatör ve flanş değişti.550 ytl masraf çıkardılar.Parça ücreti kadar işçilik aldılar.3-4 gün oldu şu an bir sorun yok gibi bakalım umarım bir daha sorun çıkarmaz.

oki99
01-09-07, 00:53
arkadaşlar su eksiltme sorunuyla bende karşılaştım anlattığınız konular tıpa tıp aynı su ekzasttan buharlasıp gidiyor silindir kapak contanız gitmiş inşallah üst kapak hasar görmemiştir masraf biraz fazla oluyor.benim hem conta gitmiş hemde üst kapak adi antifriz sebebiyle kevgire dönmüştü bu olay Bursada başıma geldi.Allahtan Bursa otomotivde pek gelişmiş bir şehir .Silindir kapağı makinayla oyulan yerler dolduruldu ve taşlandı conta değiştirilip yerine fabrika değerlerindeki tork larda sıkıldı ve o günden beri sorunsuz kullanıyorum.Eğer aracınız hem su eksiltiyor hemde borularınız sertleşip şisiyorsa kesin conta gitmiştir.Buharlaşma sonucu basınç oluşup boruları şişiriyor.

bykerem
02-09-07, 19:27
aynen devirdaimi değiştir sonra sorun kalmaz

kırmızıkız
02-09-07, 20:12
bence sorun su mürşünden yani tam boruyla bağlantı noktasındaki parçadan bu arızada direk motor arıza ışığı yanıo :sirin:

tomcrusie
07-09-07, 10:52
arabanın silindir kapak söküldü eğrilik varmış onun için su kaçırıyormuş servisten öyle dediler...bu arada hepsi çıksın diye araca motor da yaptırmaya karar verdim...bakalım ne kadara patlicak bana...

tomcrusie
07-09-07, 21:06
arkadaşlar motor yapılırken debriyaj baskı balatada değişiyormu usta öyle bişilerde dedi de

ctnbozkurt
07-09-07, 23:21
devirdaym değiş emin ol problem hallolacak

+ 1907

oki99
08-09-07, 00:16
ömrünü tamamlamaya yakınsa değişmesinde fayda var hatta açılmışken eksantrik kayışı ve bilyasınada baktır.Benim araca silindirkapak contası,kapak taşlaması,buji ve kabloları,eksantrik kayışı ve bilyesi, antifriz ,motor yağı, monifolt contası ve işçilik toplam 600 ytl ödemiştim 2 ay kadar evvel senin işin içine motorda girince epey tutar allah kolaylık versin.İnşallah temiz bir iş olur bir daha başın ağrımaz.

tomcrusie
08-09-07, 00:25
2,5 yaklaşıcak benim öyle dediler.dediklerinin hepsi artı segman subap falan ne varsa değişicek işte...debriyaj baskı balatası motorun içindemi onu soruyorum içinde değilse ayrıca söylemem gerekicek bakın diye

oki99
08-09-07, 00:30
uff baya çokmuş bundan önceki aracım Reno 11 di 680 milyona komple motor yaptırmıştım.5000 ytl ye de sattım yani sen iki motor yaptırsan benim eski aracıma bedel

CenkKalkavan
14-09-07, 16:27
ayni sorun bendede vardi devirdaim dediler degistirdik duzelmedi kapak contasi dediler degisti fark etmedi radyator dediler yine fark etmedi sonra baska bir usta fan termiginden oldugunu fark etti 140YTL fiyati var radyatoru sogutan fanin termigi fana yapisik bitisik bir demir cember icinde civa varmis arac hararet yapacagi zaman bu civa sicakligin etkisiyle kitlermis fan deli gibi donermis bende bu bozuk oldugu icin motor kac devirde donerse donsun fan 3000 4000 gibi dondugu icin yetmiyormus buyuzden arac hareket halindeyken sorun olmuyor arkadan yarim yamalak donen fan onden gelen hava yetiyor sogutmaya. ayrica senin suyun eksilmiyor 100 derce ustu su buharlastigi icin senin sogutma su deponda suyla buhar donme basliyor depoyu acinca disariya fislayan 110 120 derece olmus buhar ve bosalan hava yerine su geri geliyor haliyle her acma kapamadada su buhar olarak eksiliyor haliyle suyunda eksiliyor. tabi bir kotu neden daha olabilir egzostan suyu atiyor olabilirsin bunun icin bizim serviste bir ilac var araca uyguluyorlar arac sabaha kadar kaliyor ve catlaklar kapaniyor garantiliymis vs vs. bu arada bilgine madem suyun gitti sorunun cozulunce aracin antifreeze ini sakin ihmal etme
su carpark doner antifreeze kayarak sirf kisin degil yazinda cok yararli cunku kaynama noktasi su gibi 100 degil daha yuksek.

tomcrusie
14-09-07, 23:03
valla bilmiyorum motor rektifiye yapıldı.bugün gittim motoru yerleştirmişler çalıştırmışlar yarın yada pazartesi aracı alıcam düzelmişmi size o zman bilgi veririrm

tomcrusie
21-09-07, 22:03
arkadaşlar arabamı bugün aldım servisten.çıkan masrafı söyleyim size : pistonlar segmanlar subaplar silindir kapak contası(motor full yapıldı daha bilmediğim bi kaç şey daha var),triger kayışı,debriyaj seti,rot ayarları(birkaç parçada buradan değişti),sol cam açma düğmesi bunlar değişti.bunlarım toplam masrafı 2300 ytl çıktı bilmiyorum pahalı mı yada iyimi.arabamın asıl sorunu olan su sorununa gelince onu deneme aşamasındayım inş olmaz bende kurtulmuş olurum bu knu hakkında yine size bilgi veririm...

eunal
21-09-07, 23:38
düzeldimi

tomcrusie
22-09-07, 14:38
şimdilik düzelmiş gibi gözüküyor.borular şişme yapmıyor su seviyeside iki gündür düşmedi.inş bi daha olmaz ya adamı uyuz ediyor çünkü.